dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 253 z 755
Pokaż wyniki od 5.041 do 5.060 z 15100
  1. #5041
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał coppi Zobacz post
    Co się sprawdza w takim filtrze?? Złoże (jak)?? Nadmanganian do regeneracji (w tym pojemniku mam taki "smołowaty" szlam)??
    Sprawdza się głównie głowicę - zagląda się do wnętrza (sprawdza stan uszczelek), kontroluje injector, itp. Sprawdza się zasysanie regeneranta i jakość wody (jak już Jastrząb napisał).
    Do wnętrza zbiornika bym na twoim miejscu nie zaglądał - po pół roku raczej nie ubyło złoża (chyba, że zauważyłeś je w kranie), a robota to niewdzięczna.

  2. #5042
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    strus4a

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-550
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,
    mam prośbę o poradę w sprawie doboru urządzenia do uzdatniania wody (dom jednorodzinny, 2-3 osoby, woda pitna).
    Pompa głębinowa jeszcze nie jest zakupiona (jakie powinna mieć parametry?), podobnie hydrofor.
    Woda czerpana ze studni 20 m, lustro wody o głebokości 7m.
    Będzie szambo (później może oczyszczalnia biologiczna), ale wodę z płukania mogę zagospodarować (odprowadzenie do cieku lub rozsączanie)

    Parametry chemiczne wody:
    Mangan 0,4 mg/dm3
    Zelazo 6,8 mg/dm3
    Metnosc 49,6

    Twardość - niestety nie przebadana, ale na pewno za duża....
    Reszta w normie ( PH 7,3)

    Dostałem propozycję zastosowania
    1. Eurofer 25 (http://www.wromix.pl/domowe.html )
    2. OPTIMO 140/Defeman – 2 szt (dwustopniowe) + kompresor na hydroforze....
    3. Dwa takie urządzenia połączone ze sobą: http://hypo.com.pl/katalog/produkt/o...anganiacz/2982
    4. Podobnie dwia urządzenia: http://oresmiusz.na.allegro.pl/odzel...622368917.html + http://oresmiusz.na.allegro.pl/odzel...630530410.html
    5. Filt GA.011 - http://www.aqvasystem.com.pl/odzelaziacze.html

    i już sam nie wiem co zrobić...
    niby żelaza dużo i jeden stopień nie da rady włącznie ze zmiękczaniem?

    Rozrzut cenowy również spory....

  3. #5043
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał strus4a Zobacz post
    Będzie szambo (później może oczyszczalnia biologiczna), ale wodę z płukania mogę zagospodarować (odprowadzenie do cieku lub rozsączanie)
    To czy będzie szambo czy oczyszczalnia biologiczna robi sporą różnicę w wyborze filtra. Jeśli będzie oczyszczalnia to odpada ci regeneracja nadmanganianem (czyli filtry na złożu Greensand). Sól w dużych ilościach też nie robi za dobrze na okoliczną roślinność więc z tym rozsączaniem będziesz musiał uważać.

    Parametry chemiczne wody:
    Mangan 0,4 mg/dm3
    Zelazo 6,8 mg/dm3
    Metnosc 49,6

    Twardość - niestety nie przebadana, ale na pewno za duża....
    Reszta w normie ( PH 7,3)
    Podaj pełne wyniki - pewnie nic to nie zmieni, ale może coś podpowiedzieć. Twardość "za duża" to zbyt ogólne określenie - tym bardziej jeśli rozważasz zastosowanie filtra z Ecomix'em lub AquaMulti lub CR. Kup sobie tester akwarystyczny i sprawdź tą twardość przynajmniej w przybliżeniu.

    Dostałem propozycję zastosowania
    1. Eurofer 25 (http://www.wromix.pl/domowe.html )
    2. OPTIMO 140/Defeman – 2 szt (dwustopniowe) + kompresor na hydroforze....
    3. Dwa takie urządzenia połączone ze sobą: http://hypo.com.pl/katalog/produkt/odzelaziacz-odmanganiacz/2982
    4. Podobnie dwia urządzenia: http://oresmiusz.na.allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-gr75-automat-dla-7-8-osob-i3622368917.html + http://oresmiusz.na.allegro.pl/odzelaziacz-odmanganiacz-zmiekczacz-ec40-4-5-osob-i3630530410.html
    5. Filt GA.011 - http://www.aqvasystem.com.pl/odzelaziacze.html
    1. na pewno nie taki mały filterek.
    2. na stronie nic nie piszą o złożu ani głowicy sterującej - kupowanie kota w worku.
    3. na pewno nie takie duże dwa filtry.
    4. moim zdaniem najlepsza koncepcja na twoją wodę, ale nie z takimi głowicami - to chińskie sterowniki, które nie są w stanie wypłukać porządnie zbiornika 13x54 (a taki jest w tej propozycji)
    5. jeśli lubisz spędzać popołudnia kręcąc zaworami... filtr zasypany piaskiem ("dolomitem") czyli potrzeba trochę czasu, żeby się wpracował i zaczął działać na mangan.

    Myślę, że jeśli chcesz się pozbyć takich ilości żelaza i manganu (oraz niezidentyfikowaną ilość twardości) to dwa stopnie będą koniecznością. Na pierwszym zastosowałbym odżelaziacz (jaki to już zależy od twojej decyzji odnośnie ścieków), a na drugim taki filtr multifunkcyjny (jak w opcji 1. i 4.). Rozmiary zależą od twojego zużycia wody (określ jakiś zakres, np. miesięcznie).

  4. #5044
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    strus4a

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-550
    Posty
    3

    Domyślnie

    Serdeczne dzięki za wskazówki!

    Docelowo chciałbym, żeby była oczyszczalnia ale na razie są inne priorytety....więc szambo.
    Nie spodziewałem się, że woda z płukania może mieć negatywny wpływ na rośliny...

    Pozostałe wyniki (na razie robiłem tylko badania podstawowe) -
    przewodność elektryczna (uS/cm) - 1286
    Barwa (mgPt/l) - 15
    Amonowy jon (mg/l) - 0,21
    Azotany (mg/l) - <4,5
    Azotyny (mg/l) - <0,03

    Twardość zbadam - jakie są możliwe opcje w zależności od wyników tego testu?
    Zużycie wody ok. 8 m3 / mc (to tylko szacunek - bo jeszcze się nie wprowadziłem i nie mam pojęcia jak to wyjdzie w Domu )

  5. #5045
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał strus4a Zobacz post
    Docelowo chciałbym, żeby była oczyszczalnia ale na razie są inne priorytety....więc szambo.
    Nie spodziewałem się, że woda z płukania może mieć negatywny wpływ na rośliny...
    Na teraz szambo, ale jak będziesz chciał założyć oczyszczalnię to zmienisz też filtry?

    Twardość zbadam - jakie są możliwe opcje w zależności od wyników tego testu?
    Od tego zależy jak duży filtr (zmiękczacz) będzie ci potrzebny. Jeśli twardość jest rzeczywiście ogromna to może być lepiej postawić solidny zmiękczacz, a jeśli twardość jest "tylko" uciążliwa ale niezbyt wysoka to możesz postawić filtr wielofunkcyjny.
    Zużycie wody ok. 8 m3 / mc (to tylko szacunek - bo jeszcze się nie wprowadziłem i nie mam pojęcia jak to wyjdzie w Domu )
    To już jakiś rząd wielkości znamy - dobrze by było określić jeszcze maksymalny pobór chwilowy, czyli ile punktów (kran/WC/pralka, itp) będzie pracowało jednocześnie?

  6. #5046
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    strus4a

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-550
    Posty
    3

    Domyślnie

    OK - rozumiem, że złoża płukane bez chemii...i konieczne napowietrzanie (hydrofor pomiędzy stacją i studnią, z poduszką powietrzną)
    Ile punktów będzie pracowało jednocześnie (maksymalnie) - przyjmijmy, że 4 szt. (pralka, zmywarka i dwa krany)

  7. #5047
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marczak
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    116

    Domyślnie

    Jak kupować to już pod POS a nie, że na razie masz szambo i dobór filtrów nie gra dla Ciebie roli. Co do napowietrzania to stosuje się po nim hydrofor bezprzeponowy. Co do twardości to pamiętaj, że przy dobrych głowicach możesz ustawić sobie spokojnie parametry, żeby odpowiadały Twoim oczekiwaniom.

  8. #5048
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał strus4a Zobacz post
    OK - rozumiem, że złoża płukane bez chemii...i konieczne napowietrzanie (hydrofor pomiędzy stacją i studnią, z poduszką powietrzną)
    Ile punktów będzie pracowało jednocześnie (maksymalnie) - przyjmijmy, że 4 szt. (pralka, zmywarka i dwa krany)
    Czyli w miarę "standardowy" przepływ rzędu 1,2 m3/h powinien wystarczyć. Tylko żeby tyle uzyskać z filtra ze złożem bez regeneracji chemicznej (np. Pyrolox, G1, Defeman) potrzebny jest zbiornik o średnicy 13" lub nawet 14". Do wypłukania takiej butli potrzebujesz strumienia ok 6 m3/h, a to już wymaga solidnej pompy i wydajnej studni.
    Zakładając dwa stopnie możesz zmniejszyć odżelaziacz do 10-12" i przepływu 3,5-4,5 m3/h.

    Od twardości zależy teraz rozmiar i dobór drugiego stopnia, więc zmierz twardość i wtedy możemy dalej wymyślać

  9. #5049
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mbobrzyk

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Krotoszyn
    Kod pocztowy
    63-700
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Czyli w miarę "standardowy" przepływ rzędu 1,2 m3/h powinien wystarczyć. Tylko żeby tyle uzyskać z filtra ze złożem bez regeneracji chemicznej (np. Pyrolox, G1, Defeman) potrzebny jest zbiornik o średnicy 13" lub nawet 14". Do wypłukania takiej butli potrzebujesz strumienia ok 6 m3/h, a to już wymaga solidnej pompy i wydajnej studni.
    Zakładając dwa stopnie możesz zmniejszyć odżelaziacz do 10-12" i przepływu 3,5-4,5 m3/h.

    Od twardości zależy teraz rozmiar i dobór drugiego stopnia, więc zmierz twardość i wtedy możemy dalej wymyślać
    Ja bym polecił do płukania złoża wodę uzdatnioną to wydłuża żywotność złoża tym bardziej że masz tyle żelaza i manganu ale co za tym idzie potrzebujesz małego zbiornika magazynowego na wodę uzdatnioną

  10. #5050
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał mbobrzyk Zobacz post
    Ja bym polecił do płukania złoża wodę uzdatnioną to wydłuża żywotność złoża tym bardziej że masz tyle żelaza i manganu ale co za tym idzie potrzebujesz małego zbiornika magazynowego na wodę uzdatnioną
    Koncepcja bardzo słuszna tylko poza zbiornikiem potrzebujesz też pompy, sterowania i automatyki do przełączania zaworów (akurat to ostatnie można załatwić zaworem MAV Clack'a)

  11. #5051
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tokciu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam.
    Potrzebuje wybrać zmiękczacz wody i jak zwykle pojawił się problem. Chciałbym uniknąć zakupu chińszczyzny.
    Proszę tylko o podanie producentów godnych uwagi oraz na co zwrócić szczególną uwagę.
    Do tej pory zwróciłem uwagę na Viessmann Aquahome oraz w podobnej cenie Waterfilter Denver 30
    Bardzo proszę o pomoc.

  12. #5052
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tokciu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki chemik67 za opinie. Znalazłem jeszcze coś takiego CLACK / USA - FLAMINGO C30,
    może się ktoś wypowiedzieć na temat tego urządzenia.

  13. #5053
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marczak
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał tokciu Zobacz post
    Dzięki chemik67 za opinie. Znalazłem jeszcze coś takiego CLACK / USA - FLAMINGO C30,
    może się ktoś wypowiedzieć na temat tego urządzenia.
    Hej, w tym segmencie cenowym to wydaje mi się, że lepiej wygląda zmiękczacz WaterMark. Nie wiem czy masz szambo czy kanalizację, ale zużycie wody na regenerację złoża w Flamingo C30 to 120 litrów wody, a WaterMark to około 50 litrów.

  14. #5054
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marczak Zobacz post
    Hej, w tym segmencie cenowym to wydaje mi się, że lepiej wygląda zmiękczacz WaterMark. Nie wiem czy masz szambo czy kanalizację, ale zużycie wody na regenerację złoża w Flamingo C30 to 120 litrów wody, a WaterMark to około 50 litrów.
    Z tymi 50 litrami na regenerację to ściema... na innych stronach już podają 120. Nie ma cudów - 50 litrów idzie na 5 minut płukania...

    Poza tym jak widzę zdjęcia tego Denvera to mi tam wygląda głowica BNT - czyli chińszczyzna. A nigdzie nie widziałem opisu, który by temu zaprzeczał...

  15. #5055

    Domyślnie

    Witam Kolegów i Koleżanki

    Prośba o komentarz do ofert na uzdatnienie mojej wody (Fe 3,4mg/l, Mn 1,8mh/l, twardość 368mg/l, Ph badane papierkiem lakmusowym wykazało ok 5-6). Rodzina 4 os, zużycie wody dotychczasowe na poziomie ok 14m3/m-c

    1. Ze zbiornikiem hydroforowym oraz napowietrzacz + filtr ERF Greensand CL/10/54
    2. Drugi niedrogi - Filtr typu SOFT 1054/CL DTY z głowicą clack
    3. Pierwszy jest filtr odżelaziająco odmanganiający, z mieszanką złóż katalitycznych FRM 1354 + drugi filtr usuwający pozostały mangan, żelazo,oraz twardość wody STR 1017
    4. Firma OTAGO (dpbre, bo polskie) proponuje poodobne rozwiązanie do nr3 z tym że 1szy filtr miałby być dedykowany do odżelaziania a drugi już bardziej skierowany przeciw manganowi

    Dwie 1sze oferty (najtańsze) otrzymałem od warszawskiej firmy hydrosystem, 3cią od jakiegoś magika po sąsiedzku.

    Najlepsza jest firma Aqua-Soft które 2 razy odpowiedziała na zapytanie i w obu odp dała ceny różniące się o grube tyś

    Co myśli Gremium?

  16. #5056
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marczak
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Z tymi 50 litrami na regenerację to ściema... na innych stronach już podają 120. Nie ma cudów - 50 litrów idzie na 5 minut płukania...

    Poza tym jak widzę zdjęcia tego Denvera to mi tam wygląda głowica BNT - czyli chińszczyzna. A nigdzie nie widziałem opisu, który by temu zaprzeczał...
    Nie wiem, nie mam kompetencji, żeby pisać czy to ściema czy nie ściema. Czytałem artykuł w jakimś czasopiśmie gdzie była reklama tego watermarka, że wykorzystuje jakąś technologią ograniczającą zużycie wody. Do tego ma jakieś bariery typu wyjmowalna głowica czy ustawienie modułu "holiday" ale to mniej ważne pierdółki.

  17. #5057
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał habzimierz Zobacz post
    Prośba o komentarz do ofert na uzdatnienie mojej wody (Fe 3,4mg/l, Mn 1,8mh/l, twardość 368mg/l, Ph badane papierkiem lakmusowym wykazało ok 5-6). Rodzina 4 os, zużycie wody dotychczasowe na poziomie ok 14m3/m-c
    pomiar pH przy takiej zawartości żelaza i manganu ma duże znaczenie dlatego sugerowałbym dokładniejszy pomiar. Jeśli faktycznie wyjdzie, że pH jest poniżej 6 to chyba konieczne będzie podniesienie pH przed zabawą z żelazem i manganem. Samo napowietrzenie może trochę podnieść, ale o ile to już kwestia konkretnego przypadku.

    1. Ze zbiornikiem hydroforowym oraz napowietrzacz + filtr ERF Greensand CL/10/54
    2. Drugi niedrogi - Filtr typu SOFT 1054/CL DTY z głowicą clack
    3. Pierwszy jest filtr odżelaziająco odmanganiający, z mieszanką złóż katalitycznych FRM 1354 + drugi filtr usuwający pozostały mangan, żelazo,oraz twardość wody STR 1017
    4. Firma OTAGO (dpbre, bo polskie) proponuje poodobne rozwiązanie do nr3 z tym że 1szy filtr miałby być dedykowany do odżelaziania a drugi już bardziej skierowany przeciw manganowi
    Z tych propozycji najlepiej byłoby coś skleić... tzn. napowietrzanie + (korekta pH) + filtr ze złożem katalitycznym + drugi stopień z żywicą multifunkcyjną.
    Rozmiary rzędu 13x54 na pierwszym i 10x54 na drugim stopniu powinny być wystarczające. Pytanie o wydajność pompy, studni, ilość miejsca, itd.

  18. #5058
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marczak Zobacz post
    Czytałem artykuł w jakimś czasopiśmie gdzie była reklama tego watermarka, że wykorzystuje jakąś technologią ograniczającą zużycie wody.
    Jak to w reklamie... każdy sprzęt ma "najlepszą" technologię.
    Do tego ma jakieś bariery typu wyjmowalna głowica czy ustawienie modułu "holiday" ale to mniej ważne pierdółki.
    "wyjmowalna" głowica to chyba trochę przesadzona nazwa tego, że sam ekranik z przyciskami jest na 30 cm kablu i można je wyjąć z obudowy - po co? nie mam pojęcia...
    Ustawienie funkcji "wakacje" powoduje tylko tyle, że dopóki jej nie wyłączymy to nie będzie regeneracji - coś co w normalnej głowicy objętościowej i tak następuje samoczynnie (bo nie ma zużycia wody).

  19. #5059

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Pytanie o wydajność pompy, studni, ilość miejsca, itd.
    Pompa max ok 150l/min,
    Studnia - wg studniarza zasili osiedle
    Miejsce - jak to w domku jednorodzinnym

  20. #5060
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał habzimierz Zobacz post
    Pompa max ok 150l/min
    O ile nie masz przy tym 100 metrowej studni to powinno starczyć

Strona 253 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony