dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 430 z 756
Pokaż wyniki od 8.581 do 8.600 z 15105
  1. #8581
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek_1971 Zobacz post
    W domu mieszkają 2 osoby, od czasu do czasu goście. Pralka, zmywarka. Zużycie niewielkie, w granicach 2-3 m3 / m-c.
    Dostałem od Wodociągów wyniki badania wody /w załączeniu/.
    Przeczytałem wcześniejsze posty i widzę, że polecany jest Flamingo C10 firmy Clack. Czy w moim przypadku to dobry wybór?
    Czy potrzebuje poza tym urządzeniem jeszcze jakieś dodatkowe??
    Za licznikiem mam zamontowany prosty filtr.
    Przy tak małym zużyciu faktycznie nie potrzebujesz nic większego - 10 litrów złoża spokojnie wystarczy.
    Flamingo będzie drogi ale OK. Chociaż każde rozwiązanie przy takiej wielkości będzie drogie - po prostu głowica i inne rzeczy kosztują tak samo przy małym i dużym zmiękczaczu.
    Jak masz jakiś filtr wstępny to nic więcej nie potrzebujesz.

  2. #8582
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dani76

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich forumowiczów.
    Dużo poczytałem tutaj na temat uzdatniania wody, konkretnie odżelaziania i omanganiania.
    Myślałem o urządzeniu Polskiej firmy Wimest, potem Air Max M.dox 1354
    Nadal jednak pustka w głowie co wybrać do moich potrzeb.
    Czytając posty zauważyłem że można tu uzyskać rzeczową doradę , bez niebezpieczeństwa że sprzedawca wciśnie mi coś co mu najlepiej pasuje.
    Posiadam studnię 15m. Pompa głębinowa Omnigena. Dookoła pompy piach więc trochę się go wydostaje na powierzchnię.
    Badania wody następujące:
    barwa mg/l 8
    mętność 10
    ph 7,4
    jon amonowy mg/l 0,40
    żelazo ug/l 1300-1900
    mangan ug/l 350-420
    twardość mg/l 231
    azotyny mg/l 4,10
    chlorki mg/l 18,5
    utlenialność mg/l 6,6-7,3
    Żelazo, mangan, utlenialność badane były 3 razy więc stąd zakres od-do
    Proszę o poradę

  3. #8583
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał dani76 Zobacz post
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Dużo poczytałem tutaj na temat uzdatniania wody, konkretnie odżelaziania i omanganiania.
    Myślałem o urządzeniu Polskiej firmy Wimest, potem Air Max M.dox 1354
    Nadal jednak pustka w głowie co wybrać do moich potrzeb.
    Czytając posty zauważyłem że można tu uzyskać rzeczową doradę , bez niebezpieczeństwa że sprzedawca wciśnie mi coś co mu najlepiej pasuje.
    Posiadam studnię 15m. Pompa głębinowa Omnigena. Dookoła pompy piach więc trochę się go wydostaje na powierzchnię.
    Badania wody następujące:
    barwa mg/l 8
    mętność 10
    ph 7,4
    jon amonowy mg/l 0,40
    żelazo ug/l 1300-1900
    mangan ug/l 350-420
    twardość mg/l 231
    azotyny mg/l 4,10
    chlorki mg/l 18,5
    utlenialność mg/l 6,6-7,3
    Żelazo, mangan, utlenialność badane były 3 razy więc stąd zakres od-do
    Proszę o poradę
    Wysoka utlenialność, bardzo wysokie azotyny. Trudno bedzie z ta woda. Na pewno nie na jednym stopniu, jednym filtrze. Moze wymagac osobnego stopnia tylko do usuniecia azotynów.

    Moja propozcyja to spory filtr z greensandem (regenerowanym chemicznie nadmanganianem potasu). Co sie uda to się uda. Za tym osmoza do picia w kuchni, bo usuniecie takiej ilosci azotynów moze byc kosztowne. Wysoka utlenialnosc i azotyny sugeruja jakies zanieczyszczenie bilogiczne? Jakies pola uprawne nawozone blisko??

  4. #8584
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Doradzcie gdzie najlepiej wykonać badanie wody na górnym śląsku
    Miałem do wyboru wodociąg (za 25tyś) lub studnie...
    Wybrałem studnie, będą ją wiercić za ok 2 tygodnie i trzeba bedzie gdzieś tą wode przebadać.
    Ogolnie mam obawy czy sie nie wkopałem bo studnia bedzie na terenach górniczych (górny śląsk/mysłowice) i w urzędzie straszą mnie ze woda mi się za jakiś czas na pewno z tej studni straci... no ale stwierdziłem ze spróbuje
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  5. #8585
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Doradzcie gdzie najlepiej wykonać badanie wody na górnym śląsku
    Miałem do wyboru wodociąg (za 25tyś) lub studnie...
    Wybrałem studnie, będą ją wiercić za ok 2 tygodnie i trzeba bedzie gdzieś tą wode przebadać.
    Ogolnie mam obawy czy sie nie wkopałem bo studnia bedzie na terenach górniczych (górny śląsk/mysłowice) i w urzędzie straszą mnie ze woda mi się za jakiś czas na pewno z tej studni straci... no ale stwierdziłem ze spróbuje
    Sanepid. Firmy sprzedajace stacje uzdatniania, czesto jakies wodociagi robia badania.

    Wykonaj badanie elektrooporowe. Wydasz pare stów, ale bedziesz wiedział przed wieceniem czy jest tam jakas woda wogóle

  6. #8586

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne "qbek17" za odpowiedź. Postanowiłem że na razie poużywam troszkę tej wody i zobaczę co się będzie działo ze sprzętem i i łazienkami później wykonam jeszcze raz badanie i wtedy zobaczymy. Za tydzień wprowadziny także będzie testo wańko wody Pozdrawiam wszystkich na forum.

  7. #8587
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.066
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Doradzcie gdzie najlepiej wykonać badanie wody na górnym śląsku
    Miałem do wyboru wodociąg (za 25tyś) lub studnie...
    Wybrałem studnie, będą ją wiercić za ok 2 tygodnie i trzeba bedzie gdzieś tą wode przebadać.
    Ogolnie mam obawy czy sie nie wkopałem bo studnia bedzie na terenach górniczych (górny śląsk/mysłowice) i w urzędzie straszą mnie ze woda mi się za jakiś czas na pewno z tej studni straci... no ale stwierdziłem ze spróbuje
    Witaj, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Wykonujemy w naszym laboratorium profesjonalną analizę fizykochemiczną. Po więcej szczegółowych informacji zapraszam do skorzystania z wiadomości prywatnej na forum bądź kontaktu telefonicznego/ mailowego.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  8. #8588
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bobromil

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wieruszów
    Posty
    124

    Domyślnie

    Mam sporo żelaza w wodzie. Moje rotametry na rozdzielaczu są po 1,5 miesiąca grzania lekko brązowe. Co radzicie? Woda z wodociągów wiejskich. Czy można zamiast stacji uzdatniania w kotłowni zrobić jakieś trzy filtry, żeby to oczyścić?
    Jednorodzinny. Powierzchnia użytkowa 145 m2. Bloczki suporex 24 cm + 10cm styropian. Posadzka ocieplona. Parter 100% podłogówka. Piętro nie zamieszkane. Strop lekki 30 cm wełny. Poddasze 25 cm wełny. PC-PW Panasonic SDC 9KW 3-fazowa. Grzanie od października 2016 (1 sezon). 6 sekcji w podłogówce. CWU 300 l. wymiennik 3,4 m2. Przed zamontowaniem PC wygrzewanie domu kominkiem - dobry patent
    Praca PC w II taryfie G12w. W tygodniu okienka 22-6 i 13-15, weekend 22-6 i 12-18

  9. #8589

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Moim zdaniem sens jest, ale sam sobie musisz odpowiedzieć na takie pytanie... chociaż w równoległym wątku już byłeś zdecydowany
    Tak byłem zdecydowany ale dałem znajomemu wodę do badania i posiał mi wątpliwości czy warto w to inwestować. Na razie chciałem zgromadzić podstawowe informację i wtedy podejmę decyzję.
    Mam jeszcze pytanie odnośnie doboru urządzenia chodzi o to czy błędem byłoby znaczne jego przewymiarowanie ponieważ przy obecnym zużyciu wystarczyłoby pewnie 10l ale w perspektywie 2/3 lat powstanie druga łazienka z wanną, podrośnie córka i pewnie pojawi się kolejne dziecko w domu wiec jeśli już to wziąłbym 25 lub 30l tym bardziej że różnica w cenie jest niewielka, do tego wolałbym dwuelementowy a mniejszych niż 25 nie spotkałem.

    Natomiast jeśli chodzi o zawór mieszający to czy plus 300zł w clack 30 WS1 CI za wbudowany mieszacz to rozsądna kwota ?

  10. #8590
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobromil Zobacz post
    Mam sporo żelaza w wodzie. Moje rotametry na rozdzielaczu są po 1,5 miesiąca grzania lekko brązowe. Co radzicie? Woda z wodociągów wiejskich. Czy można zamiast stacji uzdatniania w kotłowni zrobić jakieś trzy filtry, żeby to oczyścić?
    Według opisu masz pompe ciepla. System grzeczy nie jest zamkniety? Wpuszczasz w nia ciagle nowa wode?

  11. #8591
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobromil Zobacz post
    Mam sporo żelaza w wodzie. Moje rotametry na rozdzielaczu są po 1,5 miesiąca grzania lekko brązowe. Co radzicie? Woda z wodociągów wiejskich. Czy można zamiast stacji uzdatniania w kotłowni zrobić jakieś trzy filtry, żeby to oczyścić?
    Woda z wodociągów powinna być pozbawiona żelaza (przynajmniej do poziomu wody pitnej). Zacznij od określenia (przez badanie testerem kropelkowym lub w laboratorium) czy faktycznie masz tam żelazo. Jeśli tak jest to możesz się zgłosić do wodociągów z reklamacją... a w kwestii jego usuwania można zrobić wszystko, ale trzeba to zwymiarować (czyli musiałbyś trochę więcej powiedzieć o instalacji, urządzeniach, przepływach, jakości wody, itp)

  12. #8592
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał dani76 Zobacz post
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Dużo poczytałem tutaj na temat uzdatniania wody, konkretnie odżelaziania i omanganiania.
    Myślałem o urządzeniu Polskiej firmy Wimest, potem Air Max M.dox 1354
    Nadal jednak pustka w głowie co wybrać do moich potrzeb.
    Czytając posty zauważyłem że można tu uzyskać rzeczową doradę , bez niebezpieczeństwa że sprzedawca wciśnie mi coś co mu najlepiej pasuje.
    Posiadam studnię 15m. Pompa głębinowa Omnigena. Dookoła pompy piach więc trochę się go wydostaje na powierzchnię.
    Badania wody następujące:
    barwa mg/l 8
    mętność 10
    ph 7,4
    jon amonowy mg/l 0,40
    żelazo ug/l 1300-1900
    mangan ug/l 350-420
    twardość mg/l 231
    azotyny mg/l 4,10
    chlorki mg/l 18,5
    utlenialność mg/l 6,6-7,3
    Żelazo, mangan, utlenialność badane były 3 razy więc stąd zakres od-do
    Proszę o poradę
    Podaj proszę konkretny model pompy. Te rozwiązania, o których pisałeś wymagają solidnego płukania, więc trzeba sprawdzić czy w ogóle pompa da radę.
    Poza tym podaj informacje o wydajności studni i wymaganym przepływie.
    Czy jesteś pewien, że to azotyny a nie azotany?
    Na tą chwilę uzdatnianie takiej wody będzie dosyć kosztowne i kilkustopniowe.

  13. #8593
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukastob Zobacz post
    Tak byłem zdecydowany ale dałem znajomemu wodę do badania i posiał mi wątpliwości czy warto w to inwestować. Na razie chciałem zgromadzić podstawowe informację i wtedy podejmę decyzję.
    Bardzo słusznie

    Mam jeszcze pytanie odnośnie doboru urządzenia chodzi o to czy błędem byłoby znaczne jego przewymiarowanie ponieważ przy obecnym zużyciu wystarczyłoby pewnie 10l ale w perspektywie 2/3 lat powstanie druga łazienka z wanną, podrośnie córka i pewnie pojawi się kolejne dziecko w domu wiec jeśli już to wziąłbym 25 lub 30l tym bardziej że różnica w cenie jest niewielka...
    Znaczne przewymiarowanie będzie skutkowało regeneracjami zanim jeszcze wyczerpiesz pojemność złoża. Regeneracje nie powinny się odbywać rzadziej niż co 2-3 tygodnie, a przy niskim zużyciu nie wyczerpiesz do końca złoża. W tym przypadku sensowna jest głowica z funkcją regeneracji proporcjonalnej - pozwoliłoby to ograniczyć chociaż częściowo zużycie soli. Ta funkcja jest dostępna w sterowniku CK (Pallas), ale nie ma jej w wersji CI.
    W każdym przypadku nie zakładałbym aż dwukrotnego wzrostu zużycia wody... przecież przy wzroście zużycia wody mniejszy zmiękczacz też da radę - tylko będzie się częściej regenerował.

    do tego wolałbym dwuelementowy a mniejszych niż 25 nie spotkałem.
    Można zrobić dwuelementowy nawet na 5 litrów złoża - tylko to nie będzie "gotowiec", a zestaw "na zamówienie".

    Natomiast jeśli chodzi o zawór mieszający to czy plus 300zł w clack 30 WS1 CI za wbudowany mieszacz to rozsądna kwota ?
    Powiedziałbym, że to drogo. Cennikowo dopłata do głowicy z mieszaczem to 24 EUR, czyli coś ok 100-120 PLN.

  14. #8594
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marek_1971

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Przy tak małym zużyciu faktycznie nie potrzebujesz nic większego - 10 litrów złoża spokojnie wystarczy.
    Flamingo będzie drogi ale OK. Chociaż każde rozwiązanie przy takiej wielkości będzie drogie - po prostu głowica i inne rzeczy kosztują tak samo przy małym i dużym zmiękczaczu.
    Jak masz jakiś filtr wstępny to nic więcej nie potrzebujesz.
    Dziękuję Wszystkim za odpowiedż.

    W takim razie, jaki model, w rozsądnej cenie, zaproponowałbyście dla mnie?
    Gdzieś czytałem, że należy zwracać uwagę na okres gwarancji. Obiło mi się też o uszy, że jest na rynku firma, która udziela 10- letniej gwarancji, jednak nie pamiętam nazwy.

    Czy na forum są instalatorzy z okolic Chrzanowa?

    Marek

  15. #8595
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek_1971 Zobacz post
    Gdzieś czytałem, że należy zwracać uwagę na okres gwarancji. Obiło mi się też o uszy, że jest na rynku firma, która udziela 10- letniej gwarancji, jednak nie pamiętam nazwy.
    Tak, należy zwracać uwagę, ale rozsądnie. Zazwyczaj gwarancja ma ograniczenia, gwiazdki, warunki ,itp. W efekcie bardzo ciężko wyegzekwować coś takiego jak gwarancja jakości wody. Najczęściej sprowadza się to do gwarancji na głowicę (i to z rozróżnieniem na elektronikę i części mechaniczne, i z wyłączeniem części zużywających się).

  16. #8596

    Domyślnie

    Dzień Dobry, melduję się w wątku wodnym

    Przeprowadziłem badanie wody w studni głębinowej i niestety nie wyszły ono najlepiej, oto wyniki:

    Odczyn (pH) 7,4
    Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 590
    Mętność 13,6
    Jon amonowy (NH4+) 3,00
    Azotany (NO3-) <4
    Żelazo (Fe) 935
    Mangan (Mn) 86
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 312
    Escherichia coli 0
    Enterokoki kałowe 2
    Bakterie z grupy coli 7
    Chlorki (Cl-) 10
    Siarczany (SO42-) 13

    Poszukuję kogoś kto zinterpretuje powyższe wyniki i zaproponuje zestaw filtrów do takiego układu. Dla uzupełnienia. Pompa to omnigena SKT200, jej odległość to ok 15 m od domu, a zanurzona jest ona na głębokości ok 25 m, co wskazuje na wydajność ok 40 l/min (moim zdaniem jest nieco mniej). Ścieki planuję odprowadzać do przydomowej oczyszczalni. Woda ma zasilać dom jednorodzinny (5 osób). Narazie brak jest hydrofora ale planuję 300 l zbiornik. Miejsce na instalację praktycznie nieograniczone.

    Główne problemy to jak widać kamień, żelazo, mangan oraz amoniak. Nie wiem również jak podejść do kwestii bakterii. W zasadzie są w niewielkiej ilości ale .. są. Mozę to kwestia niewłaściwego pobrania próbki? W każdym razie pewnie zrobię powtórne badania za jakiś czas.

    Jeden ze sprzedawców zaproponował następujący zestaw:

    "Zbiornik hydroforowy 200 litrów koniecznie ocynkowany ( bez przepony )
    - przed zbiornikiem za pompą montujemy na bypassie aspirator w celu napowietrzenia wody i przygotowania jej do uzdatnienie żelaza i manganu oraz wydmuchania amoniaku
    - za zbiornikiem Filtr MNG 1311 – usuwanie żelaza i manganu
    - za Filtrem zmiękczacz Mars 25"

    Niemniej jednak wolę zapytać na forum, bo to tylko jedna opinia.

  17. #8597
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał mico1 Zobacz post
    Dzień Dobry, melduję się w wątku wodnym

    Przeprowadziłem badanie wody w studni głębinowej i niestety nie wyszły ono najlepiej, oto wyniki:

    Odczyn (pH) 7,4
    Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 590
    Mętność 13,6
    Jon amonowy (NH4+) 3,00
    Azotany (NO3-) <4
    Żelazo (Fe) 935
    Mangan (Mn) 86
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 312
    Escherichia coli 0
    Enterokoki kałowe 2
    Bakterie z grupy coli 7
    Chlorki (Cl-) 10
    Siarczany (SO42-) 13

    Poszukuję kogoś kto zinterpretuje powyższe wyniki i zaproponuje zestaw filtrów do takiego układu. Dla uzupełnienia. Pompa to omnigena SKT200, jej odległość to ok 15 m od domu, a zanurzona jest ona na głębokości ok 25 m, co wskazuje na wydajność ok 40 l/min (moim zdaniem jest nieco mniej). Ścieki planuję odprowadzać do przydomowej oczyszczalni. Woda ma zasilać dom jednorodzinny (5 osób). Narazie brak jest hydrofora ale planuję 300 l zbiornik. Miejsce na instalację praktycznie nieograniczone.

    Główne problemy to jak widać kamień, żelazo, mangan oraz amoniak. Nie wiem również jak podejść do kwestii bakterii. W zasadzie są w niewielkiej ilości ale .. są. Mozę to kwestia niewłaściwego pobrania próbki? W każdym razie pewnie zrobię powtórne badania za jakiś czas.

    Jeden ze sprzedawców zaproponował następujący zestaw:

    "Zbiornik hydroforowy 200 litrów koniecznie ocynkowany ( bez przepony )
    - przed zbiornikiem za pompą montujemy na bypassie aspirator w celu napowietrzenia wody i przygotowania jej do uzdatnienie żelaza i manganu oraz wydmuchania amoniaku
    - za zbiornikiem Filtr MNG 1311 – usuwanie żelaza i manganu
    - za Filtrem zmiękczacz Mars 25"

    Niemniej jednak wolę zapytać na forum, bo to tylko jedna opinia.
    Zachloruj studnie. Potrzymaj tam chlor z dobę. Potem pompuj pare godzin., pół dnia idealnie. Odczekaj miesiac czasem wody używajac. Wtedy zrób powtórne badania wody.
    Zleć komuś pobranie probek, te do bakteriologii samemu bardzo łątwo zanieczyścic. Trzeba dezynfekowac, pompowac itd.
    Przed pobraniem probek jesli studnia nie jest uzywana cały czas, przepompuj pare godzin. Stojaca woda w rurze studziennej troche oszuka zawartosc zelaza zwłaszcza. Trzeba ja wypompowac, wymienic na świeżą wode z warstwy wodonosnej.

    Wtedy się okaże czy te bakterie i amoniak to zanieczyszczenie studni np z czasu wiercenia czy gdzies na bieżąco sie toto dostaje. Jesli bedzie mozliwosć zbadaj utlenialnosc.

    Wtedy zdecydujesz. Zelaza i manganu jest niewiele.
    Odzelaziacz jak powzyej usunie Ci Fe i Mn. Jesli masz duza utlenialnosc duzo zwiazkó oraganicznych (stad amoniak) to takie odzelazianie nie musi byc skuteczne.
    Masz filtry multi (ale sa regenerowane solą!!) wiec sprawdz sobie to pod kątem swojej oczyszczalni. Czy mozesz do niej sól zrzucac (pi razy oko 1kg soli na 1m3 uzdatnionej wody). Takie filtr usunie Fe, Mn, oraz amoniak.

  18. #8598
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał mico1 Zobacz post
    Dzień Dobry, melduję się w wątku wodnym

    Przeprowadziłem badanie wody w studni głębinowej i niestety nie wyszły ono najlepiej, oto wyniki:

    Odczyn (pH) 7,4
    Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 590
    Mętność 13,6
    Jon amonowy (NH4+) 3,00
    Azotany (NO3-) <4
    Żelazo (Fe) 935
    Mangan (Mn) 86
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 312
    Escherichia coli 0
    Enterokoki kałowe 2
    Bakterie z grupy coli 7
    Chlorki (Cl-) 10
    Siarczany (SO42-) 13

    Poszukuję kogoś kto zinterpretuje powyższe wyniki i zaproponuje zestaw filtrów do takiego układu. Dla uzupełnienia. Pompa to omnigena SKT200, jej odległość to ok 15 m od domu, a zanurzona jest ona na głębokości ok 25 m, co wskazuje na wydajność ok 40 l/min (moim zdaniem jest nieco mniej). Ścieki planuję odprowadzać do przydomowej oczyszczalni. Woda ma zasilać dom jednorodzinny (5 osób). Narazie brak jest hydrofora ale planuję 300 l zbiornik. Miejsce na instalację praktycznie nieograniczone.

    Główne problemy to jak widać kamień, żelazo, mangan oraz amoniak. Nie wiem również jak podejść do kwestii bakterii. W zasadzie są w niewielkiej ilości ale .. są. Mozę to kwestia niewłaściwego pobrania próbki? W każdym razie pewnie zrobię powtórne badania za jakiś czas.

    Jeden ze sprzedawców zaproponował następujący zestaw:

    "Zbiornik hydroforowy 200 litrów koniecznie ocynkowany ( bez przepony )
    - przed zbiornikiem za pompą montujemy na bypassie aspirator w celu napowietrzenia wody i przygotowania jej do uzdatnienie żelaza i manganu oraz wydmuchania amoniaku
    - za zbiornikiem Filtr MNG 1311 – usuwanie żelaza i manganu
    - za Filtrem zmiękczacz Mars 25"

    Niemniej jednak wolę zapytać na forum, bo to tylko jedna opinia.
    Zrób to co Jastrząb pisał - chlorowanie i ponowne badania bakterii. Jak się potwierdzą to będziesz kombinował (może dezynfekcja UV, może cela chlorująca złoża...).
    Przy twoim pH amoniak jest w formie gazowej więc można się go pozbyć przez napowietrzanie, ale trzeba często wymieniać powietrze.
    Wybór filtrów masz spory, ale zacznij od potwierdzenia bakterii i utlenialności.

    Co do podanej propozycji:
    - odżelaziacz trochę duży jak na taki poziom Fe i Mn - możesz mieć problem z wypłukaniem ciężkiego złoża (brak danych o konkretnym złożu).
    - zmiękczacz na chińskiej głowicy i bez informacji o złożu.

  19. #8599
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.066
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał mico1 Zobacz post
    Dzień Dobry, melduję się w wątku wodnym

    Przeprowadziłem badanie wody w studni głębinowej i niestety nie wyszły ono najlepiej, oto wyniki:

    Odczyn (pH) 7,4
    Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 590
    Mętność 13,6
    Jon amonowy (NH4+) 3,00
    Azotany (NO3-) <4
    Żelazo (Fe) 935
    Mangan (Mn) 86
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu 312
    Escherichia coli 0
    Enterokoki kałowe 2
    Bakterie z grupy coli 7
    Chlorki (Cl-) 10
    Siarczany (SO42-) 13

    Poszukuję kogoś kto zinterpretuje powyższe wyniki i zaproponuje zestaw filtrów do takiego układu. Dla uzupełnienia. Pompa to omnigena SKT200, jej odległość to ok 15 m od domu, a zanurzona jest ona na głębokości ok 25 m, co wskazuje na wydajność ok 40 l/min (moim zdaniem jest nieco mniej). Ścieki planuję odprowadzać do przydomowej oczyszczalni. Woda ma zasilać dom jednorodzinny (5 osób). Narazie brak jest hydrofora ale planuję 300 l zbiornik. Miejsce na instalację praktycznie nieograniczone.

    Główne problemy to jak widać kamień, żelazo, mangan oraz amoniak. Nie wiem również jak podejść do kwestii bakterii. W zasadzie są w niewielkiej ilości ale .. są. Mozę to kwestia niewłaściwego pobrania próbki? W każdym razie pewnie zrobię powtórne badania za jakiś czas.

    Jeden ze sprzedawców zaproponował następujący zestaw:

    "Zbiornik hydroforowy 200 litrów koniecznie ocynkowany ( bez przepony )
    - przed zbiornikiem za pompą montujemy na bypassie aspirator w celu napowietrzenia wody i przygotowania jej do uzdatnienie żelaza i manganu oraz wydmuchania amoniaku
    - za zbiornikiem Filtr MNG 1311 – usuwanie żelaza i manganu
    - za Filtrem zmiękczacz Mars 25"

    Niemniej jednak wolę zapytać na forum, bo to tylko jedna opinia.
    Przede wszystkim jeśli chodzi o obecność w wodzie bakteri, proponuje przechlorowanie studni. Powinno to zabić wszystkie obecne w wodzie grupy bakterii.

    Przekroczenia żelaza oraz manganu nie są relatywnie duże więc nie będzie problemów z ich usunięciem. Z kolei jeśli chodzi o zawartość jonu amonowego w wodzie podana przez Pana wartość jest w mg/l ?

    Konkretna zawartość amoniaku ma kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniej technologi uzdatniania wody.
    Dodatkowo czy woda ma zapach(jeśli tak to czy jest nieakceptowalny) ?

    Jeśli chodzi o zmiękczanie wody nie jest ono konieczne ale zalecane. Twarda woda powoduje osadzanie się białego nalotu na naczyniach kuchennych, armaturze oraz zwiększa awaryjność urządzeń AGD.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  20. #8600

    Domyślnie

    Witam
    Mam takie pytanie odnośnie ustawień zmiękczacza głowica clack pallas 30l złoża w tej chwili mam ustawione na Automatyczne wyliczanie ilości wody miedzy regeneracją i wylicza około 2,87m3 wody do następnej regeneracji czy taka wartość jest prawidłowa mi się wydaje ze jakoś często się regeneruje może da się to jakoś lepiej ustawić

Strona 430 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony