dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 470 z 756
Pokaż wyniki od 9.381 do 9.400 z 15108
  1. #9381

    Domyślnie

    Cytat Napisał villemo5 Zobacz post
    Dom jednorodzinny. Będziemy mieszkać we dwoje. 2 łazienki, pralka, zmywarka. Robimy szambo. Jeszcze nie mieszkamy, więc ciężko określić ile m3 wody. Żelazo 10 μg/l
    Żelazo jest w normie.

    Przymująć żużycie wody na poziomie: 10m3/ na miesiąc.

    Przy takiej twardości, oraz takim zużyciu wody kompakt ze złożem mono sferycznym o pojemności około 25 litrów (około 3 regeneracje w miesiącu), kompakt z butlą 32 litry około (2 regeneracji na miesiąc).

    Bardzo dobre głowice to: Logix, Clack, Fleck
    Przyzwoite chińskie: BNT i RX (tak jak pisałem wcześniej - brak reklamacji na tego typu produkty) - przynajmniej w mojej firmie.
    Złoże monosferyczne np. Lewatit

    Pozdrawiam serdecznie

  2. #9382

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Tak jest. Bez znaku B z filtra wyjdzie amba i mnie zje!

    Nie pracuje dla żadnej firmy od uzdatniania wody. Pisałem Ci to wielokrotnie.
    Niemerytorycznie, bełkot. Nie potrafię się do tego odnieść. Sorry poziom dyskusji bez komentarza.
    A ja Ci nie wierze że nie pracujesz i mam prawo tak sądzić.

  3. #9383
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    Idz do Castoramy i kup baterie bez znaku "B". Nie można ignorować przepisów i mówić że to jest masło maślane. W ten sposób można wszystko podważyć.

    Ja tych przepisów, norm, itp. nie wymyślałem. To znaczy że na czerwonym też będziesz jeździł bo uznasz ze nic nie jechało i masz drogę wolną.

    I teraz chcesz z przepisami polemizować. Wiem jedno, jeśli przepisy takie są to trudno, jako odpowiedzialna firma jestem zmuszony ich przestrzegać, czy mi się to podoba czy nie.
    A czy jak kupujesz w sklepie dajmy na to coca cole dopuszczoną do spożycia odpowiednimi certyfikatami.
    A w drugim sklepie kupujesz szklankę odpowidnimi certyfikatami dopuszczoną do kontaktu z produktami spożywczymi.
    To po nalaniu napoju do szklanki lecisz zrobic temu certyfikat bezpieczeństwa? Bo o czymś takim mniej więcej mówimy. Przy takim rozumowaniu powinieinem certyfikować każe połączenie hydrauliczne domu!!

    Twój przykład z kranem byłby dobry jakby brzmiał tak: Czy przykręcenie do kranu z certyfikatem B do weżyka z certyfikatem B jest bezpieczne czy wymaga osobnego certyfikatu.

    Twoja firma łączy 2 certyfikowane rzeczy w banalny sposób, więc naturalne jest która opcję uważasz za "słuszną". Ba rozumiem to, sam prowadzę działaność gospodarczą i chcę zarobić (choć nie są to filtry do wody). Zrób to otwarcie tutaj z profilem firmowym i natychmiast przestanę się czepiać!

  4. #9384

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    A czy jak kupujesz w sklepie dajmy na to coca cole dopuszczoną do spożycia odpowiednimi certyfikatami.
    A w drugim sklepie kupujesz szklankę odpowidnimi certyfikatami dopuszczoną do kontaktu z produktami spożywczymi.
    To po nalaniu napoju do szklanki lecisz zrobic temu certyfikat bezpieczeństwa? Bo o czymś takim mniej więcej mówimy. Przy takim rozumowaniu powinieinem certyfikować każe połączenie hydrauliczne domu!!

    Twój przykład z kranem byłby dobry jakby brzmiał tak: Czy przykręcenie do kranu z certyfikatem B do weżyka z certyfikatem B jest bezpieczne czy wymaga osobnego certyfikatu.

    Twoja firma łączy 2 certyfikowane rzeczy w banalny sposób, więc naturalne jest która opcję uważasz za "słuszną". Ba rozumiem to, sam prowadzę działaność gospodarczą i chcę zarobić (choć nie są to filtry do wody). Zrób to otwarcie tutaj z profilem firmowym i natychmiast przestanę się czepiać!
    Masakra koleś, ręce opadają. Nie kompromituj się.

  5. #9385
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    Masakra koleś, ręce opadają. Nie kompromituj się.
    Mógłbyś merytorycznie dla pożytku wszystkich czytających napisać w którym punkcie się skompromitowałem? Czy potrafisz tylko "masakrą" rzucić.

  6. #9386

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Mógłbyś merytorycznie dla pożytku wszystkich czytających napisać w którym punkcie się skompromitowałem? Czy potrafisz tylko "masakrą" rzucić.
    Wiesz co nie wiem jak ma podjąć z tobą dyskusję merytoryczną, skoro ja pisze o wymogach administracyjnych, a ty mi przytaczasz jakieś przykłady o Coli i szklance i o amebie która Cię zje. Nie wiem - masz mi za złe że takie przepisy są, mnie się też to nie podoba, ale co mam zrobić, musze je przestrzegać. Jest wiele firm, które nie mają takich dokumentów (to przestępstwo administracyjne), ale dzięki temu mogą zejść z marży produktu. |

    Nie bardzo wiem po co mi piszesz takie przykłady. Przepis to przepis.

    Czy ja mam rozmawiać z tobą na twoim poziomie i mówić że jak byłem młody to oglądałem serial w którym MACGYWER zrobił helikopter z puszkach po piwie, no wybacz ale to jest żałosne.

    Rozumie, że musisz mnie tępić bo Ci tak konkurencja kazała, ale pisz merytorycznie i nie miej pretensji do mnie o rzeczy niezależne ode mnie.
    Ostatnio edytowane przez Louis_muniek ; 08-06-2017 o 09:26

  7. #9387
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Panie McGyver,

    Nigdy nigdzie nie pisałeś że cena o 30-50% większa jest niezależna od CIebie tylko wynika z durnych przepisów administracyjnych. Zawsze piszesz żę Twoim zdaniem lepiej kupić ..... Teraz się nijako przyznajesz że musisz zrobić jakieś certyfikaty, czyli ja to rozumiem tak że w zasadzie "składak" jest tak samo dobry tylko nie ma bezssensownego papierka??


    A z marżą się nie zgodzę. Pisałeś o cenie 30% większej. Przy urządzeniu 3000PLN, róznica na certyfikowanym to powiedzmy 1000PLN.
    Pisałeś żę certyfikat to 10.000.
    Sprzedajesz pan 10 sztuk a potem możesz zejść z marżą, tak? Albo masz tragicznie małą sprzedaż, albo różnica jednak nie wynika li tylko z nakazó administracyjnych niezależnych od Ciebie.

    Nie tępię Ciebie. Tępię półprawdy i niedopowiedzenia.

  8. #9388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Panie McGyver,

    Nigdy nigdzie nie pisałeś że cena o 30-50% większa jest niezależna od CIebie tylko wynika z durnych przepisów administracyjnych. Zawsze piszesz żę Twoim zdaniem lepiej kupić ..... Teraz się nijako przyznajesz że musisz zrobić jakieś certyfikaty, czyli ja to rozumiem tak że w zasadzie "składak" jest tak samo dobry tylko nie ma bezssensownego papierka??


    A z marżą się nie zgodzę. Pisałeś o cenie 30% większej. Przy urządzeniu 3000PLN, róznica na certyfikowanym to powiedzmy 1000PLN.
    Pisałeś żę certyfikat to 10.000.
    Sprzedajesz pan 10 sztuk a potem możesz zejść z marżą, tak? Albo masz tragicznie małą sprzedaż, albo różnica jednak nie wynika li tylko z nakazó administracyjnych niezależnych od Ciebie.

    Nie tępię Ciebie. Tępię półprawdy i niedopowiedzenia.
    Zawsze pisałem że składak jest dobry i tańszy, pod warunkiem że ma odpowiednie dopuszczenia. Napisałem że będzie tańszy nawet o 50%. Podałem nazwy głowic, wiec nie wiem o co Ci chodzi.

    No tak znaczy że ja mogę jeździć bez OC bo to bezsensowny papierek - kompromitujesz się.

    Nie wiem czy wiesz jak wygląda aprobata i czy węgle takową miałeś w ręku. Po prostu nie chce mi się z tobą pisać. Nie wiem czy wiesz ze takową wystawia się pod konkretny produkt a nie pod serię jak w PZH i każde dopisanie jest dodatkowo płatne. ehhhhhhhhhhh szkoda gadać, załóż firme spełnij wszystkie wymogi i dopiero pogadamy - masakra.

    Poza tym jest też coś takiego jak pozycjonowanie produktu - bez sensu po co ja Ci to piszę - nie chce mi się tobie tłumaczyć.

    pozdrawiam konkurencję

  9. #9389

    Domyślnie

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    Żelazo jest w normie.

    Przymująć żużycie wody na poziomie: 10m3/ na miesiąc.

    Przy takiej twardości, oraz takim zużyciu wody kompakt ze złożem mono sferycznym o pojemności około 25 litrów (około 3 regeneracje w miesiącu), kompakt z butlą 32 litry około (2 regeneracji na miesiąc).

    Bardzo dobre głowice to: Logix, Clack, Fleck
    Przyzwoite chińskie: BNT i RX (tak jak pisałem wcześniej - brak reklamacji na tego typu produkty) - przynajmniej w mojej firmie.
    Złoże monosferyczne np. Lewatit

    Pozdrawiam serdecznie
    Przepraszam bardzo, ale dla mnie z tego nic nie wynika.
    Wyjaśnię na przykładzie.
    Chcesz kupić telefon. To ja Tobie napiszę, że musi mieć procesor snapdragon, RAM 4GB, ROM 64 GB, i wymienię jeszcze kilka innych komponentów. Napiszę, że sprzęt koniecznie musi je mieć! A może się okazać, że na rynku tak złożonego modelu nliczyć.Bo samsung ma to i to, a lenovo to i tamto. A Ty w życiu nie słyszałeś o exynosach i nie wiesz...Bo podaję Ci składowe, a nie konkretny model.
    Ja tak się czuję czytając te porady. Nie wiem jak tego szukać, na pomoc miejscowych sprzedawców nie mam co liczyć. Więc dzięki serdeczne za podrowienia.

  10. #9390

    Domyślnie

    Cytat Napisał villemo5 Zobacz post
    Przepraszam bardzo, ale dla mnie z tego nic nie wynika.
    Wyjaśnię na przykładzie.
    Chcesz kupić telefon. To ja Tobie napiszę, że musi mieć procesor snapdragon, RAM 4GB, ROM 64 GB, i wymienię jeszcze kilka innych komponentów. Napiszę, że sprzęt koniecznie musi je mieć! A może się okazać, że na rynku tak złożonego modelu nliczyć.Bo samsung ma to i to, a lenovo to i tamto. A Ty w życiu nie słyszałeś o exynosach i nie wiesz...Bo podaję Ci składowe, a nie konkretny model.
    Ja tak się czuję czytając te porady. Nie wiem jak tego szukać, na pomoc miejscowych sprzedawców nie mam co liczyć. Więc dzięki serdeczne za podrowienia.
    Cześć
    Wystarczy że przekażesz te parametry dystrybutorowi od którego chcesz kupić system.
    Na nim spoczywa znalezienie dokładnie takiego modelu jaki chcesz. Najprawdopodobniej będzie to system składak, więc kompletnie nie ma problemu, ponieważ składane są one na zamówienie poprzez dystrybutorów/producentów.

    Nie szukaj na sklepach internetowych, bo możesz takiego urządzenia nie znaleźć. Po prostu napisz do kilku firm tego co oczekujesz.

    Ja zwróciłem tylko uwagę, co wziąć pod uwagę.

    Jeśli napisze ze szukasz:

    Zmiękczacza na głowicy LOGIX
    typ sterownika: objętościowy
    Pojemnośc butli: około 30 litrów
    System regeneracji przeciwprądowy
    Producent złoża: Lewatit.

    Powinnaś dostać ofertę.
    Jeśli ktoś zaproponuje inną głowicę np. Fleck lub Clack to również się nie upieraj bo to dobre głowice.

    W taki sposób rozwiążesz problem.

    Wyslij zapytania do kilku firm, dostaniesz kilka propozycji, wybierzesz najlepszą dla siebie opcję.

    Pozdrawiam

  11. #9391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Inne rozwiązania też są poprawne. Tylko droższe, krócej żyjące itp. Najbardziej bezobsługowe, długo żyjące, najtańsze jest właśnie napowietrzenie i złoże katalityczne. W Twoim przypadku jeśli chcesz wodę tylko odżelazić i nie masz jeszcze kupionego hydroforu, to jest najprostsze naturalne rozwiązanie.


    CR jest regenerowany solą i też Ci wodę zmiękczy.
    .Już wiem.na co zwracać uwagę .
    A czy polecacie jakieś firmy czy dobrych fachowców którzy robią to bardzo profesjonalnie.Jeżeli można kogoś polecić to będę zobowiązany.
    Przeprowadziłem wiele rozmów i każdy chwali swoje że najlepsze.Bardzo trudny wybór.

    Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za porady

  12. #9392
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Panowie dajcie już spokój tym sporom, zaśmiecacie niepotrzebnie pożyteczny dla forumowiczów temat.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  13. #9393

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Panowie dajcie już spokój tym sporom, zaśmiecacie niepotrzebnie pożyteczny dla forumowiczów temat.

  14. #9394

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    A możesz zmierzyć wydajność już za hydroforem? Do płukania butli 10x54 z ciężkim złożem potrzebujesz przepływu rzędu 2,5 m3/h (około 40 litrów na minutę)... a przecież napowietrzanie, hydrofor, zawory itp dławią trochę przepływ...
    Głowice BNT bym sobie darował... a jak nie ma nic o złożach to w zasadzie nie ma nic...
    Zmierzylem po hydroforze jest w granicach 35-40 l/min. Po zwróceniu uwagi zostało mi zaproponowane:
    1. Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1248 TC
    Wydajność: 1,0 m3/h
    Ilość złoża: 50 litrów
    Regeneracja czasowa co: ~ 3-5 dni
    Wymiary: 1430x 300 x 300 mm
    Zużycie wody na płukanie: około 280 litrów
    Wymagany przepływ w czasie płukania: 2,20 m3/h
    +2. Jonowymiennik AM 1044 Cl
    Producent: Klarsan
    Głowica sterująca: CLACK CI
    Wydajność: 1,3 m3/h
    Ilość złoża: 30 litrów
    Żywotność złoża ~8-10 lat
    Zużycie soli na regenerację: 3,6 kg
    Zużycie wody na regenerację: 210 litrów
    Tylko cena za zestaw mnie trochę przybija ok. 5300

  15. #9395

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Panowie dajcie już spokój tym sporom, zaśmiecacie niepotrzebnie pożyteczny dla forumowiczów temat.
    Jestem tego samego zdania.
    Pozdrawiam

  16. #9396
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszeni Zobacz post
    Zmierzylem po hydroforze jest w granicach 35-40 l/min.
    To tak na styk - sugerowałbym użyć głowicy z lepszym sterownikiem (nie czasowym TC, tylko np. CI lub CK) i wtedy masz możliwość podzielenia etapu płukania na kilka "rat".

    Po zwróceniu uwagi zostało mi zaproponowane:
    1. Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1248 TC
    Wydajność: 1,0 m3/h
    Ilość złoża: 50 litrów
    Regeneracja czasowa co: ~ 3-5 dni
    Wymiary: 1430x 300 x 300 mm
    Zużycie wody na płukanie: około 280 litrów
    Wymagany przepływ w czasie płukania: 2,20 m3/h
    Wynika z tego, że płukanie ma trwać ok 8 minut... trochę krótko bo standard to 12-15 minut. Poza tym jak na zbiornik o średnicy 12" to i tak dosyć niski przepływ. Ciekawe czy wynika on z zastosowania odpowiednio lekkiej "mieszanki" złóż (zawierającej mało złoża katalitycznego)?

    +2. Jonowymiennik AM 1044 Cl
    Producent: Klarsan
    Głowica sterująca: CLACK CI
    Wydajność: 1,3 m3/h
    Ilość złoża: 30 litrów
    Żywotność złoża ~8-10 lat
    Zużycie soli na regenerację: 3,6 kg
    Zużycie wody na regenerację: 210 litrów
    To złoże ma żywotność bliżej 5-6 lat niż 10...
    Po drugie jest sprzedawane w workach po 25 lub 12,5 litra, które należy wsypywać w całości (aby zachować odpowiednie proporcje składników). Podana objętość jest więc dosyć podejrzana...

    Tylko cena za zestaw mnie trochę przybija ok. 5300
    To i tak całkiem przyzwoita cena jak na taki rozmiar odżelaziacza... jakby tam wsypać tylko złoże katalityczne kosztowałby znacznie więcej... A czy jest Ci potrzebny aż tak duży odżelaziacz to już inna kwestia.

  17. #9397

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Do butli 10x54 możesz wsypać 37-38 litrów, czyli jeden worek 25 litrów i jeden 12,5 litra. Nie bierz dwóch worków 25 litrowych bo chodzi o proporcje składników (trzeba wsypać cały worek).
    Bardzo dziękuję za poradę.
    Złoże wymienione, zajęło mi to jakieś 1,5h, najdłużej trwało opracowanie metody wsypywania nowego złoża do butli - w końcu użyłem zwężki z rury kanalizacyjnej 110/50 jako lejka... Nowe złoże 2x przepłukałem wstecznie, żeby się ułożyło. Na nos i oko widać znaczną poprawę - brak zapachu i zabarwienia wody, reszta wyjdzie pewnie w kolejnych dniach.

    Pytanie dodatkowe: co zrobić ze starą żywicą (drobne granulki wyglądające jak ikra ? Na razie przesypałem ją do worków foliowych, czy mogę ją wyrzucić do śmieci zmieszanych (GOAP Poznań czyli pojadą do spalarni, jeżeli to ma jakieś znaczenie) czy może do plastików?
    Żywica przepracowała jakieś 8 lat, szacuję, że przeszło przez nią jakieś 1000m3 wody - zakładam, że nie da się jej jakoś "zregenerować" i dać drugiego życia....

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  18. #9398
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał luktup Zobacz post
    Bardzo dziękuję za poradę.
    Złoże wymienione, zajęło mi to jakieś 1,5h, najdłużej trwało opracowanie metody wsypywania nowego złoża do butli - w końcu użyłem zwężki z rury kanalizacyjnej 110/50 jako lejka... Nowe złoże 2x przepłukałem wstecznie, żeby się ułożyło. Na nos i oko widać znaczną poprawę - brak zapachu i zabarwienia wody, reszta wyjdzie pewnie w kolejnych dniach.
    To żeby było już do końca profesjonalnie, powinieneś przeprowadzić wewnętrzne testy, potwierdzić je w zewnętrznym, niezależnym laboratorium i uzyskać aprobaty, certyfikaty i atesty...

    Pytanie dodatkowe: co zrobić ze starą żywicą (drobne granulki wyglądające jak ikra ? Na razie przesypałem ją do worków foliowych, czy mogę ją wyrzucić do śmieci zmieszanych (GOAP Poznań czyli pojadą do spalarni, jeżeli to ma jakieś znaczenie) czy może do plastików?
    Żywica przepracowała jakieś 8 lat, szacuję, że przeszło przez nią jakieś 1000m3 wody - zakładam, że nie da się jej jakoś "zregenerować" i dać drugiego życia....
    Żywica to polimer ale zawiera też dodatki różnych substancji aktywnych. Po uzdatnianiu wody raczej nie ma w nim substancji niebezpiecznych więc możesz to wrzucić do śmieci (chociaż ma to swój osobny kod odpadu).
    Najlepiej wcześniej odwodnić lub wysuszyć starą żywicę i uważaj żeby jej nie rozsypać bo to największe zagrożenie w tym przypadku - można się na tym poślizgnąć

  19. #9399

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    To żeby było już do końca profesjonalnie, powinieneś przeprowadzić wewnętrzne testy, potwierdzić je w zewnętrznym, niezależnym laboratorium i uzyskać aprobaty, certyfikaty i atesty...
    No, przeczytałem ostatnie 4 strony i wiem o co chodzi. Certyfikat wystawi mi żona po kilku praniach, jak białe ubrania będą nadal białe, a aprobaty oczekuję od kolegów - jak uda mi się zrobić dobre piwo na nowej wodzie .

    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
    Łukasz

  20. #9400

    Domyślnie

    Dzień dobry Koledzy
    Dysponuję już badaniami wody, ale nie umiem ich tu wkleić.
    Mam już jakieś dwie oferty na urządzenia, ale nie umiem podjąć decyzji. Czy ktoś chętny mi doradzić? Byłabym zobowiązana.
    Np. coś takiego:
    "Kompaktowy zmiękczacz automatyczny Mars 25 PLUS , 25 l złoża, 2 675,00 zł netto
    Dla instalatora rabat jaki mogę udzielić to -40% =1605 zł netto
    Dodatkowo zmiękczacz jest wyposażony w generator chloru.
    W załączniku wysyłam kartę katalogową stacji.
    Lub
    Zmiękczacz przemysłowy
    STR0812 VC ilość złoża 25 l , 736,00 Euro x4,4= 3238,40 netto
    Rabat -50%= 1619,20 zł netto
    Jest to urządzenie, które oddzielnie ma zbiornik na sól i zbiornik ciśnieniowy z żywicą jonowymienną."

    Po jaką Anielkę mi generator chloru?? Ta firma nie zaglądała do badan wody, bo o nie nie prosili.
    Jeśli ktoś chce rzucić okiem na badania wody, to mogę wysłać mailem.
    Helpunku.

Strona 470 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony