dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 503 z 756
Pokaż wyniki od 10.041 do 10.060 z 15113
  1. #10041
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    To sprawdz sam ile woda ma stopni twardosci. Papier przyjmie wszystko.

  2. #10042
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał chester07 Zobacz post
    No ale 3 stopnie niemieckie to chyba ok 7 stopni francuskich. Podkręcić uzdatniacz do 0?
    Zacząłeś od tego, że "zmiękczacz nie zmiękcza", a jak się okazuje sam go chcesz ustawić by zostawił trochę twardości...
    Zacznij od ustawienia go na zerową twardość, odczekaj kilka dni (przy tak małym zużyciu wypłukanie twardej wody z instalacji może potrwać) i dopiero oceń działanie urządzenia.

  3. #10043
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlw88 Zobacz post
    Problem jest z tą wodą z refinera taki, że 1) jest bardzo gorzka w smaku, na tyle, że nie nie da się jej pić bezpośrednio
    O ile kojarzę to duża ilość sodu w wodzie może dawać gorzki posmak. Ale smak ogólnie jest bardzo względną sprawą i zależy od wielu czynników.

    2) pozostawia biały osad (zmywalny, ale uciążliwy) na zlewie, w zmywarce, na kabinie prysznicowej, na bateriach itd.
    To także może być sód... lub jakiś związek sodu.

    3) armatura w kolorze chromu ma tęczowe naloty (niezmywalne)
    Taki efekt może się pojawiać przy zbyt miękkiej wodzie (może być bardziej "agresywna" względem metali).

    4) w odpływie liniowym kabiny prysznicowej (aluminiowe korytko) rosną kamyczki, dość miękkie i białe po rozkruszeniu (trochę jak kreda czy jak wapień).
    Patrz pkt 2.

    Woda na wejściu ma podobno 19 stopni twardości (tak zmierzyła firma montująca) i na tyle jest nastawione urządzenie, zmiękczana jest do zera.
    Spróbowałbym przestawić twardość na trochę większą i poobserwował przez jakiś czas.
    Woda to nie tylko twardość i żelazo. Tam jest mnóstwo pierwiastków, związków, które mogą reagować ze sobą i z powierzchniami... Zmiękczając usuwasz jedne związki, a dodajesz inne. Jest to zaburzenie równowagi chemicznej i czasami mogą się pojawiać także nieprzewidziane efekty

  4. #10044
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał wildling Zobacz post
    Czytałam na forum, że polecasz konkretne głowice i złoża i inne części składowe, ale nie znalazłam firmy, która by tak składała.
    Na pewno są takie firmy. Ale jeszcze nie znalazłem takiej, która by nie próbowała "przyoszczędzić" (przynajmniej czasami) na mniej świadomych klientach. Dlatego podaję jakie komponenty są istotne i z taką wiedzą można prawie z każdą firmą ustalić zakres ich oferty, a potem porównać ceny.
    Aktualnie faktycznie model Basic jest chyba najbliższy temu co polecam bo ma dobrą głowicę (clack), dobre złoże (Lewatit), a (przynajmniej z relacji) zestaw zawiera bypass, zawór solankowy i wąż popłuczyn - więc praktycznie wszystkie potrzebne dodatki. Ale w ofercie mają też chińczyki na RXach czy BNT, pewnie też inne, tańsze złoża...
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 17-12-2017 o 10:55

  5. #10045

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    O ile kojarzę to duża ilość sodu w wodzie może dawać gorzki posmak. Ale smak ogólnie jest bardzo względną sprawą i zależy od wielu czynników.
    ...
    To także może być sód... lub jakiś związek sodu.
    ...
    Taki efekt może się pojawiać przy zbyt miękkiej wodzie (może być bardziej "agresywna" względem metali).
    ...
    Patrz pkt 2.
    ...
    Spróbowałbym przestawić twardość na trochę większą i poobserwował przez jakiś czas.
    Woda to nie tylko twardość i żelazo. Tam jest mnóstwo pierwiastków, związków, które mogą reagować ze sobą i z powierzchniami... Zmiękczając usuwasz jedne związki, a dodajesz inne. Jest to zaburzenie równowagi chemicznej i czasami mogą się pojawiać także nieprzewidziane efekty
    No ale zmiękczenie wody z 18 stopni niemieckich do zera nie powinno chyba dodawać do wody tyle sodu, żeby w odpływie powstawały złogi soli a smak był tak gorzki, że nie da się pić wody bezp. z kranu? Czy przyczyną może być wada urządzenia i niedostateczne płukanie złoża wodą po fazie płukania w przeciwprądzie? Czy może wręcz urządzenie "przecieka" solankę do wody uzdatnionej, stąd o połowę mniejsza wydajność złoża niż deklarowana?

  6. #10046

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Zacząłeś od tego, że "zmiękczacz nie zmiękcza", a jak się okazuje sam go chcesz ustawić by zostawił trochę twardości...
    Zacznij od ustawienia go na zerową twardość, odczekaj kilka dni (przy tak małym zużyciu wypłukanie twardej wody z instalacji może potrwać) i dopiero oceń działanie urządzenia.
    Tak mi się wydawało, ale po sprawdzeniu kropelkami okazuje się, że jednak zmiękcza a osad musi być wynikiem obecności innych minerałów... Przestawiłem zmiękczacz na 0 zobaczymy czy po kilku dniach woda będzie tak miękka. Nie wiem tylko czy zlecać kompleksowe badanie wody? Jestem podłączony do wodociągu więc nie powinno być w wodzie żadnych nietypowych rzeczy... Ale osad jest...

  7. #10047

    Domyślnie

    Cytat Napisał chester07 Zobacz post
    Tak mi się wydawało, ale po sprawdzeniu kropelkami okazuje się, że jednak zmiękcza a osad musi być wynikiem obecności innych minerałów... Przestawiłem zmiękczacz na 0 zobaczymy czy po kilku dniach woda będzie tak miękka. Nie wiem tylko czy zlecać kompleksowe badanie wody? Jestem podłączony do wodociągu więc nie powinno być w wodzie żadnych nietypowych rzeczy... Ale osad jest...
    No to tak jak u mnie. Woda z wodociągu po przepuszczeniu przez refiner nie nadaje się do picia i do mycia też średnio. Fajnie, że nie ma chloru w niej, ale cała reszta to masakra.

  8. #10048

    Domyślnie

    Hmm, czyli złoża wielofunkcyjne czy jak to się zwie to badziewie. @Qbek17 chyba kiedyś wspominał, żeby takich złóż unikać bo to nic dobrego.

  9. #10049

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Hmm, czyli złoża wielofunkcyjne czy jak to się zwie to badziewie. @Qbek17 chyba kiedyś wspominał, żeby takich złóż unikać bo to nic dobrego.
    To chyba bardziej w kontekście odżelaziaczy/odmanganiaczy i tym podobnych. W przypadku refinera - zmiękczacz i węgiel - u mnie węgiel działa bardzo dobrze, po chlorze nie ma śladu, tylko ze zmiękczaniem coś nie styka, nie wiem czy to nastawy urządzenia (długość cykli regeneracji) czy usterka czy co.

  10. #10050
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlw88 Zobacz post
    No ale zmiękczenie wody z 18 stopni niemieckich do zera nie powinno chyba dodawać do wody tyle sodu, żeby w odpływie powstawały złogi soli a smak był tak gorzki, że nie da się pić wody bezp. z kranu?
    A ile sodu masz w wodzie przed zmiękczeniem?
    Złogi nie muszą być solą... jak pisałem - woda zawiera wiele związków i zmiana równowagi może powodować takie zjawiska.

    Czy przyczyną może być wada urządzenia i niedostateczne płukanie złoża wodą po fazie płukania w przeciwprądzie? Czy może wręcz urządzenie "przecieka" solankę do wody uzdatnionej, stąd o połowę mniejsza wydajność złoża niż deklarowana?
    To co widzisz to nie sól ze zmiękczacza tylko "coś" z wody.

  11. #10051
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał chester07 Zobacz post
    Tak mi się wydawało, ale po sprawdzeniu kropelkami okazuje się, że jednak zmiękcza a osad musi być wynikiem obecności innych minerałów... Przestawiłem zmiękczacz na 0 zobaczymy czy po kilku dniach woda będzie tak miękka. Nie wiem tylko czy zlecać kompleksowe badanie wody? Jestem podłączony do wodociągu więc nie powinno być w wodzie żadnych nietypowych rzeczy... Ale osad jest...
    Jeszcze raz... woda zmiękczona to nie woda destylowana czy demineralizowana. Woda zmiękczona może tworzyć osady, ale nie będą to osady nazywane kamieniem.
    Będąc użytkownikiem wodociągu masz zagwarantowane parametry wody (na wejściu do wodociągu) zgodne z Rozporządzeniem. Możesz wykonać badania wody na "swoim końcu rury", ale na 99,99% nic z nich nie wyniknie.

  12. #10052
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlw88 Zobacz post
    No to tak jak u mnie. Woda z wodociągu po przepuszczeniu przez refiner nie nadaje się do picia i do mycia też średnio. Fajnie, że nie ma chloru w niej, ale cała reszta to masakra.
    Taka mieszanka (węgiel+zmiękczacz) ma swoje plusy, ale ma też minusy. Węgiel ma swoją pojemność, po wyczerpaniu której powinno się go wymienić. Żywica zmiękczająca ma dużo dłuższą żywotność. W przypadku ich połączenia nie sądzę aby ktoś się bawił w wymianę tylko części złoża... a taki wyczerpany węgiel może być np. siedliskiem różnych żyjątek (które pewnie mogą też zmieniać smak wody).
    PS. Chlor w wodzie to nie przekleństwo (owszem - jego nadmiar może być uciążliwy) ale obrona przed skażeniem

  13. #10053
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Hmm, czyli złoża wielofunkcyjne czy jak to się zwie to badziewie. @Qbek17 chyba kiedyś wspominał, żeby takich złóż unikać bo to nic dobrego.
    Cytat Napisał wlw88 Zobacz post
    To chyba bardziej w kontekście odżelaziaczy/odmanganiaczy i tym podobnych...
    To nie tak, że zawsze te złoża są "badziewiem". To zależy od konkretnej sytuacji. Nie nadają się do usuwania dużych ilości żelaza/manganu, ale jeśli ktoś ma niewielkie przekroczenia kilku parametrów to mogą być idealnym rozwiązaniem.

  14. #10054

    Domyślnie

    Cytat Napisał chester07 Zobacz post
    Instalator powiedział, ze twardość 0 nie jest dobra dla zdrowia i ustawił na 3 st niemieckie. I taka twardość mniej więcej jest.
    Czy 3 st czy 0, uwierz mi naprawdę nie robi już różnicy.

    Pozdrawiam

  15. #10055

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Hmm, czyli złoża wielofunkcyjne czy jak to się zwie to badziewie. @Qbek17 chyba kiedyś wspominał, żeby takich złóż unikać bo to nic dobrego.
    Nieprawda, zależy do czego potrzebujesz urządzenia. Złoża wielofunkcyjne usuwają więcej niż 1 problem wody, ale powinny być dobierane do parametrów wody z głową. Jeśli urządzenie będzie pracować w górnych granicach normatywnych złoże będzie szybciej wymagać wymiany. Żywotność takiego złoża w dobrze dobranym urządzeniu to około 7 - 8 lat.

    Pozdrawiam

  16. #10056

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    A ile sodu masz w wodzie przed zmiękczeniem?
    Złogi nie muszą być solą... jak pisałem - woda zawiera wiele związków i zmiana równowagi może powodować takie zjawiska.


    To co widzisz to nie sól ze zmiękczacza tylko "coś" z wody.
    Sprawdź jeszcze przewodność. Pamiętaj zmiękczacz z wody niczego nie usuwa tylko wymienia jedne jony na drugie. Czasem z takim problemem mierzą się właściciele stacji myjących samochody. Mimo iż woda jest zmiękczona na aucie po myci są białe smugi - jest to wynik dużej przewodności.

    Pozdrawiam

  17. #10057
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    Sprawdź jeszcze przewodność. Pamiętaj zmiękczacz z wody niczego nie usuwa tylko wymienia jedne jony na drugie. Czasem z takim problemem mierzą się właściciele stacji myjących samochody. Mimo iż woda jest zmiękczona na aucie po myci są białe smugi - jest to wynik dużej przewodności.

    Pozdrawiam
    Osady to nie "wynik przewodnosci". Przewodnosc to tylko parametr okreslajacy posrednio czy w wodzie jest duzo czy malo jonów.

  18. #10058

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Osady to nie "wynik przewodnosci". Przewodnosc to tylko parametr okreslajacy posrednio czy w wodzie jest duzo czy malo jonów.
    Wiem co to jest przewodność. I tak jak pisałem wcześniej zmiękczacz niczego nie usuwa, tylko wymienia jedne jony na drugie. I w pełni pootrzymuję to co napisałem.

    Pozdrawiam

  19. #10059
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.092

    Domyślnie

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    Wiem co to jest przewodność.
    Skoro wiesz to po co wprowadzasz w błąd?

    I tak jak pisałem wcześniej zmiękczacz niczego nie usuwa, tylko wymienia jedne jony na drugie.
    Nikt tego nie kwestionuje Chociaż można się czepiać, że jednak "usuwa z wody jedne jony, a dodaje drugie"
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 18-12-2017 o 11:18

  20. #10060

    Domyślnie

    Witam Prosze o doradztwo w wyborze odzelaziacza do moich wynikow badan: ph-7,1;metnosc-31,7;jon amonowy-2,2;azotany-4;zelazo-8890!!!,mangan-664!,wapno i magnez-208-twardosc 12,1dH;utlenialnosc-3,7,wszystkie bakterie 0 studnia na glebokosci 35m,zbiornik przeponowy 50 l,scieki odprowadzane do oczyszczalni biologicznej,zuzycie wody ok.4-5m3 pytanie zasadnicze-odzelaziacz+system multifunkcyjny zeby usunac amoniak czy np.sam odzelaziacz Clack Pallas Air P1354 lub CLACK1054 EcoMix by wystarczyl,wydajnosc pompy 4m/h,przed glowica bedzie filtr wstepnego oczyszczania

Strona 503 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony