dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 73 z 757
Pokaż wyniki od 1.441 do 1.460 z 15136
  1. #1441
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał cocoma Zobacz post
    Filtr chyba nie przeszkadza skoro zwężka zamontowana jest za filtrem. Mam cichą nadzieje ze chlor pomoże.
    Słowo filtr co u Ciebie oznacza?
    Kolejność musi być taka: pompa aspirator(zwężka), zbiornik hydroforowy.odżelaziacz

  2. #1442
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Nie wiem czy doczytałeś, ale tam już jest Made in USA. Birm przy tak niskim pH? albo Birm przy chlorowaniu? nie ma sensu. Ale zanim się zdecydujesz na wymianę złoża, zdecyduj się, którą drogą chcesz iść. Birm trzeba będzie wymienić w obu przypadkach, tylko w obu na coś innego.

  3. #1443
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nie wiem czy doczytałeś, ale tam już jest Made in USA. Birm przy tak niskim pH? albo Birm przy chlorowaniu? nie ma sensu. Ale zanim się zdecydujesz na wymianę złoża, zdecyduj się, którą drogą chcesz iść. Birm trzeba będzie wymienić w obu przypadkach, tylko w obu na coś innego.
    Zwracam honor rzeczywiście. Zasugerowałem się sąsiadem który ma złoże zwirowe. Niestety Birm musi wymienić na złoże żwirowe lub dolomitowe.

  4. #1444
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Czy są filtry do usuwania Żelaza oraz Manganu do których nie trzeba dokupować dodatkowych srodków do regeneracji.
    lub
    jakie są koszty regeneracji, jaka ilośc wody jest zużywana oraz co jaki czas odbywa się taka regeneracja złoża.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  5. #1445
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Bo z tego co naczytałem to tylko BIRM nie wymaga dodatkowych późniejszych nakładów.
    Tylko czy przy mojej wodzie o pH 7,46 zostanie usunięty również Mangan.
    - Mangan - 290 μg/l – (<50)
    - Żelazo - 829 μg/l – (<200)

    Jak odnieść się do złoża MTM - podobno jest najlepsze.

    Ostatnio edytowane przez PliP ; 28-08-2010 o 21:48
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  6. #1446
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Bo z tego co naczytałem to tylko BIRM nie wymaga dodatkowych późniejszych nakładów.
    Tylko czy przy mojej wodzie o pH 7,46 zostanie usunięty również Mangan.
    - Mangan - 290 μg/l – (<50)
    - Żelazo - 829 μg/l – (<200)

    Jak odnieść się do złoża MTM - podobno jest najlepsze.
    MTM wymaga chemii do regeneracji, nadmanganianu potasu. Usunie zarowno zelazo i mangan, bo jest to zloze ktore ma wlasciwosci utleniajace wiec nie potrzebuje jakiegos b.wysokiego pH do usuniecia manganu.
    Zloze Birm tylko katalizuje rekacje utleniania tlenem z wody i do usuniecia manganu potrzebuje wyzszego pH -> ale niech sie specjalisci wypowiedza, czy pH 7,5 jest w praktyce wystarczajace do usuniecia takiej ilosci manganu (wedlug dokumentacji zloza, nie jest).

    marcin

  7. #1447
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Czy są filtry do usuwania Żelaza oraz Manganu do których nie trzeba dokupować dodatkowych srodków do regeneracji.
    lub
    jakie są koszty regeneracji, jaka ilośc wody jest zużywana oraz co jaki czas odbywa się taka regeneracja złoża.
    Jesli chodzi o zloze greensand lub MTM, to koszt zakupu nadmanganianu potasu, to pewnie ze 20-30PLN miesiecznie.

    marcin

  8. #1448
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    o właśnie więc aż tak łatwo nie jest - dostałem wczoraj i dziś kilka ofert i jedna drugiej zaprzecza. Dlatego też zaczynam poszukiwania odpowiedniego filtra na własną rękę.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  9. #1449
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Są jeszcze inne złoża, które nie wymagają chemii (np. Pyrolox).
    MTM to tzw. syntetyczny Greensand. Oba wymagają regeneracji nadmanganianem.
    Greensand jest coraz częściej zastępowany Greensandem Plus - można go regenerować nie tylko nadmanganianem ale także chlorem lub innymi utleniaczami. Jest też bardziej wytrzymały mechanicznie.

    Żelazo jest usuwane najlepiej przy pH w okolicach 7, natomiast mangan - powyżej 8. Wygląda to mniej więcej tak, że przy niższym pH najpierw z wody usuwane jest żelazo, a dopiero po nim mangan. Im wyższe pH tym szybciej złoże zaczyna usuwać mangan. Czyli jest szansa usunięcia manganu przy pH niższym niż 8, ale filtr musi najpierw usunąć całe żelazo (czyli musi być odpowiednio duży) i efektywność będzie odpowiednio mniejsza.

  10. #1450
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    to w takim razie jak to procesy usuwanie będą wyglądały w poniższym moim przypadku:
    - Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)

    - Mangan - 290 μg/l – (<50)
    - Żelazo - 829 μg/l – (<200)

    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  11. #1451
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    to w takim razie jak to procesy usuwanie będą wyglądały w poniższym moim przypadku:
    - Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)

    - Mangan - 290 μg/l – (<50)
    - Żelazo - 829 μg/l – (<200)

    To naprawdę nie są jakieś tragiczne parametry. Dajesz dobre napowietrzenie (powinno też nieco podnieść pH) i zwykły odżelaziacz na BIRMie i powinno śmigać. Bardziej istotna w tym przypadku będzie wydajność pompy/źródła o której pisałeś wcześniej - przez to nie możesz dać dużego filtra lub ciężkiego złoża bo nie da się go dopłukać. Jeśli jeszcze zrobisz badania na siarczany, chlorki i zasadowość to będzie większa pewność (poczytaj w okolicach postów #1309).

  12. #1452

    Domyślnie

    Wracam do tematu mojej wody:
    Mętność 14,2+-0.7 NTU
    Barwa 40+-2 mg/l Pt
    Zapach nieakceptowalny
    Smak akceptowalny
    Odczyn pH 7,6
    Przewodność właściwa 600uS/cm w 25oC
    Amonowy Jon 2,47+-0,20 mg/l
    Azotany 1,2 mg/l
    Azotyny <0,03mg/l
    Żelazo 2842+-279 ug/l
    Mangan 458+-44 ug/l

    Bakteriologii na razie nie robiłem studnia kopana głębokość 6.5m ; zbiornik hydroforowy przeponowy 80l rodzina 3 osoby
    do tego własnoręcznie wykonany test twardości ogólnej 12 oD

    Po rozeznaniu zastanawiam się nad zestawem :
    1 stopień greensand 10x54
    2 stopień CR100
    oczywiście filtr wstępny 100u oraz 20u
    Za tym wszystkim chcę jeszcze dać BB10" z wkładem węglowym
    Proszę o sugestie i opinie
    Ostatnio edytowane przez magor1 ; 29-08-2010 o 13:47

  13. #1453
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał magor1 Zobacz post
    Wracam do tematu mojej wody:
    Mętność 14,2+-0.7 NTU
    Barwa 40+-2 mg/l Pt
    Zapach nieakceptowalny
    Smak akceptowalny
    Odczyn pH 7,6
    Przewodność właściwa 600uS/cm w 25oC
    Amonowy Jon 2,47+-0,20 mg/l
    Azotany 1,2 mg/l
    Azotyny <0,03mg/l
    Żelazo 2842+-279 ug/l
    Mangan 458+-44 ug/l

    Bakteriologii na razie nie robiłem studnia kopana głębokość 6.5m ; zbiornik hydroforowy przeponowy 80l rodzina 3 osoby
    do tego własnoręcznie wykonany test twardości ogólnej 12 oD

    Po rozeznaniu zastanawiam się nad zestawem :
    1 stopień greensand 10x54
    2 stopień CR100
    oczywiście filtr wstępny 100u oraz 20u
    Za tym wszystkim chcę jeszcze dać BB10" z wkładem węglowym
    Proszę o sugestie i opinie
    Definitywnie zrob badanie bakteriologiczne. Skoro masz jon amonowy przekroczony to cos Ci pewnie z pol do plytkiej kopanej studni splywa. Spora szansa, ze splywaja tez bakterie niestety.
    A wegiel aktywny to dobre miejsce do rozwoju bakterii wlasnie. Wegiel aktywny zalecaja firmy stosowac przy filtracji wody wodociagowej, ktora jest zachlorowana. Chlor wtedy denzynfekuje wegiel i nic Ci tam nie rosnie.
    Sprawdz utlenialnosc. Moze sie okazac, ze greensand, poprawi znaczaco metnosc i barwe (u mnie z gorszych parametrow wody surowej zrobila sie woda krysztal, ale mam wode z duzej glebokosci).
    Ale jesli metnosc pochodzi od zwiazkow organicznych to pewnie jedynie wegiel wlasnie. I kolko sie zamyka. Przed decyzja wiec sprawdz utlenialnosc.

    marcin

  14. #1454
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Drakog85

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał magor1 Zobacz post
    Wracam do tematu mojej wody:
    Mętność 14,2+-0.7 NTU
    Barwa 40+-2 mg/l Pt
    Zapach nieakceptowalny
    Smak akceptowalny
    Odczyn pH 7,6
    Przewodność właściwa 600uS/cm w 25oC
    Amonowy Jon 2,47+-0,20 mg/l
    Azotany 1,2 mg/l
    Azotyny <0,03mg/l
    Żelazo 2842+-279 ug/l
    Mangan 458+-44 ug/l

    Bakteriologii na razie nie robiłem studnia kopana głębokość 6.5m ; zbiornik hydroforowy przeponowy 80l rodzina 3 osoby
    do tego własnoręcznie wykonany test twardości ogólnej 12 oD

    Po rozeznaniu zastanawiam się nad zestawem :
    1 stopień greensand 10x54
    2 stopień CR100
    oczywiście filtr wstępny 100u oraz 20u
    Za tym wszystkim chcę jeszcze dać BB10" z wkładem węglowym
    Proszę o sugestie i opinie
    Witam
    Jestem tu nowy ale postaram się pomóc, tak jak kolega Jastrząb wspomniał warto zrobić analizę bakteriologiczną, ale nie zwalałbym tu winy na amoniak ( bakterię raczej są w przypadku azotynów i azotanów). Mówiąc szczerze ten system trochę mi się nie podoba ze względu na zielony piasek, fajnie by było jakby się faktycznie udało zrobić badanie utlenialności, a co do zapachu to jaki jest? zgniłe jaja? czy od amoniaku?
    Bez tych danych zastanowiłbym się nad zastosowaniem :

    filtr żwirowy z bakteriami nitryfikacyjnymi
    później ewentualnie Crystal Right
    Ewentualnie węgiel
    Lampa UV
    To jest taka propozycja na szybko
    Ostatnio edytowane przez Drakog85 ; 31-08-2010 o 17:04

  15. #1455
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drakog85 Zobacz post
    Witam
    Jestem tu nowy ale postaram się pomóc, tak jak kolega Jastrząb wspomniał warto zrobić analizę bakteriologiczną, ale nie zwalałbym tu winy na amoniak ( bakterię raczej są w przypadku azotynów i azotanów). Mówiąc szczerze ten system trochę mi się nie podoba ze względu na zielony piasek, fajnie by było jakby się faktycznie udało zrobić badanie utlenialności, a co do zapachu to jaki jest? zgniłe jaja? czy od amoniaku?
    Bez tych danych zastanowiłbym się nad zastosowaniem :

    filtr żwirowy z bakteriami nitryfikacyjnymi
    później ewentualnie Crystal Right
    Ewentualnie węgiel
    Lampa UV
    To jest taka propozycja na szybko
    Mi chodzilo o to, ze amoniak moze pochodzic z zanieczyszczenia ściekami, wszak to plytka studnia kopana jest (6.5m).
    A jesli woda jest zanieczyszcona sciekami, to trza sie bac.
    Tak pisza madre ludzie tu: http://www.technologia-wody.pl/index...praktyka&id=28
    Tamze, madre ludzie pisza, ze bakterie nitryfikacyjne potrzbuja tlenu, a przedpiszca ma malutki zbiornik hydroforowy z workiem (czyli zapomnij pan o napowietrzaniu wody na etapie zbiornika hydroforowego).
    Tu mnie zastanawia jedna rzecz. Skad w studni kopanej, wiec jak rozumiem, obudowanej kregami, praktycznie otwartej itd, tyle zelaza. Nie powinno sie utlenic i wytracic na etapie studni??

    marcin

  16. #1456
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Drakog85

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Mi chodzilo o to, ze amoniak moze pochodzic z zanieczyszczenia ściekami, wszak to plytka studnia kopana jest (6.5m).
    A jesli woda jest zanieczyszcona sciekami, to trza sie bac.
    Tak pisza madre ludzie tu: http://www.technologia-wody.pl/index...praktyka&id=28
    Tamze, madre ludzie pisza, ze bakterie nitryfikacyjne potrzbuja tlenu, a przedpiszca ma malutki zbiornik hydroforowy z workiem (czyli zapomnij pan o napowietrzaniu wody na etapie zbiornika hydroforowego).
    Tu mnie zastanawia jedna rzecz. Skad w studni kopanej, wiec jak rozumiem, obudowanej kregami, praktycznie otwartej itd, tyle zelaza. Nie powinno sie utlenic i wytracic na etapie studni??

    marcin
    Faktycznie tam powinno znaleźć się jeszcze napowietrzanie. Jakby woda była zanieczyszczona ściekami to wydaje mi się, że byłoby więcej azotanów i azotynów, a taka wartość amoniaku jest możliwa bez zanieczyszczenia fekaliami ( aczkolwiek jeżeli zanieczyszczenie było świeże jest duże prawdopodobieństwo że są to ścieki, mimo wszystko zalecam bakteriologie tak jak kolega wcześniej jak i utlenialność). Żelaza nie jest, aż tyle i nie wiem czy faktycznie w otwartym zbiorniku bez żadnego mieszania wytrąci się w dużej ilości żelazo, jak już to raczej niewiele. Poczekajmy co zaproponują qbek17, Hytryulik może się wspólnie coś fajnego uda zaproponować.

    Jeszcze chciałem się zapytać jak długo pracuje ten hydrofor?

    Przy takiej wodzie też bym się poważnie zastanowił nad ewentualnym wykopaniem nowej studni głębinowej, nie wiem czy ekonomicznie nie będzie to bardziej opłacalne ( warto porozmawiać z sąsiadami może ktoś ma studnie na większej głębokości).
    Ostatnio edytowane przez Drakog85 ; 31-08-2010 o 18:52

  17. #1457

    Domyślnie

    Witam ponownie i dziękuję za zainteresowanie tematem. I tak studnię użytkuję od około roku( oczywiście nie do picia) ; z głębinową byłby problem wyznaczone najbliżej źródło jest na działce sąsiada głębokość około 30m; jeśli chodzi o teren to działka położona w najniższym miejscu w promieniu 300m; sąsiedzi jeśli studnie mają to z podobną wodą ; większość korzysta z prywatnego wodociągu który jest tak obciążony że podpięcie nie jest możliwe( wody już w nim brakuje i jest z kolei z taką ilością kamienia że głowa boli); zanieczyszczenie fekaliami mało prawdopodobne z uwagi na czynną kanalizację - chyba że ścieki z gospodarstw z których najbliższe jest około 150m; jeśli chodzi o zapach to ewidentnie zgniłe jaja; a i woda po nalaniu do butelki jest kryształ - rudzieje po jakimś czasie.

  18. #1458
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Zgniłe jaja to raczej jednoznacznie siarkowodór. A na to dobrym rozwiązaniem jest odżelaziacz. Przy CR siarkowodór powinien się mieścić w granicy 1 ppm. Jeśli będziesz robił dodatkowe badania to może też to sprawdź.

  19. #1459
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał magor1 Zobacz post
    z głębinową byłby problem wyznaczone najbliżej źródło jest na działce sąsiada głębokość około 30m;
    Co rozumiesz przez to stwierdzenie "wyznaczone zrodlo"??


    Cytat Napisał magor1 Zobacz post
    zanieczyszczenie fekaliami mało prawdopodobne z uwagi na czynną kanalizację.
    A dawno masz ta dzialke?? Co jesli ktos tam kiedys latami trzymal kupe gnoju?? Albo gdy CIe tam jeszcze nie bylo beszczelnie wylewal zawartosc szamba? Ja widzialem, samochod do wywozenia szamba, wylewjacy zawartosc na lake kilkaset metrow ode mnie. Nie mam zadnej pewnosci ze kiedys nie wylewali na moja

    marcin

  20. #1460

    Domyślnie

    Działkę mam 7 lat , wcześniej należała do teściowej a jeszcze wcześniej do jej matki z tego co wiem to od zawsze była tu łąka więc prawdopodobnie ktoś gnojownik wylewał na trawkę żeby lepiej rosła ale przez ostatnie parę lat nic; studnia wyznaczona- kiedyś teść miał budować mleczarnię czy coś w tym stylu i wykonywali badania geotechniczne, miał nawet pozwolenie wodno-prawne

Strona 73 z 757

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony