dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21

    Domyślnie

    właśnie policzyłam że mój rekuperator po 10 latach zrówna się z ceną superoszczędnego rekuperatora z silnikami EC. Założyłam że tamten nie zużywa prądu. Cena KW energii elektrycznej 40 gr, czyli pierwsza taryfa i oczywiście maksymalna wydajnośc rekuperatora przez 24h 365 dni w roku. W Niemczech cena KW to 17 gr. To chyba wyjaśnia wszystko. Sens zakupu rekuperatora za 11 KPLN - no może prestiż

  2. #22

    Domyślnie

    Jeżeli któś napalony wydał naście tysięcy to w zyciu nie napisze ze go nabili cwaniaki w butelkie. Zawsze bedzie pisał jak to u niego ślicznie pracuje. Szmal sie wydało i nie wypada.
    Pozdrawiam

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    tadzel
    CO cię gryzie? Zapomniałeś sobie wprojektować WM?
    Te dziury w oknach Cię tak zeźliły?

    phans
    Przestań bredzić!
    Zapraszam do siebie! Dotkniesz, pomacasz, osłuchasz i... jak masz organy zmysłów o.k. - to zmienisz zdanie.
    Doświadczenie Twoje własne, a nie opowiadanie opowieści o tym, że ktoś coś słyszał!

    Można tak zrobić ten system, aby napędzić go łączną mocą (dwa wentylatory) rzędu 120 do 130W.
    Pracuje się zwykle na 0.25 mocy max co daje góra 33W.
    Policz ile to kosztuje w skali miesiąca!
    TAKI system pracuje bezgłośnie. WCALE nie potrzebuje żadnych systemów rozmrażania czy podobnych cudów.
    DA SIĘ!
    No, mnie się udaje!
    Adam M.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał MCB
    Zaletą jest też to, że możemy wybrać czas, miejsce, kierunek i wielkość nawiewu oraz filtrować a także nawilżać nawiewane powietrze.
    Czas, wielkość - włączając/wyłączając i regulując wydajność wentylacji mech. nawiewno-wywiewnej - OK.
    Kierunek - możesz wyjaśnić?
    Miejsce - czy mam rozumieć, że możesz automatycznie regulować które pomieszczenia będą wentylowane mniej a które bardziej? Ile taka automatyka kosztuje? Na pewno można to robić ręcznie.
    Filtrować - ok
    Nawilżać - poruszyłeś jeden z możliwych problemów rekuperacji. W bardzo mroźne dni producenci/instalatorzy rekuperatorów piszą aby wentylować mniej intensywnie pomieszczenia, najlepiej na 1 biegu. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo przesuszenia powietrza a tym samym przesuszenia śluzówki dróg oddechowych, bólu gardła, nieżytu nosa itd.
    Powiedz mi jak często stosuje się nawilżanie powietrza w rekuperatorach i ile to kosztuje.

    Cytat Napisał MCB
    Rekuperacja ma sens ekonomiczny wtedy kiedy ma sens ekonomiczny
    Nie zależy to od ilości ludzi.
    Co to znaczy "osiągnięcie odpowiednich wartości zużycia kW/m" ? Tylko po to żeby otrzymać papierek?
    Im więcej ludzi jest w pomieszczeniu tym musisz więcej dostarczyć świeżego powietrza i tym bardziej opłaca się zastosowanie rekuperacji. To jest dla mnie oczywiste. Uzasadnij jeżeli się mylę.
    Aby mieć dom pasywny niestety czy się tego chce czy nie, należy zastosować rekuperator aby osiągnąć wymagane zużycie energii dla celów grzewczych na m2. Jeżeli ktoś dąży do papierka lub jakiegoś certyfikatu energetycznego to jak najbardziej TAK.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    "Im więcej ludzi jest w pomieszczeniu tym musisz więcej dostarczyć świeżego powietrza i tym bardziej opłaca się zastosowanie rekuperacji. To jest dla mnie oczywiste. Uzasadnij jeżeli się mylę. "
    Robisz błąd w założeniach!
    Wnioski z błędnych założeń zazwyczaj też są błędne choć czasem, ale bardzo rzadko, z fałszu MOŻE wyniknąć prawda!

    NIE JEST prawdą, że "Im więcej ludzi jest w pomieszczeniu tym musisz więcej dostarczyć świeżego powietrza".
    JEST PRAWDĄ że więcej ludzi w pomieszczeniu generuje więcej pary wodnej w powietrzu!!!
    Ergo - większa wymiana powietrza w celu USUNIĘCIA NADMIERNEJ WILGOCI jest wskazana! WCALE się te osoby nie poduszą!!!

    TAK to rozumiesz?
    Adam M.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    phans
    Przestań bredzić!
    Zapraszam do siebie! Dotkniesz, pomacasz, osłuchasz i... jak masz organy zmysłów o.k. - to zmienisz zdanie.
    Doświadczenie Twoje własne, a nie opowiadanie opowieści o tym, że ktoś coś słyszał!

    Można tak zrobić ten system, aby napędzić go łączną mocą (dwa wentylatory) rzędu 120 do 130W.
    Pracuje się zwykle na 0.25 mocy max co daje góra 33W.
    Policz ile to kosztuje w skali miesiąca!
    TAKI system pracuje bezgłośnie. WCALE nie potrzebuje żadnych systemów rozmrażania czy podobnych cudów.
    DA SIĘ!
    No, mnie się udaje!
    Adam M.
    Jeżeli mówimy, że rekuperator pracuje na 0.25 mocy max to jak najbardziej mogę się z tym zgodzić, że prawidłowo zamontowany system pracuje bezgłośnie(pamiętaj, że większość ludzi myśli jak tutaj zaoszczędzić na budowaniu domu i nie ma kasy aby wydać dwa razy więcej kasy w celu zatrudnienia fachowców w tej dziedzinie - dlatego temat hałasu powinien być uwzględniony przy montowaniu tego typu systemów). Problem głośności pojawia się gdy zwiększamy wydajność wentylacji, w skrajnych przypadkach do max wydajności - ale tego w nocy się nie robi i takiego problemu nie ma

    Jeżeli Twoje systemy tak działają (zużywają b. mało prądu, są bezgłośne i nie potrzebują rozmrażania) to wprowadź je na rynek a będziesz wśród nielicznych co coś takiego sprzedają? A może podasz więcej szczegółów? Nie mam kilku dni czasu aby przejrzeć wszystkie Twoje wątki na tym forum.
    Wiem, że rekuperator Bartosza nie musi mieć nagrzewnicy, ma super wydajność ale za to ma większe opory powietrza i zużywa o wiele więcej prądu.

    Przy zakupie/montażu danego systemu każdy potencjalny klient powinien wiedzieć i znać na jakie może natknąć się problemy. Niestety, system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem jest nowością na rynku i wszelkie wady i problemy tego systemu są pomijane/ukrywane przez producentów/monterów tych systemów. Dopiero za kilka lat będzie można powiedzieć jakie ma pełne zalety i wady a i pewnie za kilka lat w tej dziedzinie coś się zmieni (nowe modele rekuperatorów?).

    A tak to wielki szacuneczek dla Ciebie. Gdybym miał w przyszłości zamontować u siebie rekuperator to na pewno skorzystałbym z twoich rad. Dziękuję za zaproszenie - może kiedyś skorzystam.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    "Jeżeli Twoje systemy tak działają ..... to wprowadź je na rynek "


    Jakby ci to tak oględnie a delikatnie.....
    Może tak:
    Ze 2 lata temu wlazłem tu, aby się czegoś dowiedzieć w sprawie planowanej budowy...
    Okazało się, że są dziedziny, gdzie i ja się mogę przydać, i...
    No, ze 2 lata już z takiej działalności "żyję"...
    Dlatego piszę, ze mnie "to" wychodzi...
    Poznałem ten temat w wielu wariantach i odmianach. Realnie! "Tymi ręcami"

    Nie musi być koszmarnie drogo!
    Nie musi być głośno!
    Nie musi być upierdliwie w utrzymaniu...

    Robię takie "Bartosze" , tylko bez wad , które wskazałeś.
    Dla tego właśnie mogę sobie pozwolić na luksus powiedzenia - ZAPRASZAM. POKAŻĘ! PRAKTYCZNIE UDOWODNIĘ SWOJE RACJE.
    Adam M.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    NIE JEST prawdą, że "Im więcej ludzi jest w pomieszczeniu tym musisz więcej dostarczyć świeżego powietrza".
    JEST PRAWDĄ że więcej ludzi w pomieszczeniu generuje więcej pary wodnej w powietrzu!!!
    Ergo - większa wymiana powietrza w celu USUNIĘCIA NADMIERNEJ WILGOCI jest wskazana! WCALE się te osoby nie poduszą!!!

    TAK to rozumiesz?
    Adam M.
    Faktem jest że jeżeli jest dużo ludzi w pomieszczeniu i źle działa wentylacja to pierwszym objawem tego jest duża wilgotność powietrza i odczuwalny zaduch. Tego, że jest dużo dwutlenku węgla i mało tlenu to się w takich pomieszczeniach nie czuje(gazy bezwonne) - najwyżej mogą być bóle i zawroty głowy (o skrajnych przypadkach nie rozmawiajmy).
    Im więcej jest ludzi w pomieszczeniu tym musisz więcej dostarczyć świeżego powietrza aby usunąć nadmiar wilgoci oraz dostarczyć tlen i zmniejszyć dwutlenek węgla w tym pomieszczeniu.
    Idąc tym tropem to żeby usuwać nadmiar wilgoci to przecież można to robić poprzez zastosowanie osuszaczy i mieć nadal 'brudne' powietrze w pomieszczeniu.
    Pozwolę sobie zacytować artykuł ze strony bartosz.com.pl 'Rekuperacja - wentylacja z odzyskiem ciepła w budownictwie jednorodzinnym'
    "...W pomieszczeniu zamkniętym o kubaturze 20m3, pozbawionym wentylacji już po godzinie może występować niedotlenienie naszego organizmu, a po 4 godzinach przebywania w nim zaczynają obumierać nasze komórki mózgowe oraz pojawiają się objawy zmęczenia i bóle głowy. Po 8 godzinach stężenie dwutlenku węgla przekroczy poziom 1%, co skutkuje zaburzeniami w myśleniu..."
    Aż strach pomyśleć jak przez te 8 godzin nie będzie działać(brak prądu, zepsuje się) wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    ...

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie


    Rozumiem, że opisujesz sytuację w celi, gdzie panuje przepełnienie, a drzwi są stale i skutecznie zamknięte a okienka nigdy się nie otwierały....

    Bo widzisz...
    Średnio rozgarnięty gospodarz imprezy, na której zagaśnie światło (i stanie wentylacja) otwiera lub uchyla okno...
    Zresztą zbędnie, bo i tak pary szybciutko się rozłożą po kątach...
    Ilość "obecnych" gwałtownie maleje i problem się marginalizuje...
    Znam to z "akademika"...
    Adam M.

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie


    Ten tekst z Bartosza podałem jako przykład w jaki sposób różne firmy/instalatorzy naganiają potencjalnych klientów do rekuperacji. Najlepiej wytworzyć u nich strach...

  12. #32

    Domyślnie

    CZy ktoś mierzył faktyczne zużycie energii przez rekuperator, m.in pracę normalną i pobór przez wentylatory ale też ile energii w kwh zżera defrost zimą?

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    CZy ktoś mierzył faktyczne zużycie energii przez rekuperator, m.in pracę normalną i pobór przez wentylatory ale też ile energii w kwh zżera defrost zimą?
    Centrala comair HRUC 450
    od montażu instalacji pomiarowej: 26.04.2013
    całkowity pobór prądu do dziś 8:40 : 363 kWh
    Pomiary realne online centrala bez i z GWC:
    http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start
    http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start2

  14. #34

    Domyślnie

    Dzieki, wyglada w porzadku

  15. #35

    Domyślnie

    Również zastanawiałam się nad wentylacją mechaniczną, jednakże w moim przypadku, zadziałały względy oszczędnościowo-przyszłościowe.
    Wyobraziłam sobie, że kiedyś mogę zostać sama w moim domu, będę miała tylko emeryturę i ledwo wystarczy mi na ogrzewanie. Nie stać mnie będzie, żeby płacić dodatkowo 1000zł. rocznie na obsługę tej wentylacji. Gdybym nie miała kiedyś wystarczająco dużo pieniędzy na życie i leki, to mogłabym chociaż zaoszczędzić na ogrzewaniu i sobie dogrzać tylko jeden pokój.
    Natomiast nie wyobrażam sobie domu bez kominów. Bo jeżeli kiedyś nie będę miała na rachunki za prąd, to... się uduszę.
    Także to wszystko fajnie wygląda i działa dopóty, dopóki mamy pieniądze.
    PS.
    Oczywiście z tym uduszeniem to hiperbola, ponieważ można zrobić przeciąg, tylko że wtedy dochodzą dodatkowe koszty ogrzewania, także przy braku pieniędzy na jedno wychodzi - i tu, i tu dodatkowe koszta, a komin ma tę zaletę, że się nie zepsuje. Natomiast centralka wentylująca kiedyś musi... i co wtedy? Skąd wziąć pieniądze na nową?
    Budując dom, zastanówmy się, co będzie za XX lat?
    Ostatnio edytowane przez wukazetka ; 20-03-2017 o 18:33

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie reku na pierwszym biegu w przeciągu 4 dni pobrało 2.36kwh. Miesięcznie daje nam zuźucie rzędu 17.7 kwh.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170320_194233.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	384711

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170320_194247.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	81,5 KB
ID:	384712
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 08-03-2018 o 16:46
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wukazetka Zobacz post
    Budując dom, zastanówmy się, co będzie za XX lat?
    Jak dożyję niedołężności, to są trzy opcje - dom starców, blok i niczym się nie przejmować, albo młoda, troskliwa żona. Na dzieci nie liczę, bo małe są szanse na to, że jak dorosną to nie będą chciały żyć kątem u rodziców (o ile w ogóle w tym kraju).

    A przez ten czas mam się męczyć z niedziałającą/działając jak chce wentylacją i wydawać ekstra 200-300zł co roku na straty ciepła? Dziękuję. Skoro jest opcja, że tanio albo i za darmo mogę mieć tyle świeżego powietrza ile zechcę i kiedy zechcę i do tego dosyć ciepłego już wpadając do pomieszczeń - to nierozsądne byłoby z tego nie skorzystać.
    A czemu za darmo? Likwidacja kominów i zamiana okien na fixy zaoszczędzą mi więcej pieniędzy, niż wydam na rekuperację. A używanie pozwoli zaoszczędzić więcej energii niż pociągną wentylatory. Czyli z tego odłożę na ewentualne naprawy i serwis.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    U mnie reku na pierwszym biegu w przeviàgu 4 dni pobraĺo 2.36kwh. Miesięcznie daje nam zuźucie rzęfu 17.7 kwh.
    To chyba dobrze?
    Nie używasz szybszych biegów?
    Do czego służą te szybsze biegi?

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak dożyję niedołężności, to są trzy opcje - dom starców, blok i niczym się nie przejmować, albo młoda, troskliwa żona.
    Aha.
    To się "troszkę" różnimy w pojmowaniu tego świata. Ja nie pisałam o niedołężności, tylko o warunkach finansowych, ale widzę, że tobie to wszystko wisi...
    Piszesz nie na temat, a do tego wydaje ci się, że zawsze będziesz piękny i młody. Chyba nie mamy o czym dalej gadać.
    Pozdrawiam, Agata.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał wukazetka Zobacz post
    Aha.
    To się "troszkę" różnimy w pojmowaniu tego świata. Ja nie pisałam o niedołężności, tylko o warunkach finansowych, ale widzę, że tobie to wszystko wisi...
    Piszesz nie na temat, a do tego wydaje ci się, że zawsze będziesz piękny i młody. Chyba nie mamy o czym dalej gadać.
    Pozdrawiam, Agata.
    Skąd ta agresja bez powodu?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony