dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 168
  1. #1

    Domyślnie kominek Jotul - opinie

    Ponieważ został założony wątek p.t. "kominek Tarnawa - opinie", postanowiłem zapytać jakie są wasze odczucia co do Jotula. Sam mam Jotula 18 Harmony, i obserwując dyskusje na temat Tarnawy zaczynam się poważnie zastanawiać. Wprawdzie jest on przepiękny (choć to rzecz gustu), chyba dobrze wykonany (użytkuję go dopiero ok. tygodnia), ale cenę w porównaniu z Tarnawą ma powalającą - powyżej 5k PLN. Za tę cenę nie można kupić Tarnawy, bo ceny z tego co widzę kończą się mocno przed 4k PLN. A grzanie takie samo. Nie do końca rozumiem też istotę mocy podawanej przez Tarnawowiczów - 16kw - mój Jotul ma tylko 15 kw (a podobno ma ogrzać 200 m. kw), ale wydaje mi się że Tarnawowicze podają moc maksymalną chwilową czy coś takiego. Ja z kolei znalazłem gdzieś info że mój Jotul ma moc maksymalną chwilową czy coś takiego na poziomie 22kw. Nie wiem gdzie to widziałem, ale widziałem na pewno. W takim wypadku ma on moc porównywalną do promu kosmicznego w trakcie startu . Mam jedynie taką wątpliwość, iż paliłem wczoraj przez trzy godziny na pełnym gwizdku, a ciepło było tak sobie. Dom jest w budowie, to fakt, ale ani nie było minusów na dworzu a okna mam wstawione. Hmmm....






    p.s. Właśnie się objawił Januszek na wątku o tarnawie i oświadczył że ma 18kw Tarnawę, czym mnie powalił ...
    Ja kupiłem najmocniejszego Jotula i ma on "tylko" 15kw. O co tu biega?

  2. #2

    Domyślnie

    witam

    mam Panoramę 15 kW - i raz szaleje z zachwytu że jest ciepło innym natomiast razem mam obawy co będzie jak zrobią się prawdziwe mrozy

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem - mam jotula harmony. Rozprowadzenie powietrza grawitacyjne, 240m2 domu i nie mam zastrzerzeń do grzania. Nie jest to moje główne źródło ogrzewania, ale do -5 na pewno wystarczy - tyle przetestowałem.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    tak przy okazji mam pytanie: podobno wkłady jotula nadają się tylko do ogrz. grawitacyjnego, nie do wymuszonego - kilka osób, łacznie z moim "zdunem" potwierdziło, a jak jest w rzeczywistości?

  5. #5

    Domyślnie

    Ja słyszałem, że jest to patent norweski - jak siada prąd, to kominek sobie dalej ogrzewa dom, natomiast Polak potrafi - u mnie mają być zastosowane cos jakby "bypassy", tj. obejście turbinki (dodatkowy kanał) który pozwoli grawitacyjnie rozprzestrzenić się ciepłu. A poza tym zasada działania kominków jest taka sama, więc nie rozumiem czemu Jotul nie miałby współdziałać z wymuszonym obiegiem.

  6. #6

    Domyślnie Norweski kominek Jotul

    uzytkuję kominek firmy jotul juz 4rok.Jestem bardzo zadowolony.Chce powiedziec ze sam kominek jeszcze nie daje gwarancji komfortu .Musi byc dostosowana jego moc do powierzchni domu a drewno musi byc WYSUSZONE czyli przygotowane sezon wczesniej.Palenie drewnem sciętym miesiąc czy dwa wczesniej bedzie dawało mierne efekty .Ja sie uczyłem palic w kominku 2 sezony.Przy okazji prosze o kontakt z lasem --kupie duzą ilosc debiny ,buczyny tel 0601 447 444

  7. #7

    Domyślnie

    Witam. Ogrzewam dom o powierzchni 92 m kw. wkładem-kasetą Jotula I 22 o mocy użytkowej 8 kW. Wprowadzałem się do nowego domu w ubiegłym roku i przeżyłem w nim temperatury dochodzące na zewnatrz do -21 stopni bez żadnych problemów w domu utrzymywałem temperaturę w granicach 21-23 stopnie. Tak jak wspomniał mój przedmówca dopiero w tym roku, tak naprawde nauczyłem sie w nim prawidłowo palić. Kaseta chociaz nie jest przystosowana do ogrzewania z pomocą turbiny, to umnie ogrzewanie mam DGP. W najdaslszy punkt domu przewody doprowadzające ciepłe powietrze mają około 16 m długości. Wadą tej kasety jest z pewnością zbyt mały popielnik oraz komora paleniskowa o rozmiarach 30*30*52cm. Jednak mimo wszystko jestem z tego kominka zadowolony.

  8. #8

    Domyślnie

    powiedzcie coś o "tajemnicach" palenia w kominkach

  9. #9

    Domyślnie

    Ja jestem jeszcze przed kupnem kominka, ale uważam że w Jotulu płaci się za dużo za markę i otoczkę marketingową. Wynika to głównie z tego, że w Polsce jedna firma ma monopol na wkłady Jotula...

  10. #10

    Domyślnie

    Domek 120 m2,Jotul Panorama 22 kw,moc użytkowa 15 kw,ogrzewam dom już drugi rok.Piec gazowy nie ma najmniejszych szans,żeby się włączyć,w domu jest ciepło a kominek "idzie" najmniejszą mocą.Rozprowadzenie grawitwcyjne.Jest jednak jeden warunek-suche drewno,ja sezonowałem 18 m-cy.Żar bez problemu utrzymuje się kilkanaście godzin,więc palę na okrągło,wygaszając raz w tygodniu zeby wybrać popiół i żeby wkład mógł się odprężyc.

  11. #11

    Domyślnie Kominek z Jotula?

    Czy ktoś ma wkład kominkowy z Jotula.Jak się spisuje?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    moze Sonike odwiedzisz , piekny ma kominek!!!

  13. #13

    Domyślnie

    Ja mam, model Classic, ale jeszcze nie zamontowany
    Na razie w magazynie go przechowują.
    Ale mam nadzieje, że bedzie się dobrze spisywał, skoro stara Supra ogrzewa pół domu, to dwa razy droższy Jotul poradzi sobie z resztą powierzchni
    Będzie podłączony do komina systemowego Schiedla.

  14. #14

    Domyślnie

    mam Panoramę 15 .
    Jestem b. zadowolony

  15. #15

    Domyślnie

    Mam pytanie,czy rzeczywiście warto bulić pieniądze na Jotul czy szukać czegoś tańszego?

  16. #16

    Domyślnie

    julcik
    powiem ci tak, Jotul - sprawdzona marka, ale droga.
    ja czytajac forum doszedlem do wniosku ze troszkę za drogi, bardzo pozytywne opinie ma polska Tarnawa, choć cena też nie jest najmniejsza, i od prawie roku jestem za Tarnawą, a co kupie ???????
    będę decydował za rok, u mnie kominek ma być podstawowym źródłem ciepła więc musi być porządny, wiem że musi być taki z którym raczej nie ma problemów, a na forum ci co mają Tarnawę, to sobie chwalą.
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  17. #17

    Domyślnie

    Dwa dni temu rozmawiałem z handlowcem Jotula i stwierdził, że jeszcze trochę i tarnaVa "wyjdzie" na świat. Monolit, bez skręcań i uszczelek, z 10-cio letną gwarancją. Nie zmienia to faktu ,że Jotul to solidny produkt.
    Pozdr.

  18. #18

    Domyślnie

    Właśnie,na czym polega ta różnica między Jotulem a jakimś zwykłym wkładem?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał julcik
    Właśnie,na czym polega ta różnica między Jotulem a jakimś zwykłym wkładem?
    Też się nad tym zastanawiałem... W innych wątkach forumowicze twierdzą, że jest po prostu niezawodny (żeliwo się nie odkształca, nie pęka, nie rozszczelnia się itd.) Obudowany wkład kominkowy to nie piekarnik, który można łatwo wymienić jak nawali, dlatego wolałem nie ryzykować i też stałem się posiadaczem JOTULA; kaseta kominkowa JOTUL 22 CASSETTE:

    Świetna sprawa, dla tych, którzy chcą mieć kominek całkowicie schowany w ścianie (głębokość kasety to 40 cm) i nie chcą żadnych widocznych kratek nad kominkiem. Ta kaseta jest obudowana fabrycznie blaszanym płaszczem, powietrze dopływa dolnymi otworami do wkładu a już ogrzane wypływa otworami górnymi. Oczywiście można bez problemu doprowadzić ogrzewane powietrze rurami spiro na poddasze- ten wkład ma już w komplecie dwa króćce do podłączenia rur spiro fi 180 mm. Rozpalałem ogień dopiero 3 razy to i nie wiem jak się będzie sprawował w dłuższym okresie czasu, ale polegam na renomie producenta i opinii forumowiczów i myślę, że nie spotkają mnie żadne przykre niespodzianki.
    P.S. Zapłaciłem 3800 zł brutto...

  20. #20

    Domyślnie

    Mam zamiar kupić dokładnie ten sam model, nie wiedziałam, że przy nim nie sa wymagane kratki, super, u mnie nie będzie rozprowadzenia powietrza. A popielnika też nie ma tak jak inne Jotule? Jeśli tak to model idealny dla mnie.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony