dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 91
  1. #61

    Domyślnie

    Popcarol, już siejesz marchewkę? Też zamierzam, ale czytałam, że sieje się w końcu marca. Jesteś z cieplejszych stron Polski?
    Pestka - wyłożenie wnętrza skrzyń folią wypróbowałam w zeszłym roku, ale mimo że była dokładnie przymocowana do boków, przez zimę wiatr wszystko porozrywał i teraz wygląda to żałośnie. Ja użyłam zwykła folię budowlaną - może spróbuj jakąś szczególnie mocną? Siatka przeciw kretom na dno - obowiązkowa.

  2. #62

    Domyślnie

    Mieszkam obecnie kolo Łodzi, więc specjalnie ciepło tu nie jest Ale od kilku dni temperatura utrzymuje się w okolicach 7 stopni, nawet w nocy nie spada poniżej 6ciu. Poza tym marchewka kiełkuję ok 3 tygodni, więc spokojnie można już ją teraz wysiać. Nasiona przemieszałam z rzodkiewką lub sałatą, dzięki temu skiełkują one wcześniej i będzie wiadomo gdzie są rzędy Posiałam też już wczoraj bób -im wczesniej sie go sieje tym mniej mszyc pozniej. I zielony groszek (odmiany kiełkujące w okolicach 10 stopni C) - trzeba czytać, nie wszystkie sie nadaja, np cud kelvedonu odlozylam na poczatek kwietnia do wysiania.
    powodzenia!

  3. #63

    Domyślnie

    Ja mieszkam pod Warszawą, więc jesteśmy prawie sasiadkami Wobec tego jutro wysieję marchewkę /z rzodkiewką, oczywiście/.Jeżeli wolno mi /jako początkującemu ogrodnikowi/ podzielić się doświadczeniami, to w zeszłym roku siałam marchewkę co drugi rząd z sadzoną później dymką /chyba nazywa się to uprawa współrzędna/. Podobno marchewka chroni cebulę przed śmietką cebulanką, a cebula marchewkę przed połyśnicą marchwianką. Nie wiem, czy to prawda, ale obie pięknie obrodziły.

  4. #64

    Domyślnie

    Czy macie jakieś systemy nawadniania warzywnika, czy po prostu podlewacie z węża?
    Może głupie pytanie, ale jestem zupełnym laikiem w tej sprawie?

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    My niestety nie mamy mozliwosci ukryc warzywniaka, bo dzialka 100 m dluga, a waska jest, wiec wymyslilam sciezki z kamienia aby ladnie sie prezentowal Warzywniak jest przy samym ogrodzeniu od frontu dzialki, caly dzien w sloncu, bo drzewka jeszcze malutkie ale wszystko podlewamy w upaly raz dziennie, wiec ze zbiorami nie ma problemu.




  6. #66

    Domyślnie

    Magpie - piękny warzywniczek I spory!!

    Co do podlewania - podlewam z węża na wiosnę i na jesień, jeśli trzeba. A latem - mam beczkę 200 litrową, którą napełniam i podlewam z niej - wtedy woda nie jest taka zimna, nie jest szokiem dla rozgrzanych letnim sloncem roslin... Poza tym lepiej odstana woda podlewac, a najlepiej deszczowka...

    Co do uprawy wspolrzednej - bardzo dobry pomysl! W tym roku tez wyprobuje cebule obok marchwi - dzieki

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał magpie101 Zobacz post
    My niestety nie mamy mozliwosci ukryc warzywniaka, bo dzialka 100 m dluga, a waska jest, wiec wymyslilam sciezki z kamienia aby ladnie sie prezentowal Warzywniak jest przy samym ogrodzeniu od frontu dzialki, caly dzien w sloncu, bo drzewka jeszcze malutkie ale wszystko podlewamy w upaly raz dziennie, wiec ze zbiorami nie ma problemu.
    Mag, piękny . Ale rozumiem, że zakładasz poświęcenie mu sporo czasu, szczególnie, że jest sporaśny.
    A może, skoro on od frontu i przy ogrodzeniu, spróbuj go „wkleić” w ogród po angielsku. Zrób niskie żywopłoty, furteczki drewniane z puszczonymi nad nimi pnączami - nawet róże. Tu i ówdzie pergola np. z winoroślą. Ja bym pigwowce posadziła od płotu. Mam sąsiadów, u których pigwowce są rozpięte na tyczkach i puszczone w górę. Zasłaniają bok szklarenki. Jest też taka szkoła projektowania ogródków warzywnych, gdzie przeplata się z roślinami praktycznymi te ozdobne.
    Teraz zasuwam przerabiając mój warzywniczek, ale wieczorem wkleję fotki z takim ogródkami

  8. #68

    Domyślnie

    pestka w tym wątku wklejałaś takie drewniane obręcze do warzywniaka, chyba 3 zdjecie 2 tury, gdzie takie dostac, chyba wole kupić niż sama zrobic , bo jesieni się doczekam jak męża poproszę

  9. #69

    Domyślnie

    magpie a co ty chcesz zasłaniać, piękny warzywniak, pozazdrościć

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał reni1980 Zobacz post
    pestka w tym wątku wklejałaś takie drewniane obręcze do warzywniaka, chyba 3 zdjecie 2 tury, gdzie takie dostac, chyba wole kupić niż sama zrobic , bo jesieni się doczekam jak męża poproszę
    To jakaś chińska firma internetowa sprzedaje Próbowałam znaleźć to powtórnie i nic z tego. To był jakiś sklep internetowy typu Allegro.
    Jeśli potrzebujesz pomysłów na warzywniak w skrzyniach wpisz na googlach „wooden vegetable garden” albo „wooden planters”, albo „raised garden beds”.
    A może kup piaskownice. Andrewex prowadzi sprzedaż wysyłkową - mają 120x120 cm http://sklep.andrewex.com.pl/meble-ogrodowe/piaskownica
    Jagram ma w ofercie coś co nazywają inspekt z półpalisady 180x90x30 cm http://www.jagram.com.pl/pl/donice-m...lpalisady.html
    Obie firmy sa też na Allegro
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 20-03-2012 o 19:30

  11. #71
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Pestka z tymi pnaczami nad warzywniakiem swietny pomysl, warzywka bylyby osoniete od calodziennego slonca, musze slubnemu podpowiedziec.
    Ten warzywniak nie jest az tak duzy, latem zrywamy na biezace potrzeby, warzywek starcza do jesieni (cebula na cala zime) i na wszystkie zaprawy (dodatki obiadowe na cala zime).
    Te sciezki ulatwily mi zycie, bo wczesniej bez kamieni bylo pelno zielska, ktorego nie mozna bylo wyrwac, bo sucho. Teraz pod kamieniami jest folia i siatka, wiec nic nie rosnie. Ogrodek podlewamy latem zawsze wieczorem.
    Dziekuje, ze Wam sie podoba !

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał magpie101 Zobacz post
    Pestka z tymi pnaczami nad warzywniakiem swietny pomysl, warzywka bylyby osoniete od calodziennego slonca, musze slubnemu podpowiedziec.
    Ten warzywniak nie jest az tak duzy, latem zrywamy na biezace potrzeby, warzywek starcza do jesieni (cebula na cala zime) i na wszystkie zaprawy (dodatki obiadowe na cala zime).
    Te sciezki ulatwily mi zycie, bo wczesniej bez kamieni bylo pelno zielska, ktorego nie mozna bylo wyrwac, bo sucho. Teraz pod kamieniami jest folia i siatka, wiec nic nie rosnie. Ogrodek podlewamy latem zawsze wieczorem.
    Dziekuje, ze Wam sie podoba !
    Ja miałam ten sam problem pomiędzy skrzyniami. Właśnie przerabiamy wszystko. Pokażę jak będzie skończone.

    A Ty zrób sobie warzywnikowy Tajemniczy Ogród. Tu drewniana furteczka z różaną pergolą ponad nią, a ówdzie żywopłotu kawałek, jakiś płotek niewysoki i ciekawy z wyglądu. W Anglii bardzo fajnie robią takie połączenia ogrodu ozdobnego z użytkowym. Poszukaj pomysłów np. na http://www.bhg.com/gardening/landscaping-projects/

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    O, znalazlam http://www.bhg.com/gardening/plans/v...-garden-plans/
    Tu są plany z opisami w PDF i można je ściągnąć za free. Jakbyś miała problem daj znać to Ci ściągnę

  14. #74

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o podlewanie, to w zeszłym roku latałam z konewką /minimum co drugi dzień/. W tym roku przekopałam ziemię z hydrożelem - mam nadzieję, że to pomoże.

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Ech, Dziewczyny. KONEWKI, a rączki nie poodpadały i plecki się nie buntowały ?
    Dotąd miałam zraszacz wstawiony w sztywną plastikową rurkę o wys. metra, którą wbiłam pośrodku między 4 skrzynie warzywnika. Dobrze podlewał, tylko za szeroko. Oprócz tego co w skrzyniach mokro było też naokoło
    Teraz chcę doprowadzić pod ziemią rurki do centrum każdej skrzyni i każda będzie miała własny zraszacz.

  16. #76

    Domyślnie

    Kurde, fajne te ogródki... W tym roku zdecydowałem się poświęcić kawałek trawnika na plantację ostrej papryki - tak ze 100 krzaczków. Rosną w rozsadnikach. Czytałem sporo o wymaganiach ostrej papryki, ale może ktoś z Was ma ją w swoim ogrodzie i powie mi jednoznacznie, czy bez żadnej osłony (szklarenki, ani tunelu stawiać nie chcę) jest szansa na konkretny plon?

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Ja jednego roku spróbowałam uprawiać ostrą papryczkę, ale przez pomyłkę. Kupiłam sadzonki u mnie na targu i okazało się, że część była słodka, a część ostra . Ale wyszła z nich nalewka
    A papryczki były bezproblemowe. Nie było osłony.
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 28-03-2012 o 09:31

  18. #78

    Domyślnie

    U mnie papryka to porażka. Jeśli lato nie jest gorące, to na krzaczku mam 1 owoc Bez osłony nie próbowałabym... no ale hodowałam słodką, nie wiem czy ostra tak samo reagowałaby...

  19. #79

    Domyślnie

    Ciężko o "ukryty ogródek warzywny" z jakimś foliowym tunelem, albo szklarenką. Poza tym, koszt nasion to kilka złotych - nie warto chyba inwestować w eksperyment więcej.

    @pestka - nalewka to już mocny OT, ale możesz podesłać przepis, bo brzmi ciekawie

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Wcale nie ciężko schować ogródek. Ale lepiej go wkomponować, posadzić przy nim np. winorośl, pigwowce, aronię, wiśnię (niskie drzewko). Wydzielić wyniesioną rabatę, może skrzyniową, na ogród ziołowy. Rozmaryn, szałwia, mięta to wieloletnie. 2 lata temu hodowałam imbir eksperymentalnie i urósł (!). Zrobić leciutką furteczkę. Róże pnące na pergolach. Wpisz w googlah / grafika „vegetable garden” i zobacz angielskie pomysły – kopalnia

    Przepis na nalewkę z CHILI (?) Proszę, ale uprzedzam, że „kriepka” jest:
    4 papryczki, te długie czerwone;
    skórka z 1/2 cytryny obrana w spiralkę, bo ładnie wygląda;
    1 l. wódki;
    i... ładna butelka.
    Przepis mówi, żeby z papryczek pestki usunąć. Ja zalewam wódką całe! Odstaw na 2-3 tygodnie – papryczki powinny zacząć kolor tracić. Potem przefiltruj, przelej do ładnej buteki i odstaw na 3–4 miesiące. Gotowe. Ale ja raz nie przefiltrowałam i nie zlałam i to dopiero smakosze alkoholowi nachwalić się nie mogli.
    Proste

    I jeszcze IMBIRÓWKA:
    10 dkg świeżego korzenia imbiru;
    2 twarde i słodkie średniej wielkości jabłka;
    sok, albo plastry obranej 1 cytryny;
    1/2 szklanki płynnego miodu (ja używam akacjowy, bo jasny);
    1 l. wódki.
    Imbir obrać i pokroić w cienkie plasterki. Jabłka bez pestek pokroić w ósemki. Imbir, jabłka, cytrynę i miód zalej wódką i odstaw na 2 miesiące. Przefiltruj i odstaw na kolejne 2 miesiące.

    SMACZNEGO

    Robię jeszcze inne z tego co mi rośnie w ogrodzie i okolicy

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony