dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Zaprawa murarska cementowa czy cementowo -wapienna???

    Mam pytanko, bo jeszcze z miesiąc i myśle że sezon budowlany będziem można otworzyć .
    Narazie jestem na poziomie zero.
    Ok. ale do rzeczy, jaką zaprawe lepiej jest stosować do murowania parteru i poddasza z maxów???
    Cementowa i czy cementowowapienna???
    Do fundamentów używałęm cementowej w proporcji piasek/cement 2/1.

    A jakie proporcje zastosować do zaprawy murarskiej???
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  2. #2

    Domyślnie

    Cementowo-wapienną, choć jest trochę bardziej kłopotliwa dla murarzy - trzeba poprzedniego dnia rozrobić suche wapno z wodą, a poźniej dodawać ciasto o konsystencji gliny do betoniarki. Łatwiej jest wlać szklaneczkę płynu lub dosypać saszetkę proszku. Urabailność obydwu zapraw będzie podobna (dobrze się będzie nakładać), ale właściwości zaprawy po stwardnieniu są nieco inne.

  3. #3

    Domyślnie

    Remix w stosunku 1:4 piasku - bez kłopotu.
    myślenie jest przyszłością

  4. #4

    Domyślnie

    cementowo-wapienna, proporcji nie pamiętam, ale na wapnie dwóch producentów i też na jakimś cemencie była receptura na skład w zależności od klasy M, albo poszperaj w google, pewnie coś znajdziesz

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    również w projekcie powinno być napisane jaka marka zaprawy
    zresztą nie ma co przesadzać z wysokością marki zaprawy
    a czy cem, cem-wap, czy cem-wap bez wap (platyfikatory) to już drugorzędne znaczenie
    ogólnie sama cem nie jest używana do murów nadziemia (będzie za "mocna")
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6

    Domyślnie

    Właśnie zastanawiam się jaką role pełni wapno, bo jeśłi już decydując sie na jego użycie, to podobno lepsze wapno niż dodatki zastępujące.
    Nie mam dużego doświadczenia w robieniu zapraw, choć ta 2/1 piasek cement wychodziła mi rewelacyjnie, ale zdaje sobie sprawe że nawet na fundamenty była bardzo mocna.
    Poszperam w necie, ale jak znacie jakieś sprawdzone proporcie to zapodajcie, (i nie chodzi mi żeby na tym oszczędzać i ciąć koszta, bo na takich rzeczach nie mam zamiaru )
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  7. #7

    Domyślnie

    Temat poruszany wiele razy wpisz w Google znajdziesz proporcje.

  8. #8

    Domyślnie

    Wapno nadaje zaprawie odpowiednią stukturę, urabialność,przyczepność.
    Po stwardnieniu taki mur jest bardziej "elastyczny", co ma znaczenie w pewnych zastosowaniach.
    Bob

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobvilla
    Wapno nadaje zaprawie odpowiednią stukturę, urabialność,przyczepność.
    Po stwardnieniu taki mur jest bardziej "elastyczny", co ma znaczenie w pewnych zastosowaniach.
    Czyli przy murowaniu z maxów jak w moim przypadku to polepszy czy pogorszy właściwości??
    W sumie zaprawa bardziej elastyczna pewnie bardziej podatna na ruchy budynku (szkody górnicze) czy może sie myle??
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  10. #10

    Domyślnie

    Zalety stosowania wapna hydratyzowanego w zaprawach budowlanych

    Wapno:

    * jest samodzielnym materiałem wiążącym,
    * zdecydowanie poprawia urabialność zaprawy murarskiej i tynkarskiej,
    * opóźnia wiązanie cementu,
    * zwiększa więźliwość wody w zaprawie,
    * poprawia plastyczność zaprawy murarskiej i tynkarskiej,
    * zwiększa przyczepność zaprawy do podłoża,
    * zapewnia efekt samozabliźniania się mikropęknięć w zaprawie,
    * pozwala na zwiększenie odległości pomiędzy dylatacjami w murze,
    * zmniejsza przewodnictwo cieplne zaprawy,
    * zwiększa przepuszczalność zaprawy dla pary wodnej,
    * nadaje zaprawie zdolność do transportu masy,
    * ogranicza występowanie wykwitów solnych.

    To tak za radą muratora...

  11. #11

    Domyślnie

    W projekcie uwzględnionąmam zaprawe cementowo - wapienną "marki 30", a co za tym idzie, z informacji znalezionych na necie wychodzi że (przeliczając na wiaderka 10 l) 1 wiadro cementu, jedno wiadro wapna, i 6 wiader piasku.
    Czy trzymać się tego czy "modyfikować" te proporcje?
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  12. #12

    Domyślnie

    Ludziska!
    O czym wy mówićie nie jeden dom wymurowałem i nigdy z zaprawy cem-wap!
    No może 10-15 lat temu.
    N akażdym składzie jest coś takiego jak Plastyfikator - ma właściwości nawet lepsze niż wapno i nie trzeba Gasić wapna bo się jeszcze pylicy nabawicie!
    Worek wapna hydratyzowanego 40 kg zastąpicie około 3-4 saszetkami tegoż plastyfikatora! Są również plastyfikatory mo domieszek przy murowaniu na mrozie do -5stC. Dobre w tym okresie gdzie w nocy temperatura spada na minus.
    "Obniżyć koszty budowy o 60%" - Niemożliwe?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziubek25077
    W projekcie uwzględnionąmam zaprawe cementowo - wapienną "marki 30", a co za tym idzie, z informacji znalezionych na necie wychodzi że (przeliczając na wiaderka 10 l) 1 wiadro cementu, jedno wiadro wapna, i 6 wiader piasku.
    Czy trzymać się tego czy "modyfikować" te proporcje?
    możesz trzymać

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał tewu77
    Ludziska!
    O czym wy mówićie nie jeden dom wymurowałem i nigdy z zaprawy cem-wap!
    No może 10-15 lat temu.
    N akażdym składzie jest coś takiego jak Plastyfikator - ma właściwości nawet lepsze niż wapno i nie trzeba Gasić wapna bo się jeszcze pylicy nabawicie!
    Worek wapna hydratyzowanego 40 kg zastąpicie około 3-4 saszetkami tegoż plastyfikatora! Są również plastyfikatory mo domieszek przy murowaniu na mrozie do -5stC. Dobre w tym okresie gdzie w nocy temperatura spada na minus.
    Plastyfikator to sobie ty stosuj ale nie polecaj innym tego syfu innym. Jak by tak było ze wymurowałeś kilka domów na plastyfikatorze to byś wiedział że na wapnie się zdecydowanie lepiej muruje. Wapno ma zdecydowanie lepsze własności i jak na razie żaden mi znamy plastyfikator nie jest wstanie go zastąpić. Na plastyfikatorze to sobie można fundamenty wymurować i kominy ponad dachem żeby wykwitów nie było ale nie dom. Znam magików co na plastyfikatorze murowali bo szkoda im było paluszków ( wiadomo wapno troszkę je zżera).

  15. #15

    Domyślnie

    Pamiętam dobrze wapno i skutki z nim związane ale ja jednak nadal przy swoim pozostanę!
    PSoza tym życie i pracę trzeba sobie raczej ułatwiać niż utrudniać!
    "Obniżyć koszty budowy o 60%" - Niemożliwe?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał tewu77
    Pamiętam dobrze wapno i skutki z nim związane ale ja jednak nadal przy swoim pozostanę!
    PSoza tym życie i pracę trzeba sobie raczej ułatwiać niż utrudniać!
    dobrze napisał; ułatwiać życie i pracę - a co jest lepsze? - nadal brak odpowiedzi.
    myślenie jest przyszłością

  17. #17

    Domyślnie

    Wiadro 10l, worek25kg, woda zdatna do picia

    Zaprawa cementowo-wapienna M7
    1 worek cementu - 1 wiadro wapna- 9 wiader piasku - woda (około18l) = około
    9 wiader zaprawy (proporcja 1:0,5:4,5)

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Dobre - ta dyskusja przypomina mi przepisy na zaprawę pisane w Muratorze przez panienki które kielni na oczy nie widziały - one to na gramy przeliczają podobnie z betoniarkami która ekipa ma 120? kto by się z takim gównem chciał męczyć. Norma to 250 - najwygodniejsza i najszybsza - jeden pomocnik na 5 murarzy wydoli z taką, a proporcje ustala się na wory! Do bloczków szło 3 wory cementu hutniczego III + 2 oranżadki, a do maksa dwa wory cementu II i wór wapna - piachu i wody do pełna. Plastyfikator, czy wapno? wystarczy samemu spróbować - po kilkudziesięciu cegłach się zrozumie na wapnie jest jak masełko i tylko o to chodzi - wygoda murowania.

  19. #19

    Domyślnie Re: Zaprawa murarska cementowa czy cementowo -wapienna???

    Cytat Napisał dziubek25077
    Mam pytanko, bo jeszcze z miesiąc i myśle że sezon budowlany będziem można otworzyć .
    No co Ty dziubek (btw. w nowym papierowym muratorze gdzies mi smignal Twoj nick - gratuluje popularnosci U mnie sezon budowlany w pelni - dekarze koncza foliowac dach, ja koncze murowac scianki dzialowe w lazience i biore sie za mury poddasza. Temperatura na zewnatrz w dzien +6st, jutro ma byc +11st Polska poludniowa

    Ok. ale do rzeczy, jaką zaprawe lepiej jest stosować do murowania parteru i poddasza z maxów???
    Cementowa i czy cementowowapienna???
    Do fundamentów używałęm cementowej w proporcji piasek/cement 2/1.
    A jakie proporcje zastosować do zaprawy murarskiej???
    [/quote]

    Cementowo - wapienna. 9 lopat piasku, 3 cementu, 1-2 wapna. Ilosc wapna tak naprawde zalezy od piasku. Mialem dwa rodzaje - do jednego dawalem pol lopaty, do drugiego ok 2-3. Murarz Ci powie jak woli
    pozdr.

  20. #20

    Domyślnie Re: Zaprawa murarska cementowa czy cementowo -wapienna???

    Cytat Napisał Daga&Adam
    Cytat Napisał dziubek25077
    Mam pytanko, bo jeszcze z miesiąc i myśle że sezon budowlany będziem można otworzyć .
    No co Ty dziubek (btw. w nowym papierowym muratorze gdzies mi smignal Twoj nick - gratuluje popularnosci
    .[/quote]

    OOO jak to, chyba aż tak popularny nie jestem, bo skąd??
    Jak możesz mi zeskanować artykuł gdzie się pojawiłem byłbym bardzo wdzięczny, bo teraz to mi "klina zabiłeś"
    Aż ta zaprawa zeszła na drugi plan,
    Apropo zaprawy wyczaiłem te proporcje z netu: 1 wiadro cymentu, 1 wiadro wapna i 6 wiader piasku, i to niby ma byćzaprawa marki 30, najwyżej sprawdze jak się nią robi i poeksperymentuje z piaskiem zmniejszając do 5 wiader

    A z tym artykułem to serio jak możesz wrzuć skan z góry dziękuje
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony