dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 111 z 233
Pokaż wyniki od 2.201 do 2.220 z 4913

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Chodziło mi właśnie o to miejsce, które zaznaczyłeś. Jeżeli to nie jest pęknięcie powstałe podczas palenia (odetchnąłem, bo byłoby trochę za szerokie) to dobrze - nadproże nie będzie się tu zapierać o ścianę. Dobrze też, że nie wcisnąłeś tam zaprawy. Korzystnie byłoby to jednak uszczelnić tak jak opisałem, żeby ten punkt podparcia się tam nie tworzył.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Z tą sosną to prawda.Nie nadaje się do prób na zimnym piecu,czy spalania nisko temperaturowego.No ale wszystkie "niedostatki" urządzenia grzewczego wychodą najszybciej spalając sosnę.Taki "papierek lakmusowy".

    Próbki Wojtek mile widziane.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Bogusław, wyślę Ci wiaderko zaprawy.

    Jeszcze w sprawie drewna. Nie miałem do tej pory okazji palić zupełnie mokrego buka. Teraz mam takową i zaobserwowałem dość dziwne zjawisko. W kominku otwartym, czyli właściwie prawie tak jak w ognisku z lekką modyfikacją polegającą na obłożeniu stalowego rusztu-kosza płytkami izolacyjnymi, takie mokre szczapy ułożone w pionie (prawie) palą się wściekle gorącym gwałtownym płomieniem. Nie ma prawie wcale tych żółtych sadzotwórczych płomieni. Ma ten proces wyraźny próg energetyczny - musi się to najpierw porządnie rozgrzać. Wygląda mi to na palący się wodór chociaż nie wiem czy to jest możliwe.
    Wczoraj próbowałem to samo zrobić z suchym i nie pali się tak efektownie - tylko żarzy. Trzeba dmuchać raz na jakiś czas.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Ups ... zapomniałem się chyba ... przepraszam.
    Cóż ... chyba więc dla ozdoby tylko wymyślono zamykane szczelnie drzwiczki w piecach kaflowych, które przez setki lat były konstrukcją jedno ścienną. Każdy taki piec ulegał deprecjacji i ... rozszczelniał się, tracąc tym samym pomału swą zdolność długiego utrzymywania ciepła.
    Do dzisiaj pozostało powiedzenie że "piec łapie powietrze" - tyczy się to pieców, które szybko stygną ...takich jedno ściennych pieców.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Panowie. Mam wrazenie, ze obaj macie racje.
    Komin wytwarza ciag, ktory probuje wyciagnac cieple powietrze z pieca. Ciag ten ma jednak pewna sile, ktora musi byc wieksza od sumy oporow aby zadzialala. Dawniej domy byly mocno nieszczelne. Powietrze dostawalo sie do srodka praktycznie bez zadnych oporow. Dlatego, kazda nieszczelnosc pieca wystarczyla aby komin byl w stanie wyssac cieple powietrze. Dzis kiedy budynki sa szczelne, ciag kominowy moze niekiedy byc za slaby aby pokonac syfon z goracego powietrza jaki tworzy sie nad wylotem do komina. No chyba, ze ktos zostawi dodatkowo otwarty skrocony obieg spalin.
    Pozdrawiam.
    P.S. Boguslaw - koszty transportu zabijaja pomysl. Ale jakbys kiedys jechal w moje rejony do wez do plecaka z 5 paneli

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    [...]Dzis kiedy budynki sa szczelne, ciag kominowy moze niekiedy byc za slaby aby pokonac syfon z goracego powietrza jaki tworzy sie nad wylotem do komina. No chyba, ze ktos zostawi dodatkowo otwarty skrocony obieg spalin.
    Pozdrawiam.[...]
    Witam!

    Panowie, a co z mikrocyrkulacją powietrza w kominie - nie występuje?
    Może nie, ale wyobraźmy sobie taki eksperyment:
    bierzemy rurę o średnicy, powiedzmy - 100mm. Rura jest, wyobraźmy sobie, zaślepiona z jednej strony. Teraz wypełniamy ją wodą i stawiamy na palniku gazowym, blacie pieca itp. - nieważne...
    Jeżeli rura miałby tak ze 2 metry długości, to co? - Woda na górze nie będzie ciepła? Nie trzeba chyba tego doświadczenia robić w realu.
    A przecież kominy mają większe średnice, a powietrze mniejszą lepkość i bezwładność.
    Przecież w tej rurze żadna makrocyrkulacja nie nastąpi - nie ma przecież którędy.

    Dlatego właśnie komin i tak ciepło będzie wyciągał. Trzeba zatem zastanowić się głębiej nad korzystnymi przekrojami ścian, a nie nad tym, iloma tonami trzeba docisnąć drzwiczki do ramy (co oczywiście też jest ważne).

    A piec ja14 ma (docelowo) aż trzy warstwy, a nie jedną.
    1. Wymurówka paleniska.
    2. Wymiennik.
    3. Elewacja (korpus)

    Pozdrawiam

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Witam!

    Panowie, a co z mikrocyrkulacją powietrza w kominie - nie występuje?
    Może nie, ale wyobraźmy sobie taki eksperyment:
    bierzemy rurę o średnicy, powiedzmy - 100mm. Rura jest, wyobraźmy sobie, zaślepiona z jednej strony. Teraz wypełniamy ją wodą i stawiamy na palniku gazowym, blacie pieca itp. - nieważne...
    Jeżeli rura miałby tak ze 2 metry długości, to co? - Woda na górze nie będzie ciepła? Nie trzeba chyba tego doświadczenia robić w realu.
    A przecież kominy mają większe średnice, a powietrze mniejszą lepkość i bezwładność.
    Przecież w tej rurze żadna makrocyrkulacja nie nastąpi - nie ma przecież którędy.

    Dlatego właśnie komin i tak ciepło będzie wyciągał. Trzeba zatem zastanowić się głębiej nad korzystnymi przekrojami ścian, a nie nad tym, iloma tonami trzeba docisnąć drzwiczki do ramy (co oczywiście też jest ważne).

    A piec ja14 ma (docelowo) aż trzy warstwy, a nie jedną.
    1. Wymurówka paleniska.
    2. Wymiennik.
    3. Elewacja (korpus)

    Pozdrawiam
    Czym innym jest wychladzanie sie komina a czym innym wychladzanie sie pieca. To pierwsze jest nieuniknione natomiast w piecu podlaczonym do komina przy podstawie gorace powietrze uwiezione jest jak w balonie na rozgrzane powietrze. Jak juz pisze o balonie to czy spuszczaliscie kiedys wino z balona? Mimo roznicy poziomow wino nie poplynie przez rurke az porzadnie zaciagniemy Tak samo jest z kominem.
    Pozdrawiam.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Ups ... zapomniałem się chyba ... przepraszam.
    Cóż ... chyba więc dla ozdoby tylko wymyślono zamykane szczelnie drzwiczki w piecach kaflowych, które przez setki lat były konstrukcją jedno ścienną. Każdy taki piec ulegał deprecjacji i ... rozszczelniał się, tracąc tym samym pomału swą zdolność długiego utrzymywania ciepła.
    Do dzisiaj pozostało powiedzenie że "piec łapie powietrze" - tyczy się to pieców, które szybko stygną ...takich jedno ściennych pieców.
    Pozdrawiam.
    Te dawne piece, to były lepianki z gliny obłożone ewentualnie kaflami,które nie były w stanie zbyt dużo skumuklować ciepła.Porównaj dawne materiały ogniotrwale z dzisiejszymi.
    Wiem że wymyślono uszczelki i dżwiczki ze specjalnm kanalikiem ,by taką uszczelkę włożyć.Taki sam kanalik mam w dżwiczkach mojego pieca.Kanalik w dżwiczkach jest tylko bez uszczelki.Na dodatek szyber TD,który jest w najwyższym punkcie, ma celowo zrobione podcięcie i nie jest w stanie zamknąć szczelnie przepływu do komina.Teoretycznie powinno mi wszystko wyciągać tym szybrem i dżwiczkami bez uszczelki,ale tak nie jest,dlatego od pięciu lat tej uszczelki jeszcze nie założyłem.Takiego "numeru" nie dało by się zrobić w piecu z rdzeniem,który inaczej sie nagrzewa i inaczej oddaje ciepło.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Spróbuję wepchnąć tam trochę sznura. A tak przy okazji. Jak myślicie- jak już wygrzeję piec to można będzie zaryzykować jedno naprawdę solidne palenie jeszcze przed wykonaniem warstwy elewacyjnej? Nadproże z zewnątrz mógłbym docieplić kawałkiem wełny mineralnej - jakoś bym wykombinował tymczasowe zamocowanie. Ale czy mi się piec za bardzo nie rozejdzie?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Jak paliłeś, to fugi nie robiły się czasem ciemniejsze? Jeżeli nie to piec jest suchy (z wyjątkiem tego betonu oczywiście). Można wtedy go rozgrzać. Trzeba tylko zadbać o możliwie najwolniejszy przyrost temperatury. Nie wiem - może palić przy uchylonych drzwiach, potem je stopniowo przymykać. Im wolniejsze będzie to pierwsze grzanie. tym lepiej.
    Jak fugi jednak się pocą, to musisz poprzestać na razie na spokojniejszym przepalaniu.

    Piece przemysłowe najlepiej i najbezpieczniej rozgrzewa się palnikiem gazowym - proces jest wtedy sterowalny.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Ten Twój piec Ja-14, to jest suchy, poza tym nadprożem.Można jeszcze raz dla pewności go podgrzać i odpalać...

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krymowiec

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-850
    Posty
    1

    Domyślnie Piec z płytą grzewczą

    Cześć wszystkim :) Niedawno zakupiłem stary dom na wsi. W domu tym zostały stare części pieca z płytą grzewczą. Chciałbym odbudować ten piec z cegły szamatowej ale nie bardzo wiem jak do tego się zabrać. Chodzi mi jak powinno wyglądać wnętrze pieca. Chciałem do tego dobudować jescze ścianke grzewczą , ale jeżeli termat mnie przerośnie wystarczy mi sam piec. Proszę pomocy :)
    Ostatnio edytowane przez krymowiec ; 11-10-2010 o 18:21

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    To są części z dwóch różnych piecy kuchennych. Zbudować ściankę grzejną jest bardzo prosto,ta sama zasada jak u Teigreka w jego odbiorniku.Gdzies w środku są wklejone rysunki pieca kuchennego.Podszkol się, by wiedzieć o co pytać a na pewno nie zostaniesz bez porady.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Witam.
    Fugi w piecu to sa raczej suche na 100%.
    Natomiast wydaje mi sie, ze cegly szamotowe maja jeszcze podwyzszona wilgotnosc. W czasie palenia czuc jakby wilgocia. No ale szamot chyba nigdy nie osiagnie zerowej wilgotnosci?
    Krymowiec - wiem, ze ponad 50 stron tematu to duzo czytania. Mimo to radze Ci sie zapoznac bo jest tu duzo informacji niezbednych jezeli chcesz sam postawic kuchnie. Wprawdzie o samych kuchniach bylo moze niezbyt duzo ale materialy i zasady sa identyczne. Co do projektow piecokuchni to polecam Ci wielokrotnie juz tu wspomniana strone Kuzniecowa: stove.ru. Jest tam kilkanascie projektow kuchni rozrysowanych cegla po cegle, ktore moga byc podstawa do tworzenia wlasnych projektow.
    Pozdrawiam.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Witam!

    Krymowiec, zwróć się do kolegi Teigreka - on dysponuje książkami w formie elektronicznej, w których takie piece kuchenne są też rozrysowane warstwa po warstwie. Widzę takie np. w opracowaniu I. Kowalewskiego - "Pećnyje raboty".

    Ja14, jeżeli w czasie palenia nie wilgotnieją fugi, to oznacza, że w cegle też wody za dużo nie ma. Po glinie to widać, bo zmienia kolor - ciemnieje. Z ciepłej cegły woda ucieknie dość szybko. Fugi wilgoć wciągają.
    Z tym grzaniem gazem miałem na myśli np. wetknięcie lancy gazowej, takiej do zgrzewania papy, w uchylone drzwi pieca. Trzeba by oczywiście skombinować taki palnik (pożyczyć?) i poświęcić butlę gazu.
    Przy paleniu drewnem liściastym piec też nie powinien dostać zbyt dużego kopa.

    Takie doświadczenie da dużo informacji, bo z temperatury powierzchni pieca jaką teraz osiągniesz będzie można określić jak zachowa się on z warstwą elewacyjną. Będzie można dobrać też grubości i rodzaj pozostałych warstw. Będziemy też wiedzieli mniej więcej jaka temperatura panuje wewnątrz pieca. Po zaizolowaniu możemy się już wiele nie dowiedzieć. Nie jest to oczywiście wiedza, bez której nie można żyć, ale zawsze...

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 12-10-2010 o 08:19

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    .....
    Takie doświadczenie da dużo informacji, bo z temperatury powierzchni pieca jaką teraz osiągniesz będzie można określić jak zachowa się on z warstwą elewacyjną. Będzie można dobrać też grubości i rodzaj pozostałych warstw. Będziemy też wiedzieli mniej więcej jaka temperatura panuje wewnątrz pieca. Po zaizolowaniu możemy się już wiele nie dowiedzieć. Nie jest to oczywiście wiedza, bez której nie można żyć, ale zawsze...
    Dokladnie tak samo mysle. Zwlaszcza, ze powoli zaczynam watpic w sensownosc umieszczania wezownicy w warstwie elewacyjnej. Widac juz, ze rozgrzanie tego kloca do sensownej temperatury wcale nie bedzie takie proste.
    Pozdrawiam.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    Zwlaszcza, ze powoli zaczynam watpic w sensownosc umieszczania wezownicy w warstwie elewacyjnej. Widac juz, ze rozgrzanie tego kloca do sensownej temperatury wcale nie bedzie takie proste.
    Zaletą ceramiki jest długi czas wędrówki ciepła przez nią.Przy buforowaniu ciepła w ceramice i odbieraniu jego za pomocą wężownicy z wodą, może to być dużą wadą,ponieważ dostawa może nie nadążać za odbiorem.
    Uważam,że do wężownicy odbierającej ciepło od elewacji należy dopiąć drugą odbierającą ciepło od płomiena,która naładuje ciepłem mały wodny bufor dający ciepło startowe.Powrót np z podłogówki przechodząc przez wężownicę w elewacji trafiałby do zbiornika z wodą jako podgrzany,a wtedy mały byfor działałby jak o dużej pojemności.
    Tak mniej więcej ma być w moim projekcie,z tym że ma to być ciepła woda użytkowa.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Bogusław_58 ; 12-10-2010 o 10:48

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    Dokladnie tak samo mysle. Zwlaszcza, ze powoli zaczynam watpic w sensownosc umieszczania wezownicy w warstwie elewacyjnej. Widac juz, ze rozgrzanie tego kloca do sensownej temperatury wcale nie bedzie takie proste.
    Pozdrawiam.
    Czyżby jakaś zmiana koncepcji?
    Ten piec miał, jeżeli dobrze pamiętam, być głównym źródłem ciepła w domu. Masz jakieś inne plany? Ogrzewanie domu podłogowe?

    Kiedyś Ci już sugerowałem, żeby ewentualną wężownicę umieścić w pustce dylatacyjnej pomiędzy rdzeniem a elewacją. Ta koncepcja z betonem nie widzi mi się za bardzo - będzie kłopotliwa do wykonania.
    Ja bym tutaj widział inne rozwiązanie. Rurki z wodą - tak, ale nie wężownica tylko odbiornik równoległy, czyli drabinka. To w szczelinie dylatacyjnej, a elewacja z cegły budowlanej. Można też rozważyć elewację zupełnie "zimną" - wełna + płyty, siporeks + wełna itp.
    Odbiornik szeregowy w formie długiej wężownicy może nie być wydajny, bo jeżeli woda na początkowym odcinku zagrzeje się do nominalnej wartości, to dalsza jego część będzie po prostu bezużyteczna, albo ciepła odbierać będzie bardzo mało. Różnice temperatur są przecież siłą napędową wymiany. Woda o temperaturze 40 st. płynąca w przestrzeni o temp. 50 st. grzać nie będzie się już właściwie wcale.

    Potraktuj to oczywiście jako sugestie, a nie prawdy ostateczne. Oczywiście Ty decydujesz.

    Pozdrawiam

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Ten Gość najczęściej nie do końca rozumie o czym tu piszemy ,a z akumulacji ciepła w materialach ceramicznych, to powinien się trochę podszkolić.
    Temat jest ciekawy i dobrze byłoby go wyjaśnić, ponieważ celem budowy urządzenia grzewczego z ceramiki jest gromadzenie ciepła i jego "dystrybucja".
    Ten Gość Bogusławie mógł na własne oczy oglądać jak "dobre rady" pewnego "Speca od pieców", z każdym krokiem powodowały psucie tego, co mogło całkiem inaczej i o wiele lepiej działać ...
    Jak to się mówi - najłatwiej knocić to co nie u siebie się robi ...

    Wojtek - mikro cyrkulacja w kominach o małych średnicach i w dodatku przekroju okrągłym, występuje w tak minimalnym zakresie, że praktycznie nie warto nią sobie głowy zawracać. Gdyby komin miał przekrój prostokątny, o nieproporcjonalnych długościach ścian (np. 10x40 cm) lub średnicę powiedzmy 40-50 cm, to mogło by mieć to jakikolwiek wpływ ... ale i tak to co napisał ja14 temu przeciwdziała.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 17-10-2010 o 20:43
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Ja-14.W moim piecu nigdy nie czekałem długo z jego wyschnięciem.Zdarzało mi się też rozpalać"na żywca",gdy fugi były mokre.Paliłem więc tak, by nie zagotować w nich wody ,ponieważ wychodząca para wyszła by razem z gliną.Monolity,które odlewałem też miały wodę.Po rozpaleniu słyszałem jak się w nich ona gotuje.Na taki "rumakowanie" mogłem sobie pozwolić z dwóch powodówierwsza warstwa paleniska jest pływająca,a następne warstwy nie są impregnowane ani obłożone niczym,co mogłoby zatrzymać odparowanie w drugą stronę.W piecach kaflowych,czy oklejanych glazurą piecową lub klinkierem, na pewno należy je długo dosuszać.

    Krymowiec.Tak jak napisał Ja-14 informacji dotyczących pieców kuchennych tradycyjnych można znaleźć"do boleści"W brew pozorom nie zarzucono produkcji tych piecy nawet bogatych krajach Europy.Bardzo jednak je zmodyfikowano, a obecnie wyposażono w szybę pokazującą ogień.Te modele bardziej "wypasione" kosztują majątek.
    Dziś już nawet na wsi nie chętnie używa się tych pieców do gotowania, a raczej do dogrzewania potraw.Piece te tradycyjne są "paliwożercze".
    Osobiście urzytkuję tego typy piec kuchenny już 25 lat i nie mogę się doczekać kiedy czas mi pozwoli zrobić w jego miejsce "rakietę nowego typu".Miałby funkcję gotowania tylko na 1\2 blatu,dopalacz a z niego to jak się chce: na piekarnik,do grzania wody użytkowej,na ściankę grzejną.
    Coś podobnego kiedyś robiono w ten sposób :zdejmowano fajerki i zamiast nich stawiano w te miejsce odwrócony garnek żeliwny do gotowania ziemniaków.Garnek tyn pozwalał dobrze zawirować się dla płmienia i dopalić.W mieszkaniu robiło się bardzo ciepło a piekarnik piekł wtedy bardzo wydajnie.

Strona 111 z 233

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony