dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 113 z 246
Pokaż wyniki od 2.241 do 2.260 z 4913
  1. #2241
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    Pomysl niezly - ale nie na moja kieszen
    Chyba, ze ze zlomu - ale to spore ryyzyko przeciekow.
    Nieużywane panele blaszane o wymiarach 180cm na 65 cm mogę sprzedać po 50 zł za sztukę.
    Co się tyczy tych żeliwnych,to trwałe są do znudzenia.Jeśli wkładać je do ognia ,to trzeba pozbyć się uszczelek na rzecz pakół,przy zastosowaniu jak u Ciebie nic nie trzeba zmieniać.
    Pozdrawiam.
    PS.W Niemczech widziałem takie panele z kwasowki,miały zastosowanie jako chłodnica w zbiornikach na spożywcze soki.Być może są w obrocie handlowym.
    Ostatnio edytowane przez Bogusław_58 ; 15-10-2010 o 07:46

  2. #2242
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Witam!

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    [...]Przez kolejne pol godziny temperatura nadproza jeszcze rosla: nadproze 115, piekarnik 135, piec 48.
    Czyli w nadprożu, przynajmniej w miejscu w którym mierzyłeś, wody nie ma już na pewno. Mogło zostać jeszcze trochę w chłodniejszych końcach.

    Dziwi mnie trochę to, że nie odczułeś wzrostu temperatury w pomieszczeniu - piec promieniował przecież sporą mocą, a ściany z betonu komórkowego i dom w stanie zamkniętym.

    Pozdrawiam

  3. #2243
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Za grube poszczególne warstwy pieca (szczególnie zewnętrzne) ... za dużo izolacji ... być może też przepływ powietrza po skończeniu palenia, który zaczyna w tym momencie chłodzić wnętrze szybciej niż jest ono w stanie wypromieniować to ciepło do warstw zewnętrznych ...
    Zamykasz całkowicie dopływ powietrza w fazie żaru? Jeżeli tak, to oznaka, że zbyt duża ramka i drzwiczki "łykają" powietrze (pracują i odkształcają się nieznacznie). Może też gdzie indziej być nieszczelność.
    Około 8-10 kg spalonego drewna powinno nagrzać oblicówkę takiego pieca (na zewnętrznej stronie) do temperatury 60-70 stopni. Wtedy piec jest zrobiony dobrze. Przy tej masie akumulującej ciepło, po około 10 godzinach powinno być 20 - 30 stopni na oblicówce.
    Masz za mały dopływ powietrza w stosunku do wielkości paleniska, drewno się nie dopala (jego części lotne) - to tak na podstawie zdjęć paleniska i wnętrza kanałów (sadza). Niedopalane drewno wytwarza około połowy energii, którą może wytworzyć. Sytuacja pogorszy się jeszcze nieco gdy założysz szybę w drzwiczkach. Poprawić to może konstrukcja dwu szybowa i zwiększenie ilości powietrza do spalania.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  4. #2244
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Nieużywane panele blaszane o wymiarach 180cm na 65 cm mogę sprzedać po 50 zł za sztukę...
    Jestem bardzo zainteresowany. Ile wazy taki panel? (chodzi o koszty transportu).

  5. #2245
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Witam!



    Czyli w nadprożu, przynajmniej w miejscu w którym mierzyłeś, wody nie ma już na pewno. Mogło zostać jeszcze trochę w chłodniejszych końcach.

    Dziwi mnie trochę to, że nie odczułeś wzrostu temperatury w pomieszczeniu - piec promieniował przecież sporą mocą, a ściany z betonu komórkowego i dom w stanie zamkniętym.

    Pozdrawiam
    Pomiar nadproza w najcieplejszym miejscu- na srodku. Konce byly duzo chlodniejsze. Na tym to chyba polega, ze woda odparowala na srodku i skondensowala na chlodnym koncu.
    Co do temperatury wewnatrz to pamietajmy, ze pomiary zakonczylem okolo 3 godziny po rozgrzaniu pieca. Byc moze nawet nie osiagnal on maksymalnej temperatury. Dodatkowo nie mam w domu izolacji od gruntu. Sam fakt iz w domu jest 15 stopni, przy obecnych srednich dobowych w okolicach 6 swiadczy chyba o tym, ze te 3 przepalenia cos tam daly. Nie wiadomo ile, bo slonce przez szyby tez sie przyczynilo.
    Pozdrawiam.

  6. #2246
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    ... być może też przepływ powietrza po skończeniu palenia, który zaczyna w tym momencie chłodzić wnętrze szybciej niż jest ono w stanie wypromieniować to ciepło do warstw zewnętrznych ...
    Zamykasz całkowicie dopływ powietrza w fazie żaru? ...
    Tego sie obawiam. Myslalem nawet o zamontowaniu szybra na wyjsciu z pieca do komina lub w kominie ale ostatecznie uznalem, ze bezpieczenstwo jest wazniejsze od tych paru procent sprawnosci.
    Przy dopalaniu zaru zamykalem gorne doplywy powietrza a doplyw dolny musial pozostac otwarty. Inaczej zar nie chcial sie dopalac - przygasal.
    Pozdrawiam.

  7. #2247
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    Ile wazy taki panel?.
    Waga "łazienkowa" pokazuje 22 kg.

  8. #2248
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Za grube poszczególne warstwy pieca (szczególnie zewnętrzne) ... za dużo izolacji ... być może też przepływ powietrza po skończeniu palenia, który zaczyna w tym momencie chłodzić wnętrze szybciej niż jest ono w stanie wypromieniować to ciepło do warstw zewnętrznych ...
    Piec o grubej,pojedynczej ściance w porównaniu do pieca o cienkiej ściance zewnętrznej i rdzeniem w środku nie wytraca tak ciepła jak ten drugi jeśli np. w porę nie zostanie zamknięty szyber.W piecach o pojedynczych grubych ściankach nie ma wielkiego znaczenia czas zamknięcia szybra czy nieszczelności w drzwiczkach jak to jest w piecach z gorącym rdzeniem oddzielonym od cieńkiej ścianki pieca przerwą kanałów.To właśnie te kanały po skończonym paleniu,jeśli są nieszczelności ,czy niedomknięty szyber wychładzają piec.W piecu z grubą ścianką takie zjawisko nie występuje.
    Wadą piecy o grubych ścianach jest tylko ich większa waga.

    PS.Często mi się zdarza nie domknąć drzwiczek nawet na 12 godzin.Hłehłe.W piecu z rdzeniem byłaby to katastrofa"ciepłownicza" a tu nie jest nawet odczuwalne.
    Ostatnio edytowane przez Bogusław_58 ; 16-10-2010 o 22:00

  9. #2249
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Ups ... zapomniałem się chyba ... przepraszam.
    Cóż ... chyba więc dla ozdoby tylko wymyślono zamykane szczelnie drzwiczki w piecach kaflowych, które przez setki lat były konstrukcją jedno ścienną. Każdy taki piec ulegał deprecjacji i ... rozszczelniał się, tracąc tym samym pomału swą zdolność długiego utrzymywania ciepła.
    Do dzisiaj pozostało powiedzenie że "piec łapie powietrze" - tyczy się to pieców, które szybko stygną ...takich jedno ściennych pieców.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  10. #2250
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Panowie. Mam wrazenie, ze obaj macie racje.
    Komin wytwarza ciag, ktory probuje wyciagnac cieple powietrze z pieca. Ciag ten ma jednak pewna sile, ktora musi byc wieksza od sumy oporow aby zadzialala. Dawniej domy byly mocno nieszczelne. Powietrze dostawalo sie do srodka praktycznie bez zadnych oporow. Dlatego, kazda nieszczelnosc pieca wystarczyla aby komin byl w stanie wyssac cieple powietrze. Dzis kiedy budynki sa szczelne, ciag kominowy moze niekiedy byc za slaby aby pokonac syfon z goracego powietrza jaki tworzy sie nad wylotem do komina. No chyba, ze ktos zostawi dodatkowo otwarty skrocony obieg spalin.
    Pozdrawiam.
    P.S. Boguslaw - koszty transportu zabijaja pomysl. Ale jakbys kiedys jechal w moje rejony do wez do plecaka z 5 paneli

  11. #2251
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Ups ... zapomniałem się chyba ... przepraszam.
    Cóż ... chyba więc dla ozdoby tylko wymyślono zamykane szczelnie drzwiczki w piecach kaflowych, które przez setki lat były konstrukcją jedno ścienną. Każdy taki piec ulegał deprecjacji i ... rozszczelniał się, tracąc tym samym pomału swą zdolność długiego utrzymywania ciepła.
    Do dzisiaj pozostało powiedzenie że "piec łapie powietrze" - tyczy się to pieców, które szybko stygną ...takich jedno ściennych pieców.
    Pozdrawiam.
    Te dawne piece, to były lepianki z gliny obłożone ewentualnie kaflami,które nie były w stanie zbyt dużo skumuklować ciepła.Porównaj dawne materiały ogniotrwale z dzisiejszymi.
    Wiem że wymyślono uszczelki i dżwiczki ze specjalnm kanalikiem ,by taką uszczelkę włożyć.Taki sam kanalik mam w dżwiczkach mojego pieca.Kanalik w dżwiczkach jest tylko bez uszczelki.Na dodatek szyber TD,który jest w najwyższym punkcie, ma celowo zrobione podcięcie i nie jest w stanie zamknąć szczelnie przepływu do komina.Teoretycznie powinno mi wszystko wyciągać tym szybrem i dżwiczkami bez uszczelki,ale tak nie jest,dlatego od pięciu lat tej uszczelki jeszcze nie założyłem.Takiego "numeru" nie dało by się zrobić w piecu z rdzeniem,który inaczej sie nagrzewa i inaczej oddaje ciepło.

  12. #2252
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    W piecu dwuwarstwowym,czy inaczej z rdzeniem ,najbardziej nagrzany jest ten rdzeń,który oddaje ciepło po skończonym paleniu do warstwy licowej prez odleglość kanału .Jeżeli po między rdzeniem a ścianką licową nadal kursuje powietrze,to rdzeń jest wychładzany razem ze ścianką licową.
    W piecu jednowarstwowym i nagrzanej ściance o grubości 12-24 cm czegoś takiego nie ma.Oczywiście ,że te wychładzanie też będzie ale nie ma ono takiego znaczenia.

  13. #2253
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14 Zobacz post
    [...]Dzis kiedy budynki sa szczelne, ciag kominowy moze niekiedy byc za slaby aby pokonac syfon z goracego powietrza jaki tworzy sie nad wylotem do komina. No chyba, ze ktos zostawi dodatkowo otwarty skrocony obieg spalin.
    Pozdrawiam.[...]
    Witam!

    Panowie, a co z mikrocyrkulacją powietrza w kominie - nie występuje?
    Może nie, ale wyobraźmy sobie taki eksperyment:
    bierzemy rurę o średnicy, powiedzmy - 100mm. Rura jest, wyobraźmy sobie, zaślepiona z jednej strony. Teraz wypełniamy ją wodą i stawiamy na palniku gazowym, blacie pieca itp. - nieważne...
    Jeżeli rura miałby tak ze 2 metry długości, to co? - Woda na górze nie będzie ciepła? Nie trzeba chyba tego doświadczenia robić w realu.
    A przecież kominy mają większe średnice, a powietrze mniejszą lepkość i bezwładność.
    Przecież w tej rurze żadna makrocyrkulacja nie nastąpi - nie ma przecież którędy.

    Dlatego właśnie komin i tak ciepło będzie wyciągał. Trzeba zatem zastanowić się głębiej nad korzystnymi przekrojami ścian, a nie nad tym, iloma tonami trzeba docisnąć drzwiczki do ramy (co oczywiście też jest ważne).

    A piec ja14 ma (docelowo) aż trzy warstwy, a nie jedną.
    1. Wymurówka paleniska.
    2. Wymiennik.
    3. Elewacja (korpus)

    Pozdrawiam

  14. #2254
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Ten Gość najczęściej nie do końca rozumie o czym tu piszemy ,a z akumulacji ciepła w materialach ceramicznych, to powinien się trochę podszkolić.
    Temat jest ciekawy i dobrze byłoby go wyjaśnić, ponieważ celem budowy urządzenia grzewczego z ceramiki jest gromadzenie ciepła i jego "dystrybucja".

  15. #2255
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    A jak to Wojtek będzie, jesli weźmiemy dwie kule masami różniące się dwukrotnie i mniejszą podgrzejemy do temperatury dwukrotnie wyższej niż większą,a nastepnie obie włożymy do temperatury 0*C.To która z nich pierwsza osiągnie 0 *C ?
    Pozdrawiam.

  16. #2256
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Witam!

    Panowie, a co z mikrocyrkulacją powietrza w kominie - nie występuje?
    Może nie, ale wyobraźmy sobie taki eksperyment:
    bierzemy rurę o średnicy, powiedzmy - 100mm. Rura jest, wyobraźmy sobie, zaślepiona z jednej strony. Teraz wypełniamy ją wodą i stawiamy na palniku gazowym, blacie pieca itp. - nieważne...
    Jeżeli rura miałby tak ze 2 metry długości, to co? - Woda na górze nie będzie ciepła? Nie trzeba chyba tego doświadczenia robić w realu.
    A przecież kominy mają większe średnice, a powietrze mniejszą lepkość i bezwładność.
    Przecież w tej rurze żadna makrocyrkulacja nie nastąpi - nie ma przecież którędy.

    Dlatego właśnie komin i tak ciepło będzie wyciągał. Trzeba zatem zastanowić się głębiej nad korzystnymi przekrojami ścian, a nie nad tym, iloma tonami trzeba docisnąć drzwiczki do ramy (co oczywiście też jest ważne).

    A piec ja14 ma (docelowo) aż trzy warstwy, a nie jedną.
    1. Wymurówka paleniska.
    2. Wymiennik.
    3. Elewacja (korpus)

    Pozdrawiam
    Czym innym jest wychladzanie sie komina a czym innym wychladzanie sie pieca. To pierwsze jest nieuniknione natomiast w piecu podlaczonym do komina przy podstawie gorace powietrze uwiezione jest jak w balonie na rozgrzane powietrze. Jak juz pisze o balonie to czy spuszczaliscie kiedys wino z balona? Mimo roznicy poziomow wino nie poplynie przez rurke az porzadnie zaciagniemy Tak samo jest z kominem.
    Pozdrawiam.

  17. #2257
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Ten Gość najczęściej nie do końca rozumie o czym tu piszemy ,a z akumulacji ciepła w materialach ceramicznych, to powinien się trochę podszkolić.
    Temat jest ciekawy i dobrze byłoby go wyjaśnić, ponieważ celem budowy urządzenia grzewczego z ceramiki jest gromadzenie ciepła i jego "dystrybucja".
    Ten Gość Bogusławie mógł na własne oczy oglądać jak "dobre rady" pewnego "Speca od pieców", z każdym krokiem powodowały psucie tego, co mogło całkiem inaczej i o wiele lepiej działać ...
    Jak to się mówi - najłatwiej knocić to co nie u siebie się robi ...

    Wojtek - mikro cyrkulacja w kominach o małych średnicach i w dodatku przekroju okrągłym, występuje w tak minimalnym zakresie, że praktycznie nie warto nią sobie głowy zawracać. Gdyby komin miał przekrój prostokątny, o nieproporcjonalnych długościach ścian (np. 10x40 cm) lub średnicę powiedzmy 40-50 cm, to mogło by mieć to jakikolwiek wpływ ... ale i tak to co napisał ja14 temu przeciwdziała.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 17-10-2010 o 20:43
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  18. #2258
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    A jak to Wojtek będzie, jesli weźmiemy dwie kule masami różniące się dwukrotnie i mniejszą podgrzejemy do temperatury dwukrotnie wyższej niż większą,a nastepnie obie włożymy do temperatury 0*C.To która z nich pierwsza osiągnie 0 *C ?
    Pozdrawiam.
    Dajesz mi dobre łamigłówki.
    Mniejsza powinna się wychłodzić szybciej. Moc, właściwie strumień ciepła, mniejszej będzie większy. Jej temperatura będzie dwukrotnie wyższa, a powierzchnia tylko około 1,4 (pierwiastek z dwóch) raza mniejsza od powierzchni większej kuli.
    Poza tym sprawy przewodności temperaturowej - ciepło będzie miało krótszą drogę, więc mniejszy opór.
    ilość energii zgromadzona w obu kulach będzie oczywiście jednakowa.

    Lepszym akumulatorem wg mnie będzie kula większa, choć nagrzana była do niższej temperatury.

    Pozdrawiam

    Przepraszam, mała korekta.
    Oczywiście powierzchnia kul będzie się różnić o 2 do potęgi 2/3, czyli jakieś 1,6. Nie zmienia to wiele.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 17-10-2010 o 21:16

  19. #2259
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Pytałem Wojtek dlatego ,że podobna analogia będzie w piecu z rdzeniem i piecu jednowarstwowym z grubą ścianką.Piec z rdzeniem ma mniejszą masę ale rdzeń będzie nagrzewal się do wyższej temperatury niż analogiczne cegły w piecu jednowarstwowym i przy sprzyjających warunkach będzie szybciej stygł niż ten cięższy.Te g******e piece z rdzeniem wymyślono z biedy ,ponieważ drogie były wtedy cegly szamotowe.
    Pozdrawiam.

  20. #2260
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Wiem Wojtek,że materiały ceramiczne posiadają wspólczynnik przenikania ciepła i dla tego samego materiału jest on inny w zależności od temperatury.Oznacza to, że ciepło przechodzi przez ceramikę z prędkością zmienną, zależną od temperatury.Jeżeli więc w palenisku powstanie bardzo wysoka temperatura podczas spalania wsadu opału i ściany tego pieca mają na tyle dużą masę by te ciepło wchłonąć i tę średnią temperaturę spalania wielokrotnie obniżyć,to ta masa pieca będzie wielokrotnie dłużej oddawać te ciepło niż je przyjęła.
    Prawdopodobnie są Wojtek "gotowce" ,dotyczące z jaką prętkością przechodzi ciepło przez ceramiką o danej grubości i jaką wywoła temperaurę przy wyjściu z niej, i w jakim czasie przy określonej temperaturze otoczenia.
    Pozdrawiam.

Strona 113 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony