dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 158
Pokaż wyniki od 561 do 580 z 3149
  1. #561

    Domyślnie Drewniany taras nad gruntem

    Witam,

    ponieważ dom posadowiony jest na działce ze spadkiem, taras musiałby być ok. 1,7-2m ponad gruntem, w związku z czym chciałbym zrobić taras drewniany ponad gruntem.
    Nie wiem jednak czy konstrukcję robić drewnianą posadowioną na betonowych fundamentach, czy robić/murować słupy betonowe i do tego przymocować legary?

    Dzięki i pozdrawiam

  2. #562

    Domyślnie

    Nie wiem co tu ma do rzeczy spadek terenu; drewna z zasady chyba nie kładzie sie bezpośrednio na gruncie. Nie chodzi tylko o wilgoć (nawet z papą), ale nie wyobrażam sobie np wypoziomowania czy stabilności takiego tarasu.

    Ja mam taras na legarach opierających się na betonowych słupkach. Słupki sa wpuszczone w grunt na około 1-1,1m i zazbrojone belkami z drutu 10 lub 12. Z każdego słupka wypuszczone są regulowane łapy w których spoczywają legary.

  3. #563

    Domyślnie

    A jak wysoko ponad gruntem, masz ten taras?

  4. #564

    Domyślnie

    Zawsze marzyłem o działce ze spadkiem, byle na południe...
    Pozdrawiam,
    Krzysztof Lis
    Nasz tani dom...

  5. #565

    Domyślnie

    Cytat Napisał szowin
    A jak wysoko ponad gruntem, masz ten taras?
    Uwzględniając niewielkie wahnięcia terenu myślę, że ok 25-50 cm nad powierzchnią.

  6. #566

    Domyślnie

    Dzięki KiZ.

    Ma ktoś jeszcze doświadczenie z budowaniem takiego tarasu?

    pozdrawiam

  7. #567
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    budowałem, ale 50 cm nad ziemią. To trochę inne warunki (9 x 4 m) posadowiłem na 50 szt słupków do ogrodzenia w rastrze 5 x 10 szt.

    Stąd mi legary (sosna impregnowana próżniowo) wyszły dość cienkie , reszta z typowych elementów - z bangkrai.

    Prosta robota, jak mi zaserwowali ceny - przysiadłem, - potem kupiłem narzedzia i zrobiłem sam.

    Radzę skręcać wyłącznie śrubami z kwasówki/nierdzewki np.SPAX.

    Ale przy wysokości 1,75, to raczej te 50 słupków nie wchodzi w rachubę.
    "Specjaliśi" radzili mi obetonować słupki wyłącznie po zewnętrznym obwodzie, ja zalałem wszystkie - to tylko 3-4 taczki betonu więcej

    Gotowe projekty są na stronach amerykańskich "DiY" (do it yourself) oraz na stronach Black & Decker. Linki wygrzebałem - tu w archiwum pod hasłem "Deck"

  8. #568

    Domyślnie

    ja mam w projekcie coś podobnego - też mam nachylenie terenu i moje "molo" będzie na końcu (czyli jakieś 7,5 m od początku) na wysokości 1,5 m.

    na długość co 2,5 m trzpienie betonowe 25x25x80; na szerokość co ok. 1,2 m
    czyli na pomost dł. 7,5 m i szer. 3 m. mam 12 trzpieni

    na trzpieniach słupy a na nich oparte belki (taka kratownica) i na to deski.

    niestety trudno mi mówić o doświadczeniach, bo to jeszcze nie powstało

  9. #569
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    U nas to samo ...wyjde z salonu a tu 1,7 m wysokości do trawki
    Architek cos tam nabazgrała na projekcie ale w sumi nic z tego nie wiadomo
    Też mysleliśmy o takich filarkach . Ta kratownica i deskami na to to fajny pomysł ja jeszcze chciłąm schodki do ogrodu Bo inaczej tylko drabina

  10. #570
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    W czy z fundamentu zostawiacie jakiś prety?By przymocować ten taras?Sorki za głupie pytanie ale mój majster coś mówił zeby zostawić prety z fundamentu ,ze jak sobie bede potem robic ten taraz to bedzie on przytwierdzony do domu Nie wiem robic czy nie robic?

  11. #571

    Domyślnie

    u mnie to będzie samonośne, czyli nie powiązane z domem żadnymi prętami.

    a co do schodków, to oczywiście będą

  12. #572
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    No własnie albo betonowy i musze te prety zostawić ,albo drewniany na legarach...decyzje musze podjać w tym tygodniui tu problem bo totalnie nie wiem ....Ktoś doradzi?

  13. #573
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kaśka P

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ja też teraz szukam firmy żeby mi zrobili taras ale chyba z czego takiego jak bangkarai, to podobno drewno typowe na tarasowy, myślicie że stolarz mi to zrobi, czy raczej jakaś firma co układa podłogi?

  14. #574

    Domyślnie

    To ja też z prośbą o poradę.

    Chcialbym wykonać taras drewniany 4x4m, trochę wyniesiony (około 30 cm) ponad poziom terenu.
    W związku z tym zamyśliłem wykonać 9 słupków i na nie położyć "ruszt" z kantówki grubszej i cieńszej ("legary") , zgrubnie jak na rysunku.
    [img]
    http://i9.photobucket.com/albums/a55...szt_tarasu.jpg
    [/img]
    Pytanie - jakiej minimalnej grubości powinna być kantówka, czy 9x9cm wystarczy?
    Podobnie "legary" czy 7x4,5cm jest ok?

    Na pokrycie chciałbym użyć deskę tarasową ryflowaną z modrzewia syberyjskiego 2,4x14x400.
    Tutaj też mam pytanie czy klasa drewna AB i wilgotność na poziomie 16-18% jest ok? Takie dane podal mi producent deski w jednym z tartaków. Są dostępne też węższe deski 12 i 9 cm. Czy lepiej ułożyć węższe czy szersze deski?

    Z góry dziękuję za porady i podpowiedzi.

  15. #575

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekN15
    To ja też z prośbą o poradę.

    Chcialbym wykonać taras drewniany 4x4m, trochę wyniesiony (około 30 cm) ponad poziom terenu.
    W związku z tym zamyśliłem wykonać 9 słupków i na nie położyć "ruszt" z kantówki grubszej i cieńszej ("legary") , zgrubnie jak na rysunku.
    [img]
    http://i9.photobucket.com/albums/a55...szt_tarasu.jpg
    [/img]
    Pytanie - jakiej minimalnej grubości powinna być kantówka, czy 9x9cm wystarczy?
    Podobnie "legary" czy 7x4,5cm jest ok?

    Na pokrycie chciałbym użyć deskę tarasową ryflowaną z modrzewia syberyjskiego 2,4x14x400.
    Tutaj też mam pytanie czy klasa drewna AB i wilgotność na poziomie 16-18% jest ok? Takie dane podal mi producent deski w jednym z tartaków. Są dostępne też węższe deski 12 i 9 cm. Czy lepiej ułożyć węższe czy szersze deski?

    Z góry dziękuję za porady i podpowiedzi.
    Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.

  16. #576
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alski

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    103
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Kiz - proszę wrzuć zdjęcia swojego tarasu , właśnie też jestem na etapie konstukcji .

  17. #577

    Domyślnie


    Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.
    Dzięki za podpowiedź. Rozumiem że malo stabliny to znaczy się kantówka 9x9 trochę uginała?

    W miedzyczasie porozmawiałem ze znajomym stolarzem, który stwierdził że kantówka 9x9 przy słupach co 2m to za mało i zasugerował 14x7. Raczej wolę pójść w kierunku "grubszej" kantówki niż dodawania słupków. Słupki planuję wylać z betonu w szalunku z rur fi 110 i w niej osadzić kotwę

  18. #578

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekN15

    Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.
    Dzięki za podpowiedź. Rozumiem że malo stabliny to znaczy się kantówka 9x9 trochę uginała?

    W miedzyczasie porozmawiałem ze znajomym stolarzem, który stwierdził że kantówka 9x9 przy słupach co 2m to za mało i zasugerował 14x7. Raczej wolę pójść w kierunku "grubszej" kantówki niż dodawania słupków. Słupki planuję wylać z betonu w szalunku z rur fi 110 i w niej osadzić kotwę
    Tak, uginała się i taras sprawiał wrazenie subiektywne lekko pływajacego. Ja nie miałem grubszej kantówki. Słupki 20*20 lane do ziemi na 110cm, zbrojone pretami 12, na górze łapa.

  19. #579
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SPOTTYGIT

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Taras robia raczej stolarze ale pewnie i dobry fachowiec od podlog tez da sobie rade.

    Sa to zdjecia jeszcze nie wykonczonego tarasu ale wiekszosc juz widac. Jak tylko bedzie sloneczko to zrobie zdjecia juz z oswietleniem i listwami przysciennymi. Wiele przyjemnosci podczas robienia no i po takze.

    http://img213.imageshack.us/my.php?image=tarasys9.jpg

    http://img213.imageshack.us/my.php?image=taras2st9.jpg

    http://img141.imageshack.us/my.php?image=taras3xg0.jpg

    Pozdrawiam

    SPOTTYGIT

  20. #580

    Domyślnie

    Witam,

    moze ktos bedzie mi w stanie powiedziec, czy moja konstrukcja tarasu jest dobrze wykonana ? Moi wykonawcy zrobili to mianowicie tak, ze wylali slupki betonowe z zatopionymi w nich trzpieniami. Do nich poprzykrecali legary, ktore nie spoczywaja na slupkach, ale sa jakby zawieszone. W przekroju podluznym wyglada to mniej wiecej tak: slupek betonowy, kawalek trzpienia, legar, kawalek trzpienia. Do tego ma byc przykrecona podloga tarasu.
    Mam pewne watpliwosci, czy jest to konstrukcja stabilna, jak sie tu rozkaladaja sily i czy mi to wszystko sie nie "wyrobi" i nie du.nie po pewnym czasie.
    Bardzo prosze o porade.
    Dziekuje z gory.
    lidka

Strona 29 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony