dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 245 z 376
Pokaż wyniki od 4.881 do 4.900 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #4881

    Domyślnie

    Cytat Napisał oliwkawawa Zobacz post
    tak też jest u mnie
    Jest OK. Rotametry z kulką na górze montuje się na zasilaniu (wtedy przepływ wody pcha membrankę w dół i sprężynka się poddaje opuszczając kulkę), a rotametry z kulką na dole - na powrocie. Gdzieś wyczytałem, że masz ten sam kociołek co ja, Junkers Cerapur 3-14. Nie wiem tylko jak reszta kotłowni. Ja mam wszystko napędzane pompą z kotła i u mnie te rotametry też nic nie wskazują mimo, że przepływ jest. Może po prostu przepływ jest za słaby, żeby te rotametry coś pokazały (co nie znaczy, że jest za słaby do prawidłowego działania instalacji). Jeśli chcesz sprawdzić czy one w ogóle "dygają" to zrób tak:
    - odkręć wszystkie grzybki i wszystkie rotametry na maksa
    - zakręć wszystkie grzybki oprócz jednego i na tej pętli będziesz obserwować rotametr
    - ustaw na sterowniku pokojowym jakąś dużą zadaną temperaturę, żeby mieć pewność, że pompa będzie pracowała
    - gdy masz pewność, że pompa pracuje (można to też zaobserwować przez lekki szum w rurach) zakręć na chwilę i otwórz zawór kulowy na zasilaniu belki rozdzielacza i obserwuj czy coś dzieje się na rotametrze
    - jeśli kulka tylko lekko dygnie tzn. że działa, ale może sprężynka jest za mocna żeby pokazała przepływ
    Sprzedam rozdzielacz do podłogówki, 5 obiegów - http://allegro.pl/rozdzielacz-o-podl...758976487.html
    212 m2 p.u., podłogi ok. 250 m2, ściana szary BK24 + 16 cm styro, dach deskowany, blachodachówka, 25cm wełny 0,039, podłogówka 100% - ok. 1400 mb pexa, zero grzejników, Junkers Cerapur Smart 3-14 kW, pogodówka FW100, zasobnik cwu 220L bez cyrkulacji, 2 osoby, wentylacja grawitacyjna, brak kominka, zużycie gazu za cały rok ok. 1300 m3, koszt ok. 3000 zł,

  2. #4882

    Domyślnie

    Cytat Napisał danielw Zobacz post
    dobrze oliwkawawa, masz dwa typy rotametrów, upewnij się tylko czy zasilanie i powrót podłączone do właściwych belek.
    Możesz też na chwilę, tak dla sprawdzenia, podmienić po jednym rotametrze na ten drugi przeciwny typ, sprawdzisz czy coś pokaże.

    EDIT: Znalazłem zdjęcie błędnie wykonanej instalacji.

    Zasilanie jest na dolnej belce, rotametry na górnej, wskaźnik rotametru w spoczynku u góry rurki- nic nie pokazują, trzeba było zamienić zasilanie i powrót.
    Czyli jeśli masz rotametry ze wskaźnikiem u góry to dajesz je na belkę zasilającą (cieplejszą), jeśli wskaźniki są na dole to montuje się je na belce powrotnej (zimniejszej).
    niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
    Oliwkawawa, tak masz?
    czemu twierdzisz, że zasilanie jest na dolnej belce? Jeśli jest na górnej (mam bardzo podobny rozdzielacz), to jest OK.
    Sprzedam rozdzielacz do podłogówki, 5 obiegów - http://allegro.pl/rozdzielacz-o-podl...758976487.html
    212 m2 p.u., podłogi ok. 250 m2, ściana szary BK24 + 16 cm styro, dach deskowany, blachodachówka, 25cm wełny 0,039, podłogówka 100% - ok. 1400 mb pexa, zero grzejników, Junkers Cerapur Smart 3-14 kW, pogodówka FW100, zasobnik cwu 220L bez cyrkulacji, 2 osoby, wentylacja grawitacyjna, brak kominka, zużycie gazu za cały rok ok. 1300 m3, koszt ok. 3000 zł,

  3. #4883

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS Zobacz post
    czemu twierdzisz, że zasilanie jest na dolnej belce? Jeśli jest na górnej (mam bardzo podobny rozdzielacz), to jest OK.
    Mój opis dotyczący zasilania na dolnej belce odnosił się do załączonego przeze mnie zdjęcia (tak zostało zrobione u mnie i było źle, musiałem przenieść rotametry z "0 na górze" na dolną belkę zasilającą). Po przejrzeniu poprzednich wpisów innych osób widzę, że rotametry mają zainstalowane poprawnie jeśli oczywiście nie ma pomyłki w rozróżnieniu zasilania i powrotu. Naprawdę dziwię się że nic wam nie pokazują. Po zakręceniu wszystkich obwodów i otwarciu tylko jednego na max powinno coś pokazać.

  4. #4884

    Domyślnie

    Jak sie wpina drabinke lazienkowa do pexa?

    Rurka: PeX 16
    Ma byc bez termostatow, ale za to z grzalka.
    Grzejnik wybrany wstepnie ma GW 1/2" od dolu.
    W miare estetyczne, w miare tanie. Zawory odcinające mile widziane.

    No i nie wiem czego szukac. Musza byc po drodze dwa zakrety i srubunek. Przy grzalce dodatkowo trojnik.

    Bo kombinuje tak (oferty pierwsze z brzegu):
    1. pex->1/2 http://allegro.pl/pex-kolano-16-x-1-...650979840.html
    2. zakret+srubunek http://allegro.pl/zawor-grzejnikowy-...696713118.html

    A tam gdzie grzalka to zamiast zaworu http://allegro.pl/trojnik-1-2wz-chro...653439216.html

    Moze ja za duzo kombinuje bo jest jakis gotowiec albo "jedyny sluszny sposob"?

  5. #4885
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelz33

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    58

    Domyślnie

    Czy ktoś ma doświadczenie lub słyszał o układaniu rurek ogrzewania PEX na styropian akustyczny ? (Termo Organica Superakustik - strasznie miękkie dziadostwo !!!)
    Takiego styro mam 40 mm i nie mam już miejsca na nic twardszego ...
    Czy spinki do mocowania PEX'a w ogóle się w tym utrzymają ?

    Może są jakieś mega-skuteczne spinki ?

    Chciałbym uniknąć kombinacji z wiązaniem do siatki ale zawsze to jakiś plan awaryjny.
    zdjęcia + opisy zmagań blog budowy

  6. #4886
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Jak sie wpina drabinke lazienkowa do pexa?

    Rurka: PeX 16
    Ma byc bez termostatow, ale za to z grzalka.
    Grzejnik wybrany wstepnie ma GW 1/2" od dolu.
    W miare estetyczne, w miare tanie. Zawory odcinające mile widziane.

    No i nie wiem czego szukac. Musza byc po drodze dwa zakrety i srubunek. Przy grzalce dodatkowo trojnik.

    Bo kombinuje tak (oferty pierwsze z brzegu):
    1. pex->1/2 http://allegro.pl/pex-kolano-16-x-1-...650979840.html
    2. zakret+srubunek http://allegro.pl/zawor-grzejnikowy-...696713118.html

    A tam gdzie grzalka to zamiast zaworu http://allegro.pl/trojnik-1-2wz-chro...653439216.html

    Moze ja za duzo kombinuje bo jest jakis gotowiec albo "jedyny sluszny sposob"?



    bajcik masz tu stronke jest tu wszystko, pozdro. http://iterma.pl/
    Dom 210m2 zbudowany z ceramiki 24cm P+W, strop tzw. trumna ocieplony 25cm styropianu,podłoga 20cm styropianu,ściana 15 styropianu, kocioł DS 25kW+bufor 2100l(oba wykonane by PRZEMYSŁAW2AR kolega z innego forum), wentylacja mechaniczna, reku JG , gwc rurowe, podłogówka na całości,PBOŚ, OZC asolt. Ogromna pomoc ze strony ADAMA_Mk,PICZMANA,ASOLTA, EDDE wielkie dzięki!!!!!

  7. #4887
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tylko bajcik chce za grosze a ty mu proponujesz 4 stówki.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  8. #4888
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Tylko bajcik chce za grosze a ty mu proponujesz 4 stówki.
    no nie tak, ja też zawsze jak najtaniej a tą stronkę mu zapodałem bo jest tam trochę rzeczy i może jakieś rozwiązanie było by ok dla niego, bo pytał jak pexa połączyć z grzejnikiem, a zawsze można poszukać coś taniej. Pozdro
    Dom 210m2 zbudowany z ceramiki 24cm P+W, strop tzw. trumna ocieplony 25cm styropianu,podłoga 20cm styropianu,ściana 15 styropianu, kocioł DS 25kW+bufor 2100l(oba wykonane by PRZEMYSŁAW2AR kolega z innego forum), wentylacja mechaniczna, reku JG , gwc rurowe, podłogówka na całości,PBOŚ, OZC asolt. Ogromna pomoc ze strony ADAMA_Mk,PICZMANA,ASOLTA, EDDE wielkie dzięki!!!!!

  9. #4889

    Domyślnie

    Dzięki, na tej stronce znalazłem rozpiskę elementów co do czego, i wiedziałem za czym się rozglądać.

  10. #4890
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Dzięki, na tej stronce znalazłem rozpiskę elementów co do czego, i wiedziałem za czym się rozglądać.
    no toż dokładnie o to mnie biagało. Pozdro
    Dom 210m2 zbudowany z ceramiki 24cm P+W, strop tzw. trumna ocieplony 25cm styropianu,podłoga 20cm styropianu,ściana 15 styropianu, kocioł DS 25kW+bufor 2100l(oba wykonane by PRZEMYSŁAW2AR kolega z innego forum), wentylacja mechaniczna, reku JG , gwc rurowe, podłogówka na całości,PBOŚ, OZC asolt. Ogromna pomoc ze strony ADAMA_Mk,PICZMANA,ASOLTA, EDDE wielkie dzięki!!!!!

  11. #4891
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelz33

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelz33 Zobacz post
    Czy ktoś ma doświadczenie lub słyszał o układaniu rurek ogrzewania PEX na styropian akustyczny ? (Termo Organica Superakustik - strasznie miękkie dziadostwo !!!)
    Takiego styro mam 40 mm i nie mam już miejsca na nic twardszego ...
    Czy spinki do mocowania PEX'a w ogóle się w tym utrzymają ?

    Może są jakieś mega-skuteczne spinki ?

    Chciałbym uniknąć kombinacji z wiązaniem do siatki ale zawsze to jakiś plan awaryjny.
    Czy komuś z was wyrywało PEXa na zakrętach ? - może tajemnica braku naprężeń tkwi w prawidłowym rozwijaniu ?
    zdjęcia + opisy zmagań blog budowy

  12. #4892

    Domyślnie

    witam kolegów,

    Mam dwa pytania odnośnie instalacji ogrzewania podlogowego, która jest w moim mieszkaniu:
    1. Dwie głowice termostatyczne są schowane w skrzynce razem z rozdzielaczem i zaworami od całego ogrzewania w mieszkaniu. Czyli zakładam, że termostat nie wykrywa właściwej temperatury w pomieszczeniach, a tą która panuje w skrzynce. Domyślam się, że nie tak to powinno być zrobione. Czy wobec tego powinienem coś z tym zrobić? Zamontować czujniki zdalne? Czy może próbować jakoś wysterować termostatami tak jak jest?
    2. W łazience mam herz floor-fix. Czy żeby tym sterować to potrzebuje dodatkową głowicę z nastawem zdalnym?

    z góry dzięki za pomoc.

    Pozdrawiam

  13. #4893

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelz33 Zobacz post
    Czy komuś z was wyrywało PEXa na zakrętach ? - może tajemnica braku naprężeń tkwi w prawidłowym rozwijaniu ?
    dokładnie tak.. trzeba rozwijać z głową na karku, nie bele jak nie wolno skręcać rurki bo potem sprężynuje

  14. #4894

    Domyślnie

    Mam rozdzielacz z rotametrami teraz pompa grundfos alpha2 pracuje z pełną mocą 22W i ustawiłem wszystkie rotametry ma przepływ 1l/min, jak przełączę pompę na auto-adapt to moc spada do 10W i rotametry nic nie pokazują, czy przepływ zmiesza się w nich i czy zmniejsza się proporcjonalnie (jak miał 1l/min to jest proporcjonalnie mniej czy wtedy przez krótsze pętle woda przepływa szybciej a dłuższe wolniej)?

  15. #4895
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    czy przepływ zmiesza się w nich i czy zmniejsza się proporcjonalnie (jak miał 1l/min to jest proporcjonalnie mniej czy wtedy przez krótsze pętle woda przepływa szybciej a dłuższe wolniej)?
    to drugie

    ale jak masz na dłuższej i krótszej 1l/min to i tak płynie wolniej jakbyś miał rotametry wyskalowane w m/s (tak jak sie liczy w projekcie) to byłby równy przepływ, a tak w rurce fi16 1litr to jakieś 8,9mb, także sam chyba rozumiesz

    sens jest taki, że jak spada wydatek pompy to nie spada proporcjonalnie przepływ na wszystkich pętlach, to wynika z oporów, nie chce mi sie tłumaczyć - uwierz

  16. #4896
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    to drugie

    ale jak masz na dłuższej i krótszej 1l/min to i tak płynie wolniej jakbyś miał rotametry wyskalowane w m/s (tak jak sie liczy w projekcie) to byłby równy przepływ, a tak w rurce fi16 1litr to jakieś 8,9mb, także sam chyba rozumiesz

    sens jest taki, że jak spada wydatek pompy to nie spada proporcjonalnie przepływ na wszystkich pętlach, to wynika z oporów, nie chce mi sie tłumaczyć - uwierz
    Siema to jak już o tym gadacie to ja mam podobne pytanko, podłogówka będzie u mnie sterowana termostatami pokojowymi, siłowniki i reszta bajerów i tu mam pytanko czy zawory i rotametry mają być otwarte na maxa na wszystkich pętlach i pompa na autoadapcie sama dobierze parametry czy trzeba jednak poustawiać przepływy na poszczególnych pętlach. Czy opierać się tylko na pracy termostatów i siłowników. Pozdro
    Dom 210m2 zbudowany z ceramiki 24cm P+W, strop tzw. trumna ocieplony 25cm styropianu,podłoga 20cm styropianu,ściana 15 styropianu, kocioł DS 25kW+bufor 2100l(oba wykonane by PRZEMYSŁAW2AR kolega z innego forum), wentylacja mechaniczna, reku JG , gwc rurowe, podłogówka na całości,PBOŚ, OZC asolt. Ogromna pomoc ze strony ADAMA_Mk,PICZMANA,ASOLTA, EDDE wielkie dzięki!!!!!

  17. #4897
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    ja mimo siłowników zawsze ustawiam przepływy na wszystkich pętlach otwartych

  18. #4898
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    ja mimo siłowników zawsze ustawiam przepływy na wszystkich pętlach otwartych
    Tak też myślałem ale się trochę łudziłem że może nie trzeba chociaż na logikę samo mówi za siebie, hmmm trochę liczenia przepływów będzie. Znów czytanie forum i zgłębianie tematu jak to policzyć . Jakie powinien być przepływ w pętli co by to miało ręce i nogi czy nie da się określić standardu. Pozdro
    Dom 210m2 zbudowany z ceramiki 24cm P+W, strop tzw. trumna ocieplony 25cm styropianu,podłoga 20cm styropianu,ściana 15 styropianu, kocioł DS 25kW+bufor 2100l(oba wykonane by PRZEMYSŁAW2AR kolega z innego forum), wentylacja mechaniczna, reku JG , gwc rurowe, podłogówka na całości,PBOŚ, OZC asolt. Ogromna pomoc ze strony ADAMA_Mk,PICZMANA,ASOLTA, EDDE wielkie dzięki!!!!!

  19. #4899
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał szwedii Zobacz post
    Jakie powinien być przepływ w pętli co by to miało ręce i nogi czy nie da się określić standardu. Pozdro
    do celów projektowych przyjmuje się na ogół 0,2-0,3 m/s (70-110 kg/h)

  20. #4900
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    do celów projektowych przyjmuje się na ogół 0,2-0,3 m/s (70-110 kg/h)
    1kg/h=0,017l/m
    czyli 70kg/h=1,20l/m
    lub 110kg/h=1,90l/m
    i tego się trzymać, czyli każdą pętlę z osobna próbować ustawić na rotametrze na takie wartości. Jak coś pomajdałem to mnie wyprostujcie. Pozdro
    Dom 210m2 zbudowany z ceramiki 24cm P+W, strop tzw. trumna ocieplony 25cm styropianu,podłoga 20cm styropianu,ściana 15 styropianu, kocioł DS 25kW+bufor 2100l(oba wykonane by PRZEMYSŁAW2AR kolega z innego forum), wentylacja mechaniczna, reku JG , gwc rurowe, podłogówka na całości,PBOŚ, OZC asolt. Ogromna pomoc ze strony ADAMA_Mk,PICZMANA,ASOLTA, EDDE wielkie dzięki!!!!!

Strona 245 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony