dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 62
  1. #41

    Domyślnie

    Najlepiej dać 4mm2.
    Może kiedyś ktoś nagrzewnicę lub spawarkę będzie chciał podłączyć( mówimy o pokojach , bo z zasadnością 2,5 w łazienkach ,kuchni oraz pomieszczeniach gospodarczych nie dyskutuję).
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Najlepiej dać 4mm2.
    Może kiedyś ktoś nagrzewnicę lub spawarkę będzie chciał podłączyć( mówimy o pokojach , bo z zasadnością 2,5 w łazienkach ,kuchni oraz pomieszczeniach gospodarczych nie dyskutuję).
    kiedy do was dojdzie, że obciążalność to nie jest jedyne kryterium doboru przewodów.
    przy długich obwodach, przy 1,5 mm impedancja pętli zwarcia może być za duża, by w odpowiednim czasie wyzwolić zabezpieczenie np. przy uszkodzeniu izolacji podłączanego urządzenia. A to oznacza porazenie prądem elektrycznym!
    I przed tym ma uchronić stosowanie przekroju 2,5 mm
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    przy długich obwodach
    Czy długości w granicach 15-20 mb uważasz za długie?
    Osobiście mam takie , były mierzone po wykonaniu i są w normie , więc nie można w czambuł pisać , że 1,5 be ,a 2,5 cacy.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  4. #44

    Domyślnie

    Ta dyskusja przypomina mi temat czy montować odkurzacz centralny czy nie.
    Ci co maja lub chcą mieć byli za i prezentowali wspólne stanowisko, ci co przeciw nie mieli. I tu nasuwa sie pytanie czy nie mieli bo słyszeli że rury od OC to zbiorowisko wszelkiej bakterii i trucizn i że w ogóle śmierdzi w domu. Właśnie słyszeli - wytaczali dział jak to nie jest potrzebny taki wynalazek bo maja przecież odkurzacze wodne z filtrami Hepa.
    To jest podobnie tylko skala zagrożenia inna.
    Dopiero co było o tym aby w domu mieć instalację 12V. Autor wątku chiał ale nie wiadomo dokładnie co. Dyskusja była długa i zażarta, tylko brak było precyzji w definicji tematu.
    Z instalacją elektryczną też jest tak, że nikt tu nie przekonuje w czambuł że wszędzie ma być 2,5mm2. Należy spełnić warunki ochrony przeciwporażeniowej, właściwego zabezpieczania obwodów i z tego wynika co ma być.
    Inna sprawa czy ktoś świadomie stosuje te 2,5mm2 dla wszelkich gniazd, nawet gdyby z obliczeń wynikało że nie musi. Czasem nie warto z oszczędności dzielić włosa na 4. Bo tu akurat to nie są duże oszczędności.
    A swoją drogą 2,5mm2 to nie jest największy przekrój w instalacji domowej. Pomyślmy np. o zasilaniu płyty ceramicznej. A WLZ? Czy wystarczy 10mm2 a może 6 jak krótko. Położenie 16mm2 też nie jest przesadą biorąc pod uwagę fakt posiadania instalacji odgromowej.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    dopiszę tylko, że ZE żąda dla wlz minimum 10 mm2, chociaż nie wynika to z obciążenia.
    I wie co robi.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  6. #46

    Domyślnie

    Jeśli my tu tak o prądzie , mam pytanie.
    Jakim przewodem połączyć skrzynkę w płocie z domem odległość ~25m, do skrzynki mam doprowadzony kabel 120mmkw zgłoszone zapotrzebowanie mam 20kW.
    W domu przewidziane jest ogrzewanie elektryczne akumulacyjne.
    Pozdrawiam, dzięki

  7. #47

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkm
    Jeśli my tu tak o prądzie , mam pytanie.
    Jakim przewodem połączyć skrzynkę w płocie z domem odległość ~25m, do skrzynki mam doprowadzony kabel 120mmkw zgłoszone zapotrzebowanie mam 20kW.
    W domu przewidziane jest ogrzewanie elektryczne akumulacyjne.
    Pozdrawiam, dzięki
    Oto odpowiedz

    Cytat Napisał retrofood
    dopiszę tylko, że ZE żąda dla wlz minimum 10 mm2, chociaż nie wynika to z obciążenia.
    I wie co robi.
    Znalezione w sieci:

    WLZ - wewnętrzna linia zasilająca
    Od przyłącza do rozdzielnicy głównej w obiekcie energia doprowadzona jest wewnętrzną linią zasilającą (wlz).

  9. #49

    Domyślnie

    Daleki jestem od minimalnych wielkości, czy 5x10mm to całkowicie wystarczająca wielkość?, przypuszczam że będe miał krótkotrwałe znaczne pobory pradu, elektryczne ogrzewanie+ CW, ewentualne inne elektryczne urządzenia które planuje załączać w II taryfie, typu pralka, suszarka itd.
    Nie znam się na elektryce, dlatego chcą zbudować tak instalacje aby nie było z nia najmniejszych problemów w przyszłości ,
    Pozdrawiam, dzięki za odzew

  10. #50

    Domyślnie

    Przyjmując zgłoszone zapotrzebowanie ma moc 20kW oraz przekrój żyły 10mm2 a także odległość 25m a także zakładając wyjątkową niesymetrię obciążenia można się spodziewać spadku napięcia na WLZ ok 5-7V.
    Trudno więcej powiedzieć o symetrii bo to zależy od projektu instalacji, w szczególności ogrzewania elektrycznego.
    Ale mając na względzie to ostatnie ja dałbym 5x16mm2.
    Sam mam taką WLZ i podobną jej długość ale mam też instalację odgromową i wolę spać spokojnie.

  11. #51

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz, mam jeszce jedno drobne pytanie , co ma do instalacji odgromowej, kabel przyłączeniowy?

  12. #52

    Domyślnie

    W skrócie mówiąc to przyjmuje się że połowa pieruna popier ..... do ziemi poprzez sieci zasilającące przyłączone do GSU. A połowa pieruna to i tak jeszcze sporo.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  13. #53

    Domyślnie

    Chodzi u uderzenie bezpośrednie czyli w instalację odgromowa na dachu. Prąd udarowy spłynie w zdecydowanie większej części do ziemi poprzez uziom otokowy lub fundamentowy, do którego ta instalacja musi być podłączona, ale część tego prądu popłynie głównie przewodem PE do uziomu w miejscu rozdziału sieci. Warto aby ten przewód się nie rozgrzał do takiego stopnia że zniszczy WLZ.

    Dla przykładu - jeżeli instalacja odgromowa jest wykonana z drutu miedzianego o średnicy 8mm to uderzenie pioruna przy dwóch zwodach podgrzej ten drut do temp ok 50stC. Energia rozładowania uderzenia pioruna jest bardzo duża a przy tym prąd ma charakter nieliniowy i jest bardzo trudno przewidywalny co do skutków bezpośrednich jaki pośrednich.

  14. #54

    Domyślnie

    Jak miło posłuchać ludzi ktorzy wiedza o czym mówią, dziękuje bardzo
    Ale skoro mamy tu takich fachowców to może jeszcze na jedno pytanie uzyskam odpowiedź:
    Napominany przez elektryków wykonałem w ławach fundamentowych otok z bednarki stalowej wyprowadziłem ten otok ocynkowanymi płaskownikami w pomieszczeniu technicznym oraz w rejonie kuchni (schowek).
    Czy do tego otoku mogę podłączyć odgrom i zarazem podłączyć urządzenia wewnątrz domu np.wanne, rury itd. Co ewentualnie warto uziemnić takim otokiem?
    Zastanawiam sie też czy jest sens wykonywać odgrom, w odległości 120m od domu mam słup wysokiego napięcia, oraz wysokie drzewa w okolicy?
    Będe bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi

  15. #55

    Domyślnie

    Dzisiaj byłem na budowie i przyjrzałem się dokładnie instalacji, wygląda tak:

    parter:
    - obwód oświetleniowy 1,5 mm
    - obwód gniazdkowy pokoju 1,5 mm
    - obwód gniazdkowy salonu 1,5 mm
    - obwód pralki i jednego gniazdka łazienki 1,5 mm
    - obwód piekarnika elektrycznego 2,5 mm
    - obwód zmywarki 2,5 mm
    - obwód gniazdkowy kuchni 1,5 mm

    poddasze:

    - obwód oświetleniowy 1,5 mm
    - obwód gniazdkowy 2 pokoi (najdłuższy - około 20 m) przewodem 2,5 mm
    - obwód gniazdkowy sypialni 1,5 mm
    - obwód kotła gazowego 1,5 mm
    - obwód łazienki 2,5 mm

    Elektryk mówi, że obwody 1,5 mm zabezpiecza bezpiecznikiem 10 A, obwody 2,5 mm bezpiecznikiem 16 A.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał oxygen
    Dzisiaj byłem na budowie i przyjrzałem się dokładnie instalacji, wygląda tak:

    parter:
    - obwód oświetleniowy 1,5 mm
    - obwód gniazdkowy pokoju 1,5 mm
    - obwód gniazdkowy salonu 1,5 mm
    - obwód pralki i jednego gniazdka łazienki 1,5 mm
    - obwód piekarnika elektrycznego 2,5 mm
    - obwód zmywarki 2,5 mm
    - obwód gniazdkowy kuchni 1,5 mm

    poddasze:

    - obwód oświetleniowy 1,5 mm
    - obwód gniazdkowy 2 pokoi (najdłuższy - około 20 m) przewodem 2,5 mm
    - obwód gniazdkowy sypialni 1,5 mm
    - obwód kotła gazowego 1,5 mm
    - obwód łazienki 2,5 mm

    Elektryk mówi, że obwody 1,5 mm zabezpiecza bezpiecznikiem 10 A, obwody 2,5 mm bezpiecznikiem 16 A.
    Obwód pralki jest ewidentnie do przeróbki. Powinien to być niezależny obwód 2,5mm2 bo ten obwód zabezpiecza się bezpiecznikiem 16A.
    Co z obwodem alarmu? Jak wyposażona rozdzielnica? Ile różnicówek? Co z obwodami oświetlenia zewnętrznego? Co z oświetleniem ogrodu? Dodatkowego gniazda na zewnątrz? Gniazda 3-fazowego w garażu?
    Masz wodociąg? Jak nie to hydrofor. Zasilanie napędu bramy garażowej i ogrodzeniowej.

  17. #57

    Domyślnie

    Obwód pralki jest ewidentnie do przeróbki. Powinien to być niezależny obwód 2,5mm2 bo ten obwód zabezpiecza się bezpiecznikiem 16A.
    Co z obwodem alarmu? Jak wyposażona rozdzielnica? Ile różnicówek? Co z obwodami oświetlenia zewnętrznego? Co z oświetleniem ogrodu? Dodatkowego gniazda na zewnątrz? Gniazda 3-fazowego w garażu?
    Masz wodociąg? Jak nie to hydrofor. Zasilanie napędu bramy garażowej i ogrodzeniowej.
    Właśnie, ten obwód pralki też mi jakoś nie pasuje. Obwód alarmu będzie robił instalator od alarmu, Oświetlenie zewnętrzne (dwa wypusty - jeden z przodu przy drzwiach wejściowych, drugi przy drzwiach tarasowych) na obwodzie oświetlenia parteru. Oświetlenia ogrodu nie planowałem bo i ogród mały więc chyba nie ma co przesadzać. Gniazd na zewnątrz też nie planowałem, choć może z jedno by się przydało. Wodociąg jest. Obwodu do napędu bramy garażowej i garażu (wolnostojący) jeszcze nie ma, będzie pozostawione miejsce w rozdzielnicy. Różnicówki będą na każdym obwodzie gniazdkowym.

  18. #58

    Domyślnie

    Generalna zasada to aby obwody zewnętrzne były na osobnym zabezpieczeniu i różnicówce, bo jak ktoś nieżyczliwy będzie chciał pozbawić dom alarmu to wystarczy że zewrze kabelek N do PE bez potrzeby wywoływania zwarcia w instalacji i po kłopocie. Jak aku się wyładuje wchodzi ja do swojego domku.
    Instalator od alarmu wykona za elektryka podejście od rozdzielnicy 230V i osobno je zabezpieczy?
    To musi być dobry instalator.
    Alarm powinien być na osobnym obwodzie podobnie jak kocioł i to nie ze względów na obciążenie rzecz jasna.
    Pomyśl o gnieździe na zewnątrz póki jeszcze możesz. Przyda się do podkaszarki, czasem do wiertarki jak coś przyjdzie na zewnątrz zrobić, czasem piły tarczowej.
    Oświetlenie ogrodu nawet małego sympatycznie wygląda i dodaje uroku domkowi i ogrodowi. Przyjemnie jest też w nocy wyjrzeć nie mając za oknem egipskich ciemności.
    Pamiętaj że zewnętrzne obwody należy wykonać kablem YKY (o właściwej izolacji).

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mapan
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkm
    Jak miło posłuchać ludzi ktorzy wiedza o czym mówią, dziękuje bardzo
    Ale skoro mamy tu takich fachowców to może jeszcze na jedno pytanie uzyskam odpowiedź:
    Napominany przez elektryków wykonałem w ławach fundamentowych otok z bednarki stalowej wyprowadziłem ten otok ocynkowanymi płaskownikami w pomieszczeniu technicznym oraz w rejonie kuchni (schowek).
    Czy do tego otoku mogę podłączyć odgrom i zarazem podłączyć urządzenia wewnątrz domu np.wanne, rury itd. Co ewentualnie warto uziemnić takim otokiem?
    Zastanawiam sie też czy jest sens wykonywać odgrom, w odległości 120m od domu mam słup wysokiego napięcia, oraz wysokie drzewa w okolicy?
    Będe bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi
    Polecam lekturę mojego dziennika, zdjęcia co prawda chwilowo zablokowane, ale poczytać można. Do okoła wysokie drzewa, wyższy dom z odgromówką, słup energetyczno - oświetleniowy, a pi...lnąć musiało w mój komin.
    nie święci garnki lepią
    Dzienniki Słoneczne
    Komentarze

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkm
    Jak miło posłuchać ludzi ktorzy wiedza o czym mówią, dziękuje bardzo
    Ale skoro mamy tu takich fachowców to może jeszcze na jedno pytanie uzyskam odpowiedź:
    Napominany przez elektryków wykonałem w ławach fundamentowych otok z bednarki stalowej wyprowadziłem ten otok ocynkowanymi płaskownikami w pomieszczeniu technicznym oraz w rejonie kuchni (schowek).
    Czy do tego otoku mogę podłączyć odgrom i zarazem podłączyć urządzenia wewnątrz domu np.wanne, rury itd. Co ewentualnie warto uziemnić takim otokiem?
    Zastanawiam sie też czy jest sens wykonywać odgrom, w odległości 120m od domu mam słup wysokiego napięcia, oraz wysokie drzewa w okolicy?
    Będe bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi
    Na ten temat jest, było wielokrotnie i obszernie, trzeba poszukać. Już się nie chce pisać kolejny raz.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony