dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 84
Pokaż wyniki od 561 do 580 z 1668
  1. #561

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Cytat Napisał piwopijca
    Gdy obliczone jest zapotrzebowanie na energie do ogrzania poszczegolnych pomieszczen to jakim cudem cos nie dziala?
    No może być np. taka sytuacja, że pomieszczenia południowe z dużymi przeszkleniami nagrzewają się od słońca (nie dotyczy to pomieszczeń północnych). A ze słońcem w naszym klimacie to tak różnie bywa.

    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    W podłogówce bez sterowania nie stanie się nic - system tego nie zauważy.
    Marcin

  2. #562
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    ...
    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    Problem występuje (u mnie) praktycznie jedynie po stronie wschodniej i południowej gdy po mroźnej nocy wyjdzie słońce. Gotowanie bigosu nie przegrzewa pomieszczenia. Rozpalenia kominka przy nagrzanej podłogówce jeszcze nie ćwiczyłem.

    Ważne być może info - ja mam ogrzewanie elektryczne i jest sterowane inaczej. Działa w ogóle tylko w godzinach poza szczytem, przez czas odpowiedni do nagrzania podłogi do temperatury wynikającej z warunków na dworze.

    Pojawienie się słońca po mroźnej nocy czyli godzina 8-9 rano nie wywołuje zatem żadnej reakcji logicznej układu, który i tak wówczas jest wyłączony. Nie ma też oczywiście żadnego sposobu aby ten wzrost temperatury zatrzymać. Problem występuje kilka dni w roku i nie jest uciążliwy - otwieram okno


    pozdrawiam

  3. #563

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZW
    Ważne być może info - ja mam ogrzewanie elektryczne i jest sterowane inaczej. Działa w ogóle tylko w godzinach poza szczytem, przez czas odpowiedni do nagrzania podłogi do temperatury wynikającej z warunków na dworze.
    Witam.
    Zastanawia mnie to co napisałeś wyżej. Skąd system "wie" jaki jest odpowiedni czas do nagrzana podłogi do temperatury wynikającej z warunków na dworze?
    Sorry, ale trochę to nie trzyma się dla mnie kupy.
    Pozdrawiam.
    Marcin

  4. #564
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ze sterownika pogodowego wie - ze sterownika.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #565

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Ze sterownika pogodowego wie - ze sterownika.
    A Ty co projektowałeś mu to ogrzewanie?? Czy to nie jest przypadkiem tak, że w takim systemie ustawia się ile czasu system ma grzać i tyle?
    Marcin

  6. #566

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    ...
    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    Odpowiedź jest prosta i postaram się jak najkrócej się da
    Samosterowalnoć podłogówki polega na tym że nie ma możliwości przegrzania pomieszczenia w przypadku zaistnienia dodatkowego źródła ciepła, dlatego że przy dojściu temp. powietrza do temp. podłog, ustaje zgodnie z zasadą termodynamiki wymiana ciapła między podłogą a powietrzem.

  7. #567
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin__
    Cały czas czekam na linka do polskiej normy odnośnie ogrzewania podłogowego. Tyle osób miało mnóstwo do powiedzenia a jakoś nikt nie zna www gdzie to znaleźć?
    Dziwne. Projektant ogrzewania podłogowego, z wieloletnim doświadczeniem, projektuje bez znajomości obowiązujących przepisów (a w przepisach są przywołane obowiązujące normy)?
    Nawet dziecko wie, że norm się nie publikuje lecz kupuje. Koszt kompletu około 1.000,-.

    Wracając do przypadku dodatkowego źródła ciepła przy ogrzewaniu podłogowym, to moim zdaniem, przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej podłogówce, przy identycznych warunkach, bez względu na to czy odetniemy zasilanie podłogówki czy nie, temperatura w pomieszczeniu, w obu przypadkach, w ciągu kilku godzin będzie praktycznie taka sama (różnica nie przekroczy 1 stopnia).
    Pisząc „prawidłowo” mam na myśli również temperaturę zasilania, która w 90% okresu grzewczego oscyluje wokół 30 stopni.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #568

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekD
    Cytat Napisał am76
    ...
    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    Odpowiedź jest prosta i postaram się jak najkrócej się da
    Samosterowalnoć podłogówki polega na tym że nie ma możliwości przegrzania pomieszczenia w przypadku zaistnienia dodatkowego źródła ciepła, dlatego że przy dojściu temp. powietrza do temp. podłog, ustaje zgodnie z zasadą termodynamiki wymiana ciapła między podłogą a powietrzem.
    A 27-33oC to nie jest przegrzanie pomieszczenia?
    Marcin

  9. #569
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekD
    Cytat Napisał am76
    ...
    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    Odpowiedź jest prosta i postaram się jak najkrócej się da
    Samosterowalnoć podłogówki polega na tym że nie ma możliwości przegrzania pomieszczenia w przypadku zaistnienia dodatkowego źródła ciepła, dlatego że przy dojściu temp. powietrza do temp. podłog, ustaje zgodnie z zasadą termodynamiki wymiana ciapła między podłogą a powietrzem.
    Zara zara. To jak wytłumaczysz wzrost temperatury w słoneczny dzień po mroźnej nocy ?

    A propos sterowania - nie wiem czy to sSiwy projektował Ale ma rację. Zresztą w wodnym chyba też steruje się pogodowo.

    pozdrawiam

  10. #570

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Cytat Napisał Marcin__
    Cały czas czekam na linka do polskiej normy odnośnie ogrzewania podłogowego. Tyle osób miało mnóstwo do powiedzenia a jakoś nikt nie zna www gdzie to znaleźć?
    Dziwne. Projektant ogrzewania podłogowego, z wieloletnim doświadczeniem, projektuje bez znajomości obowiązujących przepisów (a w przepisach są przywołane obowiązujące normy)?
    Nawet dziecko wie, że norm się nie publikuje lecz kupuje. Koszt kompletu około 1.000,-.

    Wracając do przypadku dodatkowego źródła ciepła przy ogrzewaniu podłogowym, to moim zdaniem, przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej podłogówce, przy identycznych warunkach, bez względu na to czy odetniemy zasilanie podłogówki czy nie, temperatura w pomieszczeniu, w obu przypadkach, w ciągu kilku godzin będzie praktycznie taka sama (różnica nie przekroczy 1 stopnia).
    Pisząc „prawidłowo” mam na myśli również temperaturę zasilania, która w 90% okresu grzewczego oscyluje wokół 30 stopni.
    Nawet dziecko wie, że w dzisiejszych czasach wszystko można znaleźć w Internecie. Pytając o normy chciałem się przekonać czy ktoś naprawdę je zna, bo poszedł gruby wykład na ich temat, ale jak widzę nawet wiecznie poprawiający wszystkich Siwy nie ma zbytniego pojęcia na ich temat. Siwy poza tym wnioski, które wyciągasz na mój temat są grubo grubo naciągane i mają mały związek z prawdą.
    Marcin

  11. #571

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Cytat Napisał Marcin__
    Cały czas czekam na linka do polskiej normy odnośnie ogrzewania podłogowego. Tyle osób miało mnóstwo do powiedzenia a jakoś nikt nie zna www gdzie to znaleźć?
    Nawet dziecko wie, że norm się nie publikuje lecz kupuje. Koszt kompletu około 1.000,-.
    Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się że byłoby to niezgodne z KONSTYTUCJĄ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (rozdział III).

    A osobną sprawą jest to że wszytsko można sprzedać jeśli są tylko chętni do kupna.

  12. #572

    Domyślnie

    Co do sterowania układem CO i dodatkowych źródeł ciepła.
    Mamy w domu ok 60% podłogówki wodnej, cały dół ( salon, ubikacja, kuchnia ) są na mieszaczu, górna łazienka na RTL'u i reszta pomieszczeń na piętrze czyli sypialnie są na grzejnikach. Kocioł zasila dwa układy, jeden wysokotemperaturowy - grzejnikowy, i drugi to podłogówka na mieszaczu. Oba sterowane z jednego sterownika pogodowego, oba oddzielnie, no może nie tak na 100% oddzielnie bo nie ma sprzęgła którego braku powiem szczerze w ogóle nie odczuwam. Oba układy w pełni sterowalne, grzeją jak chcę i kiedy chcę. Kominka nie posiadam więc jedyny wpływ ciepła dodatkowego to energia słoneczna która ze względu na duże przeszklenie domu i jego położenie jest znacząca. O przegrzaniu pomieszczeń nie ma mowy bo temp nastawiona jest na ok 21,5 st. C a max przy mocnym słońcu dochodzi do 24 st. C. Dodam że do tej temperatury dochodzi również przy niewłączonym kotle. Dodam że sterownik posiada funkcję śledzenia temp. wewnątrz pomieszczenia i sam dostosowuje krzywą grzewczą ( obniża ją ) w przypadku wzrostu temp. pomieszczenia.
    Zastosowany u nas system sterowania moim zdaniem jest bardzo dobry, w 100% realizuje moje założenia co jest najważniejsze, nie uważam by był skomplikowany a kosztować trochę musi a koszt ten na pewno z nawiązką rekompensuje uzyskany pełen komfort. Osobiście nie wyobrażam sobie systemu CO bez sterowania.
    Pozdrawiam wszystkich ( tych sprzed lat i tych nowych )

  13. #573

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZW
    Cytat Napisał SławekD
    Cytat Napisał am76
    ...
    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    Odpowiedź jest prosta i postaram się jak najkrócej się da
    Samosterowalnoć podłogówki polega na tym że nie ma możliwości przegrzania pomieszczenia w przypadku zaistnienia dodatkowego źródła ciepła, dlatego że przy dojściu temp. powietrza do temp. podłog, ustaje zgodnie z zasadą termodynamiki wymiana ciapła między podłogą a powietrzem.
    Zara zara. To jak wytłumaczysz wzrost temperatury w słoneczny dzień po mroźnej nocy ?

    A propos sterowania - nie wiem czy to sSiwy projektował Ale ma rację. Zresztą w wodnym chyba też steruje się pogodowo.

    pozdrawiam
    To niech ktoś się wypowie odnośnie zasady działania tego sterownika.
    Marcin

  14. #574

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin__
    Cytat Napisał SławekD
    Cytat Napisał am76
    ...
    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    Odpowiedź jest prosta i postaram się jak najkrócej się da
    Samosterowalnoć podłogówki polega na tym że nie ma możliwości przegrzania pomieszczenia w przypadku zaistnienia dodatkowego źródła ciepła, dlatego że przy dojściu temp. powietrza do temp. podłog, ustaje zgodnie z zasadą termodynamiki wymiana ciapła między podłogą a powietrzem.
    A 27-33oC to nie jest przegrzanie pomieszczenia?
    sSiwy12 dobrze prawi, przy dobrze zaprojektowanej podłogówce zasilanie w większości sezonu nie powinno przekraczać 30-35 st co daje temp. podłogi powiedzmy 23-25 st. C. Temperatury o których Ty piszesz u mnie nie wystąpiły nawet przy mrozach - 20 sr. C. Maksymalnie nagrzaną podłogą w salonie miałem ok 26-27 st. C a w łazience na RTL'u 28-29 ale przy mrozach ok -20 st. czyli 5 dni w roku.

  15. #575

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekD
    Cytat Napisał Marcin__
    Cytat Napisał SławekD
    Cytat Napisał am76
    ...
    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    Odpowiedź jest prosta i postaram się jak najkrócej się da
    Samosterowalnoć podłogówki polega na tym że nie ma możliwości przegrzania pomieszczenia w przypadku zaistnienia dodatkowego źródła ciepła, dlatego że przy dojściu temp. powietrza do temp. podłog, ustaje zgodnie z zasadą termodynamiki wymiana ciapła między podłogą a powietrzem.
    A 27-33oC to nie jest przegrzanie pomieszczenia?
    sSiwy12 dobrze prawi, przy dobrze zaprojektowanej podłogówce zasilanie w większości sezonu nie powinno przekraczać 30-35 st co daje temp. podłogi powiedzmy 23-25 st. C. Temperatury o których Ty piszesz u mnie nie wystąpiły nawet przy mrozach - 20 sr. C. Maksymalnie nagrzaną podłogą w salonie miałem ok 26-27 st. C a w łazience na RTL'u 28-29 ale przy mrozach ok -20 st. czyli 5 dni w roku.
    Looknij w zalecenia firmy Kisan które polecał Siwy.
    Marcin

  16. #576

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekD
    Zastosowany u nas system sterowania moim zdaniem jest bardzo dobry, w 100% realizuje moje założenia co jest najważniejsze, nie uważam by był skomplikowany a kosztować trochę musi a koszt ten na pewno z nawiązką rekompensuje uzyskany pełen komfort. Osobiście nie wyobrażam sobie systemu CO bez sterowania.
    No tak ale wydaje mi się że dyskusja rozbija się o co innego. Nie o sterownik centralny, który obecnie w każdej pompie ciepła albo kotle na dowolne paliwo istnieje. Chodzi o sterowanie niezależne dla każdego pomieszczenia, które to komplikuje układ i zwiększa znacznie cenę.

  17. #577
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekoheat come.back
    Im temperatura dłużej się utrzymuje tym lepiej, bo nie trzeba płacić za dodatkową energię. To jak długo się utrzyma zależy od utrat ciepła - chyba tu się ze mną zgodzisz?
    Nie jest to tak do końca. Dwa domy o tym samym sezonowym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania mogą mieć zupełnie różne bezwładności. Wcześniej wspomniałem o budynku szkieletowym. Jego przeciwieństwem będzie budynek murowany z cegły z betonowymi stropami i posadzkami.
    Jeżeli w tych dwóch domach będziemy utrzymywali cały czas jednakową temperaturę, to musimy do nich dostarczyć tę samą ilość ciepła (założenie : jednakowe OZC). Jednak, jeżeli zechcemy sterować w nich temperaturą w cyklu dobowym, to oszczędniejszy okaże się budynek szkieletowy.
    Dlaczego ? Po nastawieniu niższej temperatury osiągnie ją szybciej i tym samym przez dłuższy czas będzie wykazywał niższe straty (mniejsze dt pomiędzy wnętrzem i otoczeniem). Nie będą to może duże różnice, ale w skali roku mogą wynieść nawet kilka procent.

    Można jednak na to spojrzeć z drugiej strony. Stosując niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła możemy osiągnąć bardzo wysokie COP (w skali roku nawet ponad 4,0). Zyski z tego tytułu w porównaniu z instalacją grzejnikową wysokotemperaturową będą na tyle wysokie, że możemy sobie pozwolić na utrzymywanie stałej temperatury przez całą dobę. Co więcej, możemy załączać pompę ciepła tylko wtedy, gdy energia elektryczna jest tańsza - przy ogrzewaniu podłogowym spadek temperatury w pomieszczeniu będzie praktycznie nieodczuwalny.

  18. #578

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZW
    Cytat Napisał SławekD
    Cytat Napisał am76
    ...
    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?
    Odpowiedź jest prosta i postaram się jak najkrócej się da
    Samosterowalnoć podłogówki polega na tym że nie ma możliwości przegrzania pomieszczenia w przypadku zaistnienia dodatkowego źródła ciepła, dlatego że przy dojściu temp. powietrza do temp. podłog, ustaje zgodnie z zasadą termodynamiki wymiana ciapła między podłogą a powietrzem.
    Zara zara. To jak wytłumaczysz wzrost temperatury w słoneczny dzień po mroźnej nocy ?

    A propos sterowania - nie wiem czy to sSiwy projektował Ale ma rację. Zresztą w wodnym chyba też steruje się pogodowo.

    pozdrawiam
    To wszystko mocno jest uzależnione od sterowania. U mnie np. nie ma żadnego wzrostu po nocy bo podłogówka prawie nie grzeje w nocy bo mam ją nastawioną na grzanie nocne czyli 19 st. w pomieszczeniu. Do tego inaczej załącza się w dzień tygodnia i inaczej w weekend kiedy to budząc się mamy ciepło w salonie . O żadnym przegrzaniu nie ma mowy bo różnica między nastawioną temp a tą która wzrośnie na skutek ogrzania słońcem to max 2 st. czyli bardzo rzadko dochodzi do 24 st.
    Mam nadzieję że rozwiałem wątpliwości
    Oczywiście do podłogówki wodnej wskazane jest sterowanie pogodowe ze względu właśnie na jej bezwładność.

  19. #579
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Co do norm i ich zakupu. Są one chronione prawem autorskim. W Polsce, tak jak na całym świecie zakupując normę jednocześnie zobowiązujesz się do nie publikowania w całości lub we fragmentach. Musisz mieć na to zgodę, tak jak w przypadku publikacji każdego innego „dzieła”.
    Wcześniej podałem kilka obowiązujących w tym zakresie norm (z obowiązującego Rozporządzenia….). Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę sygnaturę normy a wyskoczy kilka tysięcy linków. Przy odrobinie dobrej woli można znaleźć czego i w jakim zakresie te normy dotyczą. Wiele jest również przykładów obliczeń przy zastosowaniu normy.
    W tym przypadku normy są narzędziem projektanta, a za narzędzia należy płacić, tym bardziej jeśli robi się to zawodowo. Dla amatora wiedza internetowa jest wystarczajaca.
    Również wcześniej podałem wymagania normy dla pomieszczeń - widzć nie zauważyłeś.

    Ps. Nigdy nie polecałem
    Looknij w zalecenia firmy Kisan które polecał Siwy.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #580

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    [No tak ale wydaje mi się że dyskusja rozbija się o co innego. Nie o sterownik centralny, który obecnie w każdej pompie ciepła albo kotle na dowolne paliwo istnieje. Chodzi o sterowanie niezależne dla każdego pomieszczenia, które to komplikuje układ i zwiększa znacznie cenę.
    Moim zdaniem to nie jest koszt znaczący bo rozchodzi się o sterownik dwu strefowy który oddzieli nam dwa układy czyli ten gdzie mamy wpływ dodatkowego ciepła ( kominek, bigos słońce ) od tego nienasłonecznionego powiedzmy sypialnie gdzie istnieje możliwość niedogrzania. Dodatkowo rozdzielacz na oba te układy i po sprawie. Nie wiem ile kosztują obecnie sterowniki dwu strefowe ja płaciłem ok 1400 zł, dojdzie do tego rozdzielacz - też nie mam pojęcia ile kosztuje ale jak sądzę 1000 zł nie przekroczy. Czy Twoim zdaniem to jest jakiś ogromny nieakceptowalny koszt, zważywszy na to że układ CO będzie grzał nam tak jak my chcemy ?

Strona 29 z 84

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony