dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar papuch
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    908
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    80

    Domyślnie czy na studnie potrzebne jest jakieś zezwolenie i skąd?

    chcę mieć studnie na swojej działce (do podlewania głównie) - czy trzeba to z kimś uzgadniać? czy trzeba robic jakiś projekt? do kogo się z tym udać?
    ciągle ciemność....
    pozdrawiam pap

  2. #2

    Domyślnie

    nie potrzebujesz pozwolenia dla takiej studni (o ile nie będzie miała więcej niż 25m głębokości), nie trzeba też tego nigdzie zgłaszać, ale trzeba zachować jakiś odstęp od granicy - niestety nie pamiętam ile, 5m będzie na pewno bezpieczne.

  3. #3

    Domyślnie

    Wymogi określa Rozporzadzenie M. Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Cześć wymagań dotyczy ujęć wody przeznaczonej do spożycia.
    § 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
    1) do granicy działki - 5 m,
    2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
    3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,
    4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,
    5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.
    2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.
    § 32. 1. Obudowa studni kopanej, dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, powinna być wykonana z materiałów nieprzepuszczalnych i niewpływających ujemnie na jakość wody, a złącza elementów obudowy powinny być należycie uszczelnione. Przy zastosowaniu kręgów betonowych warunek szczelności uznaje się za spełniony, jeżeli wykonane zostanie ich spoinowanie od wewnątrz na całej wysokości studni, a ponadto od zewnątrz do głębokości co najmniej 1,5 m od poziomu terenu.
    2. Część nadziemna studni kopanej, niewyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m od poziomu terenu oraz być zabezpieczona trwałym i nieprzepuszczalnym przykryciem, ochraniającym wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody.
    3. Część nadziemna studni kopanej, wyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Przykrycie jej powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego oraz mieć nośność odpowiednią do przewidywanego obciążenia.
    4. Teren otaczający studnię kopaną, w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni, powinien być pokryty nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym.

    § 33. Przy ujęciu wód podziemnych za pomocą studni wierconej teren w promieniu co najmniej 1 m od wprowadzonej w grunt rury należy zabezpieczyć w sposób określony w § 32 ust. 4, a przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną należy uszczelnić.

    Moim zdaniem budowa studni powinna odbywać się na zgłoszenie (ujęcie wody) , bo determinuje np. budowę POŚ ale najlepiej zapytaj o to we właściwym urzędzie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W zasadzie, budowa ujęcia wodnego, wód podziemnych o głębokości do 30m nie wymaga żadnego zgłoszenia, ani zezwolenia.

    Nie mniej jednak wykonanie obudowy tego ujęcia wymaga zgłoszenia przed wykonaniem: Art.29.2.10 i Art.30.2 Prawo Budowlane.

    Drugą sprawą są przepisy Prawa Wodnego, które w przypadku wykorzystywania wody do podlewania wymagają pozwolenia wodno-prawnego (Art.36.3.1)– co też należy mieć na uwadze.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Drugą sprawą są przepisy Prawa Wodnego, które w przypadku wykorzystywania wody do podlewania wymagają pozwolenia wodno-prawnego (Art.36.3.1)– co też należy mieć na uwadze.
    Wtedy kiedy używasz do tego "deszczowni", cokolwiek to słowo znaczy. Zdaje się, że konewką lub wiadrem można "jeszcze" bez pozwolenia wodnoprawnego . Oczywiście o ile nie przekracza sie 5m3 na dobę.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Art. 36. 1. Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie; prawo to nie stanowi prawa do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego.
    2. Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego, z zastrzeżeniem ust. 3.
    3. Nie stanowi zwykłego korzystania z wód:
    1) nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni,
    2) korzystanie z wody podziemnej, jeżeli urządzenia do poboru wody umożliwiają pobór w ilości większej niż 5 m3 na dobę,
    3) korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej,
    4) wprowadzanie do wód lub do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich ilość jest większa niż 5 m3 na dobę.
    ale
    Art. 122. 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:
    1) szczególne korzystanie z wód,
    2) regulację wód oraz zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wody,
    3) wykonanie urządzeń wodnych,
    a studnia urządzeniem wodnym nie jest (?)

    19) urządzeniach wodnych - rozumie się przez to urządzenia służące kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich, a w szczególności:
    a) budowle: piętrzące, upustowe, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy,
    b) obiekty zbiorników i stopni wodnych,
    c) stawy,
    d) obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych oraz podziemnych,
    studnia to obiekt?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #7

    Domyślnie

    Ostatnio była u mnie wiercona studnia na głębokość ok 15 m. Wszystko co musiałem zrobić to zgłosić fakt wiercenia studni w starostwie na ok 30 dni przed wierceniem. Dokumenty jakie są do tego potrzebne to akt własności działki, mapka do celów projektowych na której zaznaczyłem mniej więcej gdzie studnia będzie wiercona, no i samo zgłoszenie w którym musiałem potwierdzić, że studnia nie przekroczy 30 m i że pobór wody będzie mniejszy niż 5m3 na dobę.

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Pewnie że jest. na szczeście objęte jest wyłączeniem z art. 124 pkt. 5 ust. pr. wodne. Pod warunkiem, że:
    1) zwykłe korzystanie,
    2) ujęcie o głębokości do 30 m

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    i po dyskusji :-/
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    i po dyskusji :-/
    Pod warunkiem że nie chodzi o Piaseczno...
    Wszedłem dzisiaj z przygotowanymi dokumentami (zgłoszenie robót budowlanych, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, mapa z zaznaczoną studnią )do starostwa, i pewny, że wszystko jest OK poszedłem do kancelarii. Pani wzięła wniosek, przeczytała i zaczęła się taka rozmowa:
    - Ale na studnie potrzebne jest pozwolenie
    - Do 30 m i do poboru wody nieprzekraczającego 5 m3 na dobę wystarczy zgłoszenie
    - Ale nie u nas, odrzucą Panu ten wniosek
    - Ale przecież przepisy...
    - U nas znaleźli inne przepisy. Zresztą, jak Pan chce, to przyjmę ten wniosek

    Co o tym myślicie?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał martini_dry
    Cytat Napisał Barbossa
    i po dyskusji :-/
    Pod warunkiem że nie chodzi o Piaseczno...
    Wszedłem dzisiaj z przygotowanymi dokumentami (zgłoszenie robót budowlanych, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, mapa z zaznaczoną studnią )do starostwa, i pewny, że wszystko jest OK poszedłem do kancelarii. Pani wzięła wniosek, przeczytała i zaczęła się taka rozmowa:
    - Ale na studnie potrzebne jest pozwolenie
    - Do 30 m i do poboru wody nieprzekraczającego 5 m3 na dobę wystarczy zgłoszenie
    - Ale nie u nas, odrzucą Panu ten wniosek
    - Ale przecież przepisy...
    - U nas znaleźli inne przepisy. Zresztą, jak Pan chce, to przyjmę ten wniosek

    Co o tym myślicie?

    Witam,

    Własnie jestem po rozmowie w dniu wczorajszym z firmą zajmującą sie odwiertami... Wykonwyali dla mnie studnie na wiosnę, i było ok. Czyli zgłoszenie jeśli jest to do 30m. Teraz potrzebuję studnie na 2 innych działakch. Niestety teraz (od 01 lipca 2009) zmieniły się przepisy, nie wiem ile jest w tym prawdy... (tak twierdzi ta firma, a oni chyba wiedzą to najlepiej) Ale powiedzieli mi, abym teraz tego nie robił.... Czyli robił bez zgłoszenia. Bo jak zgłosze to będa ode mnie wymagali (urząd) całą masę dokumentów, czyli mapy, zezwolenia, pozwolenia na budowę studni, projekt !!! i jeszcze pewnie z 10 innych dokumentów... Oczywiście to wszystko (projekt, pozwolaenia itp) są płatne.... Także obawiam się, że ta Pani w urzędzie może mieć racje....

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    cóż wydaje mi się, że zacytowaliśmy tu OBOWIĄZUJĄCE przepisy
    może coś w PB na ten temat uległo zmianie, ale nie sądzę
    a że urzędnik czegoś wymaga, hmm... cóż, zawsze można poprosić o podstawę prawną
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Wspomniane przepisy regulują sprawę budowy studni, natomiast odnosząc się do pytania założyciela wątku należy wspomnieć, że jeśli MPZP przewiduje wodociąg to gmina może nie wyrazić zgody na budowę studni.
    Przynajmniej w przypadku gdy taka studnia jest umieszczona w projekcie budowlanym.
    U mnie budowa sieci wodociągowej się przedłużała, chcąc więc przyspieszyć wydanie PnB złożyłem pierwszą wersję projektu uwzględniającą ujęcie wody ze studni. Starostwo "poprosiło" mnie jednak o opinię gminy co do budowy studni, gmina zaś odmówiła ze względu na zapis w MPZP dla tego terenu, który określał pobór wody z wodociągów.
    I dupa, musiałem czekać, aż sieć sobie sami zbudowaliśmy...ale to już inna historia...
    WARTO? WARTO!

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    wtedy w projekcie warto zawrzeć opis o tymczasowości rozwiązania sposobu zaopatrzenia w wodę, czyli ze studni, do momentu zrealizowania wodociagu
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    wtedy w projekcie warto zawrzeć opis o tymczasowości rozwiązania sposobu zaopatrzenia w wodę, czyli ze studni, do momentu zrealizowania wodociagu
    Było,było...
    Szczególnie, że ja nie planowałem fizycznej budowy tej studni, chodziło o przejście "papierologii", która wstrzymuje znakomitą większość czynności związanych z budową...
    Potem zamierzałem dać projekt zamienny już z wodociągiem...taki miał być "myk" ale czujni urzędnicy się nie dali...
    Nie mam żalu-tak czy siak już wykańczam domek...
    WARTO? WARTO!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    no to może dlatego, że potem
    może warto było w projekcie podać oba rozwiązania (wodociąg jako główne z klauzulą, że do wykonania sieci - tymczasowo studnia)


    swoją drogą to zwykłe sku..., że papraki tak do tego podchodzą, dla mnie to bezsens, jednakże jest to nagminne
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Q-BIS
    Wspomniane przepisy regulują sprawę budowy studni, natomiast odnosząc się do pytania założyciela wątku należy wspomnieć, że jeśli MPZP przewiduje wodociąg to gmina może nie wyrazić zgody na budowę studni.
    Przynajmniej w przypadku gdy taka studnia jest umieszczona w projekcie budowlanym.
    U mnie budowa sieci wodociągowej się przedłużała, chcąc więc przyspieszyć wydanie PnB złożyłem pierwszą wersję projektu uwzględniającą ujęcie wody ze studni. Starostwo "poprosiło" mnie jednak o opinię gminy co do budowy studni, gmina zaś odmówiła ze względu na zapis w MPZP dla tego terenu, który określał pobór wody z wodociągów.
    I dupa, musiałem czekać, aż sieć sobie sami zbudowaliśmy...ale to już inna historia...
    Woda z woodociągu jest uzdataniana, a to kosztuje. Podobno mamy deficyt "czystej" wody dlatego po prostu szkoda je do celów budowlanych i podlewania ogródka. Inna sprawa jest z wodą do celów spożywczych dla całego domu - lepiej z wodociągu dla własnego dobra.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    no to może dlatego, że potem
    może warto było w projekcie podać oba rozwiązania (wodociąg jako główne z klauzulą, że do wykonania sieci - tymczasowo studnia)


    swoją drogą to zwykłe sku..., że papraki tak do tego podchodzą, dla mnie to bezsens, jednakże jest to nagminne
    Fakt, to mogłoby pomóc...
    Ale za to jak ktoś to przeczyta i będzie miał taki sam problem to ma gotowe rozwiązanie.
    WARTO? WARTO!

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał martini_dry
    Pod warunkiem że nie chodzi o Piaseczno...
    Wszedłem dzisiaj z przygotowanymi dokumentami (zgłoszenie robót budowlanych, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, mapa z zaznaczoną studnią )do starostwa, i pewny, że wszystko jest OK poszedłem do kancelarii. Pani wzięła wniosek, przeczytała i zaczęła się taka rozmowa:
    - U nas znaleźli inne przepisy. Zresztą, jak Pan chce, to przyjmę ten wniosek
    Co o tym myślicie?
    Zawsze po złożeniu wniosku możesz zadzwonić i zapytać dokładnie, jakie to przepisy?. Może sie czegoś nowego dowiemy.
    W niektórych urzedach robić coś na zgłoszenie jest dużo cieżej, niż na pozwolenie na budowe gdzie jasno jest określone, co powinie zawierać wniosek. To taka uwaga dla Palikota moze to czyta i zrozumie.
    Czasami jak się "pani Krysia" uprze to nie ma dyskusji. Mi po wyrysowaniu na mapce i opisaniu parametrów ogrodzenia kazali rysować wzór przęseł. Troszke mnie to rozsierdziło ale wolałem to zrobic i mieć spokój niż odwoływać się przez rok czasu.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie znalazłem nawet śladu noweli wspomnianych Ustaw w tym zakresie.
    Ale okazuje się że i aktualne przepisy stanowią doskonałą łamigłówkę i są pożywką do radosnej twórczości urzędników – zwłaszcza jeśli opierają się oni na interpretacji prawa stosowanej przez panią M.L. Niestety chyba administracja zakupiła dla wszystkich te interpretacje, bo coraz częściej są one (interpretacje) stosowane.

    Jak to działa? Bardzo prosto.
    W tym przypadku, studnia składa się z urządzenia wodnego (pobór wody) i obiektu budowlanego (obudowa studni).
    Mając takie rozgraniczenie (zgodne z PW i PB) to mamy sytuację, że dla urządzenia wodnego nie potrzebujemy pozwolenia wodno-prawnego, ale dla obiektu budowlanego i owszem, bo:
    Prawo Wodne Art. 122.
    2. Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane również na:
    2) wznoszenie obiektów budowlanych oraz wykonywanie innych robót,
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony