dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 29
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 576

Temat: kompostownik

  1. #341

    Domyślnie

    Cytat Napisał Włodek.B
    Jeszcze nie wyniosłem się na wioskę (ale tylko 40 dni zostało) a już myślę, jak tam sobie usprawnić życie
    Hmmm... A gdyby zrobić taki kompostownik na nóżkach? Chodzi mi po głowie takie coś: skrzynia kompostownika, powiedzmy 100x100, posadowiona na nogach na wysokości jakieś 30 - 50 cm (tak, żeby można było łopatą wjechać pod skrzynkę), skrzynka z dnem perforowanym otworami jakieś fi 5mm. W skrzynce hasałyby sobie na przykład dżdżownice kalifornijskie. Otwory w dnie:
    a) napowietrzałyby kompost
    b) odprowadzałyby nadmiar wody
    c) pozwalałyby na przemieszczanie się humusu pod skrzynkę (a stamtąd łopatą pod krzaczory)

    Jeśli to błędna koncepcja, to niech ktoś trzeźwo myślący mnie wyprostuje. Nigdy dotąd nie robiłem kompostu ani nie hodowałem dżdżownic
    Dołem po pierwsze wyjdą dzdzownice
    Ten humus nie jest taki sypki, on podczas deszczu bedzie sie wylewał.

    Ale chętnie bym zobaczył coś takiego w akcji. Aha i ta skrzynia to ciężka będzie. tak z 1m3 gleby ... > 1 tona ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  2. #342
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    HWC

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    3

    Domyślnie Kompostowanie zimą...

    Witam, około 13 lutego (było wtedy 2 stopnie +) założyłem pryzmę kompostową, składa się z siana i słomy po połowie, niektóre paczki siana już zaczynały się rozkładać bo były czarne od spodu itd. Całość podsypałem preparatem compostreat(nawet więcej niż trzeba) w celu przyspieszenia rozkładu, bo chciał bym mieć wstępny kompost w połowie maja! Czyli 3 miesiące rozkładu. Po podsypaniu wcale nie podlewałem nic bo uważam że tyle wody co spadło do tej pory i ściekło ze śniegu powinno bardzo dobrze nawodnić całość. Pryzma jest wysoka na ok 140cm, po boku są siatki napowietrzające i trzymające strukturę, i w środku jest także rulon siatki zapewniający napowietrzanie. Całą pryzme ze słomy i siana okryłem słomą z wierzchu.

    Dzisiaj przychodzę po raz 1 obejrzeć co się stało, pryzma opadła ok. 30 cm i stała się bardziej zbita tak jakby. Żadnej pary, nie jest za ciepła ani nic. Rozgrzebałem trochę ok 30 cm i żadnej zmiany koloru itd. Gdzieniegdzie widać także biały preparat którym podsypywałem.

    O co chodzi ? Czy to tak ma być ? To mój pierwszy kompostownik, czy mam szansę na kompost w Maju tak żeby użyć go pod sadzonki do ogrodu? Miesiąc już minął, nie wiem czy wszystko jest ok?

    Mam kilka fotek jak to wygląda. Jak by było konieczne to mogę pokazać. Ale w zasadzie zmian niema zwykła słoma, trawa stała się bardziej czarniejsza i nic więcej.

  3. #343
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cudów nie ma.
    Chciało by Ci się na mrozie rozmnażać?
    Drobnoustrojom też się nie chce....

  4. #344
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    HWC

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    wtedy nie było mrozu czasem było nawet te minus 5 ale bywały takie dni że było po 8 stopni na plusie więc powinno ruszyć zdaje mi się.

    Czekam na wasze opinnie na temat tego.

  5. #345

    Domyślnie

    Mirek odpowiedział prosto.
    Ja mogę dłużej i zawilej

    Tu musi być zachowana ciągłość pewnego procesu - coś w podobie jak kiszenie ogórków.

    Jak coś nie wyjdzie - ogórki nam nie pięknie zkwaśnieją,, ale zgniją i najnormalniej nawet sobie wybuchną .

    Kompost tego nie zrobi. Bo w kompoście zapadnie głucha cisza i zgasi się światło.

    Żeby był kompościk super, musi być ciepełko ( na seks ) ,jedzonko ( po seksie) i popitka ( na chęć na nastepny seksik)
    I wtedy drobnoustroje zapiptalają w pracy jak oszalałe, aż się dymi.

  6. #346
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    HWC

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    To może wiecie gdzie na terenie mazowieckiego w okolicach Siedlec Warszawy, dostane 0,5-1T kompostu luzem w niezbyt wygórowanej cenie tak do 100zł ? Niektóre kompostownie sprzedają kompost po 40zł/T

    Szukam cały czas kompostowni, żadnych znalezisk ale i tak wiem że są, ale nikt się nie ogłasza, w spisie firm nikt nawet nie raczył dopisać czym się zajmuje...

  7. #347
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Lemonki

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    3

    Domyślnie

    Istnieje różnica między składowaniem skoszonej trawy, a kompostowaniem.
    Nie jestem ekspertem, ale wg mnie to co robi MAREK S to zwykły śmietnik na trawę.
    Jednym z podstawowych warunków zajścia procesu kompostowania jest dostęp powietrza. Dlatego też trawy ugniatać nie należy, a wręcz przeciwnie - dodawać materiał rozluźniający, czyli na przykład gałęzie, organiczne odpadki, trociny czy popiół drzewny (2 ostatnie w niewielkiej ilosci). Błędem jest układanie grubej warstwy świeżo ściętej trawy, gdyż jest to materiał zbity i ogranicza on dostęp powietrza. Tak jak błędem jest ugniatanie kolejnych warstw, gdyż pogarsza to wydajność i jakość procesu kompostowania.

  8. #348

    Domyślnie

    Witam,
    Chcialem odswiezyc nieco temat. Własnie teraz mam problem z nadmiarem trawy oraz czasami z odpadami z warzywniaka. Chcialem ustawic na dzialce kompostownik. Znalezlem cos takiego w necie http://www.allegro.pl/item672897385_...az_xx1600.html . Chcialem sie dopytac czy ktos cos takiego uzytkuje i jak sie sprawdza. Czy nie jest za mały ( 450l)?? Mam dzialke o powierzchni trawnika ok 1000 m2 wiec sie martwie czy nie bedzie za maly. Bede wdzieczny za wszelkie informacje.

  9. #349
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał czaguz
    Witam,
    Chcialem odswiezyc nieco temat. Własnie teraz mam problem z nadmiarem trawy oraz czasami z odpadami z warzywniaka. Chcialem ustawic na dzialce kompostownik. Znalezlem cos takiego w necie http://www.allegro.pl/item672897385_...az_xx1600.html . Chcialem sie dopytac czy ktos cos takiego uzytkuje i jak sie sprawdza. Czy nie jest za mały ( 450l)?? Mam dzialke o powierzchni trawnika ok 1000 m2 wiec sie martwie czy nie bedzie za maly. Bede wdzieczny za wszelkie informacje.
    Taką zabawkę to na kwiatki w domu , poważnie odradzam baaaardzo mały, tym bardziej że ma stać do wybierania około 2 lat.
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  10. #350

    Domyślnie

    odradzam kompostownik 450l. Jest stanowczo za maly. Wrzucam do niego tylko odpadki domowe kuchenne, na koszoną trawe juz nie starcza miejsca, bardzo zaluje, ze kupilam tak maly kompostownik

  11. #351
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    W ekologicznym ogrodzie taki playstikowy horror ?
    Nie lepiej zbić z desek 2 porządne kompostowniki i podlewać materiał pokrzywówką?
    Po jednym sezonie, jest gotowy materiał do rozrzucenia na grządki.
    Nic nie pleśnieje, nie zatyka się, nie pachnie brzydko!

    http://forum.muratordom.pl/kompostownik,t2258.htm
    Cieplutko - hanka

  12. #352
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    4 ścianki można zrobić nawet ze starych palet albo i drewnianych drzwi.

    Instrukcja budowy made in Ave
    Cieplutko - hanka

  13. #353

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    4 ścianki można zrobić nawet ze starych palet albo i drewnianych drzwi.

    Instrukcja budowy made in Ave
    Niektórzy by stwierdzili że takie wykorzystanie palet to marnotrastwo Każda z nich to jakieś kilkanaście zł w skupie.
    W Castoramie są kompostowniki (zaimpregnowane, al mniejsze) za 52 zł.
    Paliki przy tej konstrukcji są raczej zbyteczne - masa kompostu spokojnie przytrzyma kompostownik.

    Niemniej jednak pomysł jest dobry, a przede wszystkim podziękowania za podzielenie się pomysłem.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #354
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    A w dodatku nie dość, że paskudne to nawet na porządną bude dla psa za małe, nie mówiąc o kompoście.

  15. #355

    Domyślnie

    Mam taki na działce 1000mkw, działka nie jest jeszcze w 100% zagospodarowana, nie ma trawnika, więc odpadkow z niej nie dużo, a kompostownik w 2/3 wypełniony po paru miesiącach tylko z kuchni i paru grządek. Plastik słabizna, pokrywa odgina się do tyłu i kwestią czasu jest jak się wyłamie, a dodatkowo im mocniej wypełniony tym bardziej rozłazi się na zatrzaskach. Nie wiem czy wytrzyma do przyszłego roku, bo za każdym razem gdy pojawia się szpara muszę go ostro potraktowac z kopa, inaczej rozłoży sie jak domek z kart.
    Jednym słowem - tandeta.
    Pozdrawiam

  16. #356

    Domyślnie

    Ktoś tu jeszcze zagląda? bo ratunku potrzebuję...mamy kompostownik, który miał być prowizoryczny no i się ostał na razie...no i ładowaliśmy do niego ( prócz wszystkiego innego) liście orzecha włoskiego a tu czytam wczoraj że nie można bo toksyczne...
    ktoś wie coś więcej na ten temat??
    znaczy się kompost do bani??
    dodam jeszcze, że ogród młody (oprócz wspomnianego orzecha, który wielki jest ), więc trochę się boję korzystać z tego "podejrzanego" kompostu...
    co robić?co robić?

  17. #357
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Rózne głupoty zdarzało mi się czytac... i nadal się zdarza.

  18. #358
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    się nie rozkłada taki liść w szybkim tempie, ma dużo garbnika ale w końcu i on ulegnie...

    Od wielu lat mam kompostowniki pod starym orzechem

  19. #359

    Domyślnie

    Dobra to już jak jesteśmy przy tym orzechu, to łupinki z orzechów też są trudno rozkładalne czy nie?
    Wymagajcie od siebie, choćby inni nie wymagali od Was... do młodzieży JPII

  20. #360
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Mam pytanie związane z zabezpieczeniem drewna z którego bedzie wykonany kompostownik. Mam troche dysperbitu. Czy to dobry pomysł pomalować nim drewno kompostownika od środka w celu zabezpieczenia przed gniciem?
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

Strona 18 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony