dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 21
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 415
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Gdybym dzisiaj budował dom, a nie wykluczone, że za niedługi czas się za to zabiorę, zmniejszyłbym jego zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania poprzez lepszą izolację przegród budowlanych - wbrew pozorom koszty lepszej izolacji nie muszą być powalające. Zastosowałbym izolowana termicznie od gruntu płytę fundamentową pełniącą rolę ogrzewania podłogowego. Zastosowałbym też odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego i szarej wody (to dodatkowy sposób na oszczędność wody). Do tego celu przydatna byłaby mała pompa ciepła o mocy grzewczej rzędu 1kW.
    Więcej o tym pomyśle napisałem tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3787837.htm#3787837 .
    Dokładnie tak to planuję oprócz tej małej pompy ciepła. Nie napisałes czy zastosowałbyś jeszcze raz tę "dużą" PCi i solary ale rozumiem że jeszcze za mało danych. Mała pompa ma odbierać ciepło od czego? Powietrze wentylacyjne oddaje ciepło w rekuperatorze, Mała PCi miała być za nim, przed nim czy zamiast niego??
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  2. #82
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Wiesz HenoK, dyskusje o to toczą się dlatego że PCi jest nawet parunastokrotnie droższa od pralki i nawet może być dwa razy droższa od ogrzewania zwyklego grzejnikowego z kociolkiem na gaz.
    Nigdy nie uważałem PCi za coś złego zawsze tylko twierdzilem tak samo jak w stosunku do solarow że cena jest mocnym przegięciem i dlatego sie tego w większości przypadków nie kalkuluje kupować ale w większości, nie we wszystkich.
    Aby miało to sens trzeba rozsądnie to przeliczć i przemyśleć a tego każdy nie potrafi dlatego jak juz kupi bo mu sąsiad naopowiadał jakie to super i gzreje to broni tego jak tylko może!!!!! Kocioł na węgiel i farelka tez grzeje .
    Większość ludzi nie traktuje ogrzewania jako zjawiska fizycznego tylko jako coś normalnego stąd dla większości nie ma znaczenia czym grzeje ważne że jest cieplo a już najlepszy jest węgiel, drewno bo jak sie napali to jest fajnie gorąco, olał że za parę godzin jest chlodno i są takie skoki temp. ważne że jak się napali to jest gorąco- takie właśnie podejście ma większość ludzi więc jak tu dyskutować z takimi. Oczywiście pisze o doświadczeniu z własnymi sąsiadami, znajomymi. I na forum jest też wiele takich właśnie ludzi stąd czasem naprawdę głupie dyskusje i dopasowane do każdego "wyliczenia" nie mające wiele wspólnego z prawdą.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  3. #83
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Dokładnie tak to planuję oprócz tej małej pompy ciepła. Nie napisałes czy zastosowałbyś jeszcze raz tę "dużą" PCi i solary ale rozumiem że jeszcze za mało danych. Mała pompa ma odbierać ciepło od czego? Powietrze wentylacyjne oddaje ciepło w rekuperatorze, Mała PCi miała być za nim, przed nim czy zamiast niego??
    O jednym elemencie nie napisałem - GWC. Byłoby ono źródłem dodatkowego ciepła. Zastosowałbym GWC glikolowe - w razie potrzeby mogłoby pracować jako dolne źródło PCi. Przy mocy grzewczej pompy ciepła 1kW moc pobierana z gruntu nie przekraczałaby 800W. Do tego potrzeba wymiennika o długości 40-50mb. Tyle miejsca to można z powodzeniem znaleźć przy każdym budynku - wystarczy jedną pętle puścić wokół budynku, przy okazji robiąc uziom otokowy (przy płycie fundamentowej izolowanej od gruntu jest z tym problem).
    Jeżeli powietrze nawiewane podgrzane jest przez GWC, to powietrze wywiewane z domu po przejściu przez rekuperator ma temperaturę znacznie powyżej zera - to ciepło może wykorzystać PCi do ogrzewania podłogówki lub podgrzewania ciepłej wody.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Aby miało to sens trzeba rozsądnie to przeliczć i przemyśleć a tego każdy nie potrafi dlatego jak juz kupi bo mu sąsiad naopowiadał jakie to super i gzreje to broni tego jak tylko może!!!!!
    Przynajmniej ja nie mam co bronić.
    Kwota w złotówkach broni się sama.
    1250 zł rocznie za CO+CWU.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  5. #85
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Cytat Napisał j-j
    Aby miało to sens trzeba rozsądnie to przeliczć i przemyśleć a tego każdy nie potrafi dlatego jak juz kupi bo mu sąsiad naopowiadał jakie to super i gzreje to broni tego jak tylko może!!!!!
    Przynajmniej ja nie mam co bronić.
    Kwota w złotówkach broni się sama.
    1250 zł rocznie za CO+CWU.
    Niektórzy nawet mając jedno z najtanszych źródeł ciepła (gaz) krzyczą że solarki im się zwrócą i najważniejsze że za darmo mają wodę o kosztach inwestycyjnych zapominają tak jak wielu od PCi.
    47000 bez podłogówki, to baardzo spora kwota jak myślałem o PCi gdy projektowałem swój domek to mnie takimi cenami "straszyli".

    Podstawiłeś swoje dane skorygowane?
    0. Jak wyżej- przyjąłeś 15000 kWh
    1. Na inwestycję zostaw te swoje 47000 i dodaj podlogówkę.
    2. Koszty konsrewacji przyjmij tu i tu na 0 choć na PCi dałoby się cos może dopisać ale zostawmy to.
    3. Inwestycja za prąd np. u mnie 4000 zł (to podlogówka z automytyką i podgrzewacz cwu z pełna automatyką i programatorem)
    4. COP PCi=3,0
    5. Zużycie % na c.o.i cwu w taniej taryfie 100%- już wyżej pisałem że spokojnie mozna tak funkcjonować i takie systemy akumulacyjne to normalne systemy a nie wymysł teoretyczny.
    6. Zostaw w spokoju kominy itp bo to samo daje grzanie prądem więc nie nalezy tego odliczać.
    Jaki zwrot wyszedł?
    I tak w Twoim przypadku normalnego domu ewentualnie przy normalnej cenie PCi mogłoby się to kalkulować ale jak pisalem wyżej PCi to zbyt drogi, zbyt często interes.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  6. #86

    Domyślnie

    Każdy ma wybór , bo to jego pieniądze.
    W tym przypadku drogi są dwie:
    1.wkładamy więcej na starcie i płacimy mniej później w rachunkach
    2.wkładamy mniej na starcie i płacimy więcej w rachunkach

    Zwrotu nie chce już mi się nawet liczyć , bo po co?
    Jeśli kogoś przekonuje PC to pewnikiem wybierze pierwszą drogę.
    Rzeczywiste zużycie różnych PC można sprawdzić pod moim postem naciskając www.

    Jak ktoś wyżej napisał ważna jest możliwość bezkłopotliwej zmiany źródła zasilania , a kable tego nie zagwarantuja( to pod kątem wodnej podłogówki).
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Każdy ma wybór , bo to jego pieniądze.
    W tym przypadku drogi są dwie:
    1.wkładamy więcej na starcie i płacimy mniej później w rachunkach
    2.wkładamy mniej na starcie i płacimy więcej w rachunkach
    To w zasadzie mówi o wszystkim.
    Oba sytemy łączy też jedno – są jak Media Markt - Nie dla idiotów.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #88
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Zwrotu nie chce już mi się nawet liczyć , bo po co?
    1. To po co liczyleś na poprzedniej stronie?
    Roziumiem że wtedy pasowało i zwrot byl ładny

    Cytat Napisał klimaw
    Każdy ma wybór , bo to jego pieniądze.
    W tym przypadku drogi są dwie:
    1.wkładamy więcej na starcie i płacimy mniej później w rachunkach
    2.wkładamy mniej na starcie i płacimy więcej w rachunkach
    2. Wkładamy więcej na starcie ale z sensem to się zgadzam

    Cytat Napisał klimaw
    Rzeczywiste zużycie różnych PC można sprawdzić pod moim postem naciskając www.
    3. Nikt nie neguje ile PCi zużywa (sic!) tylko jej cenę w stosunku do korzyści

    Cytat Napisał klimaw
    Jak ktoś wyżej napisał ważna jest możliwość bezkłopotliwej zmiany źródła zasilania , a kable tego nie zagwarantuja( to pod kątem wodnej podłogówki).
    4. Nie czytasz wszystkich postow, nie chce mi się powtarzać


    Powyższe świadczy o Twoim braku obiektywizmu ale jak pisałem wyżej to normalne jak się swojego broni.

    Prąd jest najdroższy w eksploatacji a PC na starcie dlatego aby się cokolwiek oplacalo trzeba to gruntowanie przeanalizować a co się bardzo rzadko robi.
    Najwiekszą jednak bolączka są właśnie ceny PCi.


    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    ...aby się cokolwiek oplacalo...
    Nie chce mi sie liczyć ze wzgledu na to co napisałeś.
    Co to znaczy opłacało?????
    Dla jednego będzie dobrze jak zwrot będzie po 12 latach.
    Dla kogoś innego jak będzie nawet 7 lat to będzie za mało.

    Złapałeś mnie za te 47000 .
    To mój wybór , bo chciałem to , a nie inne urządzenie i taki ,a nie inny kolektor.
    Podawano tu również inne ceny , sporo niższe.
    Właśnie dlatego to liczenie nie ma według mnie już sensu.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  10. #90

    Domyślnie

    j-j
    każdy będzie bronił swego wyboru, jeśli już w coś zainwestował.Ale czy wszyscy którzy wybrali PC coś przegrali/przeoczyli? Raczej nie.Ja dziś poszedł bym bardziej w energooszczędność dokładając izolacji.Gdyby energooszczędnośc nic nie kosztowała to nie ma dyskusji,ale kosztuje.Nie wyobrażam sobie bardzo dobrze izolowanego domu bez WM z reku i dołożyłbym do tego GWC - ale nie koniecznie.
    Mnie ta energooszczędność miała kosztować około 20 tys więcej-liczę wyceny firm(nie każdy ma czas lub/i zdolności manualne by samemu grzebać)plus extra dla kierownika by pilnował wykonania .Biorąc to pod uwagę(tylko suche liczby) i podstawiając, okres zwrotu wyszedł podobny.
    Tak czy tak zainwestować trzeba,a to,że PCi mogłaby być tańsza to już inna sprawa.Oby tylko energia za kilka lat nie była droższa o 100%

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Cytat Napisał klimaw
    Jak ktoś wyżej napisał ważna jest możliwość bezkłopotliwej zmiany źródła zasilania , a kable tego nie zagwarantuja( to pod kątem wodnej podłogówki).
    4. Nie czytasz wszystkich postow, nie chce mi się powtarzać
    j-j a skąd wiesz jaka jest definicja "bezkłopotliwości" u klimaw? Arbitralnie założyłeś, że musiał nie czytać postów skoro nie zgadza się z Twoim zdaniem.
    Nie za pochopny wniosek, szczególnie jak na tak nieuprzejme zakończenie zdania "nie chce mi się powtarzać"?

    Nie przyszło Tobie do głowy, że można przeczytać te posty i po prostu dojść do wniosku, że podane przykłady nie są ani łatwe ani szybkie w porównaniu ze zwykłą wymianą kotła przy ogrzewaniu opartym na wodzie i po prostu je pominąć?

  12. #92
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał dekar
    j-j a skąd wiesz jaka jest definicja "bezkłopotliwości" u klimaw? Arbitralnie założyłeś, że musiał nie czytać postów skoro nie zgadza się z Twoim zdaniem.
    Nie za pochopny wniosek, szczególnie jak na tak nieuprzejme zakończenie zdania "nie chce mi się powtarzać"?
    To nie moje zdanie tylko fakt zresztą też nie przytoczony przeze mnie.
    A co do niechęci powtarzania to nie wydaje mi sie to nieuprzejme, tylko prawdziwe- ile można to samo

    Cytat Napisał dekar
    Nie przyszło Tobie do głowy, że można przeczytać te posty i po prostu dojść do wniosku, że podane przykłady nie są ani łatwe ani szybkie w porównaniu ze zwykłą wymianą kotła przy ogrzewaniu opartym na wodzie i po prostu je pominąć?

    Czasem w dyskusji pomija się to czego sie nie rozumie albo nie chce rozumieć ewentualnie chce się po prostu ominąć bo tak łatwiej, może to umknie w tłumie i "bedę miał rację" a może to nas nie intresuje bo swoje wiemy i już.
    Poczytaj dyskusje jeszcze raz jeśli zbierze Ci się czas i ochota wtedy zrozumiesz o co dokładnie chodziło.
    A jeśli nadal zostaniesz przy swoim ...cóż, masz prawo, każdy czyta i wyciąga sam wnioski. Ja swoje też wyciągnąłem z tej dyskusji.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  13. #93
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    simluc

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    236

    Domyślnie

    a propos stopy zwrotu- porownywanie kosztow na grzanie bez uwzgledniania wzrostu cen pradu jest bledem- wystarczy zobaczyc ile kWh kosztowala np. 3 lata temu.

    I tak zakladajac wzrost cen na 10 procent rocznie (a nie sa to wcale pesymistyczne zalozenia) i przyjmujac oplaty za ogrzanie i cwu na 1500 zl przy pompie ciepla i 4500 zl przy ogrzewaniu elektrycznym to po 9 latach roznica na niekorzysc ogrz. elektrycznego wyniesie - ponad 40 tys zl, a po 16 latach juz 107 tys zl.

  14. #94

    Domyślnie

    Spokojnie.
    Tych co grzeją tylko prądem życie i czas ( czytaj rachunki ) zweryfikują.
    Jak czytam w dzienniku j-j , że rocznie chce wydać na CO tylko 340 zł ( doczytałem ,że dom jest dobrze i ponadnormatywnie wykonany ) to szczerze mu tego życzę , ale nie wierzę.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał simluc
    a propos stopy zwrotu- porownywanie kosztow na grzanie bez uwzgledniania wzrostu cen pradu jest bledem- wystarczy zobaczyc ile kWh kosztowala np. 3 lata temu.
    Gdybyś ściągnął arkusz, to zobaczyłbyś, że jest tam opcja wzrostu cen prądu.

    Cytat Napisał simluc
    I tak zakladajac wzrost cen na 10 procent rocznie (a nie sa to wcale pesymistyczne zalozenia) [...]
    W ciągu ostatnich 5 lat, prąd drożał średnio na rok o 1,2% więcej niż wynagrodzenia.

    Reasumując - Twój post za dużo nie wnosi do dyskusji
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Czasem w dyskusji pomija się to czego sie nie rozumie albo nie chce rozumieć ewentualnie chce się po prostu ominąć bo tak łatwiej, może to umknie w tłumie i "bedę miał rację" a może to nas nie intresuje bo swoje wiemy i już.
    Tak się składa, że stoję przed wyborem źródła ogrzewania i wybacz ale jako osoba "nieskażona" jeszcze przymusem chwalenia własnego wyboru znajduję takie argumenty jak wodospad , baterie słoneczne, agregat zasilany gazem, wiatrak czy agregat wodorowo-jądrowy jako delikatnie mówiąc nierzeczywiste. Trzeba być naprawdę fanatycznie oddanym idei elektryki lub zawziętym konstruktorem aby traktować je jako poważną alternatywę dla prądu z sieci. Dlatego nie dziwię się wypowiedziom nie ustosunkowującym się do nich i je pomijające. Jednocześnie jestem w stanie wyobrazić sobie kogoś kto je zastosuje i z przyjemnością poświęci na to swój czas i pieniądze, ale powiedzmy sobie wprost, dla przeciętnego Kowalskiego nie będzie to ani łatwe ani proste ani zapewne tanie.

    Jeżeli według Ciebie taki tok myślenia podpada pod któreś z okresleń jakie użyłeś w swoim poście to faktycznie nie ma co dalej dyskutować, bo to już nie jest poziom faktów tylko zaklinania rzeczywistości.

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał dekar
    Cytat Napisał j-j
    Czasem w dyskusji pomija się to czego sie nie rozumie albo nie chce rozumieć ewentualnie chce się po prostu ominąć bo tak łatwiej, może to umknie w tłumie i "bedę miał rację" a może to nas nie intresuje bo swoje wiemy i już.
    Tak się składa, że stoję przed wyborem źródła ogrzewania i wybacz ale jako osoba "nieskażona" jeszcze przymusem chwalenia własnego wyboru znajduję takie argumenty jak wodospad , baterie słoneczne, agregat zasilany gazem, wiatrak czy agregat wodorowo-jądrowy jako delikatnie mówiąc nierzeczywiste. Trzeba być naprawdę fanatycznie oddanym idei elektryki lub zawziętym konstruktorem aby traktować je jako poważną alternatywę dla prądu z sieci. Dlatego nie dziwię się wypowiedziom nie ustosunkowującym się do nich i je pomijające. Jednocześnie jestem w stanie wyobrazić sobie kogoś kto je zastosuje i z przyjemnością poświęci na to swój czas i pieniądze, ale powiedzmy sobie wprost, dla przeciętnego Kowalskiego nie będzie to ani łatwe ani proste ani zapewne tanie.

    Jeżeli według Ciebie taki tok myślenia podpada pod któreś z okresleń jakie użyłeś w swoim poście to faktycznie nie ma co dalej dyskutować, bo to już nie jest poziom faktów tylko zaklinania rzeczywistości.
    Że też nie skupiłem się na węglu, miałbym i prąd i ciepło na wieki.
    No i zapomiałem jeszcze o "rzeczywistych" solarach (czy to też przypadkiem nie baterie słoneczne hmm) dla cwu, czemu ich moi znajomi nie zalożyli 30 lat temu gdy mieli cwu na węgiel akurat by się im może zwróciło.
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  18. #98
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    simluc

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    236

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik
    Cytat Napisał simluc
    a propos stopy zwrotu- porownywanie kosztow na grzanie bez uwzgledniania wzrostu cen pradu jest bledem- wystarczy zobaczyc ile kWh kosztowala np. 3 lata temu.
    Gdybyś ściągnął arkusz, to zobaczyłbyś, że jest tam opcja wzrostu cen prądu.
    Odnosilem sie do wyliczen perma.
    Cytat Napisał budowlany_laik
    W ciągu ostatnich 5 lat, prąd drożał średnio na rok o 1,2% więcej niż wynagrodzenia.
    Problem polega na tym, ze wzrost cen pradu dotyczy wszystkich, podwyzki wynagrodzen juz nie.

    W ciagu 5 lat sredni wzrost ceny za prad wyniosl okolo 7 procent rocznie. Przy tych danych koszt ogrzania pradem bedzie wyzszy po 9 latach o 36, a po 16 - o 83 tys. zl

  19. #99
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    simluc

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    236

    Domyślnie

    i jeszcze jedna rzecz, o ktorej sie zapomina przy porownaniu tych dwoch systemow grzewczych- fakt posiadania kotlowni - niezbednej do instalacji pompy ciepla - dodatkowe metry, dodatkowy koszt.

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał simluc
    i jeszcze jedna rzecz, o ktorej sie zapomina przy porownaniu tych dwoch systemow grzewczych- fakt posiadania kotlowni - niezbednej do instalacji pompy ciepla - dodatkowe metry, dodatkowy koszt.
    Tu chyba lekko przesadziłeś.
    Po pierwsze to miejsce zawsze wykorzystasz , nawet na składzik , kompoty i inne duperelki.
    Po drugie są firmy , które montują PC na zewnątrz(np. climacomfort).
    Po trzecie jakiś baniaczek na CWU musisz gdzieś umieścić.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

Strona 5 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony