dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 21
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 415
  1. #101
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    simluc

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    236

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Tu chyba lekko przesadziłeś.
    Po drugie są firmy , które montują PC na zewnątrz(np. climacomfort).
    To wyjatek potwierdzajacy regule. Przy pompie przydaje sie zbiornik buforowy umoziliwiajacy grzanie tylko w taniej taryfie. A taki zbiornik to juz miejsca troche zajmuje.
    Cytat Napisał klimaw
    Po trzecie jakiś baniaczek na CWU musisz gdzieś umieścić.
    Pojemnosciowy podgrzewacz o pojemnosci 150l (wymiary- 150x50x50cm)spokojnie zmiesci sie w kazdej lazience wiekszej od maciupkiej (np o pow. 2mkw).
    Poza tym mozna zamontowac przeplywowe podgrzewacze.

  2. #102

    Domyślnie

    Ja osobiście mam kotłownię 2x2.
    Mam tam:
    -PC
    -baniak na CWU 500 litrów
    -centralny odkurzacz
    -pralkę
    -sterownik do oczyszczalni
    -spory kosz na brudną bieliznę
    -licznik wody+zestaw filtrów
    -dwa stokaki na buciki(suszą się)
    Jakby nie było PC to spoko takie pomieszczenie jest do wykorzystania , a w koszcie budowy to pikuś.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  3. #103
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    simluc

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    236

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Ja osobiście mam kotłownię 2x2.
    Jakby nie było PC to spoko takie pomieszczenie jest do wykorzystania , a w koszcie budowy to pikuś.
    2x2m przy cenie dajmy pikusiowej- czyli 2000 za metr- to wyjdzie 8 tys zl, a wiec tyle, za ile mozna zrobic ogrzewanie elektryczne .

  4. #104

    Domyślnie

    Powodzenia
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  5. #105

    Domyślnie

    U mnie stoi w garażu.Nic nie dobudowywałem.Jeśli koniecznie chcesz liczyć powierzchnię jaką zajmuje "lodówka"to licz.Tego nie brałem kurteczka wcześniej w kalkulacjach,a może zmieniło by to moje podejście

  6. #106

    Domyślnie

    Panowie uczciwie trzeba dodać do tej kalkulacji, że np. kocioł gazowy kondensacyjny też nie będzie służył do śmierci a ten obecnie zainstalowany też będzie wymagał nakładów finansowych.
    Wiadomo, co roku płatny przegląd, po kilku latach wymiany jakiś części i pozespołów, czyszczenie itp.
    Dodatkowo, za 10 lat pojawią się na rynku nowsze, zaawansowane technicznie, oszczędniejsze, z lepszą automatyką i za tym idzie pewnie i droższe kotły gazowe i większość ludzi powymienia swoje obecne super kotły. Sądzę, że trzeba przyjąć, że za maksymalnie 15 lat kocioł pójdzie do wymiany.

  7. #107

    Domyślnie Re: Pompa ciepła CZY elektryka - WEJDŹ I POLICZ SAM!

    Cytat Napisał budowlany_laik
    Temat policzenia opłacalności instalacji pompy ciepła wobec ogrzewania prądowego był już poruszany w wątku 'pompowym'. Kolega bartbk opracował nawet arkusz, w którym policzył okres zwrotu instalacji pompy ciepła.

    Zainspirowany tamtą dyskusją, opracowałem podobny arkusz (prostszy), w którym KAŻDY Z WAS może policzyć w łatwy sposób w jakich warunkach instalacja pompy ciepła ma sens.
    Pamiętajcie proszę o jednym, że zakładałem następującą "wersję" instalacji:
    1. PC+bufor+podłogówka wodna
    2. Piec elektryczny CO+bufor+podłogówka wodna
    co budowlany_laik przeniósł do tego arkusza. Więc tutaj porównujemy PCi (urządzenie, montaż i dolne źródło) z piecykiem elektycznym pracującym w takim układzie.

    Taka wersja instalacji ma dla mnie jedną zaletę - teraz kupię piec za 5k pln razem z montażem (można kupić za 2,5k PLN i samemu zamontować), a jak zmienią się okoliczności przyrody (na przykład pojawią się dotacje do PCi), mogę wstawić dowolne ogrzewanie (od PCi do każdego rodzaju pieca). Jeżeli ktoś rozważa rzeczywste korzyści z instalacji PCi versus prąd to może zastąpić podłogówkę wodna (w moim przypadku koszt 30k PLN) podłogówką elektryczną (tańszą) albo zwykłymi piecykami co w moim przypadku kompletnie zabija sens inwestycji w PCi. Mogę się założyć o duże pieniądze że w przypadku wielu "pompiarzy", zwłaszcza z "markowymi" PCi i odwiertami po 100pln/mb również.

    Pewnie dlatego rzucili się na mnie

    Ja w międzyczasie zrobiłem drugą wersję swojego pliku, który umożliwia porównanie (oprócz "czystego" prądu) dwóch PCi (na przykład powietrze / woda i glikol / woda) ale nie wiem gdzie to umiescic.

    Powiem tak. Jeżeli dane o COP dla PCi powietrznych są prawdą i jest on około 2 średniorocznie to ma to dużo sensu. Niestety, nie znam NIKOGO kto ma pompę powietrze / woda dłużej

    Pozdrawiam,
    bartbk

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    No dobra teoretycy.
    Wkładam kij w mrowisko.
    A może tak porównamy teorię z praktyką?
    Na początek dla zachęcenia mała próbka , bez żadnych komentarzy.
    Mój dom 122m2 pu-parterowy.
    PC mam od sierpnia 2008.
    Firma instalująca PC wyliczyła na podstawie KAN-OZC roczne zapotrzebowanie na:
    CO---15054kWh
    CWU--3650kWh
    Razem 18704kWh.
    W ciągu pierwszego roku ( od 01.11.2008 do 31.10.2009 ) moja PC zużyła 3300 kWh energii elektrycznej.
    Kto wyciągnie jakieś wnioski?
    Powiem tak...
    Bardzo dużo kwh policzyli Tobie na CO - nie było jakiegoś błędu?
    To jest parametr dla domu 180 m2 Może pomylil strefy?

    Pozdr,
    bartbk

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Cytat Napisał irreality
    Napisz ile kosztowała całość instalacji?
    Bez podłogówki 47.000
    No, to teoretycznie za 15 lat inwestycja się zwróci. Chyba że wykładniczo prąd zdrożeje, to szybciej.

    Pozdrawiam,
    bk

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    moc PC, a dobrali najmniejszą z typoszeregu.Dodatkowo przekonuje mnie super jakość wykonania systemu.

    To tłumaczy ich OZC - jakby Ci wyliczyli prawidłowo to sam byś może zauważył jak nietrafiona ekonomicznie była ta inwestycja.


    i dla mnie są to prawie same głupoty.
    Pierwsze zdanie jest prawdziwe-dom posiadam normalnie ocieplony , ale bez szaleństw ( 15cm wełny ściany,15cm styro posadzka i 25 cm ekofiber na poddaszu).
    Nie dogrzewam niczym poza PC-kominka brak i nie bądzie.
    Pytanie dlaczego samą energią 3 razy więcej?
    Producenci podają COP powyżej 4.0 i śmiało można założyć , że średnioroczny COP jest realnie co najmniej 3,6-3,7.
    Z taryfami też grube przegięcie.
    Nie ma szans na grzanie ,czy to poprzez EL czy poprzez PC tylko w taniej taryfie.
    Realnie z moich zapisów wynika 65%.
    Dlaczego 55000???
    Pisałem 47000 bez podłogówki , która czy tu , czy tu musi być wykonana.
    Od tego można śmiało odjąć koszt komina( systemowy około 3000+klinkier 1000+robota1000) około 5000.

    Przepraszam, sugerujesz że do grzania piecykiem elektrycznym CO potrzebuję KOMINA? I mam go odliczać? Ja rozumiem że to musiał być MIŚ na miarę naszych możliwości, ale nie przeginajmy...

    Realne nakłady na CO EL jest weług mnie na poziomie 11000.Trzeba przecież w tym ująć także baniak na CWU którego koszt to też 5000.

    Piec elektryczny to koszt 2500 PLN + baniak za 5000 - baniak nalezy odliczyć i w jednym i w drugim przypadku, bo musi być po prostu.

    No to teraz możemy podstawiać do arkusza.
    Całowite zużycie roczne powinno jak dla mojego domu wynosić przyjmijmy uśrednione 15000kWh.
    Koszt instalacji PC 42000 , EL 11000.
    COP 3,6 , konserwacja 0.
    Dlaczego 0 - bo żadnych kosztów na razie nie ma i nie są planowane.Konserwacja sprowadza się do wyczyszczenia filterków raz na rok.
    Śmiem też twierdzić , że czas pracy PC jest dwukrotnie dłuższy niż kotła EL , czyli w czasie życia PC ,trzeba będzie raz wymienić kocioł EL ale to temat do innej duskusji.

    Dlaczego?

    Stopa dyskontowa niech będzie 3 , realny wzrost EN 1,2.

    Dasz mi kredyt na 3%?

    Cena en 0,5974/0,2356 ( Enea taryfa weekendowa , zachodniopomorskie).
    % zużycia 35%/65%.
    I co wyszło?-okres zwrotu wynosi 8/9 lat.

    Nikt nie zainwestuje różnicy w koszcie inwestycji w lokatę.

    No to już argument prawie jak KOMIN

  11. #111

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Hmmm, kto tu pisze głupoty???
    Kable elektryczne lub grzejniki akumulacyjne pozwalaja na grzanie tylko w drugiej taryfie, żadnych rurek w podłodze ciągnąć już nie trzeba. Różnica w kosztach jest dokładnie taka jak napisałem. Za 10 tyś mam CO + baniak elektryczny do CWU. Komina nie potrzebuję. Na niekorzyść pompy działa faktycznie to że w odróżnieniu od akumulacyjnego ogrzewania elektrycznego musi działac również w I taryfie. Nie wziąłem tego pod uwagę. Dzięki .
    Niech będzie że COP takiego układu to 3,6. No to zamiast 3300 KWh jak u ciebie (żeby cię nie dobijać nie uwzględniam dla pompy I taryfy) przy elektrycznym wyjdzie 11900 KWh. To rocznie 2900 zł. 2100 różnicy. Nadpłaciłeś 45 tyś. Zwrot po 21 latach. Tyle pewnie pompa wytrzyma ale co dalej? Pocieszać się możesz ale z liczbami cięzko wygrać. Wszystko zmieniłoby się gdyby nie te twoje moim zdaniem mało realne 3300 KWh no ale nie mam powodu by nie wierzyć. Przy dwa razy większym zuzyciu energii przez PC i podobnym COP instalacja pompy nabiera sensu finansowego jeżeli kogos stać na inwestycję i czekanie na zwrot kosztów.
    Po pierwsze - wydaje mi się że OZC klimaw jest mocno zawyżone, po drugie może zyski bytowe są większe niż oszacowane.
    Nic mnie raczej nie przekona do tego że jego inwestycja była opłacalna, nawet komin do piecyka elektrycznego CO
    Ale cóż, dyskomfort pozakupowy jakoś trzeba wytłumić...

  12. #112

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartbk
    Ale cóż, dyskomfort pozakupowy jakoś trzeba wytłumić...
    A może trzeba jakoś wytłumić dyskomfort nieposiadania?
    Pozdrawiam - Piotr

  13. #113

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    To liczenie bardzo mi przypomina wyliczenia „opłacalności” REKU. W zasadzie takie same argumenty – tyle, że kwoty wyższe i tam nie było arkusza.

    Pewnych „rzeczy” nie da się „udowodnić” cyferkami.
    Pewne „rzeczy” są bezcenne i nieobliczalne; poczucie komfortu (każdy ma inne), poczucie zadowolenia, duma, itp.
    Nie zgodzę się z Tobą. Reku to komfort i sterowalność (brak komarów, itp) oraz do tego jakieś tam oszcżedności.
    Tutaj porównujemy PORÓWNYWALNE źródła grzania pod względem komfortu, bo chyba nie powiesz, że prąd jest mniej komofrtowy w użyciu niż PCi?

    Cytat Napisał sSiwy12
    A tak nawiasem mówiąc nie wiem dlaczego to wyzwala tyle emocji.
    Przeca, więcej tracimy zarówno eksploatacyjnie, jak i inwestycyjnie na swoje autka, a tu nikt nie liczy amortyzacji, kosztów zwrotu itp. (a tu dopiero jest pole do popisu).
    o, autka to akurat dobry przykład - decyzja diesel czy benzyna? Opłaca się diesel od pewnej ilości km przejechanych rocznie w zależności od tego ile trzeba zań dopłacić i to jest CEL ćwieczenia.

    Cytat Napisał sSiwy12
    Tu sprawa jest prosta, kupujemy taki samochód na który nas stać i który dla nas jest „opłacalny”.
    Wszak mój wybór jest najlepszy – bo to mój wybór.
    No, jeżeli mam PCi traktować jako synonim prestiżu, to ja przepraszam... Jeździcie już na swoich PCi po ulicach? [/quote]

  14. #114

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Jest jeszcze jeden aspekt zupełnie pomijalny.

    Większość tu piszących, to młodzi ludzie, pełni optymizmu i wiary w siebie. Oceniają swoje możliwości na to co jest teraz.

    Nie zrozumcie mnie opacznie.
    Życie nie jest takie proste. Nikomu tego nie życzę, ale są choroby, można stracić pracę lub dużo mniej zarabiać. Wtedy być może, kiedy nie będzie tych rzeczonych kilkuset złotych na opłatę ogrzewania elektrycznego w grudniu, zaświta myśl – a może zamiast …….. należało zainwestować w PCi i teraz by te 500zł zostało, byłoby na Święta……
    A może tak (nikomu tego NIE życzę): Zachorujesz albo będziesz miał wypdaek jutro, trzeba będzie zapłacić za operację, rehabilitację, zaświta myśl - a może zamiast... PCi należało odłożyć tą kasę? Co teraz... Życie nie jest takie proste.

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    ProStaś

    Jak tak spojrzę , że ogrzewanie elektryczne jest takie super i zwrot nakładów w stosunku do PC jest jak piszą niektórzy po 20-30 latach , to może by wysłać jakieś posłanie do Szwecji,Norwegii,Danii,Niemiec,Austii itp. ,że oni robią też straszliwy błąd inwestując w PC już od ponad 30 lat.
    Uświadomcie ich drodzy forumowicze.
    Wiesz jakie tam są dotacje do tego? Wiesz ile tam kosztuje prąd? Poza tym dlaczego zakładasz że CI co to tam instalują to liczą? Ty nie policzyłeś za dobrze jak widać.

  16. #116

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Tak piszecie jakby posiadanie PC było wartością samą w sobie.
    Przecież chodzi o to czym się ogrzewać by było niedrogo, efektywnie i bezproblemowo. Pc jest jedną z możliwości, powinna być brana pod uwagę z rozważeniem wszystkich za i przeciw a nie dlatego że jest modna. Postawa typu "a ja mam i co z tego że droga" jest jakaś niepoważna.

    Co do pomp ciepła w europie zachodniej jest tu jeden cwancyk, ceny ich sa takie mniej więcej jak u nas, zarobki nasze średnio 5 razy mniejsze. Dla nich to pryszczyk dla nas poważna inwestycja.
    Mają dotacje, prąd jest droższy niż u nas.

  17. #117

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda

    27.600,00 zł za kompletną kotłownię (bez uruchomienia) - czy to jest drogo?
    Podstaw sobie do arkusza, bedziesz wiedzial. Skąd my mamy wiedzieć skoro nie podajesz ŻADNYCH danych?
    Tanio / drogo to jak widać pojęcie względne - zależne od tego jak ociepliłeś dom i ile masz kwh zapotrzebowania.

  18. #118

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Cytat Napisał perm
    Przy 20 letnim kredycie i 30 tys. to ok 1800 rocznie.
    Ten apjjjjjjjjjjjjjjjjjjać to samo.
    Przed chwilą panda pisał , że wydał 27.600.
    Odejmując od tego te umowne 10.000 na EL wychodzi różnica w granicach 18.000.
    Skąd wytrzasnąłeś znowu te 30.000?
    Zaczynasz bezczelnie naciągać fakty. Najpierw komin teraz 27k. Nie zauważyłeś że nie ma w tym DZ i uruchomienia? Ot, tak przeoczyłeś po prostu.

  19. #119

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Cytat Napisał perm
    Przesadziłem?
    Pożyczasz 30, z odsetkami za dwadzieścia lat wyjdzie mniej więcej drugie tyle.
    Pewnie , że przesadziłeś.
    Jak cię nic nie przekonuje , to może inaczej ( na przykładzie mojego domu).
    Weźmy tylko dwie dane:
    1.Mój koszt roczny na energię dla PC-1250zł
    2.COP około 3,6.
    Punkt 2 jest teoretyczny, ale bardzo bliski prawdy.
    1250x3,6=4500zł-tyle bym zapłacił gdybym grzał samym prądem.
    4500-1250=3250zł-o tyle więcej bym zapłacił rocznie na sam prąd.
    Biorąc nawet różnicę kosztu inwestycyjnego 30000 temat zwróci się po 10 latach.
    Rozumiem, że dla Ciebie 30 tysięcy jakie Ci bym zaoferował dzisiaj i 30 tysięcy za 10 lat jest warte tyle samo? To może umówmy się że pożycze te 30 koła od Ciebie?

  20. #120

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12

    Zwróć uwagę również na fakt, że trzeba zachować „określony” reżim „eksploatacyjny” – czyli, że potrzeba w pewnym stopniu podporządkować swoje życie wymogom takiego sposobu ogrzewania.
    Przy PCi to nie? Comm'on w przytaczanym tutaj wątku na 170 stron 80% dotyczy właśnie "ustawienia" reżimu

    Cytat Napisał sSiwy12
    Z wpisów wynika, że chcesz wszędzie zastosować ogrzewanie podłogowe (z akumulacją), a koszt inwestycji szacujesz na 10.000zł.
    Jakoś nie wierzę, że zmieścisz się w tej kwocie – oczywiście rozpatrując, że będzie to system całkowicie „automatyczny” (tak jak w przypadku PCi).
    A ja licze dla domu 314 m2 z wodną podłogówką (więc porównuje piec elektryczny co i PCi (urządzenie, montaż, DZ) i też mi się nie kalkuluje wersus prąd, jak narazie.

Strona 6 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony