dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 49 z 193
Pokaż wyniki od 961 do 980 z 3842
  1. #961
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Słuchajcie, mam szybkie pytanie odnośnie zestawu Smart + FW100: czy istnieje _prosta_ możliwość odpalenia grzania w piecu bez względu na nastawy programowe, a zwłaszcza ustawiony próg temperatury zewnętrznej +15 stopni, powyżej którego grzanie się nie włącza?

    Chodzi mi konkretnie o możliwość poradzenia sobie z sytuacją, w której wracam do domu po kilkudniowej nieobecności, w czasie której piec pracował przestawiony na tryb oszczędny, utrzymując temperaturę +16 stopni. Tak więc w domu zimno jak w psiarni, trzeba dogrzać. Przełączam go na dzienny (czy automatyczny, mniejsza), jednak nic się nie dzieje, bowiem na zewnątrz jest właśnie +15.
    Taką sytuację miałem wczoraj - żona narzeka, że zimno, dzieci płaczą, że zimno, a ja wkurzony czekam, aż się ochłodzi na noc jeszcze trochę, żeby grzanie się włączyło.

    Tak, wiem, że tą nastawę mogę zmienić w menu serwisowym. Ale sęk w tym, że ja jej nie chcę zmieniać dla takich sporadycznych sytuacji, ja chce mieć coś w stylu dostępnego dla CWU "żądanie ciepłej wody od zaraz". Da się?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  2. #962
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Zaiste pokusa zmieszczenia całej kotłowni w jednym pudełku nie jest warta kupowania tak mocno przewymiarowanego kotła.

    A tak z ciekawości - chociaż pewnie nikt tego matematycznie nie sprawdził - czy dwufunkcyjny nie jest teoretycznie oszczędniejszy? W końcu jednofunkcyjny musi ciągle dogrzewać wodę, która stoi w zasobniku nieużywana?

  3. #963

    Domyślnie

    Do Jarek.P a nie wystarczy na sterowniku FW100 po prostu przestawić na żądaną temp. wewnętrzną na maksa - krzywa grzewcza przesuwa się wtedy w górę i żądana temp. zasilania przy +15 na zewnątrz powinna być około 30-35oC, a więc jest szansa że piec wejdzie już w pracę ciągłą - jeżeli to za mało musiałbyś zmienić punkt początkowy.

  4. #964

    Domyślnie

    Cytat Napisał bdan Zobacz post
    listek a jak u ciebie wychodzi kosztowo zuzycie gazu i czy dogrzewasz kominkiem?
    Za rok 2009 CO+CWU+kuchenka gazowa wyszło mnie ok 1250m^3 GZ50.
    Kominka nie mam tylko małą "kozę". Jest to rozwiazanie w razie awarii lub zaniku prądu.

    Cytat Napisał bdan Zobacz post
    "Idealnie byłoby gdyby startował od ok 3kW"

    A on nie ma modulacji od 3?
    Rzezcywiście jet 3,3, czyli jeszcze nizszy start od ok 2kW, ale to ma chyba tylko Paradigma.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  5. #965
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Słuchajcie, mam szybkie pytanie odnośnie zestawu Smart + FW100: czy istnieje _prosta_ możliwość odpalenia grzania w piecu bez względu na nastawy programowe, a zwłaszcza ustawiony próg temperatury zewnętrznej +15 stopni, powyżej którego grzanie się nie włącza?

    Chodzi mi konkretnie o możliwość poradzenia sobie z sytuacją, w której wracam do domu po kilkudniowej nieobecności, w czasie której piec pracował przestawiony na tryb oszczędny, utrzymując temperaturę +16 stopni. Tak więc w domu zimno jak w psiarni, trzeba dogrzać. Przełączam go na dzienny (czy automatyczny, mniejsza), jednak nic się nie dzieje, bowiem na zewnątrz jest właśnie +15.
    Taką sytuację miałem wczoraj - żona narzeka, że zimno, dzieci płaczą, że zimno, a ja wkurzony czekam, aż się ochłodzi na noc jeszcze trochę, żeby grzanie się włączyło.

    Tak, wiem, że tą nastawę mogę zmienić w menu serwisowym. Ale sęk w tym, że ja jej nie chcę zmieniać dla takich sporadycznych sytuacji, ja chce mieć coś w stylu dostępnego dla CWU "żądanie ciepłej wody od zaraz". Da się?

    J.
    Jeśli temp. zewnętrzna jest wyższa od ustawionej w FW 100 kocioł nie ruszy, zmiana innych parametrów nie pomoże. Jedyna rada to zwiększyć wartość temp. zewnętrznej przy której wyłącza się grzanie.

  6. #966

    Domyślnie

    Przy minimalnej mocy i temp pracy 40/30 niestety minimalna moc to 3,7 kw, przy temp. 80/60 jest 3,3kw.
    Immergas victrix na dole ma 1,2kW,a max. to 12kw - wybrałem Smarta bo mam mały zasobnik, ale przy 160l brałbym w ciemno.

  7. #967
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    IMMERGAS VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 kW
    http://www.fuego.pl/go/_info/?id=199...6fea97420cd885

    a jakieś opinie odnośnie tego kociołka - tez polecanego przez instalatorów. Modulacja od 4,7.
    Dla domu parterowego 130m pow. ogrzewanej, całość podłogówka . Ocieplenie 20podłoga/20 szary styropian ściany/40strop czy to byłby odpowiedni kocioł, czy jednak ta modulacja jest za wysoka.
    3 osoby, łazienka z prysznicem
    O co chodzi z tą modulacją to przyznam się nie bardzo rozumiem, jaka minimalna powinna być i czy jakby była 1,9 to w moim domu kiedykolwiek bym z niej "skorzystała".

    Czy ktoś ma taki kociołek i możesz go ocenić

  8. #968
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przeczytane 48 stron tematu = 957 postów... Uf...
    Od paru dni wisi na ścianie i grzeje Cerapur Smart 22 kW + FW100 + zasobnik Junkersa 160 litrów.
    Opędza 180m2 dou, 100% podłogówki.
    Czy ma ktoś instrukcje poruszania się po menu serwisowym kotła??

  9. #969
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sernikowy
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Witam
    Czy ktoś z Was może mi nieco pomóc w temacie miękkiej wody do pieca:
    Dziękuję bardzo z góry !

    Pytanie o miękką wodę ( do kotła gazowego)
    Poprzedni sezon (pierwszy) ogrzewaliśmy węglem, zrezygnowaliśmy z węgla, w tym roku przeszliśmy na gaz. za 10 dni mamy pierwsze uruchomienie pieca gazowego (junkers smart 14kw). W kotłowni zamontowany zmiękczacz wody (już zmiękcza) głównie po to, żeby "chronił" urządzenia w domu-szczególnie piec gazowy. Z tego co się orientuję w rurach podłogówki/grzejnikach jest ciągle "stara" woda używana za poprzedniej kotłowni węglowej (bez zmiękczacza) Czy warto teraz -przed pierwszym uruchomieniem pieca gazowego wymienić tą wodę, albo może czy koniecznie trzeba ją wymienić na "nową"po zmiękczeniu? bo zależy mi na tym, żeby nowy piecyk dostał od razu na starcie miękką wodę, chyba, że to prawda, że "stara" woda (bez zmiękczania), która jest w rurach -jest już jakby naturalnie zmiękczona przez jej ciągły obieg, jeśli tak - to czy tak znacznie jak po zmiękczeniu zmiękczaczem? Jednym słowem-czy jeśli zależy mi naprawdę na miękkiej wodzie w piecu gazowym/grzejnikach, itd -to czy warto wymienić teraz wodę przed pierwszym uruchomieniem pieca ?

  10. #970
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Pozwólcie prosze, że tu zapytam:

    czy analizując kocioł gazowy, gdzie podana jest sprawność 108 lub 109 mam to odczytywać, że teoretycznie mogę zaoszczędzić lub wydać drożej 1% ogólnych kosztów ogrzewania, czy jakoś inaczej się to liczy.
    Czy jest o co dzielić włos w przypadku tej różnicy 1% na sprawności

  11. #971

    Domyślnie

    "bdan" - nie zadawaj tych samych pytań na różnych wątkach szczególnie nie związanych z tematem bo robisz śmietnik - prośba do admina o usunięcie poprzedniego i mojego postu.

  12. #972
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek Zobacz post
    Witam podłuższej przerwie.
    Mam kociołek carepur smart 14kW + biawar 100l.
    Domek ok 450m^3, po podłogach ok 200m^2.
    Sciany bk 24+12cm styro, okna 3 szybowe, podłoga 12cm styro, dach 30-25cm wełny.
    Tylko podłogówka. Sterowanie pogodowe FW100

    Po 3 sezonach grzewczych stwierdzam, ze to jest i tak za duża moc do zapotrzebowania (cały domek policzyłem sobie w OZC, w projekcie dali mi kociołek 24kW) . Idealnie byłoby gdyby startował od ok 3kW.

    Jesli chodzi o CWU (wanna + prysznic) to moc 14kWw zupełniści mi wystarcza.

    PS. podłogówke tez sobie sam policzyłem (w firmie instalatorkiej powiedzieli ok 2km rurek, wg moich obilczeń wyszło 900m i sie to sprawdza)

    PS. dziękuje m.in Rapczynowi za wcześniejsze doradztwo

    Pozdrawiam
    a możesz napisać jak wypada ten zasobnik, planuje dać jeszcze mniejszy 80 litrów i zastanawiam się czy wyrobi. napisz ile osób w domu u Ciebie.
    dzieki

    mam jeszcze pytanie, odnośnie podłączenia junkersa do komina, są jakieś zestawy podłączeniowe, mam komin shidel avant (komin w kominie)
    Ostatnio edytowane przez Conrad&Beata ; 11-10-2011 o 10:05
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  13. #973

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    a możesz napisać jak wypada ten zasobnik, planuje dać jeszcze mniejszy 80 litrów i zastanawiam się czy wyrobi. napisz ile osób w domu u Ciebie.
    dzieki
    jest nas 3 + pies
    Wystarcza w zupełności
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  14. #974

    Domyślnie

    Co do podłączenia do komina to poszukaj na stronie Junkersa - zakładka dla profesjonalistów, jest sporo instrukcji, albo wpisz w google: CerapurSmart system spalinowy. Junkers dodaje do pieca taką instrukcję - ceny są w cenniku na stronie Junkersa.

  15. #975

    Domyślnie

    Planuję niedługo montaż Junkersa ZSB 14-3C, tylko nie mogę się zdecydować na zbiornik CWU.
    Wymagania to 2 wężownice (planowane w przyszłości podpięcie do kolektorów), pojemność 300 litrów i sensowna cena.
    Na razie na Tobie jest Biawar W-E 300.82A (z serii Mega Solar), ale może ktoś użytkuje zestaw o podobnych parametrach i mógłby doradzić jakiś zasobnik?
    Mam też pytanie o sterowanie - czy dobrze rozumiem że zarówno FW100, jak i FW200 mają program wygrzewania jastrychu?
    Będę miał w tej chwili tylko jeden obwód cieplny (w całym domu podłogówka, 3 grzejniki niskotemperaturowe w łazienkach też podpięte pod rozdzielacz podłogówki), więc wystarczy mi sterowanie jednym obiegiem grzewczym - z tego co czytam FW100 ma także możliwość sterowania kolektorami poprzez dodatkowy moduł.

  16. #976

    Domyślnie

    Oba mają wygrzewanie jastrychu - korzystam z FW100 i zaświadczam, że wygrzewałem "nim" jastrych.

  17. #977
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał salik Zobacz post
    Planuję niedługo montaż Junkersa ZSB 14-3C, tylko nie mogę się zdecydować na zbiornik CWU.
    Wymagania to 2 wężownice (planowane w przyszłości podpięcie do kolektorów), pojemność 300 litrów i sensowna cena.
    Spotkałem się z opinią, że temu kociołkowi dużo czasu i wysiłku może zająć naładowanie zasobnika 120-160 litrów, a co dopiero 300...

  18. #978

    Domyślnie

    Jarett - nie planuję spinania wężownic do czasu podpięcia kolektorów, tylko wykorzystanie jednej wężownicy.
    Co do nagrzewania - pamiętam że liczyłem to kiedyś na podstawie danych technicznych producentów i wyszło że zbiornik 150 litrów nagrzewa się bodajże w 20 minut.
    Czy też 1/3 czasu dłużej niż dla kotła 22kW.

    Czy ktoś z Was używa zasobników dwu-wężownicowych Junkersa?
    Co prawda są one sporo droższe od Biawara, ale o zasobnikach Biawara znalazłem kilka niepochlebnych opinii (konkretnie np. o jakości wykonania, ociepleniu itd)
    W Biawarze mi też średnio pasuje podział wężownic - musiałbym albo grzać tylko 100 litrów z górnej albo 200 litrów z dolnej wężownicy
    Ostatnio edytowane przez salik ; 14-10-2011 o 14:20

  19. #979

    Domyślnie Co o tym myślicie?

    Witam czekam na opinie o poniższych ustawieniach:
    Oczekuję temperatury w pomieszczeniu grzanie 21.5C a oszczędzanie 19C.
    Proszę o opinie gdyż zeszły rok był masakryczny wedle kosztów za gaz.
    Grzejniki:

    pkt pocz. -31
    pkt końcowy - 49
    max. temp zasilania - 80 C
    wpływ pom - 100%
    wpływ skuteczny przy - grzanie- pzamar- oszczedzanie
    ogrzewanie wył do niższego - tak
    ogrzewanie wyl prz - 15C
    temp graniczna mrozu - 3 C

    Obieg 2 - podłogówka:

    Temp proj. - 45 C
    temp Max zasilania - 55C
    wpływ pomieszczenia - 70%
    wpływ skuteczny przy - grzanie- pzamar- oszczedzanie
    ogrzewanie wył do niższego - tak
    czas pracy zaworu mieszajacego - 190 s


    Min temp. zewn. - -20C
    akumulacja budynku - 70%

  20. #980
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Witam
    Nastawy bardzo podobne do moich. W poprzednim sezonie grzewczym zużyłem 1300 m3 gazu na c.o., c.w.u. i kuchenkę. Koszt ogrzewania bez c.w.u i kuchenki to 1700 zł bez opłat stałych. We wtorek załączyłem ogrzewanie i okazało się, że trochę przegrzewa ponieważ ściany jeszcze ciepłe, a krzywa jest ustalona wg. temperatury zewnetrznej z korekcją w parametrze"wpływ temp. pom", którego wpływ na krzywą jest niewielki. Po obniżeniu temp. pkt pocz. pkt końcowy o 2 st. temp. wewnątrz jest ok.
    Jeśli chodzi o nastawy to są jeszcze parametry do ustawienia na kotle.

Strona 49 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony