dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Jak długo musi leżakować styropian?

    Jak w temacie, abe się nadawał na ścianę.

  2. #2

    Domyślnie

    Od dnia powstania przynajmniej 2 tygodnie. Na wszelki wypadek 2 tygodnie po dostarczeniu na budowę.

  3. #3

    Domyślnie

    To nie aż tak długo, ja myślałem, że z miesiąc.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja kupie juz teraz a startuje na wiosne, znajomi radza mi zebym tak zrobil bo musi "swoje" odlezec. Ile wynosci "swoje"nie okreslili ale i tak warto teraz bo drozeje.

  5. #5

    Domyślnie

    Ktoś kiedyś pisał tutaj, że trzy miesiące. Podobno producenci sezonują u siebie (z naciskiem na podobno).
    Pozdrawiam, Heniek

  6. #6

    Domyślnie

    Po co ma styropian leżakować????

  7. #7

    Domyślnie

    O ile dobrze pamietam tamte wypowiedzi, to chodzi o kurczenie się (o kilka mm na arkuszu).

  8. #8

    Domyślnie

    Ja nie czekałem , jak tylko pocieli go w fabryce to zaraz go położyłem na ścianie. Jak dotąd nic się nie dzieje a mineły już dwa lata.

  9. #9

    Domyślnie

    pewnie go w fabryce leżakowali, bo vat był 7 % i wolno im z placu schodził.
    Ten dom buduję dla przyjaciela.

  10. #10

    Domyślnie

    Styropan w momecie wyjazdu za bramy fabryki, już jest wysezonowany...taki standart obowiązuje u wszytkich producentów.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Kupowałem styropian w grudniu przed Świętami. Większość producentów przyznawała się, że styro nie leży odpowiednio długo w fabryce pomimo iż zamówień jest wyraźnie mniej niż kilka tygodni wcześniej (wtedy to prosto z maszyny chyba sprzedawali) to wciąż nie mogą nadązyć i składować go odpowiednio długo przed sprzedażą. Radzili nie kłaść od razu na ścianę.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Kupowałem styropian w grudniu przed Świętami. Większość producentów przyznawała się, że styro nie leży odpowiednio długo w fabryce pomimo iż zamówień jest wyraźnie mniej niż kilka tygodni wcześniej (wtedy to prosto z maszyny chyba sprzedawali) to wciąż nie mogą nadązyć i składować go odpowiednio długo przed sprzedażą. Radzili nie kłaść od razu na ścianę.
    ciekawe, bardzo ciekawe...

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Teoretycznie każdy styropian winien leżakować 3 tygodnie. Co więcej powinno to się odbywać zanim blok styropianowy zostanie pocięty na odpowiedniej grubości płyty. Brak leżakowania oznacza nic innego jak krzywość styropianu /może się zdarzyć, że każda płyta jest wygieta w łuk/. Tak jak napisałam to teoria. niektórzy producenci pilnują tego, ale są też tacy, którzy ZAWSZE sprzedają "jeszcze ciepły".
    Mam nadzieję, że chwila refleksji nad zakupem styropianu też się przyda.
    Życzę powodzenia.

    PS. Leżakowanie pozwala na pełne odprowadzenie gazu użytego do "spienienia" granulatu

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał mik99
    Styropan w momecie wyjazdu za bramy fabryki, już jest wysezonowany...taki standart obowiązuje u wszytkich producentów.
    Tak ja napisał Mik i gość powyzej. Bezsensowne jest sezonowanie styropianu na budowie. A niby po co? By się nie powyginał gdy jest zapakowany (owinięty) tylko cieniutka folia?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen
    Cytat Napisał mik99
    Styropan w momecie wyjazdu za bramy fabryki, już jest wysezonowany...taki standart obowiązuje u wszytkich producentów.
    Tak ja napisał Mik i gość powyzej. Bezsensowne jest sezonowanie styropianu na budowie. A niby po co? By się nie powyginał gdy jest zapakowany (owinięty) tylko cieniutka folia?
    Czy to jest na 100%? Producenmci mają na to papiery ze styropian jest sezonowany?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen
    Cytat Napisał mik99
    Styropan w momecie wyjazdu za bramy fabryki, już jest wysezonowany...taki standart obowiązuje u wszytkich producentów.
    Tak ja napisał Mik i gość powyzej. Bezsensowne jest sezonowanie styropianu na budowie. A niby po co? By się nie powyginał gdy jest zapakowany (owinięty) tylko cieniutka folia?
    Stary. Cieniutka folia owinięta szczelnie wokół zbitki płyt styropianu ma wystarczającą wytrzymałość by nie dopuścić do odkształceń styropianu. Ta wytrzymałość folii jest wystarczająca również do zapewnienia bezpieczeństwa transportu palety cegły klinkrowej z fabryki na plac budowy... Rozejrzyj się tylko po budowach...

    Co do sezonowania u producenta.... nie każdy jest niestety tak uczciwy by rzetelnie przestrzegać rygorów produkcji.... .
    Poczytaj o tym na forum. Kilkoro z Forumowiczów opisywało swoje problemy ze świeżo zakupionym styropianem który "skurczył" im się już na ścianie po montażu.

    Pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    styropian jak każde tworzywo ma skurcz. to fakt nie zaprzeczalny
    ten skurcz jest dwojakiego rodzaju
    -pierwotny (do 24h po wyjęciu z formy) duży skurcz.
    -wtórny i tu niestety jest pewien problem bo on zachodzi cały czas asymptotycznie zmieżając do pwenej wartości.
    rzeczywiście producenci przed pocięciem winni sezonować bo bez tego po pocięciu styropian nie trzymalby wymiarów i wielu tak robi że sezonują jakieś 2-3 tygodnie
    co nie znaczy że pożniej nie następuje dalszy skurcz, następuje ale już w bardzo małym (wręcz pomijalnym) stopniu,
    wiem z doświadczenia że płyta 1m długości sezonowana u mnie przez 3 miesiące skurczyła się jakieś 1 mm czy to dużo czy mało oceńcie sami.
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wowka
    ... Cieniutka folia owinięta szczelnie wokół zbitki płyt styropianu ma wystarczającą wytrzymałość by nie dopuścić do odkształceń styropianu. Ta wytrzymałość folii jest wystarczająca również do zapewnienia bezpieczeństwa transportu palety cegły klinkrowej z fabryki na plac budowy...
    Folia zabezpiecza przed powyginaniem styropianu ale tylko płyty które są w wewnętrznej części balota. Kupując baloty można zauważyć arkusze zewnętrzne są zaokrąglone a płaszczyzna nie trzyma lini prostej. Dlaczego? Może dlatego, że była zbyt ciasno "założona" i się tylko odkształcił. Kolejna sprawa to baloty nie zawsze są tak bardzo szczelnie pakowane ale tylko na tyle aby ułatwić transport a w szczególności przenoszenie pojedyńczych balotów i uniknięcia rozdmuchania ich drobnym podmuchem (co się może zdarzyć)
    Co się zaś tyczy cegły klinkierowej to w tej chwili nie kojarzę jak jest zabezpieczona na czas transportu, czy tylko samą folią czy również taśmami mocującymi. Bardzo dużo materiałów budowlanych na paletach jest zabezpieczonych folią ale tylko ze względu na ochronę przed zamoczeniem i nasiąkliwością wodą co mogłoby pogorszyć wartość i paramerty danego materiału. Zabezpieczenie materiału bud. przud zsunięciem z palety polega na "owiązaniu" go taśmami mocującymi, która ma owiele większą wytrzymałość jak folia bezznaczenia jakiej jest grubości.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony