dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 93
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    Cytat Napisał nitubaga
    pomagając sobie co nieco ksiązkami, netem i wcześniejszymi planami... wyszło mi tak:



    1 hortensja różowa
    2 hotrensja anabelle biała
    3 żywotnik olbrzymi 'kórnik'
    4 wawrzynek biały
    5 barwinek pospolity
    6 świerk biały daisy white, kosodrzewinka lub coś innego (Monia ratuj Ty masz coś takie z ślicznymi różowymi szyszkami)
    7 funkia ?
    8 funkia ? hm
    9 perukowiec - da radę?
    10 jałowiec
    11 krzewuszka
    12 coś małe? funkia?
    13 żywotnik
    14 pigwowiec
    15 tu cos ładne pod okno.... migdałek w krzaczku?
    16 irga
    17 różanecznik flautando
    18 to samo by nie pojedyncze krzaczki
    19 znów migdałek ... dla symetrii wykusza?
    20 peris mountaun fire - miałam już takie, ale nie doczekał się wkopania i uschło... ale ładnie kwitło...
    21 kalmia ostbo red
    22 azalia jakas biała? czerwona? diamont rosa?
    23 żurawka?
    24 znów cos małe... płożące

    nie jestem przekonana co do funkii... jakoś te roślinki mają swoich wielbicieli... ale ja raczej nie bałdzo... co można w zamian... barwinek? od północy urośnie?

    Jesuuuuu to Ty dżunglę sobie zaprojektowałaś

    Ja nie mam pojęcia co mam zrobić ze swoim 1500m2
    I ile kasy to pochłonie...
    A i wiedzy żadnej...

    Wiem tylko, że chcę róże czerwone/bordowe na pniu szczepione...
    Śliczne są...

    A co do roślin na elewacji, to kiedyś tam słyszałam, że później jest wilgoć na murze... Ale czy to prawda, to niech fachowcy się wypowiedzą.

    Ale ta forma ogrodu jest b. ładna. A ja bym trawki troszkę pozostawiła, bo i szanowny małżonek miałby się czym wykazać, i dzieciaki gdzie bawić...

    To ja już wiem, że będę miała duuuużo trawki i róże

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Rosliny nie miały być na murze tylko na odsuniętym trejażu.

    BTW. to jest trejaż:


    a to pergola:

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    No to teraz rozumiem

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Kasiu, troszkę te roślinki jak dla mnie nagmatwane Przede wszystkim nie dawałabym Daisy White przed hortensjami - z czasem (owszem, potrwa to trochę, ale sądzę, że długo tam zechcesz mieszkać ), będzie wyższy niż te hortensje i nie będzie to dobrze wyglądało. Przed hortensjami ładnie wyglądałyby właśnie żurawki i funkie Zrezygnowałabym również z Kórnika w tamtym miejscu. Może lepiej doradzi Ci Elfir?
    Jeśli chodzi o to moje z różowymi szyszkami - zapewne chodziło Ci o świerka Hoopsi Rośnie wolno, jest formą szczepioną o niebieskich i dłuzszych igłach.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To zacienione miejsce chyba? W takim razie postaw na duże różaneczniki podsadzone niższymi azaliami, hortensjami, choiną kanadyjską (Pendula, Jeddeloh), w jaśniejszym miejscu np. miskant. Jako okrywowe runianak, tawułki Arendsa, zawilce japońskie, bergenie, tiarelle, paprocie,żurawki i inn. Ale! Wówczas nie mozesz pośrodku zrobić rabat lawendowo-różanych, bo będą pasowac jak pięść do nosa.
    Natomiast mozna posadzić duże hortensje - wiechowatą i niższe bukietowe i ogrodowe poprzetykaną strzyżonymi bukszpanami. To do róż będzie pasować. W cieniu hortensje będa słabiej kwitły.

    Dlatego proponowałam pnącza na tle domu, bo one stanowią neutralne tło.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    .... hm... z oświetleniem działki jest tak, że latem ona cała jest w słońcu tyle, że o różnych porach dnia więc i o różnym natężeniu światła... ta część tuż przy budynku też... z tym, że dopiero ok 19 wieczorem....

    natomiast całe ogrodzenie wzdłuż drogi (z lewej strony) jest non stop w słońcu.


    ... jutro spróbuje posiedzieć nad rodo i azaliami tuż przy budynku...

    no coś w końcu sensownego wymyslę, nie

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    No to jestem... ciut mi zeszło, ale "coś" mam... a czy to "coś" ma sens... to czekam na decyzję Autorytetów - tu dygnięcie

    Zatem po pierwsze człowiek jest jednak stworzeniem leniwym dlatego przyszłam sobie ciut z pomocą.... by było wiadomo o czym mowa.. mogłam od razu zacząc inaczej , ale co tam człowiek zawsze mądry po fakcie... damy rade...

    oto działka...



    no to widać z czym walczymy... zdjęcie jest około kwietniowe... i około godziny 10-11...

    Ten cień... w lecie jest jeszcze mniejszy, a na ogrodzenie nie wchodzi wcale... więc ogrodzenie mam jakby na wystawie południowej ale o tym kiedy indziej... najpierw północ - czyli opaska wokół domu...

    Ziemia wokół domu w ciągu doby latem tez jest w słońcu... tylko zawsze ze skosa i o różnych porach.

    Przypomnę plan działań:



    zatem taras, przy nim mała woda, dalej pergola i placyk z lustrem... brutalna rzeczywistość każe mi wybierać między placykiem z lustrem a placykiem zabaw... więc ten pierwszy kilka lat musi poczekać i już

    Tu przerwa technologiczna i zaraz wracam z planem nasadzeń

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    No to jedziemy
    wygląda strasznie, ale starałam się wybierać te rośliny które jeśli nie lubią to choć tolerują półcień... ziemia tam jest do wymiany na taką o odczynie kwaśnym.

    Z góry wygląda to tak



    a in front of jakoś tak



    czas na spis... podaje kilka roślin o podobnych wymaganiach i wyglądzie...

    1. cis pośredni 'mercedes' / ostrokrzew 'blue princess'
    2. berberys 'superb' / 'pink quen'
    3. rh różowy - berryrose / homebush / kilian / irene koster / canon double
    4. rh czerw. - nabucco / tunis / nova zembla / II tasso
    5. rh żółty - klondyke / anneke / goldpracht / silwer slipper
    6. rh biały - calsap / cunnighams white / persil / move / satomi / panda /

    7....ładny iglak - cyprys japoński 'drath / t. szmaragdowa / jałowiec monarh?

    8. trejaż z powojnikami niobe + urszula leduchowska / wiciokrzew np goldflame
    9 trejaż z powojnikami doctor rupel + marie boisselot / wiciokrzew
    10, 11,12,13 to niskie roślinki pod duże rh - fiolet to lawenda, róże i fiolety to wrzośce - peter sparkes, dark star, long white, balkan rose

    14 to kalmia lub peris...

    to szare to kamienie ozdobne...

    a trzy zielone kulki bez numerków to albo jakieś płożące jałowce.... albo hosty...

    Staram się powtórzyć rośliny by nie było tego zbyt wiele... ale nie do końca też mam info co do kwitnięcia... bo się boje czy w lipcu nie będzie to stało ciemne i smutne



    na koniec w rzucie pionowym widac też rabate z dojściem do altany śmietnikowej...

    Te dwa kółka duże to magnolie: nigra + speciosa / susan + royal star

    pod nimi rh nova zembla, toucan, umpqua queen, diorama (ew. peris, gdzie w śrdoku z jałowcem czy wrzosami..)

    ech... skończyłam i jak to wygląda? bo wiem że na obrazku kiepsko

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja bym nie wchodziła ścieżka w sam skośny narożnik. Zrobilabym tam gestwę z wiekszych drzew. Dałoby to wrażenie sasiadowania z "lasem."

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Ja bym nie wchodziła ścieżka w sam skośny narożnik. Zrobilabym tam gestwę z wiekszych drzew. Dałoby to wrażenie sasiadowania z "lasem."
    nie nie to na końcu to ten placyk... tylko nie zamalowałam powierzchni i wygląda jak alejka... teraz tam będzie plac dla dzieci... a potem się osłonimy drzewami (ginko biloba, głóg, niżej jakis migdałek, pięciornik... ale o tym myslę dopiero) i zrobimy zaciszne miejsce na opalanko... i leżaczki w odróżnieniu od tarasu gdzie będzie stoliczek i jedzonko

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Elfir... te rośliny mają sens... wiem, ze jest k o l o r o w o , ale to tylko przez max miesiąc... ja lubie kolory.. pytanie czy nie przesadziłam

    wrzośce to od marca startują, od maja berberys, kalmia i wszystkie rh, od czerwca powojniki, sierpień - wrzesień to lawenda, wrzos nawet do października.... i tło z jałowców...

    no gra to jakoś? czy nie bałdzo? wszystko zniesie półcień i rośnie na kwaśnej ziemi...


    z tym, że po drugiej stronie mam już na liście kilka roślin również pięknych, ale które musze uporządkować....:

    krzewuszki, migdałka, głóg pospołu z lilakami, ginko po środku, tawułki, jaśminowca (snowebelle), tu i tam lilie, perukowiec (royal purple), i hibiskus (choć nie wiem czy wytrzyma), jakas budlejka malutka i żarnowiec na 2 lata.... pigwowce też piękne... i gożdziki... sasanki, jaskry, skalnica...

    no bomba chciejstwa mi siedzi w głowie musze tylko to poukładać okresami kwitnienia... i kolorami.

    Ale ja lubię busz... lubię być atakowana barwami i zapachami... tylko chyba jakies są kanony.. i z tym to mam kłopot...

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał nitubaga
    wrzośce to od marca startują, od maja berberys, kalmia i wszystkie rh, od czerwca powojniki, sierpień - wrzesień to lawenda, wrzos nawet do października.... i tło z jałowców...
    kalmie, różaneczniki, wrzos - gleba kwaśna
    lawenda, cis i powojniki - zasadowa
    żywotnik - obojętna do zasadowej

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    .... aaa...

    to czy jak zrobię niby donice z gleby zasadowej to cis i powojnik pociągnie? czy niestety trzeba się z nimi pożegnac

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    ... i powiedz mi czy Twoim zdaniem... tylko szczerze bez ogródek... taki bum kolorów choc krótki... będzie jakoś wyglądał... czy raczej to stonowac do 2-3 kolorów... biel-róż-fiolet, biel-żółć- czserwień + jałowce



    aaa no i jeszcze coś.... co chyba pominęłam, a moze mieć znaczenie... elewacja domu.... taka jest


  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Masz neutralna architekturę i kolorystykę elewacji.
    Co do kolorów - w przypadku roślin łączenie barw nie ma takiego znaczenia jak w przypadku urządzania domu. Zieleń łagodzi najbardziej skrajne kolory. Jeśli tylko tobie odpowiada eksplozja barw to nie masz się czym przejmować.

    Wiem, ze niektórzy projektanci łączą rośliny o odmiennych wymaganiach ze sobą. Ja tak nie robię, bo to ułatwia (znaczy, łączenie roślin o podobnych wymaganiach) inwestorowi pielęgnację.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    hm... czyli jak posadze powojnika czy cisa na kwaśnawej ziemi.. to po prostu nie będzie kwitł? będzie ale mniej... czy wręcz padnie i szkoda rośliny?

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Rośliny rosną najlepiej, kwitną i są zdrowe w optymalnych dla siebie warunkach.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    ... hm... myślę, że spróbuje... jak się nie uda.. to przesadzę jeśli jeszcze będzie co przesadzać...

    Jest jakaś roślina krórą byś raczej wyrzuciła lub dodała..?

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak juz pisałam - ja bym nie mieszała roślin o różnych wymaganiach.
    Dlatego cięzko mi coś doradzać w kwestii twojej kompozycji.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aniahubi
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.343
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Tak podglądam waszą dyskusję i chciałabym tylko zauważyć, ze lawenda uwielbia dużo slońca - tylko wtedy ładnie rośnie i kwitnie obficie. No i gleba obowiązkowo zasadowa.
    Może lepiej podziel rabatę na bardziej południową dla roślin preferujących podłoże zasadowe, a dalej dla kwasolubnych.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony