dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 71 z 92
Pokaż wyniki od 1.401 do 1.420 z 1825
  1. #1401

    Domyślnie

    Cytat Napisał songoku_xxx Zobacz post
    widzę, że temat umarł...

    tak czy inaczej zaopatrzyłem się w termometry elektroniczne i zmierzyłem co i jak.
    W duże upały przed skrzynką GWC temperatura powietrza ponad 30 stopni, bezpośrednio za skrzynką koło 19. Wynika z tego jasno, że GWC samo w sobie działa i to bardzo dobrze. Cały efekt tracę na kanałach dolotowych bo dmucha już ok 28-29 stopni.
    Cały strych mam zasypany ekofibrem, ale po dokładnym obejrzeniu widzę, że po aplikacji trochę się uleżał, trochę się obsypał i kanały nie są wystarczająco pokryte. Muszę kupić trochę wełny i jeszcze wszystko poprzykrywać bo na strychu to jest z 60 stopni na bank w upały. Mam nadzieję, że to załatwi sprawę.
    DLatego ja mam zaizolowany strych az pod skosy i dziala on jak porzadne GWC caly rok
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #1402

    Domyślnie

    Mam pytanie o filtr przed nagrzewnicą (chłodnicą) GGWC. Typowo filtr jest w rekuperatorze, natomiast na czerpni zwyke najwyżej siatka. Czy nie zbiera się syf w nagrzewnicy? Czy nie powinno się tak dać jakiś filtr (który jednak robi znaczący opór w instalacji)?

    Kilku forumowiczów (@RK?) mają z tego co pamiętam nagrzewnicę na ścianie bezpośrednio za czerpnią, jak sądzę tam filtra nie ma. Trzeba nagrzewnicę jakoś czyścić, jeśli tak, czy jest to uciążliwe (wogóle wykonalne praktycznie)?

    @songoku, rozumiem kanały masz w tej warstwie ekofibru...? Na jakiej długości, jak gruba warstwa ekofibru (i ile nad i pod rurą) i jakie fi rury?

  3. #1403

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Mam pytanie o filtr przed nagrzewnicą (chłodnicą) GGWC. Typowo filtr jest w rekuperatorze, natomiast na czerpni zwyke najwyżej siatka. Czy nie zbiera się syf w nagrzewnicy? Czy nie powinno się tak dać jakiś filtr (który jednak robi znaczący opór w instalacji)?

    Kilku forumowiczów (@RK?) mają z tego co pamiętam nagrzewnicę na ścianie bezpośrednio za czerpnią, jak sądzę tam filtra nie ma. Trzeba nagrzewnicę jakoś czyścić, jeśli tak, czy jest to uciążliwe (wogóle wykonalne praktycznie)?
    Bardzo dobre pytanie! Niech piszą ci co nie mają!

    Ja mam zaraz za czerpnią, przed nagrzewnicą, kasetę z wymiennym filtrem G4 - coś takiego: http://www.harmann.pl/files/Image/produkty/fbm_big.jpg
    Ten filtr dostaje najwięcej syfu, to zrozumiałe. Zazwyczaj jest cały czarny od kominów oraz zawiera sporo much, komarów itp.

  4. #1404

    Domyślnie

    Oczywiście kanały są w ekofibrze na całej długości. Ostatnio jeszcze od góry położyłem wełnę 10 cm (ze 2-3 metry) na poczatku i za tym odcinkiem zamontowalem termometr. Wczoraj był straszny upał i przez większość dnia do domu leciało powietrze dużo chłodniejsze niż na zewnątrz. Na dworze było 35 za GW 21.5 na tym pierwszym termometrze za silnikami i wełna 24 a do domu (w pokoju z najkrótszym kanałem tym co go też przykrylem welna) leciało z anemostatu 25.5 w najdalszym pokoju dmuchane 26.5 wiec tylko 1 stopień więcej a to ok 10-12 metrów kanału. Wiec wynika z tego ze póki się fiber nie gorzeje za bardzo to jest ok. Na koniec dnia temperatury sporo wzrosły bo pierwszy pokój pokazywał 28 a najdalszych ponad 31 stopni. Martwi mnie też ta spora różnica na pierwszym pomiarze za silnikami. Wydaje mi się ze silniki będąc w jednej obudowie działają coś jak rekuperacja. Powietrze nadmuchiwane ogrzewa się od ciepłego zbierane go z domu. Sprawdzę jeszcze ten trop. Oczywiście to sytuacja niepozadana latem, ale zima to będzie nawet niezłe.

  5. #1405

    Domyślnie

    @songoku,

    czy ja dobrze rozumiem że masz skrzynkę na oba napędy, w której kanały są rozdzielone nie szczególnie izolowaną przegrodą (jakaś płyta warstwowa? 2-3cm?)?

    Oczywiście (o ile masz reku) bypass jest włączony?

    Termometry masz umieszczone w kanałach (nie przylgowe)?

    U mnie fiber też jest do poprawki, siadł i porobiły się pustki które chcę uzupełnić (przynajmniej te widoczne), i również na nitki do anemo chyba sypnę jeszcze trochę czegoś (fiber? granulat styro?).

    BTW, masz jakieś obserwacje w temacie o którym pisaliśmy wcześniej z @budowlanym_laikiem, tj. syfienia się nagrzewnicy, masz filtr przed czy po nagrzewnicy?

    A tak na marginesie, to ostatnio wymyśliłem przypadkiem jak upychać termometry w kanałach spiro i kształtkach went.: nawiercę otwory, wkręcę dławiki do przewodów (jakieś PG7 lub PG9) i w nie powinny ładnie wchodzi DSy w tulejkach (osłonkach)

  6. #1406

    Domyślnie

    Nie mam rekuperacji. Termometry są w kanałach. Co do skrzynki z silnikami to masz rację. Zaizolowalem ja tylko od zewnątrz. Silniki od siebie nie maja jakoś specjalnej izolacji. Ja przykrywam kanały welna.
    Nagrzewnice mam przed skrzynka z napędem. Filtry mam skrzynce z napędem. Jak wygląda nagrzewnica to nie wiem bo tam nie zaglądam

  7. #1407
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Witam.
    Mam kilka pytań odnośnie GGWC.
    Wykombinowałem wentylacje mechaniczną z wywiewami grawitacyjnymi.
    Wszystko wg schematu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowy obraz mapy bitowej.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	11,4 KB
ID:	332087
    1. Czy taki układ może się sprawdzić ( na rysunku zabrakło jednej przepustnicy)
    2.Czy zrezygnować z nagrzewnicy tylko sama chłodnica GWC czy zimą może być problem??
    3. Mam wysoko wody gruntowe i postanowiłem wykonać GWC wodny 1 do konałem próbnego wykopu i obecnie na 1,2m występują wody gruntowe ich temperatura wynosi na chwilę obecną ok. 15,5-16,5 czy to normalne temperatury?
    4. Układ miałby być wykonany z jednej rury PE fi 32 długości ok. 120m czy ok.??
    5. Czy Borygo mogę rozcieńczyć w celu obniżenia kosztów??
    6. Czy wentylator kanałowy ma szansę pokonać opory dwóch filtrów + dwóch nagrzewnic + kolanka + ok. 15-20 m rury fi 160 potem rozprowadzenie po domu. Link do przykładowego wentylatora.
    http://www.ecofanet.com.pl/vkm-160-e...FRSeGwod8W8PDA

    Dowiedziałem się już że glikol mogę mieszać w dowolnych proporcjach ( moja sprawa moje ryzyko

    Wyliczyłem straty po stronie ssącej do momenty skrzynki rozprężnej
    czerpnia 20
    filtr eu3 50
    filtr eu 7
    chłodnica 20
    nagrzewnica 20
    max ilość kolan/zakręty 35
    długość kanałów ok. 20m 40

    łącznie 185
    Nie wiem czy filtr f7 przejdzie bo mama bardzo duże straty ciśnienia.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 03-10-2015 o 08:16
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #1408

    Domyślnie

    Witajcie
    Przymierzam się do dokończenie mojego GGWC które zacząłem już długi czas temu.
    Z racji że dedykowane nagrzewnice-chłodnice są dosyc drogie to pomyślałem o zrobieniu innego wymiennika "w rurze".
    Zostały mi 2szt. przejściówki fi 350/200 i pomyślałem żeby zrobić z niego wymiennik rurowy i w nim zwijana spirala (pex, miedz) kilka razy, tak żeby wypełnić tą powierzchnie rury fi 350.Można by jakieś blaszki z aluminium porobić żeby była skuteczniejsza wymiana.
    Czy zrobił ktoś juz coś podobnego i czy ma to prawo jakoś w miarę skutecznie działać?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiennik rurowy.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	36,0 KB
ID:	351198  
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  9. #1409

    Domyślnie

    Ja również mam zakopane rury na GGWC, i ostatnio myślałem czy nie zrobić takiego mixu, żeby je wypełnić wodą (a nie drogim glikolem), w kotłowni dać jakiś tani wymiennik płytowy (ciecz/ciecz), i do rekuperatora (na strychu) z kotłowni puścić krótką pętlę wypełnioną glokolem... Założenie takie, aby tylko podnieść powyżej zera przed reku. Ma to sens?

    @Mr_Mabram, chyba @romano78 robił coś podobnego (w wątku o reku tymi ręcami pisał)...

  10. #1410

    Domyślnie

    Straty , straty, straty

  11. #1411

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Ja również mam zakopane rury na GGWC, i ostatnio myślałem czy nie zrobić takiego mixu, żeby je wypełnić wodą (a nie drogim glikolem), w kotłowni dać jakiś tani wymiennik płytowy (ciecz/ciecz), i do rekuperatora (na strychu) z kotłowni puścić krótką pętlę wypełnioną glokolem... Założenie takie, aby tylko podnieść powyżej zera przed reku. Ma to sens?

    @Mr_Mabram, chyba @romano78 robił coś podobnego (w wątku o reku tymi ręcami pisał)...
    .

    Rozumiem że ta krótka pętla byś wrzucił gdzieś przed wymiennikiem ale nie wiem czy to by wystarczyło. Ja myślę o zrobieniu konkretnej spirali na długości 1m odcinka rury.
    Byłby to chyba najtańszy sposób.
    Inna opcja wymagająca znacznie więcej pracy (spawanie, lutowanie) to rurki np: miedziane pocięte na długość powiecmy 1m ułożone obok siebie jak plastry miodu, z przodu dekiel z otworami, z tyłu dekiel z otworami obspawane w koło rurek, włożone wszystko do jakiej rury, dekle obspawane i mamy super wymiennik.
    Powietrze przelatuje rurkami a glikol krąży w rurze opływając rurki.

    Jestem na "rekuparatorowym" wątku też, ostatnio przerabiałem mój rekuperator ale nie znalazłem wpisów na ten temat od romano78. Musze tam zapukać może ktoś się odezwie.
    Ostatnio edytowane przez Mr_Mabram ; 26-03-2016 o 19:44
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  12. #1412

    Domyślnie

    Będę za niedługo na etapie budowy płyty fundamentowej, dom parterowy powierzchnia płyty około 200 m2, wymiana gruntu na głębokosci około50cm pod płytą.
    Czy zastosować glikolowy gruntowy wymiennik ciepła czy żwirowy, wentylacja mechaniczna? Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania.

  13. #1413

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    .

    Rozumiem że ta krótka pętla byś wrzucił gdzieś przed wymiennikiem ale nie wiem czy to by wystarczyło. Ja myślę o zrobieniu konkretnej spirali na długości 1m odcinka rury.
    Byłby to chyba najtańszy sposób.
    Chodzi mi o pomysł dołożenia wymiennika płytowego i puszczenie glikolu tylko na odcinku kotłownia-strych. Wiem że dodatkowy wymiennik po drodze to jakaś strata, ale liczę że do utrzymania plusa w mrozy starczy. Mały wymiennik płytowy to 150zł? Glikol pod ziemię chyba sporo wiecej.

    Natomiast czy przed reku dać kupną nagrzewnicę czy samorobną to osobna sprawa.

  14. #1414
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.219

    Domyślnie

    Wszystko można spieprzyć...
    Napisz wyraźnie! - NAMIASTKĘ BUDUJĘ...

    Można.
    Wszystko można, tylko po co?....

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #1415
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Po kilku latach chciałbym wrócić do tematu swojego GGWC.
    Gdzieś tam w ziemi mam zakopaną jedną pętlę. Nie pamiętam nawet ile tego jest (może gdzieś na forum pisałem to poszukam)
    No i pytanie na start : Jaka pompa powinna to zasilać ? W sumie chodzi mi o podnoszenie oraz przepływ jaki ma dać (bo ile W itp to bez znaczenia z- zależy od pompy)

    Rozumiem, że podnoszenie tu jest mało ważne, i wystarczy jak będzie jakaś maks 4m itp ?
    A jaki przepływ ?

    Fantom
    ps. Znalazłem : mam chyba 150 mb rury DN32
    Ostatnio edytowane przez szczukot ; 05-05-2016 o 08:42
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  16. #1416
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Po kilku latach chciałbym wrócić do tematu swojego GGWC.
    Gdzieś tam w ziemi mam zakopaną jedną pętlę. Nie pamiętam nawet ile tego jest (może gdzieś na forum pisałem to poszukam)
    No i pytanie na start : Jaka pompa powinna to zasilać ? W sumie chodzi mi o podnoszenie oraz przepływ jaki ma dać (bo ile W itp to bez znaczenia z- zależy od pompy)

    Rozumiem, że podnoszenie tu jest mało ważne, i wystarczy jak będzie jakaś maks 4m itp ?
    A jaki przepływ ?

    Fantom
    ps. Znalazłem : mam chyba 150 mb rury DN32
    To zależy jaką zastosujesz chłodnicę/nagrzewnicę, bo jeśli 500-kę to 0,13 l/s Sądząc po zakładanej mocy Twojego GGWC
    n/p taką: http://barbor.biz/sekcje-kanalowe-ch...ch,131,pl.html

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  17. #1417
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    No fakt. Dzięki - będę musiał sprawdzić.
    I kolejne pytania :
    Jakie zawory, przepływomierz i ciśnieniomierz mozna zastosować ? Czy są to zwykłe do instalacji wodnych czy do mieszanek z glikolem muszą byc jakieś inne?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  18. #1418
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    To zależy jaką zastosujesz chłodnicę/nagrzewnicę, bo jeśli 500-kę to 0,13 l/s Sądząc po zakładanej mocy Twojego GGWC
    n/p taką: http://barbor.biz/sekcje-kanalowe-ch...ch,131,pl.html

    Pozdrawiam
    Cezary
    Przy GGWC musi być większy przepływ cieczy aby uzyskać jako takie chłodzenie ...
    Najlepiej aby temperatura powrotu była jak najbliżej temperatury zasilania ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #1419
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    No fakt. Dzięki - będę musiał sprawdzić.
    I kolejne pytania :
    Jakie zawory, przepływomierz i ciśnieniomierz mozna zastosować ? Czy są to zwykłe do instalacji wodnych czy do mieszanek z glikolem muszą byc jakieś inne?

    Fantom
    Zwykłe ...
    Do GGWC potrzebujesz DZ, chłodnicy, pompki, naczynia przeponowego , manometru, jakiegoś sterowania i tyle ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #1420
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Przy GGWC musi być większy przepływ cieczy aby uzyskać jako takie chłodzenie ...
    Najlepiej aby temperatura powrotu była jak najbliżej temperatury zasilania ...
    Większy, o ile większy?
    Z katalogu można wyczytać 3,39 kW przeniesionej mocy z zasilania wodą 6/12*C, powietrze wlotowe 30*C, wylotowe 16,5*C Fakt, jako medium należy zastosować mieszaninę wody z glikolem, co zwiększy opory przepływu, ale nieznacznie. Nie ma co zbytnio przewymiarowywać pompy cyrkulacyjnej, bo szkoda prądu. Rotametr o max przepływie 12 l/min. wystarczy.
    Większej uwagi wymaga przeniesienie przez chłodnicę 500 m3/h powietrza.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 71 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony