dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 665 z 833
Pokaż wyniki od 13.281 do 13.300 z 16653
  1. #13281
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Faktycznie, pomyślałam o samej płycie, a to dopiero początek.


    Widziałam Twoje linki i przytoczone artykuły. To mnie przekonuje.
    Co Cie przekonuje ? To że Kaizen nie potrafi zinterpretpowac tego co czyta ? To idz lepiej do prawnika a nie pytaj się na forum,
    wszyscy mylą PB z ustawą o prawach autorskich i dlatego jest wszechobecna nadinterpretacja PB , pyta się projektanta o zgodę w przypadku gdy może nas pozwać o prawa autorskie , bo to jest jego dzieło. Ma to zastosowanie głownie do architektów... a nie do tego, że chce zrobić projekt zamienny fundamentów..

  2. #13282
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Co Cie przekonuje ?
    Na co dzień mam pracę ściśle związaną z wykonywaniem paru ustaw. Z doświadczenia wiem, że warto stosować strategię RWD, bo oszczędza Ci to o wiele więcej czasu. Ja po otrzymaniu nowego projektu fundamentu, przejdę się do mojego architekta po wpis do dziennika i nic mnie więcej nie obchodzi. A jak ktoś zapyta (w co wątpię) to wyciągam dziennik budowy i odsyłam go z kwitkiem. Jak nie mam wpisu to muszę się bawić w udowadnianie, że nie jestem wielbłądem. I tracić czas. Po co?
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  3. #13283
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    No to po co się pytasz?
    A przede wszystkim nie architekta tylko konstruktora bo on jest autorem części konstrukcyjnej, rób sobie jak chcesz.... utwierdzasz tylko patologie jaka panuje w prawie...

  4. #13284

    Domyślnie

    Zgadzam się z @jacentym

    [I]Art. 20. 1. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:
    [...]
    4) sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie:
    a) stwierdzania w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem,
    b) uzgadniania możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy
    lub inspektora nadzoru inwestorskiego.
    U mnie już w trakcie budowy KB wpisał do DB nowy projekt płyty (do PnB były ławy).

    Inna sprawa że w PB miałem (na własną prośbę) szerokie zgody na zmiany (m.in. pod kątem fundamentu czy wiązarów).

  5. #13285
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    No to po co się pytasz?
    Zastanawiałam się czy jest wprost napisane, że konstruktor nie musi się na nic zgadzać. W sytuacji kiedy, nawet na forum, te przepisy wywołują ogólną dezorientację w temacie, wolę moje RWD. Ja już nie mam nic do dodania w tej kwestii.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  6. #13286
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seba_m_

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mysłowice
    Dzielnica
    Krasowy
    Posty
    79

    Domyślnie

    Ja się buduję kilkaset metrów obok "Uciu", płytę projektował mi całkiem inny konstruktor a są bardzo podobne, czyli obaj konstruktorzy mają tą samą wiedzę i nie przesadzają żeby nie wykończyć finansowo inwestora.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01-1.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	383197

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	07-1.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	85,6 KB
ID:	383198

  7. #13287
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    @Doli.

    Ja w projecie gotowym miałem fundamenty. Zmiana na płytę jest nieistotna, ale:
    1. Na wszelki wypadek poprosiłem przy zakupie projektu o wpisanie do "zgód na zmiany": zmiana ław fundamentowych na płytę
    2. Od architekta adaptującego mam emailowe potwierdzenie, że zgadza się na zamianę ław na płytę
    3. Pierwszy kierownik budowy z jakim rozmawiałem, nie zgodził się na zamianę ław na płytę, dopiero Brinkmann skierował mnie do kogoś z forum, kto polecił mi kierbuda, który uważa to za normę (zmiana ław na płytę w trakcie budowy - w projekcie zgłoszonym do PNB są ławy) i ten prowadzi moją budowę.

    Druga sprawa koszty - ja miałem 1m humusu do wymiany, doszło 20/30 cm bo była glina.
    Wywóz ziemi kosztował mnie 6,1 tys zł, piasek ok. 7,8 tys .
    Płyta kosztowała mnie 72 tys. (mam szkło piankowe), na XPS będzie kilka tys. taniej (5-7?) - nie daj się "wrobić" w EPS pod płytą.
    Wygląda na to, że dobrze szacujesz.

    Pozdrawiam
    Dominik
    Ostatnio edytowane przez drak72 ; 11-03-2017 o 22:35 Powód: literówki

  8. #13288
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kapi81

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam. Mam pytanie do znawcow tematu, w projekcie plyty mam styrodur 15 cm bede, dawal 10 i 5 i ktory dac na spod a ktory na gore.

  9. #13289
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał drak72 Zobacz post
    Ja w projecie gotowym miałem fundamenty. Zmiana na płytę jest nieistotna, ale:
    1. Na wszelki wypadek poprosiłem przy zakupie projektu o wpisanie do "zgód na zmiany": zmiana ław fundamentowych na płytę
    2. Od architekta adaptującego mam emailowe potwierdzenie, że zgadza się na zamianę ław na płytę
    3. Pierwszy kierownik budowy z jakim rozmawiałem, nie zgodził się na zamianę ław na płytę, dopiero Brinkmann skierował mnie do kogoś z forum, kto polecił mi kierbuda, który uważa to za normę (zmiana ław na płytę w trakcie budowy - w projekcie zgłoszonym do PNB są ławy) i ten prowadzi moją budowę.
    Dzięki za odpowiedź i za te rady. Słyszałam o tych zgodach w projekcie i też planujemy wpisać coś takiego, żeby potem nie było, że architekt nie będzie chciał się podpisać pod projektem. Rozmawiałam z kilkoma kierownikami budowy i są tacy co to "będzie pani zadowoooolona.... zmiana na płytę? nie ma sprawy... wpis w dzienniki? no moooożnaaaa jak pani chce...", są tacy co twierdzą, że to zmiana istotna i bla bla oni nie pozwolą. Rozmawiałam też z jednym sensownym, który potwierdził, że zmiana wprawdzie nieistotna, ale na koniec budowy architekt i tak się musi podpisać pod jego oświadczeniem, że dom jest postawiony zgodnie z projektem (i ze zmianami) więc musi się zgodzić na zmiany. Mamy zamiar załatwić to na drodze pokojowej, bo po co z ludźmi drzeć koty.

    Cytat Napisał drak72 Zobacz post
    Druga sprawa koszty - ja miałem 1m humusu do wymiany, doszło 20/30 cm bo była glina.
    Wywóz ziemi kosztował mnie 6,1 tys zł, piasek ok. 7,8 tys .
    Płyta kosztowała mnie 72 tys. (mam szkło piankowe), na XPS będzie kilka tys. taniej (5-7?) - nie daj się "wrobić" w EPS pod płytą.
    Wygląda na to, że dobrze szacujesz.
    Widzę, że też jesteś z (okolic) Wrocławia. Co rozumiesz przez "wywóz ziemi"? Humus rozprowadziłeś po działce, a glinę literalnie wywiozłeś i to (wraz z ich wykopaniem) kosztowało 6,1 tys zł? A możesz zdradzić jaki masz projekt płyty? Wystarczy opisowo jakie warstwy i czego (jeśli nie na forum, to może w prywatnej wiadomości?). I kto Ci robił projekt płyty? My obecnie szukamy konstruktora żeby tę płytę zaprojektował.

    EDIT: Czytałam Twój dziennik budowy, który dostarczył mi odpowiedzi na te pytania
    Ostatnio edytowane przez Doli. ; 12-03-2017 o 19:39
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  10. #13290
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapi81 Zobacz post
    Witam. Mam pytanie do znawcow tematu, w projekcie plyty mam styrodur 15 cm bede, dawal 10 i 5 i ktory dac na spod a ktory na gore.
    ja miałem akurat 2x6cm więc powiem ci tylko z tego co wyczytałem na forum. Nigdzie nie widziałem zależności co najpierw, kwestia czy będziesz dawał coś z instalacji w styro bo wtedy jakaś różnica jest, inaczej to sądzę że nie ma to znaczenia.

  11. #13291
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź i za te rady. Słyszałam o tych zgodach w projekcie i też planujemy wpisać coś takiego, żeby potem nie było, że architekt nie będzie chciał się podpisać pod projektem. Rozmawiałam z kilkoma kierownikami budowy i są tacy co to "będzie pani zadowoooolona.... zmiana na płytę? nie ma sprawy... wpis w dzienniki? no moooożnaaaa jak pani chce...", są tacy co twierdzą, że to zmiana istotna i bla bla oni nie pozwolą. Rozmawiałam też z jednym sensownym, który potwierdził, że zmiana wprawdzie nieistotna, ale na koniec budowy architekt i tak się musi podpisać pod jego oświadczeniem, że dom jest postawiony zgodnie z projektem (i ze zmianami) więc musi się zgodzić na zmiany..
    Pierwsze słyszę.....

    KB taki wpis czyni.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #13292
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pierwsze słyszę.....

    KB taki wpis czyni.
    Poszukałam i znalazłam taki zapis w art. 57 ust. 2 Prawa budowlanego:

    2. W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony.
    Natomiast ust. 1 pkt 2 lit. a to:
    Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
    (...)
    2) oświadczenie kierownika budowy:
    a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

    Źródło: http://www.przepisy.gofin.pl/przepis...60716,3,0.html
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  13. #13293

    Domyślnie

    Hej
    Mam pytę z rurkami w czwartek stawiamy bloczki na fundamencie i zastanawiam się jaką papę czy co innego zastosować pod bloczki z BK. Jakieś sugestie czy położyć coś co poleci skład budowlany?

  14. #13294
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Odizolowana juz od podloża płyta to nie stricte fundament aby robić nie wiadomo jaką hydroizolacje więc kładzi co ci dadzą i co tanie - nie ma co przepłacać... tu bardziej chodzi o warstwę ślizgową. Ja dawałem najtańsze co mieli gotowe w rolce i wygodne. Nie była to papa.

  15. #13295
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    @adski
    u mnie murarze chcieli dać grubą (0,5 cm) papę, ale skończyło się na "plast papie" cokolwiek to jest, szerokość chyba 30cm (rolki).

    @Doli - dzięki za przeczytanie dziennika - już miałem się pożalić, że tam jest wszystko napisane
    Resztę ziemi , której nie wywiozłem wystawiłem na OLX, znalazłem chętnego do wzięcia, transport dzielimy na pół.
    Zastanów się czy chcesz Ytong na działówki, ja po lekturze forum biorę Silkę - silikaty dużo lepiej tłumią hałas, przez Ytong "wszystko" będzie słychać.

  16. #13296
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Lanie płyty zimą c.d.

    Moja płyta była lana na początku Grudnia, w godz. od 13:00 do 15:00. W nocy przyszedł mróz: minus cztery stopnie.
    W Lutym, jak odkryłem płytę (spod folii) to najpierw się przestraszyłem - wierzchnia warstwa łuszczyła się pod palcem/butem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170218_114328_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	383816Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170218_125537_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	383817

    Jednak jak się później okazało, to była wyłącznie cienka wierzchnia warstwa (powtórzę za kierbudem: "mleczko mróz ściął").
    Wystarczyło zamieść powierzchnię nowo nabytą szczotką i można murować ściany:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170311_104145_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	383818

    Kamień spadł mi z serca.
    Generalnie nie polecam lania w zimie (stres), ale jak ktoś musi, to jak w dzień jest +5 i beton ma dodatki to nie powinno być problemu, nawet jak w nocy chwyci lekki mróz (do minus 5).

    Pozdrawiam z Wrocławia
    Dominik

  17. #13297

    Domyślnie

    Cytat Napisał drak72 Zobacz post
    Lanie płyty zimą c.d.
    k
    U mnie była lana płyta zimą (poczatek też grudnia).
    Płyta nie była zabezpieczona i nic się nie stało ...

    Ale beton z pewnej betoniarni , z dodatkami antymrożeniowymi a później przyjeżdzał podgrzewany ...

    Jak dla mnie jedyny minus budowy w zimę (oczywiście do pewnych temperatur minusowych) to głównie wyższe koszty budowy , bo dodatki do betonu i podgrzewanie betonu trochę kosztują a także późniejsza chemai do zapraw/klei też ...

    Ale oczywiście jak ktoś ma możliwość to lepiej nie budować w zimę , bo zawsze czlowiek spokojniejszy ...

    U mnie z powodu mocno przeciągających się formalności umówiony termin był już nieaktualny i wykonawca poszedł na inną budowę a terminy wiosenne i późniejsze miał już porezerwowane
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 14-03-2017 o 06:37
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #13298
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Poszukałam i znalazłam taki zapis w art. 57 ust. 2 Prawa budowlanego:



    Natomiast ust. 1 pkt 2 lit. a to:



    Źródło: http://www.przepisy.gofin.pl/przepis...60716,3,0.html
    Jak nie umiesz czytać zapisów prawa to lepiej idź do prawnika, zrozum kobieto, że projektant wg tej ustawy to osoba pełniąca samodzielne funkcje w budownictwie, a nie pierwotny jeden jedyny projektant z Twojego domeczku!!!

  19. #13299
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Jak nie umiesz czytać zapisów prawa to lepiej idź do prawnika, zrozum kobieto, że projektant wg tej ustawy to osoba pełniąca samodzielne funkcje w budownictwie, a nie pierwotny jeden jedyny projektant z Twojego domeczku!!!
    Już widzę te tabuny inwestorów , odsyłajàcych do biur projektowych dzienniki budowy, żeby architekt zaakceptował przesunięcie ścianki, przesunięcie, lub rezygnację z komina, ewentualnie zmianę więźby na prefabrykowaną...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #13300
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krasowiaki

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Mysłowice
    Dzielnica
    Krasowy
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krasowiaki Zobacz post
    Witajcie płytowcy!
    Wrzucam (o ile mnie ot nie przerośnie ) koncepcję naszego budynku. Koncepcja jest kompromisem pomiędzy "chciejstwami" a kosztami budowy i użytkowania. Parter to ok ~120 mkw płyty , w ścianach trzpienie , silikaty 18 . Projektu jeszcze dokładnie nie obrabiał konstruktor ale jeśli pod kątem zastosowania płyty, jej warstw , wzmocnień itd mielibyście jakieś uwagi to prośba o komentarze. Budynek będzie na potencjalnej III kategorii szkód, ogrzewanie gazowe - nie planuję "akumulatora"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Płyta v1.2.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	383853
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekrój.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	383864
    Dostałem dziś wstępny rysunek płyty z proponowanym zbrojeniem.
    Z góry dziękuję za wszelkie uwagi
    Ostatnio edytowane przez Krasowiaki ; 14-03-2017 o 10:07 Powód: dodanie przekroju

Strona 665 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony