dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 37 z 37
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edek_25
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Beskid Wyspowy-Pogórze Rożnowskie
    Posty
    27

    Domyślnie

    Właśnie ten VS 5500 jest najlepszy - jest sterownikiem pogodowym, steruje mieszaczem i ma OT.
    A przy sterowniku np. PT 59 TZMa można traktować tylko jako ogranicznik górny temperatury; bo co z tego, że kocioł jest sterowany w funkcji temp. zewn. kiedy podłogówka dostaje taką temp. jaka wynika z danej krzywej grzania. Regulować można tylko termostatami pokojowymi na zasadzie włącz-wyłącz.
    Dopiero zawór mieszający z siłownikiem daje sterowanie jakościowe i komfort temperaturowy i oszczędność gazu.
    Gdybym nie miał w układzie drugiego kotła - na paliwo stałe to w ogóle bym nie stosował układu podmieszania podłogówki.
    pozdrawiam Edek

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał edek_25 Zobacz post
    Właśnie ten VS 5500 jest najlepszy - jest sterownikiem pogodowym, steruje mieszaczem i ma OT.
    Jest właściwie jedynym, który wydaje się być sensownym rozwiązaniem dla użytkownika domowego.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar edek_25
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Beskid Wyspowy-Pogórze Rożnowskie
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał CitroCerber Zobacz post
    Jest właściwie jedynym, który wydaje się być sensownym rozwiązaniem dla użytkownika domowego.
    Czy jesteś w stanie podać jakie masz oszczędności w zużyciu gazu przy zastosowaniu PT 59 ?
    pozdrawiam Edek

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał edek_25 Zobacz post
    Czy jesteś w stanie podać jakie masz oszczędności w zużyciu gazu przy zastosowaniu PT 59 ?
    Najpierw musiałbym mieć do czego porównać

    Poza tym wątek jest o PT55 a my coraz bardziej schodzimy z tematu.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  5. #25
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Northools

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    3City
    Kod pocztowy
    81-331
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam

    Jeśli można troszkę zawrócić głowę, to proszę o małą pomoc.
    Przeczytałem wątek odnośnie sterowania tym piecem za pośrednictwem PT55 i mam kilka pytań. Mam zainstalowany w/w piec w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym o powierzchni ok 200 mkw. Dom został pobudowany w latach 2008/2009 i wykonany jest w technologi gazobeton 24 plus 15 cm styropianu termo organiki, okna z 2 szybami o standardowym na obecne czasy przenikaniu cieplnym. Dach dwuspadowy z 20 cm wełny rockwool megarock 15+5. Budynek jest częściowo podpiwniczony pod salonem, w której to piwnicy znajduje się piec wraz z instalacją kotłową. Instalacja została podzielona na dwa systemy, podłogowy i grzejnikowy. Piec na chwilę obecną sterowany jest prostym Auratonem, działającym na zasadzie 0-1. Układ zbudowany jest w następujący sposób. Z pieca gazowego wychodzi główny pion miedziany idący na poddasze, na którego końcu znajduje się rozdzielacz na 4 grzejniki na poddaszu. Wcześniej z pionu, w piwnicy, odchodzą dwie nitki zakończone rozdzielaczami. Jedna nitka to podłogówka, druga to grzejniki na parterze. Każdy grzejnik i każda pętla podłogowa ma swoje wyjście na rozdzielaczu i swój powrót na kolejnym rozdzielaczu. Dalej po powrocie układ zamyka się w pętle, na ogólnie obowiązujących zasadach. Do tego podłączony jest zasobnik 100l na CWU. Piec posiada pompę i zawór trój drogowy kierujący ciepłą wodę według potrzeby, to na C.O. to na C.W.U. W układzie podłogowym nie posiadam żadnej pompy obiegowej, ani zaworu trój drogowego mieszającego. Chcę dołożyć te elementy, tak aby układ był pełen i działał poprawnie.

    Jestem laikiem i nie chcę nakupować zbędnych elementów, a mój instalator ma dużą wiedzę fachową co do jakości i wykonania pętli. Jeśli idzie już o automatykę, to niestety się gubi. Nie wiem ile pomp i zaworów kupić? Chwilowo planuje zakup zaworu 3 drogowego ESBE TZM do mieszania wody na podłogówce, a zaraz za nią dać pompę WILO STRATOS PICO. Mam jeszcze możliwość dodania pompy na obieg ciepłej wody, lecz nie wiem jaką i czy w ogóle dawać? Czy zawór 3 drogowy ma być zwykły, czy sterowany siłownikiem? Co to zmienia i czy da radę podłączyć to pod ten piec i jak to działa? Czy pompa nie jest za droga, kosztuje ok 700 PLN i czy istnieje jakieś może sterowanie pompą obiegową przez piec, oraz co to daje? Jak to się steruje i po co? Wiem, że piec ma swoją wbudowaną pompę, nie wiem jaką? Czy można zostawić tą pompę na zasilaniu obiegów kaloryferowych i czy ma ona wystarczającą siłę? Czy można dodał kolejną pompę na kaloryfery a wyłączyć tą w piecu? Czy piec może sterować pompami i jak to robi? Wiem, że to dużo pytań i długi list. Nie chcę strzelić sobie gola i przepłacać nadmiernie. Jestem, tak jak każdy zainteresowany optymalnym działaniem pieca na jak najniższej temperaturze i płynącymi z tego oszczędnościami. Przeczytałem wątek na temat sterownika, mogę go kupić, lecz nie rozumiem co on daje, poza różnymi informacjami? Czy protokół OT pomaga w oszczędzaniu gazu przez piec? Co z tym C.W.U., które się nie przełącza właściwie, jak to rozwiązać?
    Chciałbym, aby C.W.U. grzało się tylko w określonym czasie podczas doby. Obecnie piec dogrzewa wodę przez 24/h, zawsze wtedy gdy spadnie temperatura na zasobniku.

    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam Przemek

    Pozdrawiam

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Chwilowo planuje zakup zaworu 3 drogowego ESBE TZM do mieszania wody na podłogówce, a zaraz za nią dać pompę WILO STRATOS PICO.
    Drogie rozwiązanie - czemu akurat taka pompa?

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Mam jeszcze możliwość dodania pompy na obieg ciepłej wody, lecz nie wiem jaką i czy w ogóle dawać?
    To zależy od pojemności układu - wykres wydajności pompy wbudowanej w kocioł masz w instrukcji.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Czy zawór 3 drogowy ma być zwykły, czy sterowany siłownikiem? Co to zmienia i czy da radę podłączyć to pod ten piec i jak to działa?
    Pod kocioł nie - pod sterownik z taką możliwośćią jak najbardziej tak.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    czy istnieje jakieś może sterowanie pompą obiegową przez piec, oraz co to daje? Jak to się steruje i po co?
    Tak - mam tak zrobione u siebie. Kocioł załącza dodatkową pompę w trybie pracy C.O.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Wiem, że piec ma swoją wbudowaną pompę, nie wiem jaką?
    O ile dobrze pamiętam, to jest to opisane w instrukcji.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Czy można zostawić tą pompę na zasilaniu obiegów kaloryferowych i czy ma ona wystarczającą siłę?
    Sprawdź wykresy

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Czy można dodał kolejną pompę na kaloryfery a wyłączyć tą w piecu?
    Pompy w kotle nie można wyłączyć - jedyna możliwość, to ustawienie niższego biegu (jeden z dwóch dostępnych)

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Czy piec może sterować pompami i jak to robi?
    Tak, za pomocą złącza na płycie głównej.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Przeczytałem wątek na temat sterownika, mogę go kupić, lecz nie rozumiem co on daje, poza różnymi informacjami? Czy protokół OT pomaga w oszczędzaniu gazu przez piec?
    N.p. steruje modulacją palnika w kotle.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Co z tym C.W.U., które się nie przełącza właściwie, jak to rozwiązać?
    Chciałbym, aby C.W.U. grzało się tylko w określonym czasie podczas doby.
    Montaż zegara sterującego - tak jak u mnie, lub sterownika, który ma możliwość sterowania tą funkcją kotła.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  7. #27
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Northools

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    3City
    Kod pocztowy
    81-331
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź, lecz prosił bym o konkretną wskazówkę, mianowicie:

    Drogie rozwiązanie - czemu akurat taka pompa? - Nikt mi nie zaproponował nic innego w zamian. Usłyszałem, że jest to najoszczędniejsza pompa, cicha i dobra. Same ogólniki, poza zużyciem prądu. Jeśli wierzyć reklamą jest to nawet poniżej 50 Kwh na rok. A co proponujesz innego i dlaczego? Czy można to podłączyć pod sterownik i czemu to ma służyć?

    Dalej pytałem o zawór 3D z siłownikiem lub bez. Jest kilka możliwości ESBE, Helwita... nie wiem jaki i czy TZM czy z siłownikiem? Jeśli z siłownikiem to po co, co to daje? Siłownik to dodatkowy koszt. Mogę go ponieść, lecz nikt mi nie wytłumaczył w jakim celu? Rozumiem, że można go podłączyć po sterownik, ale po co, co to daje?

    Rozumiem, że dodatkowa pompa obiegowa zamontowana na obwodzie podłogówki może zostać podłączona pod piec. Jak dobrze zrozumiałem zostanie załączona po odpaleniu się trybu C.O. W przypadku nie podłączenia jej pod piec będzie chodziła non stop, tak? Jaką pompę kupić, jeśli nie wspomniane Wilo Stratos Pico i dlaczego? Jak podłączyć pompę pod piec, aby ten nią sterował? Przeczytałem później, że za pomocą złącza na płycie głównej. Więc musi być pompa z możliwością podłączenia do pieca. Jak i jaki kabel?

    Rozumiem, że pompy w piecu nie da się pominąć, czy też wyłączyć. Jak pisałeś, można tylko zmieniać biegi 1-2 w zależności jak sądzę od wysokości podnoszenia. U mnie, najdalej umieszczony kaloryfer jest 11 mb w linii prostej od rozdzielacza na piętrze, a rozdzielacz jest 4 mb nad piecem. Uwzględniając całą drogę, pion i drogę od rozdzielacza to jakieś 15 mb. Czy ta pompa wydoli? Zapewne życie pokaże.

    Piszesz, że sterownik OT steruje modulacją palnika. A czy piec obecnie nie moduluje? Nie wiem, pytam? Co jeszcze robi ten sterownik, poza programowaniem trybów grzania? Steruje C.W.U.? Jak to robi?

    Piszesz o montażu zegara sterującego C.W.U. Jaki to zegar, gdzie jest podłączony i co jest podłączone do niego? Jaki inny sterownik ma taką możliwość. Celcia, może ją kupić?

    Nie jestem zwolennikiem pogodówki. W mojej ocenie jest to rodzaj sterowania, mający na celu zapewnienie jak najbardziej optymalnej formy ogrzewania. Optymalna w moim rozumieniu, to najbardziej komfortowa. Jak ma być komfortowo, to nie może być tanio. To nie idzie w parze. Uważam, że sterowanie pogodowe podnosi zużycie gazu. Opcja z uczącym się sterownikiem pokojowym, działającym z wyprzedzeniem jest rozwiązaniem optimum w moim przypadku. A zarazem tanim. Tak myślę. Mylę się? Przepraszam za ilość pytań, ale ogólniki nie pomogą mi w problemie. Bardzo potrzebuję konkretów. Jak nie to, to co i dlaczego? Nie znam się na temacie, a każdy zainteresowany chce mi opylić najdroższy towar. Mój instalator, połączy mi to w całość. Ale nie potrafi doradzić w automatyce. Myślę jeszcze o założeniu rotametrów na rozdzielaczu podłogowym, ze względu na duży opór układów podłogowych. Na jednym rozdzielaczu mam 4 układy o różnej długości. Dwa są blisko na parterze, a dwa daleko na poddaszu. Inna długość rury i inny opór. Czy się mylę i przesadzam?

    Proszę o fachową pomoc, jeśli jest to możliwe.

    Pozdrawiam
    Przemek

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Drogie rozwiązanie - czemu akurat taka pompa? - Nikt mi nie zaproponował nic innego w zamian. Usłyszałem, że jest to najoszczędniejsza pompa, cicha i dobra. Same ogólniki, poza zużyciem prądu. Jeśli wierzyć reklamą jest to nawet poniżej 50 Kwh na rok. A co proponujesz innego i dlaczego? Czy można to podłączyć pod sterownik i czemu to ma służyć?
    Pompa nie będzie chodziła cały rok na okrągło, więc prognozowane oszczędności nie będą na tyle znaczące, żeby stosować zaawansowaną pompę - ja wybrał bym cokolwiek 25/40 lub 25/60 w rozsądnej cenie (zależnie jak wysoko ma tą wodę pchać)

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Dalej pytałem o zawór 3D z siłownikiem lub bez. Jest kilka możliwości ESBE, Helwita... nie wiem jaki i czy TZM czy z siłownikiem? Jeśli z siłownikiem to po co, co to daje? Siłownik to dodatkowy koszt. Mogę go ponieść, lecz nikt mi nie wytłumaczył w jakim celu? Rozumiem, że można go podłączyć po sterownik, ale po co, co to daje?
    Siłownik musi być połączony z odpowiednim sterownikiem - nie ma ich zbyt wiele i z reguły są dość drogie.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Rozumiem, że dodatkowa pompa obiegowa zamontowana na obwodzie podłogówki może zostać podłączona pod piec.
    Tak.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Jak dobrze zrozumiałem zostanie załączona po odpaleniu się trybu C.O. W przypadku nie podłączenia jej pod piec będzie chodziła non stop, tak?
    Dokładnie. Możliwa jest jeszcze opcja taka jaką miałem na początku - włącznik termiczny mocowany na rurze CO.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Jaką pompę kupić, jeśli nie wspomniane Wilo Stratos Pico i dlaczego?
    Ja mam wilo RS 25/40 i jestem zadowolony. Ogólnie to niekoniecznie coś najtańszego - wybierz pompę znanego i sprawdzonego producenta, w rozsądnej cenie (bez żadnych bajerów w stylu sterowanie elektroniczne itd..) z możliwie najdłuższą gwarancją.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Jak podłączyć pompę pod piec, aby ten nią sterował? Przeczytałem później, że za pomocą złącza na płycie głównej. Więc musi być pompa z możliwością podłączenia do pieca. Jak i jaki kabel?
    Pompa podłączona przewodem neutralnym na stałe do sieci, przewód fazowy włączany przez zwarcie styków przekaźnika, które są wyprowadzone na złącze X7 (piny 1 i 3) + ustawiona odpowiednia opcja w kotle. Działać będzie każda pompa, kabel zwykły dwużyłowy dostosowany do mocy pompy

    Tutaj temat o dodatkowej pompie:Podłączenie dodatkowej pompy do kotła DeDietrich MCR/II 24T

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Czy ta pompa wydoli? Zapewne życie pokaże.
    Policz wysokość i sprawdź na wykresie

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Piszesz, że sterownik OT steruje modulacją palnika. A czy piec obecnie nie moduluje? Nie wiem, pytam?
    Jeśli nie masz podpiętego czujnika temperatury zewnętrznej i sterownik typu włącz/wyłącz to tylko w niewielkim stopniu - używając bardziej sterownika/chronotermostatu możesz zmusić go do oszczędniejszej pracy.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Co jeszcze robi ten sterownik, poza programowaniem trybów grzania? Steruje C.W.U.?
    Oba chronotermostaty, które miałem (jednego nadal mam - linki do opisu w mojej stopce) umożliwiają sterowanie CWU oraz CO.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Jak to robi?
    O to pytaj producenta - nie znam szczegółów konstrukcyjnych. Po opis zapraszam do tematów podanych w moim podpisie.

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Piszesz o montażu zegara sterującego C.W.U. Jaki to zegar, gdzie jest podłączony i co jest podłączone do niego? Jaki inny sterownik ma taką możliwość.
    Jest podłączony stykami bezpotencjałowymi do złącza X5 na płycie głównej kotła. Sterownik jest właściwie dowolny - ja swój robiłem sam (miałem dwie sztuki, ale jedna już "powędrowała" do jednego z forumowiczów)

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Celcia, może ją kupić?
    Celcia jest chronotermostatem i oferuje właściwie takie same opcje jak chronotermostat, który ja mam (z jedną różnicą - ceną)

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Nie jestem zwolennikiem pogodówki. W mojej ocenie jest to rodzaj sterowania, mający na celu zapewnienie jak najbardziej optymalnej formy ogrzewania. Optymalna w moim rozumieniu, to najbardziej komfortowa. Jak ma być komfortowo, to nie może być tanio. To nie idzie w parze. Uważam, że sterowanie pogodowe podnosi zużycie gazu.
    Może być taniej w porównaniu do braku takiej regulacji - tanio to będzie, jak nie będziesz w ogóle grzał

    Cytat Napisał Northools Zobacz post
    Myślę jeszcze o założeniu rotametrów na rozdzielaczu podłogowym, ze względu na duży opór układów podłogowych. Na jednym rozdzielaczu mam 4 układy o różnej długości. Dwa są blisko na parterze, a dwa daleko na poddaszu. Inna długość rury i inny opór. Czy się mylę i przesadzam?
    To dobry pomysł i się nie mylisz

    PS. Ponieważ zbaczamy z tematu wątku, jakim jest PT55 zapraszam do zadawania dalszych pytań tutaj:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ietrich-MCR-24
    Ostatnio edytowane przez CitroCerber ; 20-07-2011 o 15:05
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  9. #29

    Domyślnie

    Witam
    Chciałbym dodać swoje zdanie na temat PT55, mam go już od jakiegoś czasu i muszę powiedzieć że zdarza mu się samemu przestawić godzinę co jakiś czas.
    Czy ktoś też to zauważył?
    Potrafi tez samoczynnie zmienić program czasem i nie wiem czy to przypadłość tylko mojego egzemplarza czy wszystkie tak mają.
    Poza tym odczyt parametrów trochę sprawia trudności (trzeba się przyzwyczaić do symbolów).
    Posiada wiele zaawansowanych funkcji na które potrzeba czasu żeby sprawdzić efekty.

    Pozdrawiam
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    muszę powiedzieć że zdarza mu się samemu przestawić godzinę co jakiś czas.
    Czy ktoś też to zauważył?
    Potrafi tez samoczynnie zmienić program czasem i nie wiem czy to przypadłość tylko mojego egzemplarza czy wszystkie tak mają.
    Mój przestawiał czas w momencie chwilowego zaniku zasilania, natomiast nie zmieniał programów.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  11. #31

    Domyślnie

    Witam,
    Właśnie zauważyłem, że kotły Termetu też mają sterowanie Open Therm, więc może taki sterownik byłby dobry?
    Pytanka:
    1. Czy możliwe jest zainstalowanie kilku czujników - w różnych pokojach? To na wypadek, gdyby w którymś z pokojów zrobiło się chłodniej z jakiegoś powodu (np. pokój od północy a w pozostałych pokojach mocno słoneczko przygrzewa - mam tak czasem).
    2. Z jaką dokładnością mierzy ten termostat temperaturę i jakie są wahania temperatury w miejscu zamontowania tego sterownika?
    Moja żona odczuwa różnice rzędu 0,5 stopnia (mam teraz +/-0,25C i to jest za dużo ).
    Czy da radę utrzymać temperaturę w zakresie 0,2-0,3 stopnia?
    Pozdrawiam,
    Mirek
    openSUSE 11.0-wcześniej, teraz Ubuntu - bardziej user friendly
    Nie korzystam z Windowsa
    http://www.jakilinux.org/dlaczego-li...o-nie-windows/

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie Zobacz post
    Witam,
    Właśnie zauważyłem, że kotły Termetu też mają sterowanie Open Therm, więc może taki sterownik byłby dobry?
    Tak, powinien działać - ale nie był testowany przez producenta z kotłami Termet. Termet ma również swój dedykowany sterownik opentherm - CR04.

    Cytat Napisał msobanie Zobacz post
    1. Czy możliwe jest zainstalowanie kilku czujników - w różnych pokojach? To na wypadek, gdyby w którymś z pokojów zrobiło się chłodniej z jakiegoś powodu (np. pokój od północy a w pozostałych pokojach mocno słoneczko przygrzewa - mam tak czasem).
    Nie, żaden z jednostkowych sterowników nie posiada takiej funkcji - dlatego należy je umieszczać w pokoju tzw "reprezentatywnym".

    Cytat Napisał msobanie Zobacz post
    2. Z jaką dokładnością mierzy ten termostat temperaturę i jakie są wahania temperatury w miejscu zamontowania tego sterownika?
    Moja żona odczuwa różnice rzędu 0,5 stopnia (mam teraz +/-0,25C i to jest za dużo ).
    0.5

    Cytat Napisał msobanie Zobacz post
    Czy da radę utrzymać temperaturę w zakresie 0,2-0,3 stopnia?
    żaden sterownik nie zaoferuje takiej dokładności.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  13. #33

    Domyślnie

    Witam,
    Mam pytanie czy regulator PT59x będzie obsługiwał także kocioł Termetu Ecocondens z protokołem Open therm?

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuprian78 Zobacz post
    Witam,
    Mam pytanie czy regulator PT59x będzie obsługiwał także kocioł Termetu Ecocondens z protokołem Open therm?
    Tak, po to właśnie powstał protokoł OpenTherm - wszystko, co go oficjalnie obsługuje jest zgodne - bez różnicy jaki to producent (przynajmniej w teorii).
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  15. #35

    Domyślnie

    Witam ponownie po długiej przerwie
    Przerobiłem nieco moja instalację i dorobiłem się czujnika zewnętrznego do mojego kociołka MCR II bo chciałem przejść na sterowanie pogodowe.
    Dołożyłem również sprzęgło hydrauliczne do mojej instalacji ale nie wiem czy dobrze zrobiłem. Wydaje mi sie że po tym zabiegu muszę grzać znacznie wyżej bo robi się mała "delta" ok 6-8 st. miedzy zasilaniem a powrotem a przepływy na rotametrach i tak za wiele sie nie zwiększyły max 1,5l.
    Zmieniłem ustawienia w moim sterowniku PT55 na pogodowe, krzywa 6 i na auto - również pomiar z czujnika z wewnątrz i musze powiedzieć że kociołek zaczął szaleć, pompa w ogóle się nie wyłączała praktycznie chodziła ze 20h/dobe a kocioł nie mógł jakoś dobić do zadanej temp.
    Przestawiłem ustawienie na "tylko" pogodówka na krzywą 6, bez odczytu temp wewnętrznej i moje zdziwienie że kocioł chodził bardzo długo i palnik nie chciał się wyłączyć - przekroczył ustawienie zadanej zadanej temperatury pomieszczenia.
    Czy ktoś mi wyjaśni jak to działa i jak to ogarnąć?

    Pozdrawiam
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zybie

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    wica
    Posty
    144

    Domyślnie

    Kolego przy grzaniu tylko pogodówką kocioł od automatyki otrzymuje bardzo precyzyjną informację o temperaturze zasilania do której musi się stosować. Natomiast przy sterowaniu sterownikiem pokojowym z uwzględnieniem temperatury wewnętrznej bywa różnie, wszystko zależy od innych nastaw jakie w tym układzie ma realizować sterownik..

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał zybie Zobacz post
    Kolego przy grzaniu tylko pogodówką kocioł od automatyki otrzymuje bardzo precyzyjną informację o temperaturze zasilania do której musi się stosować. Natomiast przy sterowaniu sterownikiem pokojowym z uwzględnieniem temperatury wewnętrznej bywa różnie, wszystko zależy od innych nastaw jakie w tym układzie ma realizować sterownik..
    Dzięki za info kolego Testuję kolejny dzień pogodówkę. Zrezygnowałem z pomiaru wewnątrz domu.
    Po pierwszej nocy jak krzywa miałem ustawioną na 6 rano było prawie jak w piekarniku, poszło 7m3 gazu a była ciepła noc więc sporo kociołek wciągnął.
    Opuściłem krzywa na dół do "4" i zobaczymy co się stanie jutro rano - ile gazu spalone będzie i jak ciepło w domu się zrobi.
    Ale jednego nie rozumiem - dlaczego pompa chodzi w kotle bardzo często, czasem potrafi mielić wodę parę godzin z małymi przerwami. Czy tak ma być?
    Podnosi mi to temperaturę powrotu. Moja "delta" na dzień dzisiejszy to 4-5st. Ale kocioł zasila podłogówkę bardzo nisko bo ok. 27st. więc chyba nie ma się co dziwić.
    No chyba że jak przyjdą chłodniejsze dni to "delta" będzie większa?

    Pozdrawiam
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony