dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Logoterma - wysokie opłaty za ogrzewanie

    Witam,

    Posiadam w mieszkaniu indywidualną stację wymiennikową Meibes URAN, oraz licznik pomiaru ciepła Kamstrup Multical 401. Mieszkanie odebrałem pod koniec 2007 roku. I od początku mam dość spore sumy za ogrzanie mieszkania. Sąsiedzi zresztą też. Moje mieszkanie ma 3 pokoje, pow. 67m2. Rachunki to minimum 300pln, rekordziści płacą 700pln/mieś.
    Do sterowania ogrzewaniem zamontowany jest termostatyczny regulator Siemens RAA20, otwiera kryzę dławiącą - ustawiony na 20stC.

    Problem polega na tym, że według mnie zużycie ciepła jest zbyt wysokie. Średnio w okresie zimowym przy temperaturach zewn. poniżej zera by utrzymać 20stC potrzeba przynajmniej 4GJ dla powierzchni 67m2.
    Mam znajomego, który co prawda ma kawalerkę 55m2 ale jego rozliczenie ciepła za CAŁY okres zimowy to było raptem 6GJ.

    Cechy wspólne obu mieszkań: niska zabudowa (3 kondygnacje), mieszkania środkowe (1 piętro), cegłą typu porotherm, docieplone z zewnątrz styropianem.

    Czy ktoś z Was mógłby dla porównania przedstawić przykładowe miesięczne zużycie ciepła?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej_ar

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ostatnie które pamietam to za 2009 rok w budynku o pow. 2150m2 zużycie roczne ok. 900GJ co daje ok. 0,42GJ/m2 czyli mieszkanie ok 65m2 zużywa około 27GJ przy temperaturze na poziomie ok 20-22st C. Budynek z końca lat 90ych, dodatkowo nieocieplany
    Zużycie 4GJ na rok to zużycie nierealne, niemozliwe do osiągnięcia chyba, że :
    - nikt tam nie mieszka,
    - sąsiedzi ogrzewają ściany
    Nie ma innej możliwości.

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co opisujesz to wychodzi 4,5GJ na miesiąc zakładając 6-miesiecżny okres grzewczy.
    Przypadek, który opisujesz to jest budynek mieszkalny? Licząc powierzchnie 2150m2 mowisz o łącznej powierzchni pomieszczeń czy jest to jedna nie podzielona powierzchnia? Według mnie mając jeden główny węzeł cieplny na taka powierzchnie nie da się porównać z indywidualną stacją mieszkaniową...


    Inną sprawą jest użytkowanie grzejników, ich zaworów i przełożenie tego na prace licznika energii cieplnej. Mój ma dwie sondy, na wejściu i na wyjściu. Zlicza różnicę temperatur i przepływ nośnika w m3. Wynikiem jest jednostka GJ. Czy lepiej mieć włączone caly czas grzejniki czy włączać tylko gdy się jest w domu?
    Zakrecając grzejniki schładzamy dość mocno wode w instalacji CO w mieszkaniu. Gdy uruchomimy system licznik odczytuje wysoką temp na wejściu a niską na wyjściu. De facto woda na powrocie to nośnik energi za który już zapłaciliśmy - przetrzymana i wystudzona w instalacji. Czy jakikolwiek licznik bierze pod uwage fakt, że początkowa wartość w m3 (z góry ustalona) to pojemność instalacji CO i dopiero po jej przepłynięciu powinien zacząć zliczać ciepło (?)

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie przy mieszkaniu 63mkw, tej zimy, przy utrzymywaniu 21st wychodziło średnio 2,5GJ miesięcznie. Mieszkanie narożne

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jakub MEIBES

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-461
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witaj,
    Mam nadzieję, że Twoje wątpliwości dotyczące opłat od tego czasu same się zweryfikowały Logoterma to bardziej złożona sprawa. Podstawowa sprawa to pamiętać, że na wskazanie licznika ciepła mają wpływ dwie zmienne: zużycie co i zużycie ciepłej wody. Jeśli w lokalu zamontowana jest Logoterma, to może zdarzyć się taka sytuacja, że lokal np. 4 pokojowy o powierzchni 80 m2 ma mniejsze zużycie niż np. 2 pokojowy o powierzchni 40 m2. A to właśnie przez zużycie ciepłej wody. Licznik ciepła w Logotermie zlicza całe ciepło lokalu i nie wiemy ile z niego zostało zużyte zimą na co, a ile na podgrzew ciepłej wody. To ile ciepła Logoterma zużyje na co jest zależne jeszcze od wielu szczegółów: np. grubość tego styropianu, wielkość i klasa okien, położenie mieszkania względem stron świata itp. Generalnie Logoterma ma sprawiać, że Twoje opłaty za ciepło w mieszkaniu (co + cwu) są mniejsze od tradycyjnego systemu o 20-30%.
    Inna sprawa, że świeżo po oddaniu budynku do użytkowania i to zimą - opłaty za ciepło będą największe - budynek musi się wygrzać. Z mojego doświadczenia przy 3-4 osobowej rodzinie i statystycznym użytkowaniu z tą Logotermą Uran nie powinieneś zużywać więcej niż 1,5-2,0 GJ na miesiąc średniorocznie. Uwaga: za co i ciepłą wodę!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony