dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 16
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 307
  1. #141
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Przepis pamiętam z części wagowych. I taki jest z tego co sprawdzałem. Objętościówka jest w starych przepisach zwłaszcza do piasku i ciasta wapiennego - bo piasek był zwykle luzem podobnie jak ciasto wapienne, jedynie cement bywał w worach.

  2. #142
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bizslawek
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    Baumit 1 worek 25 kg - to 13,20. Czyli 1 tona 528, u nas było ok 1850 kg czyli: 976,8; porównując do 300 wychodzi różnica w cenie ok 3,3 raza...
    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Możesz to rozjaśnić?
    Nie rozumiem tego zdania.
    Balto podbijam, ja równiez nie kapuje.

  3. #143
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał bizslawek Zobacz post
    Balto podbijam, ja równiez nie kapuje.

    m3 tynku to nie 1000 kg tylko 1850kg - i mam nadzieję że to wystarczy do objasnień

  4. #144
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    wracając do tematu gaszenia wapna hydrotyzowanego - według mnie optymalnie to na worek 20 kg 25 litrów wody. Po próbach obecnie na szprycę rzucam na betoniarke 1,5 worka cementu, 2 szypy wapna i 20 szyp piasku - 4 moje szypy to zapełnione 20 itrowe wiadro. Mam cegłę z sliikatu wiec mogę dać mocną szpryce. Na narzut - 3/4 worka cementu 25 kg, cały worek wapna 20 kg i 20 szyp piasku. Jezeli gdzieś musze dać wiecej tynku niż 0,6 - 1 cm to to w dodatkowym srodkowej warstwie dodaje wiecej cementu. Jeszcze muszę to ocenić po 2 tygodniach czy tynk się nie "piaszczy" . Dawałem wczesniej cały worek cementu na narzut ale za szybko "ciągnął" tynk i kolorem podchodzi pod beton. Używam cementu CEM II (niestety I nieosiagalna) 32,5

  5. #145
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bizslawek
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    83

    Domyślnie

    Dobra jeszcze raz, za miesiac tynki i chce wybrac wedle poprawnych wyliczeń:
    m3 tynku na budowie to ok 1800 kg - 300 zł
    m3 tynku w wora (13 zł/30kg worek) to ok 1400kg - 605 zł
    m3 tynku lekkiego to ok 1150kg - 500 zl
    dobrze czy zle

  6. #146
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał bizslawek Zobacz post
    Dobra jeszcze raz, za miesiac tynki i chce wybrac wedle poprawnych wyliczeń:
    m3 tynku na budowie to ok 1800 kg - 300 zł
    m3 tynku w wora (13 zł/30kg worek) to ok 1400kg - 605 zł
    m3 tynku lekkiego to ok 1150kg - 500 zl
    dobrze czy zle
    Jeżeli tak faktycznie wyglada z cenami i jezeli faktycznie 1m3 tyle wazy to tak jest. Jeszcze jest cos takiego jak karta techniczna produktu i warto ja poczytać - bo zastanawiam sie ile w Baumicie jest cementu. Jeżeli ja bym chciał mieć podobną strukture do BAumitu to bym musiał na m3 tynku dawać 100 kg cementu. Wogóle troche dziwne - Baumit miesza piasek cement i wapno i wychodzi 1400 kg a jezeli mieszasz na budowie to 1850kg

  7. #147
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    grend: Baumit może dawać tzw. lekkie wypełniacze (np. pumeksy) czy podmieniać cement np. popiołami. Przy okazji słowo lekki nie znaczy tańszy. Dobra - wyjaśnienie łopatą. Ty na budowie wrzucasz 1,5 worka (ok 30 kg) czyli - niecałe wiadro cementu (niech będzie typu AV), 2 wiadra wapna i ok 20 wiader piasku, czyli skład jest (objętościowo) ok 0,5 : 1 : 10.
    A Baumit daje cement popiołowy, podmieni piasek np mikrokrzemionką czyli krzemianami, które są objętościowe ale lekkie. W efekcie uzyska tynk lżejszy niż twój. Z racji, że będzie drobniejsze ziarenko, będzie można nim zrobić cieńszą warstwę która jako minimalna będzie mogła iść na ścianę, ale także m3 tego tynku będzie lżejszy.
    Dalej: tobie m3 tynku nie dają nic. Musisz znać zużycie danego tynku na jednostkę miary przy danej jednostce grubości. Z tynków elewacyjnych: zużycie tynku grubości 2 mm na 1 m2 to ok. 3,0 kg (by się łatwiej liczyło), co przy cenie konkretnego koloru 2,0 zł/kg oznacza że 1 m2 kosztuje 2zł (zl/kg) x 3,0 (kg) -> 6 zł (kilogramy się "skracają").
    Uwaga na koniec który koniec i która uwaga - im drobniejsza frakcja w tynku tym musi iść więcej materiału wiążącego by uzyskać parametry i więcej chemi by dało się tym robić. Nie można zapominać, że ciasto wapienne daje i plastyczność i jest materiałem wiążącym

  8. #148

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    wracając do tematu gaszenia wapna hydrotyzowanego - według mnie optymalnie to na worek 20 kg 25 litrów wody. Po próbach obecnie na szprycę rzucam na betoniarke 1,5 worka cementu, 2 szypy wapna i 20 szyp piasku - 4 moje szypy to zapełnione 20 itrowe wiadro. Mam cegłę z sliikatu wiec mogę dać mocną szpryce. Na narzut - 3/4 worka cementu 25 kg, cały worek wapna 20 kg i 20 szyp piasku. Jezeli gdzieś musze dać wiecej tynku niż 0,6 - 1 cm to to w dodatkowym srodkowej warstwie dodaje wiecej cementu. Jeszcze muszę to ocenić po 2 tygodniach czy tynk się nie "piaszczy" . Dawałem wczesniej cały worek cementu na narzut ale za szybko "ciągnął" tynk i kolorem podchodzi pod beton. Używam cementu CEM II (niestety I nieosiagalna) 32,5
    Nie za dużo tego cementu jak na tynk ? Wapna też sporawo, tak mi się przynajmniej wydaje.
    CEM I czasem próżno szukać w składach...ale zobacz w leroy merlin jeżeli masz gdzieś w okolicy - przynajmniej na śl. można bez problemu tam dostać markowy CEM I ale 42,5.

  9. #149

    Domyślnie

    Tynk z worka wymieszam sobie w kajfasie wiertarką.
    Tynk tradycyjny, betoniarką.
    I tu mam problem (a może tylko dla mnie to jest problem?).
    Wiadomo, tynkuję po kilka metrów dziennie. W betoniarce zostaje sporo tynku. By wyczyścić sprzęt, potrzeba trochę wody i jakiś pojemnik.
    Czy to co mam w tym pojemniku mogę użyć następnego dnia? Czyli wrzucam wszystkie składniki + to co mam z wczoraj w postaci osadu na dnie i "wody" nad tym.
    Można tak?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 30-03-2015 o 23:46
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #150

    Domyślnie

    Tynkarze pewnie ci podpowiedzą czy można, ja bym jednak tego raczej użył po domieszaniu świeżych składników do obrzutki kolejnej ściany lub kolejnego pomieszczenia, mniejsze szanse na jakieś problemy bo to później wierzchnią warstwą tynku przykryjesz.

  11. #151
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Nie za dużo tego cementu jak na tynk ? Wapna też sporawo, tak mi się przynajmniej wydaje.
    CEM I czasem próżno szukać w składach...ale zobacz w leroy merlin jeżeli masz gdzieś w okolicy - przynajmniej na śl. można bez problemu tam dostać markowy CEM I ale 42,5.
    ... z cementem w szprycu czy narzucie ? Tak naprawdę dowiem się za 2 tygodnie czy to są, były dobre proporcje jak cement dobrze już zwiąże. Przy obróbce sciany jest OK. Nie chce tez dopuscić aby ściana mi się "piaszczyła" bo wtedy bedę miał problem z gładzią.
    Jako amator w ciągu 3 godzin połozyłem 10,5 m2 tynku ale wcześniej miałem zrobioną szprycę i listwy. Także nie przykładałem się do zacierania bo to wyrównanie pod płytki

  12. #152

    Domyślnie

    W narzucie, zbyt dużo cementu też potrafi sprawić, że zaprawa słaba, krucha, sypie się i pęka, a gdy pęka to i czasem się odspaja od ściany i tynk jest "głuchy" - zbyt prędko brakuje cementowi wody do prawidłowego wiązania.
    Wydaje mi się, że to jest częsta wada mocnych gotowców w workach - nie to, że za słabe a zbyt mocne, tynk zamiast powoli związać "spali" się bo proces wiązania i twardnienia przerwie brak wilgoci.
    Tu są takie same procesy jak w betonie - gdy beton prędko wyschnie jest popękany i słaby, "piaszczą" się jego powierzchnie.

    Zastanawiam się, czy tynków nie powinno się delikatnie zrosić po paru dniach tak jak się to robi z betonami i wylewkami cementowymi aby podtrzymać proces twardnienia.
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 31-03-2015 o 20:52

  13. #153

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post

    Zastanawiam się, czy tynków nie powinno się delikatnie zrosić po paru dniach tak jak się to robi z betonami i wylewkami cementowymi aby podtrzymać proces twardnienia.
    Ten z Baumitu

    Świeżo
    otynkowane powierzchnie należy przez 2 dni utrzymywać w stanie wilgotnym
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #154
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Bo jak powierzchnie będą w stanie suchym to o ile mnie moja podstawowa wiedza nie myli... nie zwiąże cement, a wtedy miotełka do wora i do śmieci...

  15. #155

    Domyślnie

    Dwa dni wystarczą?
    Widzę u siebie że wieniec pije jak oszałały. Ściany z bloczków betonowych znacznie mniej.
    Tynk z baumitu mpi25 bez gruntu, ściana zlana wodą + tynk zraszany w sumie przez 3 dni po tynkowaniu.
    Po świętach może coś przelecę w piwnicy na swoim piasku i tradycyjnym tynku.
    Na razie to próby. Później ocenię, co lepsze w wykonaniu.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 03-04-2015 o 08:39
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #156
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    U siebie zraszałem na drugi dzień do zacierania i tyle.
    Ściany nie zraszałem wodą. Obrzutka z "agregatu" była na tyle mokra, że nie widziałem takiej potrzeby. Tynk też robię bardziej "mokry". Ale ja mam ściany z silikatu... Na cegle czy wieńcu na drugi dzień nie da się zacierać przy takiej pogodzie, tynk za miękki.
    Robiąc samemu popołudniami tynk z worka to spore ułatwienie i dlatego go wybrałem. Praktycznie nie ma odpadu jak przy betoniarce, mieszam w środku, mycie sprzętu zajmuje 2 minuty. A, że jest drożej no cóż coś za coś.
    10 lat temu tynkowałem garaż: piasek, cement i wapno... w płynie. Proporcje takie żeby się dobrze robiło - metodą prób i błędów. Tynk wyszedł ok, nic się z nim nie dzieje. Także radzę się tak nie przejmować tymi proporcjami, wapnem itp. itd. "Zawodowy tynkarz" to sobie na budowie na bieżąco koryguje skład mieszanki jak mu coś nie pasuje. A wapno w płynie zamiast tego z worka - czemu jeździsz autem jak furmanki były ok i eko?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  17. #157
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Dwa dni wystarczą?
    Widzę u siebie że wieniec pije jak oszałały. Ściany z bloczków betonowych znacznie mniej.
    Tynk z baumitu mpi25 bez gruntu, ściana zlana wodą + tynk zraszany w sumie przez 3 dni po tynkowaniu.
    Po świętach może coś przelecę w piwnicy na swoim piasku i tradycyjnym tynku.
    Na razie to próby. Później ocenię, co lepsze w wykonaniu.

    PS.
    Można tynk z "Baumitu uszlachetnić"? Czyli dorzucić cementu albo wapna?
    Z betoniarki jest dużo odpadu, nie da rady tego wykorzystać na obrzutkę nowych ścian, Za dużo.
    Jedynym sensownym rozwiązaniem jest wrzucenie tego do betoniarki następnego dnia. Inaczej nie ma sensu kombinować, tylko kontener na budowlane odpady 2x w roku.
    dwa dni wystarcza - tzn dwa dni wcześniej polewasz ściane wodą ? Klaudiusz z tą wodą to nie przesadzaj nie mamy na dworze + 30 stopni. Chodzi o to ze przed nałożeniem szprycy póxniej następnej warstwy trzeba ścianę zmoczyć wodą. Ja nie widziałem u tynkarzy dodatkowego zlewania scian

  18. #158

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Obrzutka z "agregatu" była na tyle mokra, że nie widziałem takiej potrzeby. Tynk też robię bardziej "mokry". Ale ja mam ściany z silikatu...
    Obrzutka, to standardową robiłeś? Czy rozrzedzałeś baumit?
    Na razie mam piwnicę do zrobienia do nauki
    "Agregat" także przetestowany
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #159
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    hejnel bo to jest różnica miedzy tynkiem z wora a z betoniarki. Z betoniarki musisz zacierać od razu a z wora na drugi dzień

  20. #160
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Zacierasz jak na tyle wyschnie, nie ma zasady. Z worka jak się zrobiło +15 na dworze już ciężko się zacierało po 24h.
    Obrzutka też z baumitu - ma grubsze ziarno.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

Strona 8 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony