dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 26 z 86
Pokaż wyniki od 501 do 520 z 1709
  1. #501

    Domyślnie

    Kolego Dendrytus, jak już ktoś wcześniej wspomniał, również i ja zaczynam myśleć iż jesteś pracownikiem lub instalatorem firmy Homiq, bo naprawdę zaciekle bronisz tego producenta. Ja do was nic nie mam bo wasza oferta jest bardzo podobna do Nexo (którego ja jestem przedstawicielem) poza tym działamy na tym samym rynku Uważam że konkurencję należy szanować i poznać ich technologię (no chyba że mówimy o Fibaro bo to są oszuści i tylko psują rynek)
    Forum inteligentny dom - pytaj a zostaniesz oświecony

  2. #502
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    fibaro psuje rynek? Można rozwinąć.

    Ogólnie nie przeszkadza mi że między sobą się sprzeczacie, nawet to zdrowe Ale chamstwa nie lubię.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  3. #503

    Domyślnie

    Cytat Napisał ohnsorge1982 Zobacz post
    (no chyba że mówimy o Fibaro bo to są oszuści i tylko psują rynek)
    Homiq to też oszuści, jak większość firm, które ukrywają przed klientem właściwości produktu lub małym drukiem wprowadzają niekorzystne zapisy w umowach. Rzetelna firma udziela informacji z czego składa się produkt lub usługa i ile ona kosztuje, czyli kosztorys. Korzystanie z PC-ta jako sterownika to dyskwalifikacja.
    Co z konserwacją linuxa i wentylatorów? Pecet nie jest urządzeniem do ciągłej pracy, przynajmniej taki.
    Podłączanie komputera przy pomocy dziesiątek kabli do rozdzielni 400V ? Zwariowali ? Prawdopodobnie Homiq wykorzystuje karty przekaźnikowe albo coś w tym stylu, bo topologia gwiazdy plus pecet na to wskazują. Tak naprawdę to sprzedają stronę internetową na komputerze z linuxem, może jakoś skompilowaną - złośliwie, aby użytkownik musiał płacić za wszystkie zmiany funkcjonalności. Tego do końca nie wiemy, bo nie chcą powiedzieć.
    Ja wchodzą w PLC i nie zamierzam wydać na to wiecej niż kilka tysiecy. Za software kilkadziesiąt tysiecy? Oszalei?
    Fibaro jakie jest takie jest ale nie ściemnia tak jak Homiq. Nexwell - nie pasuje mi, bo te ich moduliki ciągną prąd i wszystko kosztuje po kilka stówek.
    PLC robi dokładnie to samo.

  4. #504
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał perkolator Zobacz post
    Homiq to też oszuści, jak większość firm, które ukrywają przed klientem właściwości produktu lub małym drukiem wprowadzają niekorzystne zapisy w umowach. Rzetelna firma udziela informacji z czego składa się produkt lub usługa i ile ona kosztuje, czyli kosztorys. Korzystanie z PC-ta jako sterownika to dyskwalifikacja.
    Co z konserwacją linuxa i wentylatorów? Pecet nie jest urządzeniem do ciągłej pracy, przynajmniej taki.
    Podłączanie komputera przy pomocy dziesiątek kabli do rozdzielni 400V ? Zwariowali ? Prawdopodobnie Homiq wykorzystuje karty przekaźnikowe albo coś w tym stylu, bo topologia gwiazdy plus pecet na to wskazują. Tak naprawdę to sprzedają stronę internetową na komputerze z linuxem, może jakoś skompilowaną - złośliwie, aby użytkownik musiał płacić za wszystkie zmiany funkcjonalności. Tego do końca nie wiemy, bo nie chcą powiedzieć.
    Ja wchodzą w PLC i nie zamierzam wydać na to wiecej niż kilka tysiecy. Za software kilkadziesiąt tysiecy? Oszalei?
    Fibaro jakie jest takie jest ale nie ściemnia tak jak Homiq. Nexwell - nie pasuje mi, bo te ich moduliki ciągną prąd i wszystko kosztuje po kilka stówek.
    PLC robi dokładnie to samo.
    na twoim miejscu raczej bym uwazal z takimi uwagami bo forum do konca anonimowe nie jest a wypowiedz "oszusci" moze skonczyc sie dla ciebie procesem
    masz prawo do swojego zdania ale to przesada!
    nic nie wiesz o naszym sytemie i opierasz sie na domyslach
    pewnie ktos ci podziekowal za oferte z ktorej wszystko wiedzial :
    - 1x modul plc 2235
    - 2x przekaznik rp234
    - 30x kabelek
    - 1x wizualizacja na zamowienie
    i wybral nasza, bo my gwarantujemy klientowi funkcjonalnosc i realizacje jego oczekiwan a nie liste enigmatycznych urzadzen

    watek schodzi na psy bo z merytorycznych wskazowek udziela sie tu grono sprzedawcow, ktorzy widocznie nie maja co robic
    i pisza bzdury zamiast podzielic sie wiedza

    lepiej byscie napisali cos o ciekawych realizacjach

  5. #505
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dokładnie. To ja mam pytanie odnośnie funkcjonalności.

    - Chciałbym aby system mi obsługiwał zliczanie pobranej energii z 3 faz ( statystyki)
    - Pobór wody (statystyki)
    - informacja o awarii pompy obiegowej. Czytałem na forum ze da się to zrobić.

    Jak to jest realizowane w waszych systemach?
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  6. #506

    Domyślnie

    Cytat Napisał ohnsorge1982 Zobacz post
    Kolego Dendrytus, jak już ktoś wcześniej wspomniał, również i ja zaczynam myśleć iż jesteś pracownikiem lub instalatorem firmy Homiq, bo naprawdę zaciekle bronisz tego producenta.
    Masz jakiś problem ze zrozumieniem przeczytanego tekstu. Jestem instalatorem KNX/EIB. Preferuję osprzęt firmy GIRA.
    A moje posty na ogół walczą dyletantami, miejskimi legendami i bzdurami ignorantów
    Uważam że konkurencję należy szanować i poznać ich technologię (no chyba że mówimy o Fibaro bo to są oszuści i tylko psują rynek)
    Psują rynek? Jak nowa skoda może popsuć rynek BMW czy Porsche?

    Cytat Napisał perkolator Zobacz post
    Homiq to też oszuści, jak większość firm, które ukrywają przed klientem właściwości produktu lub małym drukiem wprowadzają niekorzystne zapisy w umowach. Rzetelna firma udziela informacji z czego składa się produkt lub usługa i ile ona kosztuje, czyli kosztorys.
    Bodajże Edisona poproszono o usunięcie pewnej usterki związanej z wibracjami turbiny w elektrowni. Usterka była na tyle poważna, że przez kilka tygodni nikt nie potrafił jej usunąć. Edison po kilku próbach i kilku godzinach obliczeń narysował na turbinie krzyżyk i uderzył młotkiem. Za całość zażądał 10 000$. Poproszono go, aby wyszczególnił na rachunku skąd wzięła się taka suma. Edison wystawił rachunek na którym było:
    1. uderzenie młotkiem - 1 $
    2. gdzie uderzyć młotkiem - 9 999 $
    3. Razem 10 000$

    Gó*no cię obchodzi jakie mam rabaty i gdzie się zaopatruję.

    Chcesz sobie zrobić dom na PLc to sobie go zrób. Masz od tego dwa tematy.
    TEN JEST O GOTOWYCH SYSTEMACH W DOBREJ CENIE.
    Nikogo nie obchodzi na czym sobie zrobisz dom.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 27-08-2011 o 19:32
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  7. #507

    Domyślnie

    Buduję nawet ciekawą instalację inteligentnego domu. Na razie jeszcze nie mam osprzętu ale chcę zamknąć sprawy kabloteki w skrzynkach. Jeszcze nie wiem czy zlecę system czy będę robił sam z przysłowiowym szwagrem. Wszystko zależy od ceny i co w zamian dostanę. Poradźcie mi proszę czy o czymś nie zapomniałem przy robieniu tych skrzynek? Skrzynki elektryczne są obok skrzynek z cienkimi kablami. Wszystko jest w zasięgu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IB001.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	72116   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IB002.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	72117   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IB003.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	72118  

  8. #508

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestoreq Zobacz post
    Poradźcie mi proszę czy o czymś nie zapomniałem przy robieniu tych skrzynek?
    O szynach 35mm.
    Tak powinno to mniej więcej wyglądać


    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 28-08-2011 o 21:11
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  9. #509

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    - Chciałbym aby system mi obsługiwał zliczanie pobranej energii z 3 faz ( statystyki)
    Na NEXO nie uzyskasz statystyk. Możesz zrobić jedynie wskazanie w systemie bieżącego zużycia oraz aktualnej przybliżonej wartości rachunku za prąd. Wykonuje się to w następujący sposób. Montujesz licznik elektroniczny z wyjściem impulsowym np. 1 impuls=1kWh. Następnie system zlicza impulsy i pokazuje ich aktualną ilość (wskazanie bieżącego zużycia w kWh - dokładnie) lub dodatkowo przemnaża przez stałą wartość (wskazanie bieżącego zużycia w PLN - wartość przybliżona)

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    - Pobór wody (statystyki)
    Podobnie jak prąd tylko tu licznik wody z wyjściem impulsowym.

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    - informacja o awarii pompy obiegowej. Czytałem na forum ze da się to zrobić.
    Jeżeli sprawa dotyczy zwykłej pompy to z niej nie wyczytasz wprost o awarii. Chyba że awarię uzależnisz od poboru prądu przez pompę. NEXO posiada wejścia analogowe do których możesz podłączyć przekładnik prądowy zamontowany na kablach zasilających pompę. Następnie definiujesz zakres prądów który wskazuje na pracę normalną (wynika z minimalnego i maksymalnego poboru prądu przez pompę). Wszystko pozostałe to awaria.
    Innym rozwiązaniem jest montaż czujnika przepływu. W momencie uszkodzenia pompy daje on impuls do systemu z informacją o uszkodzeniu pompy (pod warunkiem że system w tym czasie sam nie wyłączył pompy np. na podstawie harmonogramu lub innego warunku)

    Ciekawe dlaczego nikt wcześniej nic nie napisał na ten temat tylko dalej się "opluwają" na wzajem.
    Forum inteligentny dom - pytaj a zostaniesz oświecony

  10. #510

    Domyślnie

    Cytat Napisał ohnsorge1982 Zobacz post
    Ciekawe dlaczego nikt wcześniej nic nie napisał na ten temat tylko dalej się "opluwają" na wzajem.
    No bo NEXO drogi czy tani jak dla kogo ale to jednak gotowy system. Nie to co hohsztapler homiq sprzedający program na linuxa napisany w perlu i php za kilkadziesiąt tysięcy złotych To jest właśnie powodem niechęci homiqa do ujawnienia z czego składa się ich "rozwiązanie". Nie dawajcie się ludzie naciągać.

  11. #511

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    O szynach 35mm.
    Tak powinno to mniej więcej wyglądać



    Dendrytus to są zdjęcia rozdzielnic wykonanych samodzielnie przez Ciebie?


    Ja też w końcu muszę zrobić rozdzielnicę.

    Mam już kupione 4 rodzielnice natynkowe do połączenia szeregowego i w pionie. W sumie wyjdzie z tego rozdzielnica 200m szeroka i 232cm wysoka

    Jak należy taką rozdzielnicę zaplanować jak ja samych przewodów elektrycznych ma 250 sztuk do wprowadzenia o ilości przewodów niskonapięciowych to lepiej nie będę pisał.

    Czy w swoich rozdzielnicach stosowałeś zugi???
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  12. #512

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    O szynach 35mm.
    Tak powinno to mniej więcej wyglądać
    Ślicznie wykonane, gratuluję ci wspaniałej pracy i samozaparcia w tym finezyjnym łączeniu
    Widzę tam grupy: wyłącznik różnicówkę i obok bezpiecznik S i za tym kilka przekaźników bistabilnych. Czym są te łącznice pomiędzy grupami przekaźników - te z takimi kolorowymi guzikami? Co tym wszystkim steruje? Czy mógłbyś nazwać poszczególne pudełka w tej szafie poza bezpiecznikami, przekaźnikami bistabilnymi i różnicówkami?
    Dziękuję z wyprzedzeniem za odpowiedz

  13. #513

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    Dendrytus to są zdjęcia rozdzielnic wykonanych samodzielnie przez Ciebie?
    Nie. Moje są bardzo podobne.
    Nie daję swoich zdjęć, ponieważ chcę zachować anonimowość, a dodatkowo nie uważam za właściwe reklamowanie własnej firmy na forach.
    Mam już kupione 4 rodzielnice natynkowe do połączenia szeregowego i w pionie. W sumie wyjdzie z tego rozdzielnica 200m szeroka i 232cm wysoka
    To tak naprawdę niewiele mówi. Lepiej podaj liczbę modułów i dodatkowo głębokość.
    Jak należy taką rozdzielnicę zaplanować jak ja samych przewodów elektrycznych ma 250 sztuk do wprowadzenia o ilości przewodów niskonapięciowych to lepiej nie będę pisał.
    Temat rzeka. Generalnie opisy i oznaczenia. Warto zakupić albo małą drukarkę do oznaczeń albo gotowe opisy.
    Ja używam takiej

    ale każda do etykiet będzie dobra. Bez opisów po zszyciu kabli, jakakolwiek modyfikacja to masakra. Warto też zaopatrzyć się w zaciskarkę tulejek na linkę
    Czy w swoich rozdzielnicach stosowałeś zugi???
    Tak, żeby nie powiedzieć jest to oczywistą oczywistością.
    Stosuję też wago (oryginalne)
    http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID...sl/plk-282.htm
    Cytat Napisał inwestoreq Zobacz post
    Ślicznie wykonane, gratuluję ci wspaniałej pracy i samozaparcia w tym finezyjnym łączeniu
    Jak już wspomniałem nie są moje, ale starałem się znaleźć zdjęcie najbardziej zbliżone do moich.
    Widzę tam grupy: wyłącznik różnicówkę i obok bezpiecznik S i za tym kilka przekaźników bistabilnych. Czym są te łącznice pomiędzy grupami przekaźników - te z takimi kolorowymi guzikami? Co tym wszystkim steruje? Czy mógłbyś nazwać poszczególne pudełka w tej szafie poza bezpiecznikami, przekaźnikami bistabilnymi i różnicówkami?
    Dziękuję z wyprzedzeniem za odpowiedz
    Niestety nie wiem o które ci chodzi. Najprawdopodobniej są to zespoły złączek

    lub jakieś podobne
    Zdjęcia są przykładowe ze strony iqhome
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 29-08-2011 o 23:56
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  14. #514
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Widzę że temat staje się merytoryczny, to super

    To ja mam pytanko odnośnie opisów bo wiadomo do jednego domku kupowanie drukarki to przegięcie. Skąd wziąć takie gotowe oznaczenia na kable? Swego czasu szukałem i jakoś kiepsko mi szło.

    Choć teraz zerknąłem http://allegro.pl/przemyslowa-drukar...775207597.html i cena nie zwala z nóg.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  15. #515

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    To ja mam pytanko odnośnie opisów bo wiadomo do jednego domku kupowanie drukarki to przegięcie.
    Choć teraz zerknąłem http://allegro.pl/przemyslowa-drukar...775207597.html i cena nie zwala z nóg.
    Niezupełnie, można znaleźć jeszcze prostsze modele. Taśmy są stosunkowo drogie jak na ilość wydruków, ale wydruki są praktycznie niezniszczalne i można sobie wiele rzeczy świetnie opisać.
    http://allegro.pl/drukarka-etykiet-d...775671900.html
    http://allegro.pl/drukarka-etykiet-b...789699746.html
    Skąd wziąć takie gotowe oznaczenia na kable? Swego czasu szukałem i jakoś kiepsko mi szło.
    http://allegro.pl/oznaczniki-opc-30-...779949360.html
    http://allegro.pl/oznaczniki-kablowe...778669018.html
    http://allegro.pl/oznaczniki-kabli-0...789418307.html
    http://allegro.pl/oznaczniki-omz-1-8...779949133.html
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  16. #516
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo kolega , tego mi było trzeba
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  17. #517

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post

    Niestety nie wiem o które ci chodzi. Najprawdopodobniej są to zespoły złączek
    Zdjęcia są przykładowe ze strony iqhome
    Gdzie jest w takim razie elektronika w prezentowanej przez Ciebie szafie sterowniczej ? Jak nazywa się system w jakim jest to wykonane? Różnicówki i przekaźniki mogą przecież pochodzić niekoniecznie od Moelera.

    Drugie pytanie. Nie jest to system oparty na magistrali prawda? Wszystkie przewody są wysterowywane z tej szafy, bo gdyby była to magistrala to przekaźniki byś zamontował w puszkach. Czy sie mylę?
    Ostatnio edytowane przez inwestoreq ; 30-08-2011 o 15:53

  18. #518

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestoreq Zobacz post
    Gdzie jest w takim razie elektronika w prezentowanej przez Ciebie szafie sterowniczej ? Jak nazywa się system w jakim jest to wykonane? Różnicówki i przekaźniki mogą przecież pochodzić niekoniecznie od Moelera.

    Drugie pytanie. Nie jest to system oparty na magistrali prawda? Wszystkie przewody są wysterowywane z tej szafy, bo gdyby była to magistrala to przekaźniki byś zamontował w puszkach. Czy sie mylę?
    NIEMAM BLADEGO POJĘCIA. Przecież wyraźnie napisałem
    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Nie. Moje są bardzo podobne.
    Nie daję swoich zdjęć, ponieważ chcę zachować anonimowość, a dodatkowo nie uważam za właściwe reklamowanie własnej firmy na forach.
    .................
    Jak już wspomniałem nie są moje, ale starałem się znaleźć zdjęcie najbardziej zbliżone do moich.

    .................
    Zdjęcia są przykładowe ze strony iqhome
    Nie ma znaczenie czy jest to system magistralny czy "autorski". W obu przypadkach przekaźniki montowane są w szafie lub w puszkach.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 30-08-2011 o 21:36
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  19. #519

    Domyślnie

    Na dole tego zdjęcia jest ogromniasty PLC. To te panele z których wychodzi kilkaset kabli. One sterują przekaźnikami bistabilnymi w tej szafie. Prawdopodobnie są to wyjścia PLC z otwartymi kolektorami, a przekaźniki są na 12 lub 24V
    Nie ma co - ten właściciel ma fantazję. 97 przekaźników, kilkanaście różnicówek i bezpieczników.
    Właściciel będzie sterował każdym gniazdem elektrycznym i każdą żarówką. Pytanie tylko po co aż takie to wielkie ?

  20. #520
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To że będzie sterował każdym gniazdkiem i każdą żarówką to mi się akurat podoba. Tylko po co to takie wielkie ?

    No i czekam na nowy nabytek

    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Strona 26 z 86

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony