dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 15
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 296
  1. #61
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Dawno się tak nie uśmiałem Co ma cena wspólnego z wydajnością dolnego źródła? Gdzie ty masz jakieś konkrety w tym względzie. Może jakiś przykład?
    Tanie źrodło czyli za małe i w domu zimno Większość awarii pomp ciepła to zgłoszenie, że nie dogrzewa i w domu jest tylko 16 stopni. Co do serwisu, to na takie zgłoszenia nikt nie chce jeździć Później klient dogrzewa się elektrycznie (o ile kW pozwolą) i wychodzi bardzo drogo pomimo pompy ciepła. Dzisiejsze ceny pomp ciepła i odwiertów wychodzą na tyle drogo, że próba tłumaczenia, że się to opłaca nie ma sensu. Wydanie kilkudziesięci tysięcy na istalacje w porównaniu z kilkoma tysiącami za kable grzejne nigdy się nie zwróci. Jeśli urządzenia nie stanieją to popularność będzie mała i nadal będzie drogo. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    JEŻELI faktycznie zaplacileś za swój system grzewczy o 20 tys. wiecej niż za gazowy to, kwestia przeliczenia opłacalności.
    Nie zrozumiałeś mnie. Otóż właśnie podciągnięcie do mnie gazu wyszło by drożej a dodatkowo co miesięczne opłaty stałe, czy używasz czy nie.

    Pamietaj- lodówka to też PCi i kosztuje 1000 zł. .
    Porównywanie PCi do lodówki jest błędem i wielokrotnie o tym tu pisano.

    ALE jeśli weźmiesz pod uwagę grzanie prundem to wtedy różnica będzie znacznie większa i PCi będzie błędem.
    Jeżeli za minioną zimę zapłaciłem za ogrzewanie 1200zł przy dajmy na to beznadziejnym (dla zobrazowania) COP=3 to przy grzaniu prundem ile bym zapłacił (załóżmy całość w drugiej taryfie) I załóżmy, że za PCI zapłaciłem więcej o 20tyś. niż za system prądowy to okazuje się, że za 7-8lat powinno wyjść na zero. ALE pamiętajmy o CWU! I tutaj czas skraca się już do około 5 lat.

    Tanie źrodło czyli za małe i w domu zimno
    Tanie źródło nie oznacza, że jest za małe. Można zrobić drogie i będzie do d. U mnie temp. DZ tej zimy nigdy nie spadła poniżej 1,5C więc nie jest za małe.

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nie zrozumiałeś mnie. Otóż właśnie podciągnięcie do mnie gazu wyszło by drożej a dodatkowo co miesięczne opłaty stałe, czy używasz czy nie.
    Jeżeli inwestycja w gaz byłaby rzeczywiście droższa niz PCi to oczywiście lepiej PCi.[/QUOTE]

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Porównywanie PCi do lodówki jest błędem i wielokrotnie o tym tu pisano.
    Nie jest błędem bo lodówka to PCi i w tym względzie to pisałam dodając jednak " " jeśli nie zauważyłeś. A ponadto suszarki z PCi też kosztują 3 000 zł.
    Pogadamy za kilka lat kiedy nagle PCi stanieją czy sa tyle warte.




    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jeżeli za minioną zimę zapłaciłem za ogrzewanie 1200zł przy dajmy na to beznadziejnym (dla zobrazowania) COP=3 to przy grzaniu prundem ile bym zapłacił (załóżmy całość w drugiej taryfie) I załóżmy, że za PCI zapłaciłem więcej o 20tyś. niż za system prądowy to okazuje się, że za 7-8lat powinno wyjść na zero. ALE pamiętajmy o CWU! I tutaj czas skraca się już do około 5 lat.
    Liwko, widzisz juz dopasowujesz to do siebie bo 20 000 różnicy to nie wyda przy porównaniu z prundem bo za prund zapłacisz inwestycyjnie ok. 5000 zł a za caly system grzewczy z PCi (tani) 40000 zł więc różnica wtedy wychodzi 35 000 a nie 20 000 zł.
    Ok. 20 000 zl różnicy dotyczylo innych źródeł ale nie prundu, który inwestycyjnie jest NAJTAŃSZY!!!

    A ponadto nie masz taryfy taniej więc nie potrajaj obecnej ceny.
    Skoro obecnie za całodzienny prund za kWh przy PCi koszt wynosi ok. 47 gr (u mnie) to przy taniej 0,25 gr (u mnie) zapłaciłbyś ok 700 zł dla PCi i przy systemie bez PCi i przy alternatywnym COP=4 (tylko za ogrzewanie bez cwu) koszt wyniósłby przy samym prądzie 700*4=2800 zł.

    Zwykły wskaźnik zwrotu statyczny że inwestycja dzielona na koszty eksploatacji jest błędny przy PCi i przy dłuższym zwrocie w latach należy liczyć wskaźnikiem dynamicznym np. NPV.
    I przy 35 000 zł różnicy wyjdzie nagle 17 lat zwrotu wg wskaźnika NPV i to przy uwzględnieniu wzrostu cen za 1 kWh jako 4% rocznie.
    Bez uwzględniania wzrostu wychodzi zwrot po 33 latach wg NPV.
    I nawet dodanie do tego powyżej cwu (nawet aż 150 l/dobę non stop kolor przez cały rok) niewiele zmieni- rożnica w kosztach zostanie w zasadzie ta sama.
    A dolicz jeszcze roczne przeglądy PCi podobnie jak kotły.

    Także widzisz wszystko rozbija się o ceny. Ale prądu nic nie pobije i fakt że ma dodatkowo tania taryfę sprawia że dla głęboko analizujących ludzi jest trudny do pobicia.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Nie jest błędem bo lodówka to PCi
    Tak zasada działania jest podobna tylko spróbuj otworzyć lodówkę i schłodzić dom. Nie da się? A 50 lodówek już da radę? Różnica między lodówką a PCi jest wielka bo w mocy. Idąc twoim tokiem rozumowania że lodówka kosztuje 1000zł to pompa powinna kosztować 50tyś bo ma 50 razy większą moc?
    Twierdzę że 10-15tyś za PCi jest rozsądną ceną.

    I nawet dodanie do tego powyżej cwu (nawet aż 150 l/dobę non stop kolor przez cały rok) niewiele zmieni- rożnica w kosztach zostanie w zasadzie ta sama.

    Stary u mnie idzie 300l na dobę z czego znakomita większość ciepłej.

    A dolicz jeszcze roczne przeglądy PCi podobnie jak kotły
    A widziałeś kiedyś żeby ktoś przeglądał lodówkę? Nawet nie mam zamiaru myśleć o przeglądach.

    Zgodzę się z tobą, że w porównaniu do mat grzewczych ten okres się wydłuży jednak dużo się pisze na tym forum o przepalaniu takich systemów.
    Podłogówka wodna się nie przepali Owszem można ją przewiercić wiertarką więc trzeba uważać

    A 25gr. za tanią taryfę to nie jest tak do końca. Dolicz wszystkie koszty przesyłowe itp. i u mnie wychodzi 0,33gr.

    Wiesz, tak jak ty chciałem zainwestować w niższe rachunki niż zrobić polbruk przed chatą. Teraz mało płacę ale polbruku niet Gdybym zrobił tańsze ogrzewanie to i tak tych zaoszczędzonych pieniędzy bym nie miał bo bym je wydał a tak przynajmniej zima mi nie straszna a polbruk może poczekać
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 18-08-2010 o 18:07

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    "A ponadto nie masz taryfy taniej więc nie potrajaj obecnej ceny.
    Skoro obecnie za całodzienny prund za kWh przy PCi koszt wynosi ok. 47 gr (u mnie) to przy taniej 0,25 gr (u mnie) zapłaciłbyś ok 700 zł dla PCi i przy systemie bez PCi i przy alternatywnym COP=4 (tylko za ogrzewanie bez cwu) koszt wyniósłby przy samym prądzie 700*4=2800 zł."

    Nieważne ile, ważne że za całość łącznie z CWU (COP=4)(sam podałeś taki kop i ja się z nim zgadzam ale specjalnie chciałem zaniżyć żeby nie wyszło zbyt optymistycznie)zapłaciłem 1500zł. Przy grzaniu prądem wyjdzie 1500x4=6000zł. Czyż nie tak? Różnica wychodzi 4500. To ile lat wyjdzie?
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 18-08-2010 o 18:21

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Tak zasada działania jest podobna tylko spróbuj otworzyć lodówkę i schłodzić dom. Nie da się? A 50 lodówek już da radę? Różnica między lodówką a PCi jest wielka bo w mocy.
    przyjmując moc cieplną lodówki na jakieś 300 W można przyjąć, że Twoja pompa ma moc jakieś 30 razy większą.
    Moc 30 razy większa, więc cena powinna być 2 do 3 razy większa. 3000 zł. I tyle PCI będzie kosztować jak będzie tak popularna jak lodówka.

    Dla mnie poważnym problemem jest to, że lodówki "tłuczone" są już od lat i firm z doświadczeniem po uszy (a mimo to sprzęt coraz gorszy - która nowa lodówka wytrzyma 30 lat jak Minsk ?)
    Natomiast w PCI to cały czas mniej lub więcej loteria. I nie o mechanizm sprężarki chodzi, tylko o te cholerne odwierty. Znam dom, gdzie miało być pięknie ale już w same odwierty 70 tys. włożono, bo "nie mają wydajności". Fachowcy rozkładają ręce i każą wiercić dalej.
    desmear

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    która nowa lodówka wytrzyma 30 lat jak Minsk ?
    Co prawda to prawda. Rodzice taką mieli i chodziła 30 lat i wymienili nie bo się popsuła tylko bo trzeba nową i tyle

    Znam dom, gdzie miało być pięknie ale już w same odwierty 70 tys. włożono, bo "nie mają wydajności". Fachowcy rozkładają ręce i każą wiercić dalej.
    A może problem tkwi w górnym źródle?

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    tyle PCI będzie kosztować jak będzie tak popularna jak lodówka.
    Oczywiście że w takim przypadku cena będzie niższa.

    A wracając do tematu to czy nie lepsze były by dotacje np. do odwiertów niż solarów?

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    1. Już widz,e wiesz o co chodzi z tą lodówką wreszcie, czekajmy na tą popularność.

    2. Licz że te ileś cwu musi lecieć przez całe 365 dni w roku przez cały okres zwrotu!
    I wiedz że 300 l wody na dobę to nie wszystko jest cwu a podawanie w przybliżeniu bo może to 200 l a moze 150 a może 250 to mało to znaczy, bo są to spore różnice i przy takich ilosciach mogą mieć większe znaczenie w zwrocie dlatego dobrze byłoby wiedzieć ile jej schodzi.
    A generalnie cwu zużywa się znacznie mniej niż zwu! Chyba że jesteś jakimś wyjątkiem).

    3. Co się przepala???!!!! Tak samo PCi może Ci paść, lub inna częsc systemu grzewczego. A ja CI powiem że żywotność konwektorkow i piecy akumulacyjnych jest wyższa niż PCi a kabli i mat grzejnych znacznie wyższa.
    I nie zamierzasz w ogóle robić przeglądów swojego systemu grzewczego? Odważnie podchodzisz ale OK.

    4. Doliczam, u mnie jest to dokladnie z przesyłem 26 gr. w taniej i 49 gr. w całodziennej.

    5. A ja płącę mało i za to co zaoszczędzone robię teraz schody, taras i cokół a na wiosnę po kolejnej zimie elewację pawdopodobnie.

    6. Łącznie z cwu to średni roczny COP nie jest równy 4 ale nieco co ponad 3. Bez cwu przyjąłem COP=4.

    I nie rozumiesz- nie masz teraz taniej taryfy więc nie możesz robić *4 bo to BŁĄD.
    Przy prądzie nie przyjmuje się grzania prądem całodziennym tylko tanim.
    Calodzienna (którą masz teraz) to ok. 50 gr a tania ok 26 gr (np. u mnie takie są ceny więc takimi liczę). U ciebie może 58 i 33 gr może więc też ok 50% (58/33)
    A więc podziel najpierw te swoje 1500 zł gdzie placilęś te 50 gr za 1 kWh na 2 (bo cena za tanią ok 25 gr) i będziesz mial koszt jaki byś płącił za PCi korzystając (jak przy podgrzewaniu prądem) tylko z taniej taryfy i dopiero wtedy pomnóż przez COP, to będą realne koszty przy prądzie.

    Masz jakiś metraż ileś ocieplenia i ileś zużywasz cwu i koszt za caly system grzewczy za wszystko i wtedy można przeanalizować opłacalność.
    Nic więcej nie mogę napisac bo nie wiem jak duży masz dom ale na pewno PCi jak napisałeś bardziej się kalkulowalo niż gaz skoro inwestycyjnie był droższy ale przy prądzie już niekoniecznie.
    No ale Ty uwazasz ze Ci się oplącalo więc dobrze.

    pzdr
    Ostatnio edytowane przez j-j ; 18-08-2010 o 19:53
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    "I nie rozumiesz- nie masz teraz taniej taryfy więc nie możesz robić *4 bo to BZDURY.
    Calodzienna (którą masz teraz)"

    Mam G12W

    Zobacz mój projekt a zrozumiesz, że nie da się z niego zrobić domu pasywnego a grzania prądem przy takiej wielkiej stolarce się najzwyczajniej w świecie bałem i jestem przekonany że miałem rację. Niewielu by się na taki krok odważyło.
    http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=317
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 18-08-2010 o 19:57

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Jesli masz te ok. 120 m2 i masz tanią taryfę tzn. że masz dom:

    1200 zl/0,33 zl=3636 kWh*COP=4=14545 kWh/117=124 kWh/m2*rok czyli standardowy.

    Wreszcie mając te dane z COP=4 tylko dla c.o. zwrot masz po 10 latach z róznicą w cenie inwestycji 35000 i kosztem 1 kWh w pierwszym roku 0,33 gr,
    Z cwu 120 l/dobę wychodzi zwrot po 9 latach z COP= 3,0 średnim rocznym
    Założyłem że zaplącileś za cały system grzewczy ok 40 tys zł.
    I od tego należalo zacząć.
    Wychodzi bardzo podbnie jak tu kiedy liczyłem:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post3958612
    Jak napisalem
    Bardzo ważna jest cena 1 kWh i to czy będziemy z PCi z niej korzystać tylko w taniej taryfie.


    pzdr
    Ostatnio edytowane przez j-j ; 18-08-2010 o 20:36
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    133m2+podwójny garaż nieogrzewany
    Chatka stoi w prawie szczerym polu. Wiatry hulają aż milo
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 18-08-2010 o 20:49

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j Zobacz post
    Jesli masz te ok. 120 m2 i masz tanią taryfę tzn. że masz dom:

    1200 zl/0,33 zl=3636 kWh*COP=4=14545 kWh/117=124 kWh/m2*rok czyli standardowy.

    Wreszcie mając te dane z COP=4 tylko dla c.o. zwrot masz po 10 latach z róznicą w cenie inwestycji 35000 i kosztem 1 kWh w pierwszym roku 0,33 gr,
    Z cwu 120 l/dobę wychodzi zwrot po 9 latach z COP= 3,0 średnim rocznym
    Założyłem że zaplącileś za cały system grzewczy ok 40 tys zł.
    I od tego należalo zacząć.
    Wychodzi bardzo podbnie jak tu kiedy liczyłem:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post3958612
    Jak napisalem
    Bardzo ważna jest cena 1 kWh i to czy będziemy z PCi z niej korzystać tylko w taniej taryfie.


    pzdr
    Ok. Ja w obliczeniach brałem pod uwagę tu i tu ogrzewanie podłogowe wodne więc w tym momencie też się nie myliłem, że będzie około 5 lat
    Tak czy siak nie jest to długi okres w porównaniu do solarów bo o tym jest w tym temacie
    Co do przeglądów to takich nie ma. Z tego co czytałem to tylko jedna firma każe takie robić i to za grube pieniądze. A gdy się coś popsuje to wymienia się tylko część a nie całą pompę. W najgorszym razie wymienia się sprężarkę i tu już pewnie parę tysięcy. Czas jej pracy przewidziany jest na 30 000h i to nie jest powiedziane że wtedy padnie. Ale jak za dwadzieścia lat zapłacę kilkaset złotych (pewnie wtedy tyle pompy będą kosztować ) to żaden problem.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    A co ma cena do wiatraka? Mogłem zrobić poziomy tymi rękami za 6tyś. i byłby jeszcze tańszy. Wedle ciebie pewnie jeszcze gorszy?

    No to skoro jesteś najlepszym doradcą od energooszczędzania to doradź jaki system ogrzewania byłby najekonomiczniejszy w długoletnim użytkowaniu w tym domu. Pamiętaj ma być bezobsługowy!
    http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=317

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ok. Ja w obliczeniach brałem pod uwagę tu i tu ogrzewanie podłogowe wodne więc w tym momencie też się nie myliłem, że będzie około 5 lat
    Myliłeś bo pamiętaj że ja liczyłem wraz ze wzrostem cen energii co roku i wskaźnikiem dynamicznym. A przy nie uwzględnianiu tego wzrostu wyjdzie 5 razy więcej lat zwrotu.
    Jak pisałem obliczanie zwrotu dzieląc inwstycje na koszty to błąd.
    Przy zwrotach dłuższych należy brać pod uwagę wskaźnik tylko dynamiczny.
    A on to inna bajka i inne wyniki.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Tak tylko pamiętaj o moim projekcie z którego nie da się zrobić domu pasywnego ani nawet energooszczędnego.

  17. #77
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ten na zdjęciu nie da się na pasywny przerobić?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Tak tylko pamiętaj o moim projekcie z którego nie da się zrobić domu pasywnego ani nawet energooszczędnego.
    Nie myślałęm jako o pasywnym ale energooszczędny da się zrobić z każdego.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  19. #79

    Domyślnie

    ojejej... przeczytałem tę całą kłótnie vel dyskusje..
    ale od kiedy :


    "RAZEM TO: 8000+3400+5400+4100+15000-16000+3500=23400 zł


    u mnie wyszło..... ponad 55 tys...

  20. #80

    Domyślnie

    upss..... minnusik... tam był ?
    to znak ze napój chmielowy zadziałał.... sorrki... bye\\

Strona 4 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony