dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 140
  1. #41

    Domyślnie

    Czy ktoś kto ma zamontowaną PC ze zintegrowanym zasobnikiem CWU mógłby się wypowiedzieć jak sprawuje się taka PC, jak ma rozwiązany system dostarczania i odprowadzenia powietrza?
    I jeszcze jedno która Waszym zdaniem PC jest lepsza?
    Hewalex PWPC-3,8H-A 2-W300
    Galmet EasyAir 2 GT
    Rotenberg RSJ-35/300

    Bardzo proszę o opinie

  2. #42

    Domyślnie

    Witam. Przeczytałem cały wątek i dalej nie wiem czy jest sens montażu. Licząc koszty pc, jej wydajność, pobór energii, koszty konserwacji itp. Kto ma i używa? Jakie są oszczędności?

  3. #43

    Domyślnie

    Nie wiem czy jest sens montażu - to wszystko zależy... Wg mnie pompa nadaje się jedynie do postawienia wewnątrz jakiegoś pomieszczenia i wykorzystywania jakiegoś ciepła odpadowego: wentylacji, ciepła poddachowego. Ma ona wentylator promieniowy, który daje dość mocny spręż - jest to cecha dość szczególna wśród innych pomp P-W. Z jednej strony bardzo łatwo ją podłączyć do jakiegoś ciepła odpadowego - rury 0160 kanalizacyjne nadają się idealnie, z drugiej strony zastosowany wentylator promieniowy sprawia że musi ona ciągnąć więcej prądu niż inne pompy z wentylatorem osiowym czyli COP też musi być niższy. Wg mnie jest ona idealna dla kogoś kto pali np węglem i potrzebuje latem jakiegoś żródła CWU, COP 4 spokojnie będzie uzyskiwany gdy temperatura piwnicy przekroczy 20 C (każde włączenie pompy w słoneczny letni dzień bedzie też podnosiło temperaturę w piwnicy)
    U mnie stoi ona w piwnicy. Obecnie temperatura spadła w piwnicy do 13 C i odczuwam znaczną różnicę w sprawności pompy w porównaniu do np temperatur w piwnicy 16 C. Przy 13 C powietrze wychodzące z pompy ma temperaturę lekko poniżej 0 i sprawność pompy znacznie się pogarsza - jakieś szronienie się pojawia.
    Jeszcze raz jeżeli chcesz aby PC stała na zewnątrz to kup inną pompę. Ta pompa natomiast fajnie nadaje się np do odzyskiwania ciepła z wentylacji - zapotrzebowanie na CWU jest lekko niższe niż ciepło tracone na wentylacji. Oczywiście nie każdemu będą pasowały np 3 intensywne wietrzenia dziennie.....

  4. #44

    Domyślnie

    Też myślałem o postawieniu w piwnicy, która jest niewielka, a wylot myślę wypuścić na zewnątrz. Tylko cały czas liczę i wychodzi mi że będzie drożej niż ekogroszkiem. Faktem jest bez roboty, ale robota mi nie przeszkadza i zawsze znajdę na nią czas.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    wylot na zewnątrz? A gdzie wlot?

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał wimech Zobacz post
    Też myślałem o postawieniu w piwnicy, która jest niewielka, a wylot myślę wypuścić na zewnątrz. Faktem jest bez roboty, ale robota mi nie przeszkadza i zawsze znajdę na nią czas.
    Ciekawe co powiesz za 10/20/30 lat (zależy ile masz teraz) kiedy robota fizyczna zacznie przeszkadzać

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał vega1 Zobacz post
    wylot na zewnątrz? A gdzie wlot?
    I tu mam problem, bo wlot mógłby być w piwnicy, ale 500m3 powietrza na godzinę to trochę nie ta kubatura, z drugiej strony minimalne zapotrzebowanie to ponoć 5 m3, chyba że gdzieś w instrukcji jest błąd.

  8. #48

    Domyślnie

    Ja mam wylot na zewnątrz przez zawór zwrotny - aby zimą nie dostawała zbyt wiele chłodu. Na wlocie mam filtr. Podczas zasysania ciągnie z domu, trochę spod dachu trochę innymi nieszczelnościami. Ogólnie w okresie pozagrzewczym powinno chyba być znacznie taniej niż ekogroszkiem - dziennie spali ci pewnie jakieś 3kWh do CWU, czyli równowartość 2,7 kg ekogroszku. Wątpię by piec na ekogroszek latem palił mniej dziennie (24h podtrzymania) do tego zużywa też energię elektryczną.

  9. #49

    Domyślnie

    Panowie przeszło miesiąc temu zainstalowałem PC Hewalexa, ustawienia pozostały fabryczne z wyjątkiem temperatury CWU która ustawiłem na 46 stopni i obniżyłem temperaturę włączenia się grzałki elektrycznej na 36stopni. Nie wiem czy zmiana innych parametrów ma jakiś sens. Mam jedną taryfę elektryczną, z kotłowni gdzie stoi PC nie dobiega żaden hałas więc może się włączać kiedy chce. W okresie grzewczym wlot powietrza pompy będzie z użytkowego poddasza, nie może być z kotłowni gdyż pompa wysysa spaliny z kotła gazowego a wylot na zewnątrz. W lecie wlot powietrza z zewnątrz a wylot na poddasze. Wiem że teraz na lato muszę na wlocie zastosować filtr żeby nie zakurzyć domu powietrzem z zewnątrz. Jaki filtr radzicie żeby sobie radził z taką masą powietrza i nie trzeba było go czyścić co miesiąc.
    Dodatkowa wężownica PC jest wpięta w układ grzewczy CO, na kotle mam ustawione 55stopni.
    Jeśli macie jakieś uwagi do takiego rozwiązania bardzo proszę o sugestie co poprawić.

  10. #50

    Domyślnie

    lutek34
    Mając jedną taryfę, warto wymusić pracę tylko w dzień [ze względu na wyższą temperaturę powietrza]. No chyba, że potrzebujesz zbiornik gorącej wody zarówno wieczorem jak i rano.

    Ja mam dopływ i odpływ powietrza z zewnątrz, dałem okrągłe kanałowe filtry siatkowe [po kilkadziesiąt zł./szt.]. Ilość siatek we wkładzie zredukowałem do jednej ze względu na zauważalny spadek przepływu. Taki filtr wyłapie owady, ale nie pył.
    Dobierając wkład wyłapujący pył zwróć uwagę na dużą powierzchnię roboczą oraz stosunkowo małe opory przepływu. Może któryś z kolegów zaproponuje konkretny typ.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 29-04-2012 o 14:12

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał lutek34 Zobacz post
    Panowie przeszło miesiąc temu zainstalowałem PC Hewalexa, ustawienia pozostały fabryczne z wyjątkiem temperatury CWU która ustawiłem na 46 stopni i obniżyłem temperaturę włączenia się grzałki elektrycznej na 36stopni.
    Przez ten miesiąc używałeś tej PC do produkcji CWU na potrzeby domu czy też jeszcze tam nie mieszkasz? Jeżeli mieszkasz to ile kosztowało wytworzenie CWU i na ile osób (no i jak wykorzystywana - wanna czy prysznic).
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Przez ten miesiąc używałeś tej PC do produkcji CWU na potrzeby domu czy też jeszcze tam nie mieszkasz? Jeżeli mieszkasz to ile kosztowało wytworzenie CWU i na ile osób (no i jak wykorzystywana - wanna czy prysznic).
    W domku już mieszkam przeszło 5 lat, wcześniej niefortunnie zainstalowałem elektryczny podgrzewacz CWU z bardzo słabą wężownicą Ariston i w takim układzie dzienne średnie zużycie energii elektrycznej z rachunku wynosiło 17-18kw, teraz średnie zużycie energii z zapisów licznika wynosi 14kw. Jest to oczywiście zużycie energii elektryczne przez cały dom, nie tylko PC, samej PC nie bardzo umiem obliczyć. Mam oczywiście nadzieję że jak temperatury na zewnątrz podskoczą to zużycie spadnie o 1-2kw. W domku mieszka nas pięcioro 2+3, tak więc zapotrzebowanie na CWU jest dość spore.

  13. #53

    Domyślnie

    lutek34
    Podlicznik 1-fazowy można kupić za 30zł.
    Do obliczeń dla temperatur wody 40-46stopni możesz przyjąć moc pobieraną 1,2kW.
    Pralka i zmywarka również mogą łykać wodę podgrzaną przez PC. Skoro już jest, to można ją wykorzystać.
    Może warto przemyśleć przejście na dwie taryfy.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 29-04-2012 o 19:37

  14. #54

    Domyślnie

    No właśnie zastanawiałem się czy podłączenie zmywarki i pralki będzie miało sens?

  15. #55
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lexusls430

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    3

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat.

    Mam pompę ciepła powietrze-woda 7 kW, na strychu, wymiennik płytowy i instalacja zalana płynem solarnym o długości ok.2 m (w zimie na strychu jest minus 10). Obsługuje zasobnik/bojler 160 Litrowy. Temp. na strychu od 15 stopni do 39, od kwietnia do października (wtedy korzystam z pompy). Czas podgrzewu zbiornika 160 l - od 50 min (im wyższa temp. na strychu tym krócej pompa pracuje), do 1,5 godz. przy temp. 15 stopni. Temp. zadana na pompie 53 stopnie C. Koszt zużycia energii elektrycznej (odczytanej z zainstalowanego miernika zużycia energii z zakodowanym kosztem 1 kWh=0,62 gr) - jednorazowy podgrzew od 1 zł do 1,3 zł.

    Moja opinia: mam kocioł węglowy + gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny. Pompa ciepła = komfort i wygoda kotła gazowego. Przy tym koszty eksploatacji niższe niż gazowego (nie wspomnę o kosztownych "junkersach" łazienkowych).
    Pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla osób, które mają kotły węglowe i muszą codziennie rozpalać na ciepłą wodę. Pompa zapewni im komfort użytkowania - praktycznie bezobsługowa i niskie koszty eksploatacji. Poza tym stosunkowo niezbyt duża ingerencja w przeróbkę instalacji C.O.
    Dla tych co mają już kotły gazowe jednofunkcyjne - raczej nie widzę sensu instalacji pompy ciepła powietrze-woda. Niższe koszty eksploatacji niż gazu, nie zrekompensują kosztów "wejścia w inwestycję pompy ciepła".
    Tak samo z "junkersami" gazowymi - jak ktoś takowy ma, sprawny i funkcjonujący, to nie widzę sensu instalacji pompy ciepła. Inaczej sprawa wygląda jak się zepsuje i stoimy przed wyborem zakupu nowego. Wtedy możemy zastanowić się nad pompą ciepła...
    Ostatnio edytowane przez lexusls430 ; 25-05-2012 o 11:38

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał rudy_36 Zobacz post
    Ja mam wylot na zewnątrz przez zawór zwrotny - aby zimą nie dostawała zbyt wiele chłodu. Na wlocie mam filtr. Podczas zasysania ciągnie z domu, trochę spod dachu trochę innymi nieszczelnościami. Ogólnie w okresie pozagrzewczym powinno chyba być znacznie taniej niż ekogroszkiem - dziennie spali ci pewnie jakieś 3kWh do CWU, czyli równowartość 2,7 kg ekogroszku. Wątpię by piec na ekogroszek latem palił mniej dziennie (24h podtrzymania) do tego zużywa też energię elektryczną.
    Mylisz się - u mnie zużycie ekogroszku za ostatnie 75 dni to równo 150 kg.

    Zasobnik CWU 120 litrów - mieszkańcy 2+1 [codzienne kąpiele żony i dziecka w dużej wannie + zmywarka na ciepłą wodę].
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Planuję zakup PPC Hewalex 3,8 kW do CWU i grzanie nią także CO w okresach przejściowych [wystarczy odkręcić zawory] – a może polecicie lepszy wyrób w podobnej cenie ?

    Jako, że znacie się na PC mam pytanie czy dobrze to wymyśliłem:
    - wlot powietrza do PPC kanałem wentylacyjnym komina,
    - wylot do instalacji WM [trójnik za rekuperatorem i zaślepka kanału wyjściowego z reku (lub przepustnica w droższej opcji) lub na zewnątrz kanałem dolotowym powietrza do kotła (fi 160) - przełączane ręcznie w zależności od tego czy chcę chłodzić dom czy nie,
    - wlot zimnej wody z powrotu instalacji - wpięcie przy kotle na ekogroszek,
    - wylot wody ciepłej - pomiędzy kotłem na ekogroszek a pompami CWU, CO

    Będę mógł sterownikiem kotła na ekogroszek sterować pompami CWU, CO tak, żeby po nagrzaniu CWU włączała się pompa CO i dogrzewała dom [a termostat w salonie będzie wyłączał pompę CO gdy temperatura będzie odpowiednia].
    Grzejniki mam zwykłe, ale przewymiarowane, więc powinny dawać radę przy dodatnich temperaturach - zwłaszcza, że nawet przy -25 na zewnątrz wystarcza, że mam w instalacji 52 st na zasilaniu.

    Czy wg Was to powinno działać czy będę żałował ?

    Czy warto przy okazji uruchomić 2 taryfę [grzanie zapewne będzie najbardziej potrzebne w nocy i nad ranem gdy jest najzimniej] ?

    Dodam, że do samego CWU latem potrzeba mi zaledwie 2 kg węgla/dobę [kupiony po 830 zł/tonę], zasobnik CWU ma 120 litrów, ale mogę PPC grzać także kocioł na ekogroszek w którym jest 80 litrów wody.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  18. #58

    Domyślnie

    Właśnie mam zamiar kłaść się spać... Jednak boję się zajrzeć pod poduszkę. Obawiam się, że zobaczę tam twój post
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Powrzucałem go w kilka miejsc bo liczę na odzew osób z różnych wątków, a nie każdy śledzi je wszystkie jak Ty
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    tak przy okazji ile 3 osobowa rodzina zużyję prądu --cwu tylko prąd w domu zmywarka , baterię termostatyczne itp
    300kwh prądu wyjdzie przy oszczędnej rodzinie?
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony