dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 120
  1. #81
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr_Bodnar
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubuskie
    Kod pocztowy
    66-100
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja mam Kermi X2, dom 154 m2, moj hydraulik ma spore znizki na grzejniki jesli je instaluje, wiec placiłem niewiele i w bonusie dostalem zawory termostatyczne - Kermi jest wydajne, grzeje jak cholera i kosztuje niedrogo. Cenowo cieniej ma Kermi drabinki ,ale sa faktycznie z klasa robione, i maa zawory kątowe, tak ze termostat nie wystaje poza obrys grzejnika i nikt noga nie kopnie czy nie przyhaczy. Jesli grzejecie tylko grzejnikami, bez podłogówki zainstalowanej - pamietajcie o dobrym zaizolowaniu rur! Pod spodem styropian, nad rurką styropian a rurka w tubolicie i to nie tym najcienszym. Na to dopiero wylewka. ludie nawet nie zdaja sobie sprawy jak zabawnie w kamerze termowizyjnej wyglada ich podłoga, kiedy wlaczone jest ogrzewanie. zimna wode biegnaca obok cieplej tez warto zaizolowac - nie bedzie spadku temperatury i podgrzewanie zimnej wody przez plynaca obok ciepla.
    Na pohybel partaczom.

  2. #82
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    OK, dzięki za rady.

    A co do rur - oczywiście mam je zaizolowane (w styropianie i osłonkach piankowych), ale nie jestem do końca przekonany co do tego, czy jest to aż tak strrrasznie ważne, jak piszesz. Od dołu - fakt, jest ważne, ale to, co widzisz w termowizji, to są straty ulatujące do góry, czyli do pomieszczenia. Znaczy nasze ciepło nie ucieka w kosmos, tylko tak czy tak trafia tam, gdzie miało trafić, jedynie trochę dłuższą i o wiele bardziej bezwładną drogą.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #83
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr_Bodnar
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubuskie
    Kod pocztowy
    66-100
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Izolacja rur.

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    OK, dzięki za rady.

    A co do rur - oczywiście mam je zaizolowane (w styropianie i osłonkach piankowych), ale nie jestem do końca przekonany co do tego, czy jest to aż tak strrrasznie ważne, jak piszesz. Od dołu - fakt, jest ważne, ale to, co widzisz w termowizji, to są straty ulatujące do góry, czyli do pomieszczenia. Znaczy nasze ciepło nie ucieka w kosmos, tylko tak czy tak trafia tam, gdzie miało trafić, jedynie trochę dłuższą i o wiele bardziej bezwładną drogą.

    J.
    Izolacja rur jest bardzo ważna :
    1.Załóż sytuacje, kiedy w lecie masz cyrkulację CWU - słabo zaizolowane rury spowodują własnie straty ulatujące do góry - woda bedzie chłodniejsza a Ty bedziesz w niektórych miejscach miał w lecie ogrzewanie podłogowe.
    2.Druga sytuacja - nagrzana zimna woda ( pitna załóżmy) od rurki z woda ciepłą - po coś ta zimna woda jest, chociażby zeby zimnej kranówki nażłopać sie na kacu rano. Ciepła woda do tego sie nie nadaje raczej
    3.Trzeci przykład - słabo zaizolowane rury oddaja ciepło do góry do podłogi - niby w tym jednym miejscu jest prowizoryczne ogrzewanie podłogowe ale ze sprawnościa o wiele niższa niz całosciowe ogrzewanie podłogowe , poza tym w takim przypadku grzejniki beda mialy dostaczoną mniejsza ilosc ciepla, poza tym w jednym miejscu podłoga bedzie bardziej nagrzana co moze spowodowac popekanie płytek.
    Przykłady mnożyc mozna --- moijm zdaniem rury powinny byc bardzo solidnie zaizolowane. Niech grzeje grzejnik efektywnie, a nie podłoga - do grzania w tym akurat przypadku nie przeznaczona.
    Na pohybel partaczom.

  4. #84
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Nie mieszajmy dwóch różnych rzeczy. Izolacja rur CWU jest oczywiście bardzo ważna i to za równo tych od ciepłej wody (z przyczyn oczywistych) jak i tych od zimnej (tu oprócz tego, o czym piszesz możnaby dołożyć jeszcze kwestie roszenia ściany na niezaizolowanej zimnej rurze), ale my tu nie o CWU przecież tylko o CO

    CO dotyczy punkt trzeci i generalnie oczywiście masz rację, ale jak pisałem: nie demonizowałbym. To ciepło przecież nie ulatuje w kosmos, tylko de facto zostaje u nas w domu. Izolację zrobić warto, żeby nie parzyła podłoga nad rurami, żeby nie było strat ciepła z grzania rury powrotnej przez rurę zasilającą, żeby w jak największym stopniu to jednak grzejniki grzały, ale i bez przesadyzmu, jeśli nawet kilka % ciepła nie trafi do nas wprost, z dużą dynamiką przez grzejnik, tylko przez cholernie bezwładną wylewkę - trudno. Ważne, że tak, czy tak trafi.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #85

    Domyślnie

    0degree, a po co Ci zawory kątowe do grzejników dolnozasilanych? tzw. V-ki czyli grzejniki dolnozasilane mają w sobie wkładkę termostatyczną i zakłada się do nich tylko głowicę - termostatyczną bądź zwykłą...

    instalato r -, fajna reklama. ale nie sądzę by grzejniki o których piszesz miały takie samo rozwiązanie jak X2 bo jest ono opatentowane przez Kermi

    Grzejnik Kermi jest to grzejnik z najwyższej półki. Grzejniki Purmo też kiedyś do niej należały, teraz już nie..Produkowane są w Polsce, z odchudzoenj blachy. Nie polecam

  6. #86
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 0degree
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Kod pocztowy
    38-130
    Posty
    446

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziobeczek1 Zobacz post
    0degree, a po co Ci zawory kątowe do grzejników dolnozasilanych? tzw. V-ki czyli grzejniki dolnozasilane mają w sobie wkładkę termostatyczną i zakłada się do nich tylko głowicę - termostatyczną bądź zwykłą...

    instalato r -, fajna reklama. ale nie sądzę by grzejniki o których piszesz miały takie samo rozwiązanie jak X2 bo jest ono opatentowane przez Kermi

    Grzejnik Kermi jest to grzejnik z najwyższej półki. Grzejniki Purmo też kiedyś do niej należały, teraz już nie..Produkowane są w Polsce, z odchudzoenj blachy. Nie polecam
    Nie chodziło mi o zawór kątowy do podłączenia głowicy tylko moduł kątowy przyłączeniowy który jest pod grzejnikiem który de fakto też jest zaworem , druga sprawa z tego co wiem to "v" purmo są produkowane w niemczech.
    Podpisu nie było, nie ma i nie będzie.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas

  7. #87

    Domyślnie

    0dogree, racja po Twojej stronie jeśli chodzi o moduł do v-ek

    Purmo są produkowane w Polsce i cosik podobno w Finlandii- ale na Polski rynek na pewno idą tez z rodzimej produkcji

  8. #88
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mestremed

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    3

    Domyślnie Kermi - nie grzeje tylna płyta.

    Witam,
    szukałem ile mogłem ale konstruktywnej, praktycznej odpowiedzi nie znalazłem. Bardzo proszę o poradę przy następującym problemie. Mam w jednym z pokoi dwa grzejniki dwupłytowe Kermi. No i po 4 miesiącach bezproblemowej pracy w jednym z nich pojawiła się dziwna usterka. Otóż, jedna z płyt (tylna) nie grzeje natomiast przednia jest na całej powierzchni gorąca. Co może być tego przyczyną i czy można to jakoś małoinwazyjnie usunąć?

    Pozdrawiam!

  9. #89

    Domyślnie

    Spróbuj odpowietrzyć grzejnik. Jeśli to nie pomoże zdejmij głowicę termostatyczną, odczytaj i zapamiętaj nastawę na wkładce termostatycznej. Następnie wykonaj powoli kilka pełnych obrotów pokrętłem nastawy wkładki. Jeśli będzie ok. przywróć zapamiętaną nastawę. Jak nie, to musisz wykręcić wkładkę termostatyczną i oczyścić ją, gniazdo oraz rurkę zasilającą tylną płytę, która z gniazda wychodzi (widać ją z góry patrząc poprzez grill). Najpierw trzeba jednak zamknąć dopływ wody do grzejnika zaworami w zespole podłączeniowym od spodu grzejnika i obniżyć ciśnienie w grzejniku zaworem odpowietrzającym po przeciwległej stronie grzejnika.
    Ostatnio edytowane przez nilsan ; 23-01-2011 o 10:01
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  10. #90

  11. #91

    Domyślnie

    W Kermi przepływ wody poprzez grzejnik regulowany jest krzywką zamontowaną we wkładce termostatycznej. Przy niskich wartościach nastaw i małych prędkościach przepływu może się czasami zatkać szczelina pomiędzy gniazdem i krzywką.
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  12. #92
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 0degree
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Kod pocztowy
    38-130
    Posty
    446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mestremed Zobacz post
    Witam,
    szukałem ile mogłem ale konstruktywnej, praktycznej odpowiedzi nie znalazłem. Bardzo proszę o poradę przy następującym problemie. Mam w jednym z pokoi dwa grzejniki dwupłytowe Kermi. No i po 4 miesiącach bezproblemowej pracy w jednym z nich pojawiła się dziwna usterka. Otóż, jedna z płyt (tylna) nie grzeje natomiast przednia jest na całej powierzchni gorąca. Co może być tego przyczyną i czy można to jakoś małoinwazyjnie usunąć?

    Pozdrawiam!
    A czy temu zdarzeniu towarzyszyła jeszcze jakaś inna okoliczność np. zmniejszenie biegu na pompie c.o, regulacja innych kaloryferów, itd itp? Podejrzewam że są to kermi x2 które najpierw puszczają całe ciepło na płytę przednią dopiero później kiedy zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu jest większe na drugą płytę.
    http://www.kermi.pl/Polnisch/Heizen/...en/index.phtml
    Podpisu nie było, nie ma i nie będzie.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas

  13. #93
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mestremed

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał 0degree Zobacz post
    A czy temu zdarzeniu towarzyszyła jeszcze jakaś inna okoliczność np. zmniejszenie biegu na pompie c.o, regulacja innych kaloryferów, itd itp? Podejrzewam że są to kermi x2 które najpierw puszczają całe ciepło na płytę przednią dopiero później kiedy zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu jest większe na drugą płytę.
    http://www.kermi.pl/Polnisch/Heizen/...en/index.phtml
    A no właśnie to te. Podłubałem, podłubałem na zaworach, jak koledzy wcześniej radzili, i ruszył tzn zaczęła tylna grzać, słabiej niż przednia ale zgodnie z założeniami jak wynika z tego co podał 0degree

    Dzięki za porady!

  14. #94
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar toomyem
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    okolice Wieliczki
    Posty
    248

    Question Grzejnik Kermi X2 podłączony "na odwrót", da się poprawić?

    Witam.

    Mam zamontowane grzejniki Kermi X2. Wszystkie, z wyjątkiem jednego, są prawe. Problemem jest ten jeden, lewy. Wszystkie podłączenia mam poprowadzone tak samo, wejście ciepłej wody po lewej, powrót po prawej. Wszędzie gra, z wyjątkiem oczywiście tego jednego lewego, bo tam zdaje się przyłącza są na odwrót. Podobno wejście jest po wewnętrznej stronie, a więc w tym jednym przypadku wypada po prawej.

    Te grzejniki są szeregowe, najpierw powinna być ogrzewana przednia płyta a potem dopiero tylna (ta od ściany). W przypadku tego jednego grzejnika jest na odwrót. Zdecydowanie mocnej grzeje tył. I teraz pytanie co można z tym zrobić?

    1. Założyć takie coś jak na zdjęciu nr 3 (krzyżak) żeby zamienić wejście z wyjściem. Ale na to nie ma za bardzo miejsca chyba przy grzejniku (zdj. 2)

    2. Przepiąć we/wy na rozdzielaczu. Tyle że, do tego trzeba by jeden przewód skrócić a drugi przedłużyć. Da się to zrobić zważywszy że w skrzynce jest dosyć ciasno? (zdj. 1, przyłącze siódme z prawej)

    3. Zostawić to tak jak jest. W pokoju są dwa grzejniki. Ten ma wymiar 600x600, drugi (poprawnie działający) ma 800x600. Ten źle podłączony w sumie grzeje, tyle że więcej na ścianę, więc jest pewnie mniej wydajny niż mógłby być. No i nie wiem jakie to odwrotne podłączenie może mieć wpływ na zawór z podłączoną głowicą termostatyczną.

    Co radzicie? Jeżeli przerabiać, to jak to najprościej/najwygodniej zrobić?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2012-02-15 07.25.00.jpg
Wyświetleń:	269
Rozmiar:	50,7 KB
ID:	101020   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2012-02-15 07.26.41.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	50,2 KB
ID:	101021   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	herzkrzyzowe.jpg
Wyświetleń:	195
Rozmiar:	29,9 KB
ID:	101022  
    Budowa? To brzmi strasznie! Na szczęście już (no prawie) mam to za sobą ...

  15. #95

    Domyślnie

    Ostatnio tak właśnie rozwiązałem identyczny problem przepinając rury na rozdzielaczu.
    Wygodnie nie jest, ale bez problemu daje się zrobić.
    Portki krzyżowe są wyższe od normalnych i trzeba się nagimnastykować z dopasowaniem przy grzejniku.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  16. #96
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie Demontaż grzejnika płytowego dolnozasilanego Kermi V22

    Witajcie,

    wieczorem będę malował ścianę za grzejnikiem, czy da się go zdemontować pozostawiając w nim wodę ?
    Nurtuje mnie ten zawór, który jest po tej stronie co odpowietrznik, tylko na dole - do czego on służy ?

    Pozdrawiam
    X.2010 - IV.2012 Mission completed

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Może ktoos spustowy założył ?
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  18. #98
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Pisząc zawór chodziło mi o korek, który znajduje się w oryginalnym grzejniku na dole pod odpowietrznikiem (lewy dolny róg obrazka).



    Nie mogę w internecie znaleźć opisu do czego służy, a coś mi świta, że może okazać się pomocny
    Szkoda wylewać ileś tam litrów na nowe panele, a podstawić nic głębokiego nie można z racji metody montażu...
    X.2010 - IV.2012 Mission completed

  19. #99
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    pod spodem masz przyłącze, odkręć zaślepki, pod nimi masz zaworki zakręć je do oporu
    korkiem o którym piszesz spuść wodę z grzejnika ale najpierw przez odpowietrznik spuść ciśnienie...
    następnie odkręć śrubunki łączące przyłącze z grzejnikiem i zdejmuj ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #100
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    piszesz o kryzowaniu zaworu zespolonego by odciąć wodę z instalacji ? jeśli tak to to wiedziałem...
    Czyli nie ma sposobu na zatrzymanie wody w samym grzejniku ?
    A ten korek to jednak spustowy, a nie zawór jak myślałem...
    Trudno, trzeba będzie coś podstawić, zawsze to wyżej niż przyłącze.
    X.2010 - IV.2012 Mission completed

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony