dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Cool Ile styropianu pod posadzkami ?

    Zastanawiam się ile dajecie cenytmetrów styropianu jako wartstw ocieplającą od gruntu ?
    Ja planuje wariant ciepły tj. 40cm

  2. #2

    Domyślnie

    A zastanawiałeś się o ile cm ,,usiądzie'' ci styropian po kilku lat przy obciążeniu podłogą i tym co na niej ?

  3. #3

    Domyślnie

    Własnie się zastanawiam i licze na jakieś konkretne sugestie i opinie

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał voytas80 Zobacz post
    Zastanawiam się ile dajecie cenytmetrów styropianu jako wartstw ocieplającą od gruntu ?
    Ja planuje wariant ciepły tj. 40cm
    Biorąc pod uwagę temp gruntu pod domen +8 , ciekwae ile dasz na ściany na -20

    Co do pytanie ile siądzie przyjmij 10%

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Biorąc pod uwagę temp gruntu pod domen +8 , ciekwae ile dasz na ściany na -20
    Dlatego wrzuciłem ten wątek
    Krytykujecie ale nikt jeszcze nie napisałę ile sam sugeruje

  6. #6

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego jakie zastosujesz inne rozwiązania w swoim domu ( okna, drzwi, wentylacje) Im okna i drzwi cieplejsze, oraz gdy mamy went. mechaniczna z odzyskiem ciepła tym ocieplenie podłogi, ścian i stropu powinno być lepsze. Po co warstwa 40cm styropianu przy went. grawitacyjnej lub przy zwykłych oknach dwuszybowych. Wiec odpowiedz nie jest prosta. Ja dałem u siebie 20cm styropianu. 4O cm to już lekka przesada. Dając tyle styropianu na pewno twoja podłoga nie będzie 2 razy cieplejsza od tej mojej.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,
    ja dałem na parterze 15 cm styro.
    Myślę że 40 cm to przesada.

  8. #8

    Domyślnie

    Podepne sie
    Czy w kotlowni, hydroforowni, skladzie opalu daje sie styropian? U mnie to jedno pomieszczenie. Ja chyba nie beda dawal, byc moze sie myle. Zezeli bez styropianu to jakie warstwy i czego. Dzieki za wszelkie podpowiedzi.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał jangony Zobacz post
    Podepne sie
    Czy w kotlowni, hydroforowni, skladzie opalu daje sie styropian? U mnie to jedno pomieszczenie. Ja chyba nie beda dawal, byc moze sie myle. Zezeli bez styropianu to jakie warstwy i czego. Dzieki za wszelkie podpowiedzi.
    A jaki jest cel tego działania? Patrząc na cenę styropianu i betonu dla oszczedności tego nie robisz.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Biorąc pod uwagę temp gruntu pod domen +8 , ciekwae ile dasz na ściany na -20
    Średnia temperatura zewnętrzna w sezonie grzewczym w zależności od strefy klimatycznej waha się w Polsce od 1 do 4 st. C.
    Nie jest to więc aż taka duża różnica w stosunku do 8 st. C (średnia temperatura pod posadzką w sezonie grzewczym).
    Co więcej, przy dobrej izolacji pod posadzką, temperatura pod nią może być jeszcze niższa.
    Podawanie jako miarodajnej temperatury obliczeniowej -20 st. C, jest więc co najmniej nadużyciem (temperatura ta służy do doboru mocy urządzeń grzewczych - muszą one zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniach w czasie takich właśnie mrozów).
    IMHO, izolacja cieplna pod posadzką powinna być zbliżona do izolacji cieplnej ścian zewnętrznych. Oczywiście należy też wziąć pod uwagę inne aspekty, chociażby wytrzymałość, czy ugięcie izolacji, ale możne je rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów (np. styropian EPS 200, czy styrodur).

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Powieliło się .

  12. #12

    Domyślnie

    HenoK widzę że piszesz do rzeczy
    Ile sugerujesz styropianu ?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    A jaki jest cel tego działania? Patrząc na cenę styropianu i betonu dla oszczedności tego nie robisz.
    Oczywiscie cena materialu nie gra roli, ale wybieranie ziemi z piwnicy pod ten styropian juz tak. Duzo roboty, ot co. Narazie mam tyle ziemi gdzie chcialbym miec skonczona podloge. Jezeli styro -to czy pod kociol tez? Czy tez kociol ma stac na cokoliku ze wzgledy na wage? Prosze o rade.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jangony Zobacz post
    Jezeli styro -to czy pod kociol tez? Czy tez kociol ma stac na cokoliku ze wzgledy na wage? Prosze o rade.
    O! i ja się dołączę do tego pytania !! I pod kominek też?
    Można w tych miejscach dać XPS i porządniej zazbroić wylewkę?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał voytas80 Zobacz post
    HenoK widzę że piszesz do rzeczy
    Ile sugerujesz styropianu ?
    To zależy jak mają być zaizolowane pozostałe elementy budynku, czyli w efekcie końcowym, "ile dom ma palić?".
    Możesz dać tyle ile wymagają tego przepisy - 0,45W/(m2K) (zazwyczaj do ich spełnienia wystarczy 10cm styropianu), ale wtedy, zakładając,że pod posadzką będzie 8 st. C, a w pomieszczeniach 20 st. C, przez posadzkę będzie "uciekało" ponad 5W/m2. Przy posadzkach np. 100m2 daje to 500W, co w skali sezonu grzewczego (zakładam 200 dni) oznacza 2400kWh energii. Przy ogrzewaniu podłogowym straty będą oczywiście jeszcze większe, bo jeżeli średnia temperatura posadzki w sezonie grzewczym wyniesie 23 st. C, to wzrosną one do ponad 3000kWh/rok.
    Oczywiście opłacalność ograniczenia tych strat zależy od ceny energii użytej do ogrzewania. W przypadku energii elektrycznej używanej tylko w 2 taryfie koszt tych strat to 750-1000 zł rocznie. Przy pompie ciepła straty są już mniej dotkliwe pod względem finansowym i wynoszą 200-300zł rocznie, ale nie jest to cała prawda, bo musimy zainstalować pompę ciepła o większej mocy, co przekłada się na wyższe koszty inwestycyjne. Przy innych źródłach ciepła wyjdą wartości pośrednie, np. przy gazie ~500zł/ rok.
    To są roczne koszty eksploatacji, które możemy zmniejszyć dając lepszą izolację pod posadzką. Można sprawę uprościć i powiedzieć, że straty będą malały proporcjonalnie do grubości izolacji, np. przy 20cm izolacji spadną dwukrotnie w porównaniu do 10cm. Przy styropianie posadzkowym EPS 100, który obecnie kosztuje ~150zł/m3, te dodatkowe 10cm to koszt 15zł. Zmniejszając straty ciepła o połowę na 1m2 przy ogrzewaniu energią elektryczną rocznie zaoszczędzimy ~3,5zł. Jak widać prosty zwrot nakładów na tę inwestycję wyniesie 4-5 lat.
    Teraz pozostaje tylko pytanie, czy inwestując tę kwotę (dla posadzki 100m2 będzie to ~1500zł, a właściwie nieco więcej, bo trzeba policzyć też ułożenie tego styropianu) w inny element budynku możemy uzyskać szybszy zwrot nakładów?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał MORHOT Zobacz post
    O! i ja się dołączę do tego pytania !! I pod kominek też?
    Można w tych miejscach dać XPS i porządniej zazbroić wylewkę?
    Panowie jajmar i HenoK czy mozecie sie ustasunkowac do naszych lamerskich pytan? Ja po raz pierwszy dom buduje,to pytam. Za dwa tygodnie musze cos zrobic dobrze by bylo wiedziec co, a nie bladzic. Na plan/projekt nie moge liczyc. No to licze na Was

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    hmmm wywołany napisze. Pytasz nie podając szczegółów. Masa kominka/poworzchnia. Jak przyjmiesz że pod kominkiem nie dajesz styropianu/styroduru to błedu nie popełenisz. W druga strone łatwiej o błąd.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Masa wkładu około 250 kg.
    Masa "lodówki" z pełnym zasobnikiem około 200-250 kg.
    Nie wiem jak w przypadku kotła, ale pod nóżki wkładyu mogę spokojnie podłożyć np. stalowe płyty 20x20 cm, żeby korzystniej rozłożyć nacisk na wylewkę. Wtedy nacisk na cm2 nie powinien byc większy, niż gdybym stanał na jednej nodze
    Hm... czyżbym sam sobie odpowiedział na pytanie?

  19. #19

    Domyślnie

    Ja zrezygnowałem całkowicie ze styropianu pod posadzkę (piwnicy) ze względu na fakt, iż piwnica będzie mi służyć za małą przechowalnie owoców; tylko dwie skrzyniopalety z jabłkami o wymiarach 100 -80-120 cm( ustawiona jedna na drugiej ), ciężar rozłożony ale to w sumie co najmniej 700 kg, a tych skrzyń będzie u mnie całkiem sporo. Pierwotnie myślałem żeby jednak dać EPS 038 - 5 cm ale przestraszyłem sie tych obciążeń ( nie wiem czy słusznie ). Myślę, że wszystko zależy od potencjalnego sposobu użytkowania piwnicy w przyszłości; ja bym się w każdym razie bał dawać 40 cm styropianu z perspektywą np. urządzenia sobie w piwnicy atlasu , czy wstawienia dużej tokarki .
    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Witam,
    Czy dajecie styropian pod posadzkę w jednej warstwie np 15 cm, czy lepiej podzielić na 2 warstwy np 8+7 i ułozyć z przesunięciem?

    Pozdrawiam
    flashman

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony