dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie próba ciśnieniowa instalacji PP

    witam, mam wykonaną instalację cwu w rurze pp, nie chcę robić próby ciśnieniowej wodą bo dom na zimę będzie nie ogrzewany,
    Jak wykonać próbę?
    zrobiłem powietrzem, nabiłem 5 Barów i ciśnienie ucieka ok. 0,5Bar/dzień. czy jest to związane z dyfuzją tlenu przez ścianki? nigdzie nie widać nieszczelności
    Jak wykonać próbę? zalać wodą i wydmuchać? przepłukać glikolem czy alkoholem po wodzie?

  2. #2

    Domyślnie

    zrobić wodą, potem na zimę sprężarka wydmuchać, a nawet jeśli pozostaną drobne resztki to ich zamarzniecie nei uszkodzi rur, bo zmarzlina nie będzie w całym przekroju rury czyli będzie się miała gdzie rozszerzyć, inna opcja zostawić i zrobić próbę wodna na wiosnę

  3. #3

    Domyślnie

    po pierwsze to trzeba mieć studzienkę a po drugie to niekoniecznie musi zadziałać, instalacja wodna ze spadkiem nie jest regułą, to nie kanaliza

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamsa Zobacz post
    ciśnienie ucieka ok. 0,5Bar/dzień. czy jest to związane z dyfuzją tlenu przez ścianki?
    Raczej jednak z nieszczelnością. Sprawdź wszystkie gwintowane połączenia wodą z mydłem.

  5. #5

    Domyślnie

    czy jest ktoś, kto robił próbę ciśnieniową instalacji z pp powietrzem? czy ciśnienie było stałe?

  6. #6

    Domyślnie

    Przy instalacjach z tworzyw sztucznych robi się tzw próbę pulsacyjną - trzykrotnie dobijamy do ciśnienia próbnego np co 30 min po ostatnim dobiciu ciśnienia do próbnego zaczynamy próbę nie dłużej niż 60 min - starać się aby temperatura otoczenia nie zmieniała się w czasie próby. Zmiany temp. mają olbrzymi wpływ na ciśnienie powietrza jeżeli w nocy temp spadnie o kilka stopni to napewno spadnie ciśnienie - fizyka.

    Następna sprawa to przy próbach powietrzem delikatnie mogą puszczać połączenia gwintowane (korki i inne) należy smarować i nawijać jak dla gazu pasta na goły gwint pakuły i jeszcze raz pasta

    Jężeli są wątpliwości to spryskiwacz i woda z mydłem i spryskać połączenia na każdej nieszczelności pojawią się bańki,

    Piotr

  7. #7

    Domyślnie

    wielkie dzięki, zgrzewy są ok, powietrze uciekało na trójniku metalowym do którego był przykręcony manometr, ciśnienie 5 Bar w ciągu 24h pozostaje stałe, gwinty mam uszczelnione taśmą teflonową.
    Czy instalację podłogówki z pex/alu/pex, rurki z firmy compap henco, sprawdzić tak samo? jakie ciśnienie dać na podłogowe ogrzewanie?

  8. #8

    Domyślnie

    podłogówkę zrobić identycznie na 5 bar potem spuścić do trzech i zostawić te 3 bary w czasie zalewania - miałem przypadek że w czasie wykonywania posadzek została mechanicznie uszkodzona rura i tylko ciśnienie powietrza uratowało mnie bo chłopaki odrazu to usłyszeli i mnie powiadomili.

    Piotr

  9. #9

    Domyślnie

    Mam instalacje CWU wykonaną z rur PP.
    Podczas próby ciśnieniowej spada mi ciśnienie ~0,4Bar/dzień.
    Spryskałem spryskiwaczem korki, połączenia gwintowe ale nic nie widać.
    Czy mimo że nic nie widać ucieczka powietrza może jednak być na tych połączeniach.
    Korki były wkręcone rok temu - pakuły + pasta.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr G Zobacz post
    podłogówkę zrobić identycznie na 5 bar potem spuścić do trzech i zostawić te 3 bary w czasie zalewania - miałem przypadek że w czasie wykonywania posadzek została mechanicznie uszkodzona rura i tylko ciśnienie powietrza uratowało mnie bo chłopaki odrazu to usłyszeli i mnie powiadomili.

    Piotr
    dlaczego wciskasz ludziom ciemnotę??? w której szkole nauczyli Cię próby powietrzem? jakie są dopuszczalne ubytki podczas takiej próby? jaka jest na to PN?

    KAŻDY POWAŻNY HYDRAULIK RONI PRÓBĘ CIŚNIENIA WODĄ I NIE MOŻE PODCZAS TAKIEJ PRÓBY NIC UCIEKAĆ ANI NA MANOMETRZE ANI WIZUALNIE

    próby powietrzem roni się tylko jako wstępne by niczego nie zalać i ze względów bhp są one niebezpieczne bo powietrze jest wysokosprężalne
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony