dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 58
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 1149
  1. #401

    Domyślnie

    kolektor1 i rapczyn - gdyby tak naprawdę postawić jedną i drugą waszą instalację dla użytkownika to poza badaniami laboratoryjnymi pan Kowalski byłby w stanie ocenić która daje większy uzysk i bardziej cieszy?

    Ja wiem, że na rynku są totalne gnioty jeżeli chodzi o kolektory. Ale czy przy tych z wyższych półek są aż takie różnice? Chodzi mi rzeczywiste dla Kowalskiego nie wyliczone matematycznie w matlabie i innych symulatorach.

  2. #402
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    kolektor1 i rapczyn - gdyby tak naprawdę postawić jedną i drugą waszą instalację dla użytkownika to poza badaniami laboratoryjnymi pan Kowalski byłby w stanie ocenić która daje większy uzysk i bardziej cieszy?.
    Tak zgadza się, ale przecież nie jesteśmy w stanie tego zrobić. I prędko nikt tego nie zrobi. Bo trzeba by postawić ileś instalacji referencyjnych. To powinno być częścią procedury badań kolektorów. SPF co prawda podaje takie wyniki ale to też symulacja.
    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja wiem, że na rynku są totalne gnioty jeżeli chodzi o kolektory. Ale czy przy tych z wyższych półek są aż takie różnice? Chodzi mi rzeczywiste dla Kowalskiego nie wyliczone matematycznie w matlabie i innych symulatorach.
    Tak tylko Kowalski nie zna się na badaniach i lukach w tych badaniach. A interpretacja tych wyników może być odmienna co widać na moim i rapczyna przykładzie. I tu, może wypracujemy pewien kompromis, jak należy w miarę obiektywnie spojrzeć na ogólnodostępne wyniki badań. Na swojej stronie: http://www.słoneczny.com.pl/
    w zakładce "kolektory klasyfikacja" starałem się uzmysłowić czytelnikom jak niebezpieczne jest patrzenie tylko na parametr sprawności. Ale też i nie twierdzę, że zrobiłem to w sposób całkowicie jednoznaczny, bo wiele osób po przeczytaniu tego nie bardzo zrozumiało o co chodzi. Każdy producent prze do tego aby sprawność jego wyrobu była największa, ja też ale w dziedzinie kolektorów płaskich ( jak to nie dawno dał przykład rapczyn) najsprawniejszym jest mata do ogrzewania basenu, bo sprawność jest na poziomie 95%. Ale to sprawność tylko w jednym jedynym przypadku.

  3. #403

    Domyślnie

    Witam forumowiczów,
    rozpocząłem ten wątek i widzę, że dyskusja dalej się toczy. Może dodam swoje spostrzeżenia.
    Starałem się budować dom w sposób który zapewni małe zapotrzebowanie na energię (głównie podłogówka, solary, kominek z płaszczem wodnym, rekuperator).
    Wybierając solary próżniowe uległem reklamie i trendom. Mimo, że użyłem więcej solarów niż proponował ACV uzyskałem marne efekty.
    Ponieważ więcej niż 2x22 rury na dachu nie zmieszczę kazałem ściągnąć rury i zamontowałem 4 solary płaskie (ekonomia przestała sie tu liczyć, po prostu chcę wiedzieć co jest lepsze). Przy zakupie solarów należy szczególna uwagę zwracać na porównanie powierzchni czynnej.
    Efekt: w lecie zasobnik 300 litrów osiągał temperaturę ponad 80 stopni, temperaturę ograniczały straty na rurach (trochę długa instalacja)
    I co stwierdziłem? Jeśli temperatura w zasobniku przekracza 60 stopni powinien być mieszacz wody tak aby temperatura posyłanej wody do instalacji nie przekraczała ok 55 stopni, w przeciwnym wypadku miałem bardzo duże straty na cyrkulacji.
    Porównując solary próżniowe do płaskich widzę, że przy słabym słońcu lepiej działały próżniowe ale nie potrafiły nagrzać zasobnika powyżej 60 stopni, być może gdyby było ich więcej byłoby trochę lepiej. (płaskie sa dużo tańsze)

    Niestety doszedłem do wniosku, że instalacja jest niedopasowana do mojego sposobu użytkowania. Gdy solary nagrzały wodę, po wieczornych kąpielach, ciepłej wody w zasobniku było za mało, więc piec nagrzewał cały zasobnik do 55 stopni, solary następnego dnia do południa były mało efektywne, nagrzewanie zasobnika od 55 do 80 stopni odbywało się ze stratami na przesyle.

    Solary próżniowe grzały zasobnik od 55 stopni do 60 !!!

    Zamontowałem drugi zasobnik na wejściu wody 150 l z 1 spiralą. Ustawiłem, że najpierw solary nagrzewają zasobnik 150 l do zadanej temp a potem przełączają się na zasobnik 300 l. W ostatnich dniach woda wchodząca do instalacji ma 10 stopni, wystarczy niewiele słońca aby ją podgrzać do 40 st. Ponieważ temp w instalacji solarnej jest niska straty na przesyle małe. Dodatkowe 150 l sprawiło, że temp dużego zasobnika może być niższa. (W 300 l ACV około połowa to woda CWU)
    Na ten sezon kupiłem 2 tony brykietu (po 550 zł) i mam nadzieję że zejdę do taryfy W2 (dom 250 m2 + 100m2 piwnic ogrzewanych podłogowo)
    Za jakiś czas napiszę czy to się uda
    Pozdrawiam

  4. #404

    Domyślnie

    Dziś jak przyszedłem z pracy około 15.00 to moje CPC 9+ miały temperaturę 51 st.C a na liczniku czasu pracy instalacji przybyło 3 godziny. U nas dziś świeciło słonko.

    Jutro rano sprawdzę początkową temperaturę wody w zasobniku, po południu sprawdzę końcową a potem co nieco policzę i napiszę.

  5. #405
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Piękny dzień był wczoraj.
    Pole kolektorów o powierzchni czynnej 9m^2, zbiornik buforowy pojemności 1000l oraz zbiornik ciepłej wody pojemności 300l.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	30122012.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	16,4 KB
ID:	157396   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	31122012.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	19,0 KB
ID:	157397  
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #406

    Domyślnie

    Co przedstawiają te wykresy ?
    Jaki jest układ, czy solary grzeją tylko bufor?

  7. #407
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał gucio01 Zobacz post
    Wybierając solary próżniowe uległem reklamie i trendom. Mimo, że użyłem więcej solarów niż proponował ACV uzyskałem marne efekty.
    Ponieważ więcej niż 2x22 rury na dachu
    Porównując solary próżniowe do płaskich widzę, że przy słabym słońcu lepiej działały próżniowe ale nie potrafiły nagrzać zasobnika powyżej 60 stopni, być może gdyby było ich więcej byłoby trochę lepiej. (płaskie sa dużo tańsze)
    Solary próżniowe ACV to jedna z droższych solarów, a widać że nie do końca się sprawdzają . Gdybyś zastosował zamiast nich 2 kolektory 20- rurowe Solar-Tech o łącznej powierzchni brutto 6m2 ze zwierciadłami (czyli dużo, dużo mniej powierzchni czynnej niż maja w sumie 4 kolektory płaskie) to w słoneczne letnie dni też miałbyś na zbiorniku czasami 80 stopni.

  8. #408
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    1 stycznia 2013. Miejscowość pod Piasecznem. 2 kolektory SC-H-20 o łącznej powierzchni brutto 6m2 nagrzały zbiornik 300l od temperatury ok 13 stopni do temperatury 43 stopnie. Gdyby nie bardzo długi rurociąg solarny (22 metry w jedną stronę, w tym ok 5 metrów rury na dachu) temperatura zbiornika byłaby jeszcze wyższa.

  9. #409
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał gucio01 Zobacz post
    Co przedstawiają te wykresy ?
    Jaki jest układ, czy solary grzeją tylko bufor?
    TPO - temp bufora góra (~125l od góry)
    TPU - temp bufora dół (~100l od dołu)
    TA - temp zewnętrzna
    Raum - temp pomieszczenia
    Vorlauf, Rucklauf - powrót, zasilanie
    TWO - c.w.u. góra
    Kessel status - kocioł on/off

    W tym momencie kolektory mogą ładować zbiornik c.w.u. lub zbiornik buforowy (poprzez zawór przełączający).
    Niestety automatyka jeszcze nie pokazuje danych z kolektora - czeka na update.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #410
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Witam.

    Wczoraj mieliśmy przyjemność uruchomić pierwszą w Polsce instalację solar, w której pracują nowe na rynku kolektory próżniowo-rurowe CPC zwane AquaPLASMA - http://www.dincertco.de/logos/011-7S1889%20R.pdf

    Dwie sztuki kolektorów 19/50 o łącznej powierzchni 10,02m^2 (pow. czynna 9m^2, 42 rury) pracują w systemie napełnionym wodą. Instalacja uruchomiona została o godzinie 12:30 i do godziny 16:00 instalacja dostarczyła ~6kWh do zbiornika Aqua EXPRESSO 840. Maksymalna temperatura w kolektorze, w czasie pracy dobiła do 61.3stC, temperatura na dole zbiornika pojemności 836l podniesiona została z ~9stC do ~19stC.

    W załączniku są wykresy obrazujące jaki piękny dzień mieliśmy wczoraj.
    Pozdrawiam.
    Paweł
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	słonce26012013.png
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	6,4 KB
ID:	165179   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp26012013.png
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	7,1 KB
ID:	165180  
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #411
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Ej Panie Pawle coś tu się nie zgadza!
    Aby ogrzać zbiornik o pojemności 836l o 10 stopni (od 9 do19 ) potrzeba 9,7 kWh a instalacja dostarczyła tylko 6 kWh to jedno.
    Patrząc na wykres napromieniowania to: ( liczymy wartość napromieniowania uśredniając )
    od 12.30 do 13 jest 300W/m2
    od 13 do 14 jest 250W/m2
    od 14 do 15 jest 200W/m2
    od15 do 16 jest 100W/m2
    A więc jeżeli pow. apertury wynosi 9m2 to
    od 12.30 do 13 "pada" na tą powierzchnię 1.35 kWh
    od 13 do 14 "pada" 2,250kWh
    od 14 do 15 "pada" 1.8kWh
    od 15 do 16 "pada 0,9 kWh
    co razem daje 6,3kWh przy sprawności kolektora 0,687 można odzyskać 4,33kWh bez strat na przesyle i przy różnicy temp. Tm-Ta=0 stopni.
    Natomiast z drugiego wykresu wynika, że różnica temp. Tm-Ta była średnio na poziomie ok. 40 stopni. To wprowadza stratę sprawności na poziomie 5% dla tego kolektora. A więc ten kolektor w tym dniu mógł przy tym promieniowaniu bez strat na przesyle odzyskać jedynie 4,11kWh.
    Załóżmy, że instalacja bardzo dobrze izolowana i strata na przesyle będzie wynosiła 0,11kWh (2,67%) co daje nam wynik 4kWh.
    I tu powstaje pewien paradoks: najbardziej wiarygodnym parametrem jest temp. wody przed i po ogrzewaniu a więc ilość energii do podgrzania tej masy wody, czyli 9,7kWh. Natomiast z wykresu promieniowania wynika, że jest to tylko mniej niż połowa tej energii (4kWh).
    I tu pytanie: Gdzie popełniono błąd?
    pozdrawiam
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 28-01-2013 o 23:12

  12. #412
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Błędu bym się nie doszukiwał, to raczej dokładność obliczeń oraz danych pogodowych. Stacja meteorologiczna jest w Regułach k.W-wy (www.meteo.waw.pl) a instalacja 45km dalej na północ.

    27 stycznia 2013 uzysk energii wyniósł 2kWh, a 28 stycznia 1kWh - maksymalna tamp. kolektora 36,9stC, były małe opady śniegu.

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    I tu powstaje pewien paradoks: najbardziej wiarygodnym parametrem jest temp. wody przed i po ogrzewaniu a więc ilość energii do podgrzania tej masy wody, czyli 9,7kWh. Natomiast z wykresu promieniowania wynika, że jest to tylko mniej niż połowa tej energii (4kWh).
    I tu pytanie: Gdzie popełniono błąd?
    pozdrawiam
    Witold
    Tu się nie zgodzę, tzn. nie w tym przypadku. Zbiornik AquaEXPRESSO jest zbiornikiem warstwowym, zasilanie kolektora jest podłączone do tego samego przyłącza co kocioł, a powrót kolektora z najniższego przyłącza zbiornika. Instalacja ogrzewania pracuje z temperaturami w okolicach 25/20stC. Przepływy jakie zaobserwowałem (automatyka STAqua II sama sobie reguluje przepływ) to między 8,3 a 7,1 l/min (rura Cu15). Licznik czasu pracy pompy pokazywał 0h (nie wiem jak algorytm zaokrągla licznik)

    Obliczenia z dużą niedokładnością:
    zakładam, że pompa pracowała 1h (moc pompy od 3W do 71W) by dostarczyć 6kWh,
    8,3l/min*60min=498l
    Tyle litrów pompa przeciągnęła przez zbiornika to może wskazywać iż 19stC pochodzi z powrotu ogrzewania podłogowego.

    Moim "błędem" był to, że nie zwróciłem uwagi na temperatury czujnika na górze zbiornika...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	slonce27012013.png
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	7,4 KB
ID:	165715   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp27012013.png
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	8,5 KB
ID:	165716   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	slonce28012013.png
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	6,4 KB
ID:	165717   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp28012013.png
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	6,0 KB
ID:	165718  
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 29-01-2013 o 21:02 Powód: literówka, poprawa danych pompy
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  13. #413
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Szanowny Pawle.
    Ale jak wnioskuję Twoja poprzednia wiadomość miała na celu:
    "Popatrzcie: nowe hiper super kolektory ogrzały tak duży zbiornik o 10 stopni gdzie nasłonecznienie było tak wspaniale do dupy ( tu wykres).” Tak to odczułem.
    Po przeliczeniu okazało się, że bilans cieplny po stronie promieniowania ni jak nie pasuje do tego po stronie nagrzewania zbiornika.
    Laik się nie qumnie i będzie cmokał z zachwytu, jakie wspaniałe kolektory, mnie od razu coś nie pasowało, stąd próbowałem te dane zbilansować.
    A spytam z przekorą: to po co publikujesz takie dane, które pasują jak pięść do nosa?
    pozdrawiam.
    Witold

  14. #414
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Wątek jest o wydajności a więc o uzyskach, a ja lubię cmokać nad fajnymi rzeczami.
    Do tego jak to określił jeden z klientów mam "pozytywnego bzika" m.in. na punkcie ekologii, jakości urządzeń.

    Dla ciekawskich dorzucam wykres temperatur kolektora z dnia 29 i 30 stycznia. Pik temp. dobił do 71,3stC.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0249.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	166412  
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  15. #415
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post

    Dla ciekawskich dorzucam wykres temperatur kolektora z dnia 29 i 30 stycznia. Pik temp. dobił do 71,3stC.
    I o czym to świadczy?

  16. #416
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mrtalaga

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Żory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    16

    Domyślnie

    Pod jakim kątem macie ustawione solary ??
    Viessmann Vitosol 200-T 3m2
    Zasobnik 300L
    max temp zasobnika 76stopni (19.06.2012)

  17. #417
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    45st
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  18. #418
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Rapczyn, Kolektor1

    Śledzę ten wątek i wątki o szeroko rozumianej technice solarnej... im więcej czytam tym mniej wiem. Widzę że jest tu sporo osób z potężną wiedzą i sporo osób takich jak ja. Powiedzcie mi prosze i innym użytkownikom zapewne też. Juz wiem że nei warto iść w tańszą chińszczyznę - mimo że mówią sprzedawcy o jej dobrym stosunku ceny do jakości.

    Mam pytanie o o ten system rurek HEAT PIPE. Czy robią to tylko Chińczycy czy w Europejskich produkcjach też ten system jest stosowany? czy do ogrzania wodu CUW latem oraz w okresach przejsciowych wiosna i jesień warto iść w kierunku próżniowych kolektorów czy może warto wziąć płaskie, które podobno mają lepsze prametry wydajnosci ale tylko w słoneczną pogodę.

    Dach mam dwuspadowy i jedna połać idealnie skierowana jest na południe.. W kotłowni piec wszystkopalny do ogrzania CO I CWU w salonei kominek z Płaszczem wodnym do ogrzania CUW.

    Powiedzcie prosze czy w naszym klimacie warto myśleć o tym zeby solary wspomagały układ CO ? przyajmniej częściowo i czy ma to ekonomiczne uzasadnienie?

    i ostatnie pytanie - co sądzicie o Polskich produkcjach no Watt? wyceny od nich są konkurencyjne. nie wiem jak jakość i parametry np Kolektor słoneczny próżniowy WATT CPC 9+

    z góry dziękuję za informację.
    Ostatnio edytowane przez atsyrut ; 20-02-2013 o 08:06
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

  19. #419

    Domyślnie

    Na podstawie moich doświadczeń:
    - Wspomaganie przez solary układu CO to nieporozumienie (przynajmniej na podstawie tej zimy)
    - Wymieniłem solary HEAT PIPE na płaskie, jeśli porównać cenę zakupu i wydajność płaskie wychodzą znacznie lepiej
    - Zimą solary mogą być użyte do podniesienia temperatury CWU - ale potrzeba 2 zbiornika
    pozdrawiam

  20. #420
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gucio01 Zobacz post
    Na podstawie moich doświadczeń:
    - Wspomaganie przez solary układu CO to nieporozumienie (przynajmniej na podstawie tej zimy)
    - Wymieniłem solary HEAT PIPE na płaskie, jeśli porównać cenę zakupu i wydajność płaskie wychodzą znacznie lepiej
    - Zimą solary mogą być użyte do podniesienia temperatury CWU - ale potrzeba 2 zbiornika
    pozdrawiam
    Rozmawiałem z wieloma ludźmi i popierają to co piszesz... nasz klimat to nie nadaje się do wspomagania CO przez solary...
    Jakie płaskie kolektory masz jeśli mogę wiedzieć?
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

Strona 21 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony