dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 30 z 58
Pokaż wyniki od 581 do 600 z 1149
  1. #581
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    To niby dla czego wykres w godzinach nocnych nie jest linią prostą a zygzakiem? Wygląda to tak jakby ciągle również w nocy dostarczano energii do kolektorów zapobiegając niższej niż ok.7 stopni wodzie w instalacji gdzie przecież temp. w nocy obecnie spada poniżej -10 stopni
    Instalacja składa się z 2 kolektorów. Oba skierowane są na południe ale konstrukcja dachu wymusiła ich montaż w różnych miejscach a to pociągnęło za sobą montaż czujnika w drugim kolektorze.
    5 lutego, w okolicach godziny 1; 4 i możliwe, że 7 widać wzrost temperatury - wtedy włączyło się zabezpieczenie.
    Gdy mrozy były większe (-20...-12stC) takich skoków było około 6 w ciągu nocy (18-7).

    TU można sobie podejrzeć inną instalację opartą o nowsze kolektory i nowszą automatyką.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  2. #582
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Gdy mrozy były większe (-20...-12stC) takich skoków było około 6 w ciągu nocy (18-7).
    .
    Czyli 1 skok na 2 godziny. Nie jest to prawdopodobne tym bardziej, że na Twoich przedstawianych wykresach wynika, że takich skoków jest około 15 w przeciągu trzech godzin.
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    TU można sobie podejrzeć inną instalację opartą o nowsze kolektory i nowszą automatyką.
    No to można się pokusić o małą analizę tego układu i już wiadomo czemu to chodzi na maksymalnych parametrach.
    Otóż wszystko, czyli system solarny oraz kocioł zostały podporządkowane buforowi, który narzuca pracę tych "nadajników ciepła".
    Ponieważ konstrukcja bufora jest oparta na bardzo ścisłym rozwarstwieniu to kolektory jak i bufor nie mogą chodzić inaczej jak chodzą.
    Kolektory chodzą w ten sposób, że najpierw energia jest gromadzona w samym kolektorze (szkle rur), przez co temp. jest podnoszona do prawie 100 stopni a następnie powolutku puszczana jest pompa sukcesywnie odbierając ciepło i przekazując do bufora. I tak takimi cyklami przez cały słoneczny dzień. Stąd pierwszy marketingowy pic, że pompa bardzo mało pobiera prądu bo chodzi na 30% swojej mocy. Jest to prawda, ale nie tak do końca bo jeżeli by instalacja chodziła by w inny sposób to możne pompa wzięła by więcej ale też i więcej kolektory by dostarczyły do zbiornika.
    W tym miejscu można by sarkastycznie doradzić firmie Paradigma aby jeszcze wypełniła by czymś kolektory wewnątrz a opróżnić z ciepła wystarczało by wykonać raz dziennie i największa zaletą tego systemu byłoby to, ze pompa chodzi nie przez np. 10 godzin a przez 20 min. Ponieważ w zbiorniku zrezygnowano z wężownicy, bezpośrednio woda kotłowa podgrzewana jest przez kolektory co wymusza pracę instalacji w drugą stronę w czasie mrozów. Może to i dobry kierunek ale jeszcze nie znalazł się nikt kto tę ilość energii dostarczanej do solarów w czasie mrozów policzył. To już chyba lepszym sposobem było by zastosowanie AQUA-STEP wtedy nie trzeba ogrzewać instalacji zachowując wodę w kolektorach. Ale Niemiaszki będą ostatnimi, którzy to wprowadzą ze względu na obniżenie kosztów takiej instalacji, bo przecież instalacja w ich wykonaniu musi swoje kosztować. Największą jednak wadą tego systemu jest to, że chodzi on na bardzo dużych różnicach temperatur. Nie od dziś wiadomo, że im większa różnica temp. tym większe straty. W tym systemie z tym nie da się nic zrobić, bo jedynie co to można zwiększyć obroty pompy dla "zbicia" temp. ale jednocześnie po rozwarstwieniu pozostanie tylko wspomnienie.A by nie być gołosłownym pozwoliłem sobie wykonać małe doświadczenie.
    Ponieważ mam do ogrzewania kocioł a na instalacji powieszony ciepłomierz. W czasie gdy się zabawiałem pomiarami kociołek pracował w miarę ze stałą mocą.
    Pierwsza sytuacja: ta, która występuje na stałe
    temp. zasilania to 44,06 stopnia
    temp. powrotu 39,61 stopnia
    różnica 4,45
    przepływ 540l/min
    moc dostarczana do układu c.o. 3,6 kW
    I druga, kiedy to zdławiłem przepływ, zaworkiem.
    temp. zasilania to 49,71 stopnia
    temp. powrotu 38,51 stopnia
    różnica 11,2 stopnia
    przepływ 168l/min
    moc dostarczana 2,2kW.
    Co się stało w drugim układzie? Przede wszystkim zmalał przepływ czego konsekwencja był wzrost różnicy temp. a wiec wzrosła temp. zasilania. Ale wyraźnie widać , że konsekwencją tego był drastyczny spadek mocy. To samo występuje w kolektorach. im większa różnica tym mniejsza odzyskiwana moc ze względu na straty.
    pozdrawiam.
    Witold

  3. #583
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Przystopuj trochę bo moim zdaniem zaczynasz snuć teorie spiskowe.

    Tymczasem... po roku i 12 dniach miałem przyjemność sprawdzić instalację na kolektorach AquaPlasma 19/50 o łącznej powierzchni czynnej 9m^2
    Dom o powierzchni ~160m^2 z kotłem elektrycznym mocy 8kW - niestety jeszcze niezamieszkały choć ogrzewany :-/ ... więc wyniki są jakie są:
    - uzysk: 2985kWh
    - czas pracy pompy Solar PM15-85: 715h
    - suma stagnacji: 501h
    - energia do przygotowania c.w.u.: 303kWh
    - energia zużyta na cyrkulację: 380kWh
    - praca kotła: 1362h
    - ilość startów: 3254
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140207_160757.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	241952
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140207_160807.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	241953
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  4. #584

    Domyślnie

    RAPczyn średnio 7,9kWh/doba z 9m2 czynnej?

    Luty ( 2 i 3.02 sterownik nie był podłączony ) 7,3m2 ( 4 x KS2000 ) tak to te płaskie które w zimę nie grzeją.
    Do wczoraj zyskało 43,62 kWh / 7 dni pracy = 6,23kWh/doba
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	luty.JPG
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	62,0 KB
ID:	241954  
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 10-02-2014 o 15:46

  5. #585
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Tyle wyszło. Zauważ jak mało zostało zużyte energii na ciepłą wodę i cyrkulację.
    Tu wychodzi około 332kWh/m^2 p.czynnej gdzie w domach normalnie zużywających ciepłą wodę jest to np. 484kWh/m^2 przy stagnacji przez 144h.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #586

    Domyślnie

    RAPczyn nie wnikam ale wynik jak z 9m2 tragiczny, bo ciepły glokol z 9m2 jest w co pakować jakiś bufor/zbiornik cwu. A do tego glikol dochodzi do 55 stopni, co widnieje na zdjęciach.

    Ale ja nie o tym bo wszystko zależy od słoneczka... Ktoś potrafi powiedzieć ile mocy elektrycznej pobiera cały zestaw solarny +/- 50W? Pompa glikolu maksymalnie bierze około 55W, Sterownik jakieś grosze czy coś jeszcze?
    Ponieważ wyliczam ile aku jest mi niezbędne do UPS`a aby podtrzymać jego pracę przez jakiś czas. Pierwsze testy wykazały że UPS online 1000VA podtrzymał solary przez 10 min??? 3 x aku 7Ah. A pompa bierze tylko 50W co innego bierze kolejne 800W że UPS podtrzymał 10 minut.
    Dziś test na 3 pompach ( piec, kaloryfery, podłogówka ) UPS trzymał 55 minut
    Dzień wcześniej przy słońcu tylko solary pociągnął 10 minut?
    WTF?
    Albo coś bierze ponad normę mocy (co takiego??), albo UPS był w trakcie tygodniowych testów baterii i pociągnął 10 minut... ( nie było mnie tam nie mierzyłem poboru mocy W-mierzem, i nie byłem wpięty COM`em do UPS`a aby sprawdzić parametry ). Za wczasu jest też agregat prądotwórczy ale nie o nim mowa, trzeba zapewnić przynajmniej kilka godzin pracy kolektorów z UPS`a
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 10-02-2014 o 19:56

  7. #587
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Przystopuj trochę bo moim zdaniem zaczynasz snuć teorie spiskowe.
    Widzę, że dla Ciebie odpowiedź na jakiekolwiek moje pytanie to teoria spiskowa.
    Pytania za łatwe, za trudne, za głupie, za mądre, czy jak?
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Tymczasem... po roku i 12 dniach miałem przyjemność sprawdzić instalację na kolektorach AquaPlasma
    Popatrzałem w swoje zapiski mojej instalacji opartej o kolektory próżniowe KSP12OPC. Instalacja dała 22GJ, czyli 5940kWh, czyli w przeliczeniu do powierzchni 9m2 dało to 3144kWh.
    Ale jest to zapis od 1 stycznia do 9 września czyli nie 12 miesięcy z haczykiem a 9 miesięcy.
    Czyli prezentowany przez Ciebie wynik nie jest aż taki duży. Podejrzewam, że gdyby system nie miał opisywanych prze ze mnie wad, prezentowane wyniki mogły by się zbliżyć do moich.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ktoś potrafi powiedzieć ile mocy elektrycznej pobiera cały zestaw solarny +/- 50W? Pompa glikolu maksymalnie bierze około 55W, Sterownik jakieś grosze czy coś jeszcze?
    Przy zabawie z różnymi rodzajami akumulatorów powinieneś wiedzieć, że UPS nie pozwoli rozładować Tobie akumulatora do końca, a jedynie do wartości napięcia 10-10,5V
    Ma to związek z żywotnością aku. Jeżeli chcesz zasilać z UPS-a to zamień te małe żelówki na akumulator samochodowy o pojemności co najmniej 40Ah dla jednej pompy. Wartości maksymalne przetwornicy mówią nam o tym jakie mogą mieć maksymalne obciążenie, ale również w podtekście jak długo będzie się ładował wyczerpany akumulator po wymianie.

  8. #588

    Domyślnie

    U tu pojawia się problem ponieważ akumulatory samochodowe lądujemy zupełnie innym napięciem ( wyższym ). A do tego nie gwarantują takich długich czasów pracy buforowej jak żelówki, o samych oparach z akumulatorów samochodowych nie wspominając. Do tego nie mam czego zamieniać ponieważ UPS chodzi na 36V więc potrzebne były by 3 akumulatory samochodowe a to kolejne koszty.
    Ładowanie rozładowanych akumulatorów samochodowych w UPS`ach to też nieporozumienie ponieważ podłączenie takiego zwykłego UPS`a z sinusojdą modyfikowaną nigdy nie zagwarantuje naładowania aku do pełna. Prąd ładowania w okolicach 1A, daje przynajmniej 40h ładowania ciekawe co prędej padnie UPS ładując taki aku czy sam akumulator.
    Żelówki wychodzą najbardziej ekonomicznie - przynajmniej moim zdaniem.
    Ale nadal nie wiem ile może brać maksymalnie instalacja kolektorów słonecznych?

  9. #589
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    U tu pojawia się problem ponieważ akumulatory samochodowe lądujemy zupełnie innym napięciem ( wyższym ).
    Wydaje, że mi się, że jesteś w błędzie. Są to akumulatory kwasowo-ołowiowe posiadające jako elektrolit zżelowany kwas siarkowy, czyli taki zmodyfikowany samochodowy. Napięcie ładowania to 14,5V, takie samo jak samochodowego.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ładowanie rozładowanych akumulatorów samochodowych w UPS`ach to też nieporozumienie ponieważ podłączenie takiego zwykłego UPS`a z sinusojdą modyfikowaną nigdy nie zagwarantuje naładowania aku do pełna.
    Nie zgodzę się z Tobą, akumulator jest ładowany z powrotem jak zostanie przywrócone napięcie w sieci. Jest ładowany prądem stałym, a nie prądem, który daje przetwornica. To czy wytrzyma prostownik ładujący akumulator to jest już inna para kaloszy, ale on większy tym większe prawdopodobieństwo, ze wytrzyma.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ale nadal nie wiem ile może brać maksymalnie instalacja kolektorów słonecznych?
    Tyle ile pompka i elektronika razem, nic więcej

  10. #590

    Domyślnie

    Może i masz rację opinii o aku samochodowych w UPS`ach jest wiele jednak wiele osób używa ich do podtrzymywania no i są o o niebo bardziej ekonomiczne w stosunku ceny do zakupionych Ah. Może rozejrzę się za jakimiś używkami i sprawdzę jak to się będzie sprawowało. 40Ah to trochę mało wolał bym coś w okolicach 60Ah wtedy łącznie było by około 200Ah a odnośnie ładowania tego UPS potrafi siebie i 2 batery packi ( około 170Ah ) naładować do 90% pojemności w 2h więc o jego przetwornicę się nie martwię.

    Napięcie ładowania 14,5V akumulatorów nie zabije ale praca buforowa ze zmniejszonym napięciem pewnie da im w kość. Do tego cykliczne cotygodniowe testy aku stąd nie wiem czy akumulatory samochodowe dadzą radę.

    Jeszcze jedno wracając do tej elektroniki i pompy i niczego więcej.
    Z instalacji wynika że on początku pracy 1.02:
    "Energia zużyta przez pompę kolektorów 6,30 kWh"
    Licząc pracę pompy 55W ( 1kWh / 55W = 18h nieprzerwanej pracy na najwyższym biegu )
    6kWh * 18 h = 108h pracy pompy znaczy pompa pracowała przez 4,5 DOBY?

    Gdzie błąd w moich obliczeniach?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 11-02-2014 o 14:34

  11. #591
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Gdzie błąd w moich obliczeniach?
    W Twoich obliczeniach nie ma błędu!
    Bardzo możliwe jest, że w założeniach do obliczeń jest błąd. Z tego co podajesz pompa musiała chodzić z maksymalną mocą przez 12 godzin dziennie a to przecież nie możliwe. Gdzieś w ustawieniach pewnie jest moc pompy.

  12. #592

    Domyślnie

    Właśnie problem w tym że moc pompy definiuje paramert: "Moc chwilowa pobierana przez pompę " i tu mamy wartość podawaną w "W". Maksymalna moc pompy to 55W i przepływ 7l/min. Napisałem już do Hewalexa że coś z danymi prezentowanymi przez ich system jest nie ten teges.
    Chyba że jakimś cudem sterownik prezentuje moc wszystkich 3 pomp. Zobaczymy jak sam Hewalex odniesie się do zgłoszenia

  13. #593

    Domyślnie

    tymczasem kolejny dzień pracy płaskich solarów które w zime nie grzeją. Hewalex poprawił moce pomp i wyglądają poprawnie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wx-vgqwfueqmirznqwalufg.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	242613  
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 13-02-2014 o 22:55

  14. #594

    Domyślnie

    Dobijamy do 100kWh z płaskich kolektorów:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	luty.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	52,0 KB
ID:	243474  

  15. #595
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    marcinbbb między 1 a 7 lutego 9m^2 AP dało ~75kWh. tego dnia gdy zrobione zostało zdjęcie maksymalna temperatura doszła do ~78stC nie 55stC a w zbiorniku o pojemności 836l na górze było 59stC.

    kolektor1 "Czyli prezentowany przez Ciebie wynik nie jest aż taki duży. Podejrzewam, że gdyby system nie miał opisywanych prze ze mnie wad, prezentowane wyniki mogły by się zbliżyć do moich."
    Uzysk w skali roku nie jest duży ponieważ rozbiór ciepłej wody był minimalny (~6,5m^3 przez rok) więc kolektory nie miały gdzie ładować energii i stały sobie bezpiecznie w stanie pary. Moim zdaniem, twoje podejrzenia są mylne

    Pisząc o swojej instalacji masz na myśli 12 kolektorów KSP12OPC u Ciebie na dachu?

    A to jeszcze jedna instalacja z 2006 roku o powierzchni czynnej 9m^2 (brutto 9,82m^2), zbiornik pojemności 990l:
    - od 4.12.2010r. do 12.12.2013r. zebrała: 13055kWh
    - czas pracy pompy UPS 15-60 Solar III biegowa: 1586h
    - suma stagnacji: 432h
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  16. #596

    Domyślnie

    3 lata pracy i ponad 13000kWh pozyskanych daje około 11kWh/doba powiedział bym nieźle ale z 9m2 czynnej powierzchni oczekiwał bym czegoś więcej...
    Porównując to z moimi cyferkami TYLKO z lutego kiedy słońce świeci przez jakieś 5,5h z nieporównywalnie mniejszą mocą niż w lato.

    18 dni pracy (-2 dni kiedy nie był podłączony ekontrol 2-3.02) 90kWh / 16 dni= 5,6kWh z 7,3m2 czynnej w kiepskich warunkach, jakoś nie przekonuje mnie prezentowana przez Ciebie instalacja. Gdzie jest punkt zaczepienia który powinien mnie przekonać do Twojej instalacji w technologii aqua?

  17. #597
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    A czy ~190kWh
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2xCPC45_Star_azzurro.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	33,0 KB
ID:	243487
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  18. #598
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    zysk w skali roku nie jest duży ponieważ rozbiór ciepłej wody był minimalny (~6,5m^3 przez rok) więc kolektory nie miały gdzie ładować energii i stały sobie bezpiecznie w stanie pary. Moim zdaniem, twoje podejrzenia są mylne
    To po kiego grzyba prezentujesz wyniki z instalacji nie w pełni pracującej? To ma kogoś zaszokować, wprawić w zachwyt czy co jeszcze? To co prezentujesz jest dla zwykłego śmiertelnika mało czytelne.
    Resztę uwag celnie zawarł marcinbbb.
    A to wykres z dnia dzisiejszego:
    woda była grzana prawie do godź 12:00 a następnie podłogówka do końca dnia. Po prawej wykres nasłonecznienia
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wspomaganie.JPG
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	62,0 KB
ID:	243488  

  19. #599

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    A czy ~190kWh
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2xCPC45_Star_azzurro.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	33,0 KB
ID:	243487
    RAPczyn to co prezentujesz w żaden sposób się nie dodaje, prezentujesz instalacje które od 3 lat pracują i ciepło z cwu. oddają do atmosfery przez izolacje zbiornika?
    Prezentujesz zestawy zainstalowane w szczerym polu/Twoje czy sąsiada który wyjechał zarabiać do Irlandii bo ja już nie wiem co starasz się nam przedstawić, co raz prezentujesz inny zestaw podpierając się jedynie mocą czynną, czasem pracy pompy, i czasem stagnacji zestawu i brakiem poboru wody.
    Średnio wychodzi mi tyle że moje 7,3m2 tylko w lutym są niewiele słabsze od Twoich super wypasionych 9m2 w systemie aqua pracujących od 3 lat i to się dodaje... po czym prezentujesz 2/3 miesiąca z których wynika że pozyskały 190kWh więc w miesiącu będzie to okolo 300kWh pracy ale tu znów zima/lato Twoje kolektory pobierają tyle samo podczas 10h słońca co i 5,5h słońca i to znów się dodaje...
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 18-02-2014 o 17:45

  20. #600

    Domyślnie

    Dzisiejsze efekty około 16kWh przybyło.
    Ale mogę już coś powiedzieć o samym "wspomaganiu ogrzewania w okresach przejściowych" pic na wodę fotomontaż cały dzień zbiornik wygrzewał się z około 25 do prawie 60 stopni. A jak zerkniecie sobie na dobowy wykres temperatury około 15:30 puściłem pół bufora w ogrzewanie, 30 minut i było po wszystkim.

    kolektor1 - pytanie do Ciebie bo chyba masz największą wiedzę odnośnie "wspomagania ogrzewania" solarami. Na dachu zmieszczą się jeszcze 2-3 płaskie kolektory czy, zakładając że zdecydowalibyśmy się na dołożenie tych sztuk była by odczuwana jakakolwiek różnica? Czy też dopiero po dołożeniu 10 można by oczekiwać że ogrzewanie pociągnie przez kilka godzin? Pytam z czystej ciekawości ponieważ na tę chwilę jest zbyt wiele pytań co z gwarancją, co z pompą od kolektorów, o stagnację sie zupełnie nie martwię ponieważ w przypadku przekroczenia 85 stopni wszystko pójdzie w ogrzewanie.
    Jeśli udało by się znaleźć używane Hewalexy i dołożyć do zestawu może dało by to różnicę, a w okolicach Wrocka sporo więcej słońca niż w resztach kraju, bo wynik 16kWh w lutym wydaje się być całkiem OK. Dla przypomnienia 4 płaskie Hewalexy zainstalowane pod kątem 62 stopni. Choć za 1500-2000 PLN zamiast dodatkowych kolektorów można kupić jakieś 3t węgla które wystarczą na 2 zimy. Na tę zimę ( pierwsza po generalnym remoncie ) jeszcze wszystko schnie poszło około 650kg węgla, paląc od góry na dobę w największe mrozy wychodziło 15-17kg węgla.
    Kolektor1 jest sens dokładać coś do zestawu czy gra niewarta świeczki?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hs-yfgqhztebdrurlzvcrxg.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	244275   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rn-ggzelzshliynovwbepbo.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	244276  

Strona 30 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony