dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 42 z 58
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 1149
  1. #821
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Witam serdecznie.
    Październik szybko minął i przyszedł czas na kolejny raport z uzysków energii.

    1. 2x CPC 45 Star azzurro kąt ~50st + zbiornik buforowy PSI 1000l + zbiornik cwu SUNNY 301
    Od 1.10 do 1.11.2014r. uzysk energii ~472kWh, ~71h pracy pompy, 1h z przekroczoną temperaturą pracy pompy.

    Załącznik 287004

    1. 2x CPC 45 Star azzurro kąt ~30st + zbiornik buforowy, warstwowy "świeżej wody" OPTIMA Aqua 1000
    Od 1.10 do 1.11.2014r. uzysk energii ~274kWh, ~19h pracy pompy, 2h z przekroczoną temperaturą pracy pompy.

    Załącznik 287005

    Pozdrawiam.
    W listopadzie wyszło następująco:
    1. Uzysk 110kWh, praca pompy 22h

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11_2014_2xCPC45_buf1000_cwu300.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	13,7 KB
ID:	292352

    2. Uzysk 54kWh, praca pompy 4h

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11_2014_2xCPC45_OA1000.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	17,8 KB
ID:	292354
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  2. #822
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    W grudniu rzeź pogody dała:
    1. Uzysk 25kWh przy 3h pracy pompy
    2. Uzysk 9kWh przy 1h pracy pompy
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #823

    Domyślnie

    No u mnie też tego słońca było pod "dostatkiem" dokładnie grudzień zaowocował 21,7 kWh

    Jednak u mnie mija pierwszy kalendarzowy rok pracy kolektorów 2014r to dokładnie 3088kWh ( z wykresu trochę mniej jednak pisałem już wcześniej dlaczego, brak stycznia bo nie było modułu ekontrol )
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2014.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	48,8 KB
ID:	297200

    W związku z tym kilka słów oceny instalacji. Po pierwszym kalendarzowym roku jestem do przodu 3088kWh * 0,68gr = 2100 PLN solary w sumie kosztowały około 12k PLN w tym czasie zakup zwróci się za 5 lat.
    Widać też że kont ustawienia solarów 62o przynosi swoje plusy i już od marca mamy cwu pokrytą z solarów w 100% a wszystko co ponad to można wypluć w ogrzewanie.

    Co bym zmienił na pewno powiększył bufor do 1000l ten kombinowany bufor Integra to nie bufor tylko sprzęgło hydrauliczne pełną objętość bufora otrzymuje tylko kiedy odpalę cyrkulację i mam do dyspozycji 400l bufor jednak w ten sposób kradnę sobie cwu.
    Do 4 solarów dołożył bym jeszcze 1 szt. jednak na razie nie ma na to pieniędzy w środę przenoszę kotłownie do gospodarczego i kupuje nowy kocioł - to pochłonie ogromne ilości gotówki.

  4. #824

    Domyślnie

    Ja się cieszę, że mam płaskie, które były zdecydowanie tańsze niż próżniowe. Od początku nie nastawiałem się na wspomaganie ogrzewania. Teraz jak jest martwy sezon dla kolektorów ledwo CWU dogrzewają co sami widzicie a gdzie tu wypatrywać słońca dla centralnego.

    Ja generalnie z moich kolektorów jestem zadowolony, ale gdybym drugi raz robił instalację wybrałbym wersję 4 paneli z zbiornikiem 400L. 300L to czasami mi trochę mało (duża cyrkulacja, duże zużycie wody). U mnie zaczynają 4 sezon.

  5. #825

    Domyślnie

    U mnie za grudzień 2014 wygenerowało się z pv 4.4kWp nieco ponad 71kWh. Grudzień jest najgorszym miesiącem, teraz będzie z górki

    Za to zepsuł mi się czujnik temperatury od solarów płaskich zamontowany przy kolektorach na dachu, a teraz jest śnieg i ślisko, więc nie da się go wymienić. Ale i tak wielkich strat nie ma, bo uzyski w zasadzie są zerowe.
    W sumie warto podsumować cały rok 2014, choć u mnie nie jest on cały, bo instalacja była rozszerzana do obecnej postaci 4.4kWp dopiero w maju, a od lutego do maja 2014 pracowało tylko 2kWp. W styczniu instalacja nie pracowała, bo nie było jeszcze odbioru przez ZE. Z danych rozliczeniowych, które przesyła mi Tauron wynika, że w 2014r wygenerowało się 3147 kWh. Monitoring na http://pvmonitor.pl został założony chyba pod koniec marca i na nim wygląda to tak:
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 08-01-2015 o 21:45
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #826

    Domyślnie

    Ile tak na oko kosztuje taki zestaw 4,4kWp?

  7. #827
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    5kW jakieś 21kPLN.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #828

    Domyślnie

    To jedna PV jeszcze wychodzi dużo drożej od kolektorów glikolowych - oczywiście na płaszczyźnie grzania wody.

  9. #829

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ile tak na oko kosztuje taki zestaw 4,4kWp?
    Zależy jak to zrobisz i od zdolności organizacyjnych. Koło 5kzł/kWp bez kiwnięcia palcem z montażem przez firmę i gwarancją, do nawet połowy z tego przy własnoręcznej pracy, samodzielnemu kompletowaniu i wyborze najtańszych podzespołów (m.in. modułów cienkowarstwowe). Koszt moich pierwszych 2kWp został podliczony na stronie: http://www.mojazielonaenergia.pl/ins...otowoltaiczna/ gdzie koszt wraz z monitoringiem wyniósł 3,5kzł/kWp, a bez monitoringu który nie jest konieczny 3,2kzł/kWp.
    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    To jedna PV jeszcze wychodzi dużo drożej od kolektorów glikolowych - oczywiście na płaszczyźnie grzania wody.
    Tylko, że za pomocą pv pokryjesz bieżące zużycie prądu przez dużą część czasu, a nadmiarami prądu których nie będziesz w stanie zagospodarować nagrzejesz wodę.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 09-01-2015 o 18:15
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #830
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    Skąd takie ładne i dokładne dane odnośnie uzysków przy kolektorach słonecznych?
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  11. #831

    Domyślnie

    Niektóre sterowniki posiadają możliwość zdalnego monitoringu przez www i potem eksportu na ładnego wykresy.
    Te dane pochodzą z rzeczywistych instalacji.

  12. #832

    Domyślnie

    nela29 masz pewnie większe systemy od nas 90 rur jeśli dobrze pamiętam pytanie czy te rury pozwolą coś wypluć w wymiennik basenowy I jakie to będzie porównanie do naszych yaiba83 ma chyba 3 płaskie, ja mam 4 płaskie, Rapczyn ma 10m2 w innym systemie, mamy jeszcze jednego kolegę który pewnie przewyższa Cię o 4 takie instalacje ale pewnie zima i wiele roboty.

    Obawiam się że z Twoją kotłownią i tą rzeźbą nie wyjdzie to dobrze - koledzy nie widzieli pewnie zdjęć ale może lepiej niech nie oglądają.

  13. #833
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    nela29 masz pewnie większe systemy od nas 90 rur jeśli dobrze pamiętam...
    Jeśli jest to pięć kolektorów FP58-18, to pow. czynna wynosi 8,4m^2 (pow. brutto 15,15m^2).
    Jeśli model FP58R-18, to pow. czynna wynosi 14,05m^2 (pow. brutto 17,05m^2).
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #834
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Jeśli jest to pięć kolektorów FP58-18, to pow. czynna wynosi 8,4m^2 (pow. brutto 15,15m^2).
    Jeśli model FP58R-18, to pow. czynna wynosi 14,05m^2 (pow. brutto 17,05m^2).
    Tak, to są te FP58R-18 5 szt.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    nela29 masz pewnie większe systemy od nas 90 rur jeśli dobrze pamiętam pytanie czy te rury pozwolą coś wypluć w wymiennik basenowy I jakie to będzie porównanie do naszych yaiba83 ma chyba 3 płaskie, ja mam 4 płaskie, Rapczyn ma 10m2 w innym systemie, mamy jeszcze jednego kolegę który pewnie przewyższa Cię o 4 takie instalacje ale pewnie zima i wiele roboty.

    Obawiam się że z Twoją kotłownią i tą rzeźbą nie wyjdzie to dobrze - koledzy nie widzieli pewnie zdjęć ale może lepiej niech nie oglądają.
    Ja nie przyszłam się przechwalać Jeśli kolektory będą źle działać to będę ich wzywała do poprawy, tak jak w przypadku kotłowni. A ciepło z kolektorów gdzieś będzie musiała ujść.
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  15. #835

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    ...
    jaką masz taryfę dystrybucyjną? G11? jak to jest ze sprzedażą nadwyżki energii przy taryfie G12? przeszła ustawa OZE w sejmie, ma być gwarancja wykupu energii w cenie 65 lub 75 gr za 1 kWh przez 15 lat.

  16. #836

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    jaką masz taryfę dystrybucyjną? G11? jak to jest ze sprzedażą nadwyżki energii przy taryfie G12? przeszła ustawa OZE w sejmie
    Mam G12w, teraz przy sprzedaży nadwyżek taryfa nie ma znaczenia, bo dostaje się 80% ceny hurtowej energii ogłoszonej przez URE (minus podatek). Co do ustaw, to na razie nic nie wiadomo - jak przejdzie przez senat i znów przez sejm, to pogadamy. Na razie nie ma co gdybać, bo senat pewnie uwali taryfy gwarantowane.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #837

    Domyślnie

    Może ja się podłączę do dyskusji.
    Jak masz G12w to mógłbyś pobierać z PV tylko w I droższej strefie a w II strefie ładować bufor aku z PV - oczywiście potrzeba aku do tego - rozważ taką modernizację.

    Pozwolę sobie zadać kilka pyta bo nie do końca orientuje się w temacie PV:

    Po 1 primo chciałby również - ale najpierw "planowanie" - do tego brakuje mi obliczeń ile mógłbym uzyskać z PV - a do tego brakuje mi danych o nasłonecznieniu przez 365 dni w roku np. w okresach godzinowych lub krótszych (15 min) - czy wiecie czy takie dane są do ściągnięcia dostana etc... np. jakieś stacje meteo czy coś takiego.
    Pytanie 1 sprowadza się do zagadnienia jak obliczyć spodziewane efekty a następnie nakład inwestycyjny i w efekcie zwrot z inwestycji - przy czym chciałbym zrobić to sam w excelu nie interesują mnie strony producentów.

    Po 2:
    W zakresie opisu instalacji na www.mojazielonaenergia.pl:
    1. Oczywiście czuję specyfikę działania rozłącznika DC ale nie mogę zrozumieć po co on jest w instalacji PV skoro kosztuje tak dużo. Przecież nie planuje się wyłączać instalacji a w pętli są bezpieczniki ?
    2. Z tego co się orientuję to zazwyczaj stasuje się falowniki 1 fazowe - ale jak do cholery ma to się do instalacji domowej która z reguły jest 3 fazowa. Muszę teraz przepiąć cała instalację do 1 fazy ? Totalny bezsens - przeciez w ten sposób wprowadxzam niesumetrię w sieci ZE a jak by tak cała wieś przeszła nagle na 1 faze ?
    3. Jak to jest z falownikami 3 fazowymi - czy sa lepsze od 1f - jak obciążaja fazy - po równo czy w zalezności od obciążenia w domu ?
    Ostatnio edytowane przez supernik ; 26-01-2015 o 10:37 Powód: literówka

  18. #838

    Domyślnie

    Dobra widzę że temat nie idzie.

    To może podpowiecie jak samodzielnie obliczyć spodziewane korzyści z założenia PV tzn ilośc energii jaka wyprodukują:
    1. Teoretycznie zakładając jakąs sprawność sloarów przy nasłonecznieniu z programów GISowskich
    2. Rzeczywistą - czyli z uwzględneiniem zachmurzenia itp - dane ze stacji meteo.

    Dadatkowo Panele badane sa w standardowych warunkach przy 1000W/m2 więc jak mają sprawnośc dajmu na to 15% to z tych 1000 otrzymamy 150Wp/m2 czy dobrze kombinuję?
    A jeśli panel ma moc 230Wp tzn że w standardowych warunach 1000W uzyskam z niego 230W ? - więc jak będa inne warunki niż standardowe to nalezy posłużyć się proporcją ?

  19. #839
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php proste w obsłudze. O teorii PV możesz poczytać na http://solaris18.blogspot.com/
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  20. #840

    Domyślnie

    Dzięki,
    Tak byłem na tej stronie faktycznie fajna, spróbuję coś policzyć z tego ale jak pisałem te dane wyliczane są w okresach miesięcznych i tylko na podstawie pozycji słońca względem ziemi w danym punkcie i fajnie że uwzględniają poprawkę od temperatury ale mają dużą wadę bo nie uwzględniają zachmurzenia. Po co mi dane teoretyczne jak ja chce dane praktyczne bo od tego zależy ile prądu wyprodukuje.
    Raczej wydaje się że lepiej było by ze stacji meteo pozyskać nasłonecznienie ?

    swoją droga straty od temperatury złożyli jakieś duże koło 8% mocy modułu ?
    Jeśli tak to może warto rozważyć moduły PV+solar gdzie ciecz chłodziła by solar i jednoczesnie nagrzewała CWU - czy znacie jakichś producentów/dystrybutorów tego cuda - maci jakieś zdanie o tym ?

    Na forum muratora przydała by się temat PV
    Ostatnio edytowane przez supernik ; 31-01-2015 o 07:28 Powód: literówka

Strona 42 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony