dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 222 z 226
Pokaż wyniki od 4.421 do 4.440 z 4514
  1. #4421
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Może kształt w tym kierunku:


    Odsunąć opaskę od linii iglaków, co da ci szansę na podsadzenie ich czymś - trawą ozdobną lub krzewami. Rysowałam w paincie i wyszło nieco krzywo, ale raczej utrzymać prostą linię i łuk dopiero wyprowadzić na wysokości studni, by objąć ją w ramach rabaty. Wówczas między studnią a iglakami jakieś większe krzewy - forsycje, derenie, tawuły, budleje - zależy od stylu, jaki chciałabyś uzyskać. Przed nimi coś niższego np. niskie iglaki, czy byliny. I od studni pociągnąć linię rabaty tak by objąć świerki.
    Przydałoby się też jakieś drzewko o innym pokroju niż stożek/kolumna, by urozmaicić kompozycję.
    Studnię można zamaskować wiklinowym plecionym płotkiem, jeśli to miałby być styl wiejski czy trzmieliną Fortune'a, jeśli bardziej miejski.
    Można nad nią ustawić konstrukcję z żerdzi w kształcie stożka i puścić pnącze.

  2. #4422
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Elfir,
    WOW! pieknie dziekuje, tylko że ze mnie taka ogrodniczka jak nie powiem co, strasznie duzo tych nasadzeń, w zyciu tego nie ogarne to raz a dwa mąz za wuja-pana nie pozwoli zabrac tyle trawnika dbanie o trawnik ma co prawda w wielkim poważaniu więc pare drzewek moze jeszcze wywalcze ale co sie nasłucham, to juz wiem, musi byc cos minimalistycznego. spróbuje zaraz w wyklejanke zrobic co ja chce wsadzic.
    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  3. #4423
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Mania, ja nie wiem jaka szaerokosc by mi pasowała, wiem jedno kcem biały bez -lilak i drzewko z czerwonymi lub bordowymi lisciami cały czas nie tylko jesienią, ogromnie podoba sie mi koln czerwony, ale on czerwony robi sie dopiero na jesień, tak??

    Wsadziłam wiec perukowiec podolski, sumak octowiec i jakiśtam biały lilak oraz hortensje i sama nie wiem, czy za duzo czy od czapy, średnio mi sie podoba



    Mam tez magnolie białą, rosnie mi w donicy juz 3 rok, pewnie tez by ja pasowało do gruntu wsadzic bo sie w garazu nie zmiesci ktorejś zimy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrod1.jpg
Wyświetleń:	628
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	386619
    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  4. #4424
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Moze lepiej cos takiego?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrod2.jpg
Wyświetleń:	625
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	386629

    Chyba jeszcze nie dojrzałam do tych wszystkich róznych krzaczków, kwiatków, traw itp, w donicy na tarasie ok, ale nie w rarabacie, moze kiedys, kiedys sie mi odmieni, póki co wolę tak bardziej przejrzyście i zeby sie za duzo nie urobić przy tyk roslinach.
    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  5. #4425

    Domyślnie

    Vesi Ty się lepiej posłuchaj Elfir Ja sama dostaję wytrzeszczu na widok pięknych kolorowych ogrodów i wycieczka do szkółki ogrodniczej bez listy skończyłaby się dla mnie niekontrolowanym zakupem roślin kolorowo kwitnących Ale trzeba mieć naprawdę dużo wiedzy i zmysłu ogrodniczego żeby skomponować piękną, kwitnącą rabatę. Doszłam więc do takich samych wniosków jak Ty : stworzyć sobie niewymagającą bazę w ogrodzie, nie mieszać za dużo a kwiatki wokół tarasu niech sobie rosną

  6. #4426
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar mania1220
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Other side of the globe
    Posty
    15.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Vesi czerwony klon, jak np moj sunset jest czerwony na jesieni dopiero , ale sa inne odmiany co caly rok czerwone. I nie tylko klony. Ja mam czerwona sliwe. Poszukaj u siebie bo ja po polsku nie znam wszystkich nazw.

    Ale sie zgadza, sluchal Elfir. Masz tam duze choinki i tuje, te drzewa co namalowas sa za blisko tuj i za duzo ich. Mozesz pierdyknac cos ale na srodku bardziej trawy nie pod tujami - drzewa lisciaste sie lubia rozrastac korony i wejda po czasie na tuje.

    a jakbys pod tujami takie cos zrobila....


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hydrangea_inspirations_01.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	386684Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	limelight-hedge-21.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	386685


    oczywiscie mozesz w jakim kolorze chcesz, te sa akurat Limelight moje ulubione .

    ja tez mam za blisko posadzone wszystko, ale staralam sie zeby z tylu bylo wszystko wieksze a z przodu mniejsze.
    a jak nie wiesz jak daleko chcesz zajsc na trawnik temu mowilam sznurek rozlozyc albo weza od wody. Lepiej widac ma zywo.

  7. #4427
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar mania1220
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Other side of the globe
    Posty
    15.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    tak sobie teraz mysle ze ja to bym obsadzila hortensjami ta studnie. Zaslonily by zupelnie. Bo bukszpan powoli rosnie.
    jak moje przezyly (w ziemi i w skrzyniach) to Twoje tez beda zyc.

  8. #4428
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Dopiero klapłam na tyłku, obudziłam sie rano ze sciśnietymi zebami tak mocno ze pól głowy mnie bolało i ramieniem załozonym nad głowe tak że wstałm na dzień dobry obolała.
    Mieli byc dzis panowie pomierzyc ile wyjdzie obrzezy, ale juz 19sta a ich nie ma

    O Elfir na pewno ma wiedze do pozazdroszczenia i umiejetnosci, tylko ja nie chce takiej typowej ozdobnej rabaty z tawami, kwiatkami i niewiadomo czym, mam jedna rabate pod oknem kuchennym i wystarczy, plus na wejsciu 3 pary donic z bukszpanami i świerkami. Moje dbanie o rosliny ogranicza sie do podlewania i przycinania, gdy juz wołają o pomste do nieba. Nic na zime nie okrywam, żadnych chochołow w ogrodzie nie zdzierżę, nie lubie takich rabatek na środku trawnika. Jeden sumak octowiec rośnie mi tuż przy tujach, ciacham go po prostu od strony tuji i wygląda ok.
    Mi bardziej zalezy na znalezieniu miejsca na czerwonolistne drzewko, bo biały bez to moge wsadzic obok bramy wjazdowej przy ogrodzeniu od strony ulicy a magnolie od biedy upchnę mojej mam lub sis.
    Podobaja sie mi te wszystkie piękne angielskie i inne ogrody, ale u siebie chce prosto, symetrycznie i w kant.
    To jest przepiękne, ale nie dla mnie


    Takie proste formy mi sie podobaja:



    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  9. #4429
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to drugie wymaga jakieś 5 razy więcej pracy niż to pierwsze

    Podobają ci się ogrody zgeometryzowane - one wymagają idealnego projektu (linie rabat nie mogą być dziełem przypadku), wysokiej jakości materiałów i każdy niedostatek pielęgnacji jest natychmiast widoczny.
    No i nie robi się ich z iglaków, wyjątkiem jest cis

  10. #4430
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Elfir,
    to jest jakies rozwiazanie proste w formie pasujace do tego co jest, to co pokazałas, to za duzo dla mnie i za bogato.

    Tak wyglada dalsza czesc ogrodu, fotka zrobiona 2 lata temu, stałam na studni wtedy


    i jeszcze inna perspektywa z 2014r
    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  11. #4431
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar mania1220
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Other side of the globe
    Posty
    15.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Vesi tez mnie kusilo zrobic takie zaokraglenia i nasadzic jak wkleilas ta fotke, tylko ze bez kwiatow, same rozne zielone krzaki, ale potem co otwieralam swoje zdjecia z lata to dochodzilam do wniosku ze jednak lubie te kanty i proste linie no i zostaje tak jak zrobilam od poczatku.

    ale widze tam sporo miejsca na jakies czerwone drzewko. W tej czesci co masz studnie.
    a obrosnieta studnia hortensja wcale jak rabata by nie wygladala ale jak jeden wielki krzak. Nie wiem dlaczego ale typowa "rabatka" mi sie kojarzy z kolorowymi kwiatkami. Tez tego nie lubie przeciez wiesz, zielono i juz. Nawet hortensje mam zielone. Jedyny kolor to roze i Boguska ale ta w donicy.
    ta dalsza czesc to bardziej jak sad wyglada, a ta ze studnia jak ogrod. Tak ?

  12. #4432
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Moj M jakby mógł to wsio by na działce wyciepał poza tujami, na kazde nowe drzewko i krzaczka sie krzywił.
    Sad był załozony przez poprzedniego właściciela, kilka drzewek padło, kilka dosadziłam, ale starałam sie nie przekraczac lini pierwszego rzedu drzwek. Jedyna ozdobna rabata to ta przed oknem. w zwiazku z tym, ze chce oddzielić tuje od trawnika i będzie to robic ekipa ogrodnicza, pomyślałam ze to ostatni moment na ewentualne dosadzenie drzewek ozdobnych i jedyne miejsce gdzie mogą byc to własnie koło tych świerków, a mi sie klon palmowy marzy od lat.

    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  13. #4433
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar mania1220
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Other side of the globe
    Posty
    15.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ee tam , drzewka mozna caly rok dosadzac, byle meza przekonac.
    Tzw Japanese maple, mialam go i po zimie padl, widzialas go? wkleilam go kilka dnie temu. Od tego czasu zaczelam na wyzszych rabatach sadzic drzewa, bo jego na rowni posadzilam i go wyciaglam...z bajora
    nie sa latwe w zimie przetrzymac ale masz u siebie duzo oslony to by pewno dal rade.
    Myslalam ze sie potne jak nie przezyl zimy

    a dlaczego Twoj maz nie ludzi drzew????????? jakis powod??

  14. #4434
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Nie lubi drzew i kwiatków w naszym trawniku, bo musi je omijać przy koszeniu tylko ze on kosi max raz w roku Mnie tez irytuje omijanie tych wszystkich drzew przy koszeniu, ale wole sie pomęczyć i niz wyciąć. Fajnie miec własne owoce.

    Taka lichota ten klon u Ciebie taka rotacja roślin ze nie nadążam

    Teraz jestem padnieta, w dodatku przeziębiona - to dlatego rano wstałam taka obolała, ale jutro jak bede miec chwile to spróbuje tego klona wkleic koło swierka. Ja wiem ze z donic to mozna zawsze wsadzac, tylko jak juz bedzie to obrzeze to nie chce wsadzac nic poza, a M mi na pewno tego nie przerobi bo mi sie uwidzi potem cos dosadzić. Niestety u mnie nie jest tak jak u Ciebie, ze ciagle cos jest zmieniane, przerabione, jak cos jet zrobione to na wieki wieków az sie rozleci.
    Musze miec koncepcje co i jak przed zrobieniem obrzeży, bo to juz bedzie na amen.
    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  15. #4435
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Juz wiem ktore drzewko wsadze koło świerków - "Acer palmatum Atropurpureum"


    Rośnie nieduzy, będzie osłoniety od wiatru, lubi kwaśną ziemie wiec przy iglakach będzie mu dobrze.

    Jeszcze tak pokombinowałam, w tym obsadziłam studnie biała hortensja





    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrod3.jpg
Wyświetleń:	543
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	386765 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrod4.jpg
Wyświetleń:	543
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	386766

    Lilaka wsadze za ogrodzeniem, a magnolie dzis przesadziłam do wiekszej donicy, u innych juz kwitnie a mi dopiero listki wypuszcza, jak mi sie nie bedzie miescic w garazu do zimowania, oddam komus.
    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  16. #4436
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar mania1220
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Other side of the globe
    Posty
    15.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Vesi masz Ty z tym swoim mezem jak juz tak w domu nosem kreci nie mozesz go z ogrodu pogonic?? ze to tylko twoje??

    a dlaczego magnoli nie wsadzisz np tam gdzie masz owocowy? szkoda oddawac.

    dwie wizki mi sie podobaja, kazda ma inna urode, ale na tej drugiej ta odslonieta studnia feeee!!! az sie prosi zeby ja zaslonic.

  17. #4437

    Domyślnie

    Mnie się zdecydowanie bardziej podoba druga wizka tylko rzeczywiście trzeba by czymś studnię zasłonić...

  18. #4438
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Wstaje dzis i pierwsza myśl " moja hortensja" i dyla po donice na taras.
    Bo za oknem taka sytuacja



    Mania,
    magnolia sie nie zmiesci miedzy owcowymi, obsaziłam sad drzewkami i krzaczkami owocowymi ile sie dało.

    Studnie wolałabym obsadzic bukszpanem niz hortensjami, bo jest zimozielony, wolno rosnie - to dla mnie na plus oraz do studni musi byc dostęp w razie czegoś by dało sie płyte odsunac.
    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  19. #4439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar mania1220
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Other side of the globe
    Posty
    15.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a dobrze! co to tylko ja bede na wiosne ze sniegiem
    malo sniegu, nie nazekaj, ja mialam wiecej

    hortensja naokolo studni byla na zasadzie "a jakby" , bo wyzsza i szybko rosnie, czyli cokolwiek co szybko rosnie.
    A na co zielone w zimie? choina roumiem ale bukszpan? snieg go przysypie.
    Ja swoje zaslaniam bo dostaja zimowych oparzen.

    wogole co maz powiedzial na Twoj pomysl? czy jeszcze nie wie?
    a na magnolie widze tam miejsce w ty ogrodzie.

  20. #4440
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Właśnie dlatego polecałam objąć żywopłot świerki i studnię jedną rabatą - by nie musieć się bawić w omijanie kosiarką rosnących pośrodku trawnika pojedynczych roślin i studni.
    Najwyżej kształt rabaty nie musi być łukowaty, ale kanciasty. Tylko nie wiem czy będzie to pasowało do architektury domu, układu ścieżek i okolicy.

    Skoro lubisz taki zgeometryzowany minimalizm, to trzy różne drzewka będą wyglądać źle.
    Trzy takie same. Albo jedno.
    Żyłka kolekcjonerska to jeden z błędów początkujących ogrodników
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-04-2017 o 16:38

Strona 222 z 226

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony