dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 55 z 625
Pokaż wyniki od 1.081 do 1.100 z 12494
  1. #1081
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    slyszalem to...
    i wtedy profesor zwykl mawiac ze wyjatek potwierdza regule

    widze ze watek upada i staje sie kolejna ogolnopolska pyskowka...szkoda
    trza sie bedzie ewakuowac
    No bo co tu jeszcze można powiedzieć? Mam wrażenie, że temat się po prostu wyczerpał. Wątek można podsumować tymi słowami:

    Da się zbudować dom do 200 tyś. zł, bez własnego wkładu pracy, ale przy włożeniu wysiłku w organizację budowy (dobór ekip, zaopatrzenie). Dom może być szybko zbudowany, niedrogi w utrzymaniu, w przyzwoitym standardzie i ładnie wykończony, pod warunkiem, że:

    - racjonalnie dobierzemy powierzchnię (do 100 m2),
    - wybierzemy dom o prostej bryle i prostej konstrukcji, zwłaszcza źle dobrany dach jest kosztochłonny, to samo dotyczy balkonów, wielkich okien itp.,
    - zrezygnujemy z wielu elementów, które nie są konieczne (rekuperator, solary, odkurzacz centralny itp.)
    - racjonalnie rozplanujemy wydatki, żeby starczyło pieniędzy do końca (czyt. do wprowadzenia się).
    - zrezygnujemy z podpiwniczenia i garażu (zawsze można dobudować w przyszłości).
    - cena nie obejmuje działki.

    Przy tych warunkach będziemy sobie mogli pozwolić nawet na parę szaleństw. Jeżeli jesteśmy w stanie włożyć trochę własnej pracy, to:

    - możemy pozwolić sobie na parę metrów więcej, albo
    - w tej cenie być może uda się zmieścić działkę.

    Oczywiście dla niektórych spełnienie tych warunków będzie oznaczać, że to "nie będzie dom" względnie "nie będzie to dom marzeń". W związku z tym przypominam, że dom w pierwszej kolejności służy do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. A to co powyżej z pewnością spełnia potrzeby niewielkiej rodziny. Dopiero w drugiej kolejności służy zaspokojeniu potrzeb reprezentacyjnych czy zamiłowania do gadżetów .

    Co do mojego własnego udziału w tej dyskusji. Planuję dom o wyraźnie większej powierzchni i budżecie. Kilka założeń przyjmuję jednak podobnych:

    - bez masy wynalazków w stylu reku, podłogówki, cyrkulacji CWU, odkurzacza centralnego, rolet itp.
    - na elewacji przede wszystkim tynk, może zrezygnuję nawet z obkładania kominów klinkierem.
    - bardzo prosty dach z niewielkimi okapami (mała powierzchnia, prosta konstrukcja, łatwe, czyt. tanie ocieplenie poddasza, niewiele odpadów)
    - część poddasza nieużytkowa,
    - niewielka rozpiętość stropów i dachu, co znów upraszcza konstrukcję.

    Przy tych założeniach mam nadzieję, że wystarczy mi na kilka ekstrasów i zmieszczę się w budżecie.
    Dziennik budowy <<< dziennik i komentarze tutaj

  2. #1082
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Havena
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    981
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał dr_au Zobacz post
    - cena nie obejmuje działki.
    Nie obejmuje tez papierologii i przylaczenia mediow.

    Cytat Napisał dr_au Zobacz post
    - bez masy wynalazków w stylu reku, podłogówki, cyrkulacji CWU, odkurzacza centralnego, rolet itp.
    Mam nadzieje, ze doczekam czasow, kiedy powyzsze 'wynalazki' beda standardem w naszym rodzimym budownictwie...

  3. #1083
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Havena Zobacz post
    [...]
    Mam nadzieje, ze doczekam czasow, kiedy powyzsze 'wynalazki' beda standardem w naszym rodzimym budownictwie...
    A to jest właśnie ciekawe. I nie chodzi tu tylko o pieniądze. Tego rodzaju wynalazki mają bowiem nie tylko zalety, ale również wady. Temat na inną dyskusję, ale:

    - podłogówka średnio lubi się z drewnianą podłogą i zdecydowanie nie lubi się z dywanami. A ja się lubię i z jednym i z drugim.
    - cyrkulacja CWU jest bezdyskusyjnie wygodna, ale trochę kosztuje (zwłaszcza pod względem eksploatacji i wychładzania wody w zasobniku).
    - rolet nie trzeba lubić. Ja np. nie lubię.
    - rekuperacja jest fajna jako idea, ale moim zdaniem (i jakoś nie mogę się przekonać, żeby było inaczej) będzie za jakiś czas problem czyszczenia kanałów nawiewających powietrze. Pewnie za 10 lat rzeczywiście będzie to standard, ale jeszcze chyba trochę za wcześnie.

    Można by tak długo. Generalnie jakoś przekonuje mnie zasada keep it simple, stiupid .
    Dziennik budowy <<< dziennik i komentarze tutaj

  4. #1084

    Domyślnie

    wybuje ktos dom własnymi siłami ?
    ?

  5. #1085

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej27 Zobacz post
    wybuje ktos dom własnymi siłami ?
    ?
    calego domu sie nie da wybudowac wlasnymi silami, poniewaz sa roboty ktore lepiej zlecic ekipom posiadajacym doswiadczenie

    do tych prac nalezy na pewno zbrojenie plyty zelbetowej, szalowanie schodow zabiegowych i ich zbrojenie, wykonanie konstrukcji wiezby dachowej i jej pokrycie
    dolaczyl bym rowniez wykonanie instalacji wodnej i elektrycznej, czesci instalacji CO - tutaj mozna narobic mase bledow, choc teoretycznie trudne to nie jest

  6. #1086

    Domyślnie

    Z tym oszczędzaniem na odkurzaczu centralnym radziłabym się dobrze zastanowić Może i jest to zbędny wydatek dla kogoś dla kogo liczy się każdy grosz już na samym początku budowy, ale koszt samej instalacji jest stosunkowo mały, więc moim zdaniem warto zainwestować te kilka stówek więcej na etapie robienia instalacji i w razie polepszenia sytuacji finansowej mamy wybór - można dokupić jednostkę. Ktoś kto nigdy nie miał centralnego odkurzacza nie będzie potrafił go docenić Naprawdę warto!

  7. #1087
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał zetka Zobacz post
    Z tym oszczędzaniem na odkurzaczu centralnym radziłabym się dobrze zastanowić Może i jest to zbędny wydatek dla kogoś dla kogo liczy się każdy grosz już na samym początku budowy, ale koszt samej instalacji jest stosunkowo mały, więc moim zdaniem warto zainwestować te kilka stówek więcej na etapie robienia instalacji i w razie polepszenia sytuacji finansowej mamy wybór - można dokupić jednostkę. Ktoś kto nigdy nie miał centralnego odkurzacza nie będzie potrafił go docenić Naprawdę warto!
    Ja jestem nie do końca przekonany do idei . Ale przy żadnej z tych rzeczy się nie upieram i zastrzega, że "w trakcie" mogę zmienić zdanie. Tak jak byłem zdecydowanie na nie w kwestii solarów. Dopóki nie przeczytałem, że przy typowych kalkulacjach opłacalności bierze się pod uwagę jeden 5 minutowy prysznic na osobę w gospodarstwie domowym dziennie. A ja rano lubię postać sobie pod gorącą wodą czasami i 30 minut.
    Dziennik budowy <<< dziennik i komentarze tutaj

  8. #1088

    Domyślnie

    No to poczytaj jeszcze o pompie ciepła powietrze-woda z zasobnikiem. Mniej kosztuje niż solary i jej działanie nie jest zależne od słońca. Normalnie zasobnik na wodę i tak trzeba kupić, więc i tu mamy oszczędność

  9. #1089
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    No to poczytaj jeszcze o pompie ciepła powietrze-woda z zasobnikiem. Mniej kosztuje niż solary i jej działanie nie jest zależne od słońca. Normalnie zasobnik na wodę i tak trzeba kupić, więc i tu mamy oszczędność
    A skad zima wezmiesz cieple powietrze (>7stC) do tej pompy?
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  10. #1090
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    calego domu sie nie da wybudowac wlasnymi silami, poniewaz sa roboty ktore lepiej zlecic ekipom posiadajacym doswiadczenie

    do tych prac nalezy na pewno zbrojenie plyty zelbetowej, szalowanie schodow zabiegowych i ich zbrojenie, wykonanie konstrukcji wiezby dachowej i jej pokrycie
    dolaczyl bym rowniez wykonanie instalacji wodnej i elektrycznej, czesci instalacji CO - tutaj mozna narobic mase bledow, choc teoretycznie trudne to nie jest
    naprawdę..?????
    strop??
    schody??
    więżba - zgoda
    inst wodna? .. tu juz sobie jaj robisz..

    tego wszystkiego NIE MOŻNA zrobic samemu??? mało wiesz.....

  11. #1091
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej27 Zobacz post
    wybuje ktos dom własnymi siłami ?
    ?
    tak - JA!

    ..i na tym forum nie tylko ja...
    Ostatnio edytowane przez netbet ; 30-01-2011 o 17:55

  12. #1092

    Domyślnie

    Cytat Napisał netbet Zobacz post
    tak - JA!

    ..i na tym forum nie tylko ja...
    a jaki dom budujesz?

  13. #1093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomi78__ Zobacz post
    A skad zima wezmiesz cieple powietrze (>7stC) do tej pompy?
    Ty się lepiej spytaj skąd dr_au weźmie słońce zimą. Ja zimą pompę zasilę powietrzem z garażu, w którym będzie wylot z WM, a potem z WM i rekuperatora. Na lato powietrze z zewnątrz lub z nieużytkowego poddasza. Pompa z zasobnikiem jak się dobrze poszuka to poniżej 6 tysięcy, a zestaw solarny..... Ten drugi latem może nawet przysporzyć kłopotów ze zbyt dużą ilością skumulowanej energii.

  14. #1094
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Havena
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    981
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał dr_au Zobacz post
    - podłogówka średnio lubi się z drewnianą podłogą i zdecydowanie nie lubi się z dywanami. A ja się lubię i z jednym i z drugim.
    A ja uwielbiam goly beton
    Cytat Napisał dr_au Zobacz post
    - cyrkulacja CWU jest bezdyskusyjnie wygodna, ale trochę kosztuje (zwłaszcza pod względem eksploatacji i wychładzania wody w zasobniku).
    Wystarczy odpowiednio zaprogramowac godziny, w ktorych ta cyrkulacja ma dzialac.
    Cytat Napisał dr_au Zobacz post
    - rolet nie trzeba lubić. Ja np. nie lubię.
    Twoje prawo. Ja nie znosze zaslon, firanek, zaluzji itp. kurzolapow... Rolety sa dla mnie wybawieniem. Sa tez niezawodne, kiedy trzeba zrobic 'noc' dzieciakom.
    Cytat Napisał dr_au Zobacz post
    - rekuperacja jest fajna jako idea, ale moim zdaniem (i jakoś nie mogę się przekonać, żeby było inaczej) będzie za jakiś czas problem czyszczenia kanałów nawiewających powietrze.
    Na ten temat napisano juz tone postow na FM Ten sam problem dotyczy kanalow wentylacyjnych przy grawitacyjnej.
    Cytat Napisał dr_au Zobacz post
    Można by tak długo. Generalnie jakoś przekonuje mnie zasada keep it simple, stiupid .
    Dokladnie, mozna bardzo dlugo...
    A KISS stosuje tylko w programowaniu

  15. #1095
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    to niby w temacie bylo??
    przestan mieszac jak nie masz nic ciekawego i konkretnego do powiedzenia

    Oj powiedziałbym powiedział.....ale nie mogie.Sprzedajesz ludziskom .............a zresztą sam się w tym papraj.Przecież to ty wybudowałeś dom za 200 tyś.zł.

  16. #1096
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Havena Zobacz post
    [...]
    Dokladnie, mozna bardzo dlugo...
    A KISS stosuje tylko w programowaniu
    Powiedziałbym, że przy każdym bardziej złożonym procesie, przy którym możemy mieć trudności w zapanowaniu nad całością (a tak jest przy budowie domu systemem gospodarczym). Inaczej - im więcej zmiennych czynników i ryzyk, tym większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak.

    Poza tym wszystkie wskazane tu rozwiązania nie są jedynymi możliwymi. Na razie planuję sobie tak:

    - zamiast podłogówki grzejniki kanałowe + ewentualnie jakieś wspomaganie, żeby nie robić grzejników z wentylatorami.
    - zamiast reku - nawiewniki higrosterowane w oknach + wspomaganie ciągu wentylacji (czyli tzw. wentylacja hybrydowa).
    - zamiast odkurzacza centralnego może sobie kupię takiego odkurzającego robota. Przynajmniej ktoś będzie odkurzał pomiędzy wizytami dochodzącej .
    - zamiast integracji kominka z CO, obłożenie szamotem i coś w rodzaju piecokominka.

    Itp. itd. W większości są to rozwiązania prostsze, tańsze i mniej podatne na błędy wykonawcze. Bardziej też pasują do MOICH upodobań.

    Z cyrkulacją CWU rzeczywiście może się złamię, bo to bardzo wygodne jest. Będę dumał nad gotowym projektem, jak będę znał odległości pomiędzy kotłownią a punktami odbioru wody.
    Dziennik budowy <<< dziennik i komentarze tutaj

  17. #1097

    Domyślnie

    Szczególnie ten odkurzający robot jest tańszy....x 2szt. bo na piętro też....cyrkulacja na czujce może działać.....

  18. #1098
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    Szczególnie ten odkurzający robot jest tańszy....x 2szt. bo na piętro też....cyrkulacja na czujce może działać.....
    Jak najbardziej x2. Zobacz np. tu: http://robosklep.pl/pl/irobot-roomba-581.html
    Dziennik budowy <<< dziennik i komentarze tutaj

  19. #1099

    Domyślnie

    Od czego jest tańszy? Od centralnego? x2?

  20. #1100

    Domyślnie

    przemysl jeszcze te grzejniki kanalowe,na forum kilka osob pisalo,ze one sa w praktyce jakby to nazwac..... "wysokotemperaturowe" i przy niskiej temperaturze wody nie oddaja ciepla.... ale bardzo mozliwe,ze mieli cos skopane,jednakze takie opinie czytalam....

Strona 55 z 625

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony