dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 620 z 625
Pokaż wyniki od 12.381 do 12.400 z 12494
  1. #12381
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Wielka zmora dla inwestora jest tez marketing, kup lepsze nie oszczedzaj, inwestujesz raz, to w koncu Twoj dom.... pozniej okazuje sie ile sie przeplaca za cos co nie jest ani istotne ani niezbedne, ja małymi krokami zmierzam do budowy drugiego domu, i mądrzejszy o takie doswiadczenia bede sie starał zmiescic w tych 200tys, jak wyjdzie zobaczymy
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  2. #12382

    Domyślnie

    Ja buduje dom 154m2, 3 kondygnacje- piwnica,parter, piętro, wymiary zewnętrzne budynku to 6,5m na 9,5m. Fundament tradycyjny, piwnica bloczki betonowe, ocieplenie piwnicy styropian aqua coś 10 cm, folia kubełkowa, stropy terriva, ściany ponad gruntem porotherm szlifowany łączony na klej, dach krokwiowo- jętkowy z pełnym deskowaniem i papą pokrycie dachówka piamont 140m2 dachu, okna z carpentera brugmann bluevolution 82 w tym drzwi tarasowe, Okna dachowe velux 3szt, Drzwi wejsciowe KMT, komin systemowy hocha jakies 9m. Mniejszą część murów postawił mi murarz, tynki wewnątrz zleciłem firmie, okna i drzwi wstawili fachowcy cala reszta z dachem włącznie robiłem sam. Koszty niepełnego stanu surowego zamkniętego (brak ocieplenia elewacji i poddasza, brak otynkowanej i wykonczonej elewacji) prawie 100 tys zł. Podkreślam tylko że nie liczę kosztów narzędzi, transportu itp bo mam to za darmoche. A ponieważ pracuje także robota popołudniami i w weekendy, dużo wyrzeczeń i robie tak juz 4 sezon wiosenno-letni. Generalnie uważam że każdy może wybudować dom samemu ale wymaga to dużo poświęcania i trzeba czerpać z tego przyjemność i satysfakcje bo "na siłe" można robić może sezon ale nie 4...
    Ostatnio edytowane przez REEM ; 31-07-2017 o 09:20

  3. #12383

    Domyślnie

    Cytat Napisał REEM Zobacz post
    narzędzi, transportu itp bo mam to za darmoche. A ponieważ pracuje także robota popołudniami i w weekendy, dużo wyrzeczeń i robie tak juz 4 sezon wiosenno-letni. Generalnie uważam że każdy może wybudować dom samemu ale wymaga to dużo poświęcania i trzeba czerpać z tego przyjemność i satysfakcje bo "na siłe" można robić może sezon ale nie 4...
    Dużo rzeczy można samemu ...

    Można samemu zbudować samochód , można samemu zbudować dom , można sammeu sobie leczyć zęby i wiele innych rzeczy które można samemu

    Tyle że takich którzy robia wszystko sami , mają czas , wiedzę , doświadczenie , zdolności , niesamowite zdrowie i siłę jest mało ..

    Większośc inwestorów samemu co najwyżej pomaluje ściany , zawiesi lampę a co bardziej "ambitni" nawet połozą panele ...

    Większość inwestów wyszukuje wykonawców , wyszukuje materiały i siedzi nad "budżetem" i organizacja ..

    A samorobów jest garstka i są oni mniejszością więc ich rady i pomysły dla wiekszości inwestorów niczym opowieści z gatunku fantastyki

    A niestety takie wypowiedzi dla wielu przyszłych inwestorów są bardzo szkodliwe , bo czesto "zapominają" że samorob robi sam wszystko lub ma za darmo ludzi do pracy (żona , mąż , teście , znajomi)

    Warto aby o tym przyszli inwestorzy wiedziel , aby potem nie było płaczu że komuś się "udało" a jemu nie
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #12384
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A niestety takie wypowiedzi dla wielu przyszłych inwestorów są bardzo szkodliwe , bo czesto "zapominają" że samorob robi sam wszystko lub ma za darmo ludzi do pracy (żona , mąż , teście , znajomi)

    Warto aby o tym przyszli inwestorzy wiedziel , aby potem nie było płaczu że komuś się "udało" a jemu nie
    Zgadzam się z Tobą, zobacz ile stoi domów w okolicy w stanie surowym/ zamkniętym na sprzedaż. Ludzie myśleli że się da pobrali kredyty i teraz mają rękę w nocniku. Jeżeli nie umiesz zrobić nic samemu ewentualnie pomalować ściany ułożyć panele to do tej kwoty możesz spokojnie doliczyć z 80 tyś za robociznę.
    Kumpel buduje dom 120m i wydał już ok 275 tyś on robi ekipami(( stan surowy płacił 30 tyś, ocieplenie 7,5 tyś itd) sam zrobił instalacje elektryczna - 4 tyś oraz kafelki - 7 tyś).Znajomy u mnie nie robi za darmo tylko za pół darmo.

  5. #12385

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A niestety takie wypowiedzi dla wielu przyszłych inwestorów są bardzo szkodliwe , bo czesto "zapominają" że samorob robi sam wszystko lub ma za darmo ludzi do pracy (żona , mąż , teście , znajomi)

    Warto aby o tym przyszli inwestorzy wiedziel , aby potem nie było płaczu że komuś się "udało" a jemu nie
    Takie, czyli jakie wypowiedzi? Nikogo do niczego nie zachęcam tylko pisze z czym się wiąże budowa samemu ponieważ mam takie doświadczenie. Budowa samemu- duże oszczędności ale życie poza pracą zawodową i tą na budowie domu praktycznie nie istnieje. Jak jest wolny dzień to i tak sie już nic nie chce. Poza tym trzeba się dobrze przygotować żeby nie zrobić fuszerki. Jak ktoś ma odrobine zdolności manualnych i wyobraźnie i chce zaoszczędzić niech wykona niektóre prace sam np. fundamenty, ściany- wynając murarza emerytowanego i z nim pomurować, ewentualnie stropy systemowe z pomocą członka rodziny poukładać. Ale z własnego doświadczenia odrazu odradzam kłaść samemu dach czy tynkować. Z perspektywy czasu uważam że te 20 tysięcy złoty nie było warte wysiłku i nerwów przy budowie np dachu.

    A co do realnych kosztów w systemie zleconym to w kalkulowaniu kosztów bezpiecznie jest liczyć materiał razy 2.
    Ostatnio edytowane przez REEM ; 31-07-2017 o 13:37

  6. #12386

    Domyślnie

    Wiele zależy od regionu, warunków gruntowych itp. U mnie samo SSO robocizna 190m2 po podłogach wyjdzie około 80tyś i są to średnie ceny w Szczecinie. 150km odemnie w tym samym czasie ktoś inny buduje ten sam dom i zapłacił 50tyś za robociznę. W a innym rejonie Polski 35tyś kilka lat temu. Także:

    1. media daleko - może wyjść 10-20tyś więcej
    2. słabe warunki gruntowe - 10-30tyś więcej
    3. lokalizacja budowy w drogim mieście pod tym względem - robocizna x2.

    Do tego jak nie ma jakiś materiałów na rynku to ceny potrafią bardzo rosnąć. Ponadto trzeba sporo rzeczy zrobić w domu i wokół, o których się nie myślało wcześniej, że w ogóle będą potrzebne (np. u mnie drenaż wokół domu i działki, wymiana gruntu pod kostkę (bo trzeba to zrobić porządnie gdyż szambowóz będzie wjeżdżał na posesję) i wiele innych rzeczy. Może się też zdarzyć, że wykonawca weźmie zaliczkę i się nie pojawi na budowie, że zostanie coś zrobione źle, trzeba będzie brać kogoś na poprawki itp. itd.

    Napisze szczerze, że nie widzę budowy domu za 200tyś ekipami. No chyba, że 70m2 to może być możliwe przy taniej robociznie i materiałach z niższej półki.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 31-07-2017 o 14:56

  7. #12387
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Chyba już tu było. Jest w necie i na YT (można dosłownie patrzeć na ręce - fajnie by było, jakby moje ekipy kręciły takie filmy i wystawiały się na strzał i krytykę całego netu) dom za 150 tysięcy. Kwota odnosi się do kosztów materiałów na cały dom. Dom jest nieduży i pomyślany tak, żeby był tani (ale IMO całkiem dobry jakościowo). I to jest dla mnie realne, choć są oczywiście lokalne uwarunkowania, które mogą to zmienić (czy to warunki na działce, czy lokalne ceny np. piasku czy betonu).
    Trzeba jednak pamiętać, że to materiały na sam dom. Dochodzi nie tylko robocizna, ale też przyłącza, opłaty, projekty, formalności itd.

    IMO można to traktować jako bęczmark.

  8. #12388
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Dom za 200tys to raczej dla samorobów, wiec dlaczego nie mozna tutaj podzielic sie informacjami lub wiedza.... Ci co chca ekipami to 300-400tys raczej.

    Mój nowy projekt to prosta parterówka 86m2 i to juz bedzie realne za ok 200tys
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  9. #12389

    Domyślnie

    "bęczmark" cudowne słowo piękne

  10. #12390

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chyba już tu było. Jest w necie i na YT (można dosłownie patrzeć na ręce - fajnie by było, jakby moje ekipy kręciły takie filmy i wystawiały się na strzał i krytykę całego netu) dom za 150 tysięcy. Kwota odnosi się do kosztów materiałów na cały dom. Dom jest nieduży i pomyślany tak, żeby był tani (ale IMO całkiem dobry jakościowo). I to jest dla mnie realne, choć są oczywiście lokalne uwarunkowania, które mogą to zmienić (czy to warunki na działce, czy lokalne ceny np. piasku czy betonu).
    Trzeba jednak pamiętać, że to materiały na sam dom. Dochodzi nie tylko robocizna, ale też przyłącza, opłaty, projekty, formalności itd.

    IMO można to traktować jako bęczmark.
    Niecały dom tylko SSO - materiały + robocizna. Za poprzedni dom u Huberta który robił na końcu dał podsumowanie. Materiały ok 60k jak dobrze pamiętam zatem 90k to robocizna

    Więc okna, drzwi, tynki, wylewki, ogrzewanie etc etc czyli wykończenia co najmniej drugie tyle zatem wyjdzie na gotowo mininum 300k + zagospodarowanie działki.

    150k to chwyt marketingowy i skuteczny bo chlopaki robią bardzo dobrze.
    Ostatnio edytowane przez waldinio ; 01-08-2017 o 11:26

  11. #12391
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wlade

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    101

    Domyślnie

    O zbudowaniu czegoś w cenie do 200 tyś zł jeszcze się naocznie nie spotkałem, ale ostatnio w mojej okolicy widziałem domki bliżniaki budowane właśnie przez małego dewelopera ( nazwał bym go "chałupniczym') w cenie 239 tys stan deweloperski łącznie z działką 750 m2

    Fakt, że na kompletnej wsi, żeby nie powiedzieć na "zadup..u" ale dom 110 m2 z ogrodzoną działką, podpiętą wodą, prądem i szambem. Czyli co może jednak można zbliżyć się do tej magicznej kwoty ?

  12. #12392

    Domyślnie

    Wlade: to, że deweloper za tyle sprzedaje nie znaczy, że na tym zarobi (czytaj: może mieć stratę).

    Działka, notariusz, projekt, adaptacja, kierbud, geodeta, przyłącza i doprowadzenie + cała budowa do stanu deweloperskiego 110m2 za 239tyś tak aby na tym jeszcze zarobić? Chyba to nie jest możliwe o ile materiały są kupowane w hurtowni a nie zwożone z niewiadomo skąd.

  13. #12393
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wlade

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    101

    Domyślnie

    Też się temu trochę dziwię. Deweloper niewielki, domów do sprzedaży ledwie kilka będzie - nie sądzę żeby jechał na stracie. Pomimo niezbyt ciekawej lokalizacji a zapewne dzięki cenie ma na nie zbyt

  14. #12394
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał waldinio Zobacz post
    Niecały dom tylko SSO - materiały + robocizna.
    Jestem (prawie) pewien, że na którymś filmie było, że to koszt materiałów na cały dom do stanu deweloperskiego.

    Jak samo SSO, to żadna rewelacja - sam o drobny tysiąc tylko przekroczyłem (jeżeli mowa o samym domu - bez przyłączy, projektu itd. - same prace budowlane + materiał SSO).

    Z kolei 90K robocizna SSO? Na stronie przy kosztorysie jest stwierdzenie (IMO słuszne) że 30K zł za SSO przy założeniu, że wiązary montuje ich producent, to godziwa cena dla obydwu stron.

    Ale jak tak popatrzyłem na ceny, to są jakieś dumpingowe. Np. teraz jestem na etapie elektryki. Mnie materiały kosztowały lekko ponad 5K zł (może coś zostanie, ale to ze 200-300 zł warte będzie). A to jeszcze bez rozdzielni i osprzętu (ale z WLZ i kabelkami ziemnymi do domofonu, furtki i bramy). A tam niby cała elektryka (materiał + robocizna) ma kosztować 5K zł.

  15. #12395

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wlade Zobacz post
    O zbudowaniu czegoś w cenie do 200 tyś zł jeszcze się naocznie nie spotkałem, ale ostatnio w mojej okolicy widziałem domki bliżniaki budowane właśnie przez małego dewelopera ( nazwał bym go "chałupniczym') w cenie 239 tys stan deweloperski łącznie z działką 750 m2

    Fakt, że na kompletnej wsi, żeby nie powiedzieć na "zadup..u" ale dom 110 m2 z ogrodzoną działką, podpiętą wodą, prądem i szambem. Czyli co może jednak można zbliżyć się do tej magicznej kwoty ?

    Obok mnie mój znajomy deweloper sprzedaje domy w stanie deweloperskim z działką 800m2 od około chyba 330tys zł.

    Ale jak udaje mu się za taką cene sprzedawać i jeszcze zarabiać ?

    Materiały i jeszcze raz materiały

    Buduje domy na płycie fundamentowej., Jeśli chodzi o wymianę ziemii i jej zagęszczenie to powiedzmy delikatnie bardzo słabo.
    Plyta fundamentowa tylko 20cm betonu B20 i stal z gotowych siatek fi8 15x15. Rury mimo że powinny być fi160 pomarańczowe (ziemne) to daje szare fi110.
    Styropian pod płytę powinie być minimum EPS200 albo XPS a daje ESP100 ..

    Sam budowałem i moja plyta była na beotnie B25 (25cm) , zbrojneie z prętów fi12 (ręcznie kręcone) , rury fi160 pomarańczowe , wymiana gruntu i zagęszczenie sporo lepsze ..
    Styropian EPS200.

    Już na tym etapie mają około 10tys sądzę "zysku" ...


    Później ściany gazobeton , nadroproża też z gazobetonu , murłata także . Domy nie mają żadnch słupów żelbetonowych.
    Nadproża i murłatę (kształtki) można w rękach połamać. Daje jakieś tam zbrojenie i sami zalewają , ale czy to bedzie trwałe
    Na pewno szybko i tanio , bo betonu nie trzeba zamawiać ani dawać zbrojeń ...

    Więżba dachowa mooocno odchudzona , taki jakieś "chałupcznicze" wiązary. Najtańsza membrana dachowa , którą nikt się nie przejmuje i nikt jej nie zabezpiecza od UV.

    Ocieplenie zwykły styropian , oczywiście bez listwe przyokiennych (bo i po co). Tynk w domu maszynowy (najtańszy)

    Deweloper często stosuje najtańsze matertiały i rozwiazana aby zysk był najwiekszy ...

    Nike nie przejmuje się "przerwami technologicznymi" i tym co sugeruje producent materiału.

    Ma być szybko i tanio ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #12396
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Deweloperzy to raz, że jadą zazwyczaj po taniości - najtańsze parametry, jakie spełnią wymogi prawne i najtańsze materiały które jeszcze hurtowo kupują taniej. No i robocizna też dosyć tania, bo kupują "hurtem".

    Ale jest też kwestia marketingu i pozycjonowania produktu. To, że się chwali że "możesz mieć dom już za xxx zł" nie świadczy, że to dobra cena. Może tak wycenił domek, którego nikt nie chce - bo przy śmietniku, przepompowni ścieków czy jeszcze z jakimiś wadami. Nawet, jak na nim nie(wiele) zarobi, to pokryje mu chociaż częściowo koszty, które i tak musiał ponieść dla całego osiedla - np. przyłącze wody, kanalizacji, drogi czy zakupu dużej działki. Byle sprzedać drożej, niż koszt zbudowania samego budynku - i już ma to dla niego sens ekonomiczny.

  17. #12397

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jestem (prawie) pewien, że na którymś filmie było, że to koszt materiałów na cały dom do stanu deweloperskiego.

    Jak samo SSO, to żadna rewelacja - sam o drobny tysiąc tylko przekroczyłem (jeżeli mowa o samym domu - bez przyłączy, projektu itd. - same prace budowlane + materiał SSO).

    Z kolei 90K robocizna SSO? Na stronie przy kosztorysie jest stwierdzenie (IMO słuszne) że 30K zł za SSO przy założeniu, że wiązary montuje ich producent, to godziwa cena dla obydwu stron.

    Ale jak tak popatrzyłem na ceny, to są jakieś dumpingowe. Np. teraz jestem na etapie elektryki. Mnie materiały kosztowały lekko ponad 5K zł (może coś zostanie, ale to ze 200-300 zł warte będzie). A to jeszcze bez rozdzielni i osprzętu (ale z WLZ i kabelkami ziemnymi do domofonu, furtki i bramy). A tam niby cała elektryka (materiał + robocizna) ma kosztować 5K zł.
    U Huberta wyszło 61k, w tym drugim 67k https://youtu.be/l7xqVFWBHo4?t=47s

    Nie do deweloperskiego a do SSO. Przecież widać na filmie w jakim stanie zostawia dom.

  18. #12398

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Deweloperzy to raz, że jadą zazwyczaj po taniości - najtańsze parametry, jakie spełnią wymogi prawne i najtańsze materiały które jeszcze hurtowo kupują taniej. No i robocizna też dosyć tania, bo kupują "hurtem"..
    Guzik prawda ...

    Nie wolno stosowac rur szarych w ziemii , minimum wyjście z domu kanalizacji to fi160 (tak mówią przepisy) , styropian EPS100 pod płytą ? Ciekawy jestem skąd ceryfikat

    Co do robocizny jest tańsza , bo brygady mają "obniżoną jakość" wykonania usługi. U mnie ten sam tynkarz co robił dla dewlopera stosował tynki Nidę a u dewelopera najtańszy dostępny (chyba Kreisel) i też zbytnio nie przejmowali się wygładzaniem ścian i równaniem , bo później i tak sobie inwestor zrobi gładzie ...
    WYlewkarz., U mnie 6-7cm wylewski , włókna rozproszone , plastyfikator , dobry żwirr. U dewelopera 4-5cm wylewka , bez włókien , bez plastyfikatora , piasek ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #12399
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koszt.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	394074
    Mnie materiały kosztowały łącznie 5 tyś same kable i rozdzielnia 2,6 tyś, reszta to kable pod WLZ i bramę, oraz gniazdka ok 1 tyś.
    Więc 5 tyś to chyba bez robocizny.

  20. #12400

    Domyślnie

    Wszystkie ceny są podane bez robocizny. Jest jasno napisane że to cena za materiały!

Strona 620 z 625

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony