dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 536 z 915
Pokaż wyniki od 10.701 do 10.720 z 18293
  1. #10701
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał r.tyrman Zobacz post
    Pytanie do specjalistów:

    Czy to że w ciągu zimy oblodziło wymiennik na wysokość 30 cm. trzykrotnie ( raz grożąc zablokowaniem dolnego went.), jest partactwem instalatora?
    Jak masz szczelna instalke freonową to raczej wina nierównomiernego przepływu przez rozgałęźnik, dystrybutor, przed parownikiem - mam też jedna czy dwie takie pompy nie jest to zbyt "szkodliwe"
    Ostatnio edytowane przez mkm silesia ; 22-05-2013 o 06:42

  2. #10702
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    To czy wina leży po stronie dystrybutora cieczy było by widać po tym, jak równomiernie (lub nie) parownik pokrywa się szronem.
    Jak mu lód rośnie na tacy, to albo za nisko zamontowana, albo za wcześnie i za często się defortuje. Przez co w każdym cyklu spływa za mało wody, by właściwie nagrzać tackę.

    Co do resublimacji: skoro ciepło skraplania wynosi 2,26 kj/kg, a resublimacji 2,83 kj/kg, to teoretycznie wydajność powinna być większa. Należy więc zapytać, dlaczego nie jest?
    po kolei:
    czy TRI nie ma algorytmu pasywnego defrostu, tylko w każdych war robi to rewersem?
    czy może cała koncepcja modulowanej mocy inwertera i przewymiarowanych pomp nie pozwala korzystać z resublimacji w możliwie szerokim zakresie?
    czy zwykły on/off pracujący na 100% mocy z pasywnym odszranianiem nie miałby większej wydajności od takiej TRI?
    R-290 pod strzechy

  3. #10703

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Jak masz szczelna instalke freonową to raczej wina nierównomiernego przepływu przez rozgałęźnik, dystrybutor, przed parownikiem - mam też jedna czy dwie takie pompy nie jest to zbyt "szkodliwe"
    Szkodliwe może nie, ale wq...wiajace - owszem
    Da sie coś poprawić?.

  4. #10704
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Koledzy rozpatrywali cop w temperaturach w okolicy +5 C i temperaturze +35
    Jest tam jakaś zmiana ,Ale te +35 w przy tej temperaturze zewnętrznej raczej się nie spotyka przy ogrzewaniu podłogowym.
    Mało tego +35 C to nawet przy -20 jest mało prawdopodobne.
    COP będzie znacznie wyższe w rzeczywistosci
    Tu była reklama....

  5. #10705
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał r.tyrman Zobacz post
    Szkodliwe może nie, ale wq...wiajace - owszem
    Da sie coś poprawić?.
    Gdzieś kiedyś obiło mi się że można przełożyć czujnik odpowiadający za koniec odladzania ale po co

    Chyba że masz nieszczelność w inst. freonowej i dlatego oblodzenie - mało freonków

  6. #10706
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    [QUOTE=Vld;5978186]T

    Co do resublimacji: skoro ciepło skraplania wynosi 2,26 kj/kg, a resublimacji 2,83 kj/kg, to teoretycznie wydajność powinna być większa. Należy więc zapytać, dlaczego nie jest?

    Tak od razu większa dobrze że nie spada ale dobrze że zapodałeś liczby z resublimacji mamy 2,83 kj/kg a na topnienie "idzie" 2,26 kj/kg do tego nie działają wentylatory i sprężarka na 30% sprawdzałem dizem nie taki diabeł (defrost) straszny jak go malują

  7. #10707

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Gdzieś kiedyś obiło mi się że można przełożyć czujnik odpowiadający za koniec odladzania ale po co

    Chyba że masz nieszczelność w inst. freonowej i dlatego oblodzenie - mało freonków
    Może za długa "magistrala' pomiędzy jednostką zewn. a wenętrzną?

  8. #10708
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał r.tyrman Zobacz post
    Może za długa "magistrala' pomiędzy jednostką zewn. a wenętrzną?
    a ile metrów i jaka "otulina"

  9. #10709

    Domyślnie

    Ok.12metrów.
    Otulina twoja "ulubiona"

  10. #10710
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał r.tyrman Zobacz post
    Ok.12metrów.
    Otulina twoja "ulubiona"
    no to trzeba zajrzeć w dtr czy producent nie wymaga uzupełnienia czynnika dla 12m ale sprawdzenie szczelności też nie zaszkodzi
    a te otuliny to jeszcze opakuj w jakiegoś k flexa albo innego armaflexa

    http://www.armacell.com/www/armacell...e?OpenDocument
    http://k-flex.pl/

  11. #10711
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    [QUOTE=mkm silesia;5979132]
    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    T

    Co do resublimacji: skoro ciepło skraplania wynosi 2,26 kj/kg, a resublimacji 2,83 kj/kg, to teoretycznie wydajność powinna być większa. Należy więc zapytać, dlaczego nie jest?

    Tak od razu większa dobrze że nie spada ale dobrze że zapodałeś liczby z resublimacji mamy 2,83 kj/kg a na topnienie "idzie" 2,26 kj/kg do tego nie działają wentylatory i sprężarka na 30% sprawdzałem dizem nie taki diabeł (defrost) straszny jak go malują
    Właśnie chodzi o to, że spada mimo resublimacji.
    Mi się wydaje, że tu jednak szronienie powoduje więcej szkody niż pożytku, bo powierzchnię wymiany mamy mocno ograniczoną, a lód i szron dodatkowo ją zmniejszają i zmniejszają też przepływy powietrza. Skutek tego taki, że temperatura parowania, jest kilka stopni niżej niż mogła by być gdyby woda samoczynnie spływała.

    ps: na topnienie idzie 333 kJ/kg, z tej różnicy korzysta np Octopus ze swoimi oryginalnymi wymiennikami
    R-290 pod strzechy

  12. #10712

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    no to trzeba zajrzeć w dtr czy producent nie wymaga uzupełnienia czynnika dla 12m ale sprawdzenie szczelności też nie zaszkodzi
    a te otuliny to jeszcze opakuj w jakiegoś k flexa albo innego armaflexa

    http://www.armacell.com/www/armacell/armacell.nsf/ansHTMLSeitenLookUp/PL_Frame?OpenDocument
    http://k-flex.pl/
    Większość w kotłowni o śr. temp. ok.12-17st.C. W ziemi ok 2 metrów {na moje oko- dobra izolacja.
    Nie chce mi się grzebać w paperach.
    Jak ktoś jest na bierząco, proszę podać: maksymalna długość rurociągu pomiędzy J.W a J.Z. w A... TRI 16

  13. #10713
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    [QUOTE=Vld;5979303]
    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post

    Właśnie chodzi o to, że spada mimo resublimacji.
    Mi się wydaje, że tu jednak szronienie powoduje więcej szkody niż pożytku, bo powierzchnię wymiany mamy mocno ograniczoną, a lód i szron dodatkowo ją zmniejszają i zmniejszają też przepływy powietrza. Skutek tego taki, że temperatura parowania, jest kilka stopni niżej niż mogła by być gdyby woda samoczynnie spływała.

    ps: na topnienie idzie 333 kJ/kg, z tej różnicy korzysta np Octopus ze swoimi oryginalnymi wymiennikami

    Dlatego odladzanie często i krótko (to akurat przećwiczyłem też w chłodnictwie) ale są pompy które mierzą temp. otoczenie i temp. parowania jak parowanie schodzi (wymiennik oblodzony) leci defrost bo wilgotność też jest różna
    mam takie "stare" on/offy nawet spr nie wyłączają tylko przełącza zawór
    p.s.A tak podałeś kondensacje nie topnienie
    p.s.2 sorki coś się nakręciło w cytatach
    Ostatnio edytowane przez mkm silesia ; 22-05-2013 o 21:40

  14. #10714
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał r.tyrman Zobacz post
    Większość w kotłowni o śr. temp. ok.12-17st.C. W ziemi ok 2 metrów {na moje oko- dobra izolacja.
    Nie chce mi się grzebać w paperach.
    Jak ktoś jest na bierząco, proszę podać: maksymalna długość rurociągu pomiędzy J.W a J.Z. w A... TRI 16
    Już nie robię A i F z 5 lat może gdzieś znajdę jakieś stare dtr ale wtedy nie było chyba tych tri chyba że coś w necie namierzysz

  15. #10715
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post


    Dlatego odladzanie często i krótko (to akurat przećwiczyłem też w chłodnictwie) ale są pompy które mierzą temp. otoczenie i temp. parowania jak parowanie schodzi (wymiennik oblodzony) leci defrost bo wilgotność też jest różna
    mam takie "stare" on/offy nawet spr nie wyłączają tylko przełącza zawór
    Właśnie taką maszynę buduję, ON/OFF z termostatycznymi zaworami rozprężnymi. Sterownik ma badać trend temperatury parowania, jak zacznie lecieć na łeb na szyję, puści defrost, skończy gdy czujnik przegrzania pokaże jakaś dodatnia temperaturę (ustali się doświadczalnie np 10-15C) .
    Zastanawiałem się też nad zaworem, w jakiej sekwencji następuje jego przełączanie. Wiadomo musi być różnica ciśnień, ale żeby na pracującej sprężarce?! Czy lepiej nie szaleć i najpierw zatrzymać spiżarkę? W jakim mniej więcej czasie po zatrzymaniu dać napięcie na zawór do przełączenia?
    R-290 pod strzechy

  16. #10716
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Właśnie taką maszynę buduję, ON/OFF z termostatycznymi zaworami rozprężnymi. Sterownik ma badać trend temperatury parowania, jak zacznie lecieć na łeb na szyję, puści defrost, skończy gdy czujnik przegrzania pokaże jakaś dodatnia temperaturę (ustali się doświadczalnie np 10-15C) .
    Zastanawiałem się też nad zaworem, w jakiej sekwencji następuje jego przełączanie. Wiadomo musi być różnica ciśnień, ale żeby na pracującej sprężarce?! Czy lepiej nie szaleć i najpierw zatrzymać spiżarkę? W jakim mniej więcej czasie po zatrzymaniu dać napięcie na zawór do przełączenia?
    przy starcie odladzania na pewno nie zatrzymuje spr. nie pamiętam jak jest koniec odladzania to chyba jest stop. spr. dawno nie dłubałem przy nich zimą ale skoro producent tak "zrobił" ....
    i chyba musiałbyś dać jakieś "sztywne" 15 min pracy po każdym defroście bez względu na czujniki
    czujnik temp na parowniku do reg. końca defrostu w miejscu wyznaczonym doświadczalnie
    może w następną zimę jak mi przypomnisz to zmierzę czas cykli
    że Ci się chce ja zrobiłem raz teraz "gotowce" mniej problemów i nie trzeba o EC się starać

  17. #10717
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Robię jedną dla siebie i jedną dla kolegi, bardziej na zasadzie hobby. A że trafiły się części nowe i bardzo tanie, to grzech było nie spróbować.
    Tyle już mam na dziś
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 22-05-2013 o 22:50
    R-290 pod strzechy

  18. #10718
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Robię jedną dla siebie i jedną dla kolegi, bardziej na zasadzie hobby. A że trafiły się części nowe i bardzo tanie, to grzech było nie spróbować.
    Tyle już mam na dziś
    życzę rychłego rozruchu i mam nadzieję na relacje z "pola boju" o darmowe kw

  19. #10719
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Rozruch może za miesiąc, bo i sterownik jeszcze w powijakach i miejsce gdzie będzie stała też trzeba przygotować. W każdym razie będzie opomiarowana jak należy, na wejściu i na wyjściu, a być może i wykresy będzie na bieżąco kreśliła.
    pozdr
    R-290 pod strzechy

  20. #10720

    Domyślnie

    Cytat Napisał r.tyrman Zobacz post
    Nie chce mi się grzebać w paperach.
    Jak ktoś jest na bierząco, proszę podać: maksymalna długość rurociągu pomiędzy J.W a J.Z. w A... TRI 16
    Uprzejmie donoszę:
    długość instalacji min./max.m5 / 20.

Strona 536 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony