dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 771 z 915
Pokaż wyniki od 15.401 do 15.420 z 18293
  1. #15401

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    Trochę Cię podpuszczać
    O ile wzrósłby Ci rachunek za CO bez PC w tan sezon
    Do 3000 KWh 999zl.
    z punktu widzenia ekonomii albo PC, albo rekuperator (przynajmniej w dobrze ocieplonym domu). ale nie wyobrażam sobie nowego domu (mojego, bo połowa społeczeństwa neguje WM nie wiedząc na czym polega odzysk ciepła) bez rekuperatora nawet gdybym miał PC
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  2. #15402

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    z punktu widzenia ekonomii albo PC, albo rekuperator (przynajmniej w dobrze ocieplonym domu). ale nie wyobrażam sobie nowego domu (mojego, bo połowa społeczeństwa neguje WM nie wiedząc na czym polega odzysk ciepła) bez rekuperatora nawet gdybym miał PC
    Skoro policzyłem 1000kwhx3 to jasne ze z rekuperatorem

    Co do samego rekuperator to i Ja bym go nadal montowal nawet gdybym w nowym domu chciał ekogroszek, gaz czy coś innego.
    Dla mnie komfort delikatnej i ciągłej wymiany powietrza w nocy jest bezcenny
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  3. #15403

    Domyślnie

    Mam szybkie pytanie - prośba o radę - do 20 marca Panasonic zwraca 1000 zł jeżeli kupi się ich pompę ciepła.

    W kwietniu tynkuję dom - posadzki będą pewnie w czerwcu, więc uzbrojenie "kotłowni" najwcześniej w lipcu - czy opłaca się zapłacić już teraz te kilkanaście tysięcy i zamrozić pieniądze na kilka miesięcy czy może lepiej zaczekać do jesieni i wtedy szukać pompy? Czy do tego czasu planowane są jakieś nowości na rynku albo coś co przemawia za tym, żeby wstrzymać się z zakupem?

  4. #15404
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest u Panasonica-a ale inne firmy pod groźba utraty gwarancji nakazują montaż Pci zraz po zakupie jednostki.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #15405
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bway

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    jak kupować PC to jest najlepszy okres, do tego promocja która i taj zostałą przedłużona, taniej nie będzie
    bedzie tylko drożej jak podniosą ceny, pewnie nowy model będzie z nowym sterownikiem podświetlanym ale cena też wyższa
    a jaki model ?




    Cytat Napisał misq Zobacz post
    Mam szybkie pytanie - prośba o radę - do 20 marca Panasonic zwraca 1000 zł jeżeli kupi się ich pompę ciepła.

    W kwietniu tynkuję dom - posadzki będą pewnie w czerwcu, więc uzbrojenie "kotłowni" najwcześniej w lipcu - czy opłaca się zapłacić już teraz te kilkanaście tysięcy i zamrozić pieniądze na kilka miesięcy czy może lepiej zaczekać do jesieni i wtedy szukać pompy? Czy do tego czasu planowane są jakieś nowości na rynku albo coś co przemawia za tym, żeby wstrzymać się z zakupem?

  6. #15406

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Nie wiem jak jest u Panasonica-a ale inne firmy pod groźba utraty gwarancji nakazują montaż Pci zraz po zakupie jednostki.
    Firma instalatorska (z autoryzacją od Panasonica) dowiadywała się u producenta i przekazała mi, że nawet dopuszczają coś takiego, że kupuję teraz, montują w lipcu i dopiero od momentu montażu zaczyna się liczyć gwarancja na pompę.

    Cytat Napisał bway Zobacz post
    jak kupować PC to jest najlepszy okres, do tego promocja która i taj zostałą przedłużona, taniej nie będzie
    bedzie tylko drożej jak podniosą ceny, pewnie nowy model będzie z nowym sterownikiem podświetlanym ale cena też wyższa
    a jaki model ?
    Chcę kupić SDC 9kW - WH-UD09FE5/WH-SDC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) za 17200 zł z montażem freonowym.

    A wiadomo czym się będzie różnił nowy sterownik? Warto czekać i dopłacać?

  7. #15407

    Domyślnie

    Cytat Napisał misq Zobacz post
    Witam,
    Chciałby poradzić się w sprawie powietrznej pompy ciepła do domu o powierzchni 140 m2, w całości ogrzewany podłogówką, wyliczone obciążenie domu to 6,7 kW. Zrezygnowałem z komina w kotłowni, więc inny sposób ogrzewania w tej chwili nie wchodzi w grę.

    W tej chwili dom mam w SSZ, powoli robią się instalację, więc być może na pompę jest jeszcze za wcześnie, ale kuszą mnie zimowe promocje od Panasonica. Kiedy warto instalować pompę - z jednej strony dobrze byłoby mieć już płytki w "kotłowni", a z drugiej ciężko wygrzać wylewki bez źródła ciepła - jak sobie z tym poradzić?

    Dostałem kilka ofert na pompy ciepła, w różnych konfiguracjach - poniżej podaje ceny z montażem i 8% VAT, które mi zaoferowano - w wypadku Panasonica uwzględniam promocję i zwrot 1000 zł:
    1. Panasonic T-CAP WH-UX09FE5/WH-SXC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) - 21 437,00 zł
    2. Panasonic T-CAP WH-UX09FE8/WH-SXC09F9E8 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 3~;400V; grzałka el. 9kW) - 25 244,00 zł
    3. Panasonic WH-UD09FE5/WH-SDC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) - 16 739,00 zł
    4. Panasonic ALL IN ONE WH-UD09FE5/WH-ADC0309G3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany ze stali nierdzewnej 200l) - 23 160,68 zł
    5. Daikin Altherma ERLQ008CV3/EHVX08S18CV3 (wydajność nominalna 8kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany 180l) - 24 003,00 zł
    6. Daikin Altherma ERLQ008CV3/EHVX08S26CV3 (wydajność nominalna 8kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany 260l) - 24 966,90 zł

    Do pomp 1, 2, 3 muszę dodatkowo dokoptować zbiornik CWU - proponowano mi Panasonic WH-TD20E3E5 (stal nierdzewna, pojemność 200l) za 5 292,00 zł, ale równie dobrze mogę samemu coś kupić i instalatorzy mi to zamontują przy okazji pompy - np polecany na forum Galmet Maxi 300 l za około 3 000,00 zł. Zbiornik potrzebny mi jest do obsługi 4 osobowej rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci) - z obecnego zużycia w mieszkaniu - ok. 4,5 m3 miesięcznie wychodzi 150 l dziennie - nie wiem czy zbiornik 200 l nie byłby na styk - w końcu dzieci rosną.

    Początkowo byłem zdecydowany na Altherme ze zbiornikiem 260 l, ale promocja na Panasonica dała mi do myślenia, więc mam dylemat co wybrać:

    1. Czy warto brać zbiornik CWU firmowy z Panasonica (z nierdzewki) czy można śmiało zaoszczędzić 2300 zł i wybrać Galmeta (co prawda emaliowany, ale chyba tak szybko nie zerdzewieje?)

    2. Najbardziej kusi mnie Panasonic SDC + Galmet 300 l - w sumie wychodzi 19 800,00 zł - bardzo rozsądna kwota - tylko czy ta pompa to dobry pomysł dla mojego domu położonego na Podlasiu (IV strefa)? Czy da sobie radę z ogrzaniem domu i ciepłej wody? Czy dobrze zrozumiałem, że w wypadku kiedy pompa nie da rady to włączą się grzałki i pomogą dobić do potrzebnych 9 kW?

    3. Czy może lepszym pomysłem jest T-CAP - wersja trójfazowa jest wg mnie zbędnym wydatkiem, a za jednofazową z np Galmetem zapłacę 24 500 zł - prawie 5000 zł więcej niż za pompę SDC - warto?

    4. A może warto popatrzeć na Altherme - pewnie ma jakieś zalety, których mogłem nie zauważyć?
    Być może komuś to pomoże - ostatecznie wybrałem pompę Panasonica WH-UD09FE8 / WH-SDC09F3E8 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 3~;400V; grzałka el. 3kW) za którą zapłaciłem 20 222,00 zł wraz z montażem freonowym, już po uwzględnieniu promocji Panasonica.

    Przeważyła wysoka wydajność przy niskich temperaturach (trochę mniejsza niż T-CAP, ale niewiele - mam nadzieję, że uda mi się grzać przez większość sezonu w II taryfie) oraz zasilanie trójfazowe - zdecydowałem się dopłacić do trochę droższego wariantu. Montaż planuję za kilka miesięcy - po tynkach i wylewkach, napiszę jak się sprawuje w jednym z zimniejszych rejonów kraju

  8. #15408
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Na stronie Hewalexu znalazłem taki zapis:

    Na podstawie dotychczasowych pytań klientów zostało wyodrębnionych kilka kwestii związanych z eksploatacją pomp ciepła:
    1) Czy lepiej jeśli pompa pracuje w drugiej taryfie na tańszym prądzie, czy w normalnej taryfie w ciągu dnia na cieplejszym powietrzu (pod warunkiem, że powietrze do pompy czerpiemy z zewnątrz budynku)?
    Nie ma większej różnicy w kosztach eksploatacji, ponieważ niższa cena energii elektrycznej w tym przypadku jest też związana z niższą temperaturą powietrza zasilającego w nocy. Dużą zmianą w tym temacie mogą być taryfy specjalnie przygotowane dla pomp ciepła, jednak w momencie pisania instrukcji jeszcze nie było żadnych oficjalnych
    komunikatów od zakładów energetycznych.


    Co sądzicie?
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  9. #15409
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zależy od konkretnych przypadków.
    Jeżeli np. wykorzystasz maksymalnie okienko w ciągu dnia i weekend, to ten opis może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  10. #15410
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Na stronie Hewalexu znalazłem taki zapis:

    Na podstawie dotychczasowych pytań klientów zostało wyodrębnionych kilka kwestii związanych z eksploatacją pomp ciepła:
    1) Czy lepiej jeśli pompa pracuje w drugiej taryfie na tańszym prądzie, czy w normalnej taryfie w ciągu dnia na cieplejszym powietrzu (pod warunkiem, że powietrze do pompy czerpiemy z zewnątrz budynku)?
    Nie ma większej różnicy w kosztach eksploatacji, ponieważ niższa cena energii elektrycznej w tym przypadku jest też związana z niższą temperaturą powietrza zasilającego w nocy. Dużą zmianą w tym temacie mogą być taryfy specjalnie przygotowane dla pomp ciepła, jednak w momencie pisania instrukcji jeszcze nie było żadnych oficjalnych
    komunikatów od zakładów energetycznych.


    Co sądzicie?
    Ja na początku przygody z pompą to sprawdzałem i mi wychodzi, że zdecydowanie opłaca się grzać w drugiej taryfie. Owszem zużycie kWh jest wtedy większe, ale o ok 10-20%, za to cena prądu w moim przypadku jest 2x niższa, więc sumarycznie wychodzi to taniej i to sporo.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  11. #15411
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post

    Nie ma większej różnicy w kosztach eksploatacji, ponieważ niższa cena energii elektrycznej w tym przypadku jest też związana z niższą temperaturą powietrza zasilającego w nocy.

    Co sądzicie?
    Jest spora różnica w kosztach eksploatacji na korzyść grzania tylko w taryfie nocnej.
    W zeszłym sezonie(pierwszym) zużycie na c.o miałem 1900kWh w tym sezonie 1600kWh,w zeszłym sezonie miałem taryfę G11 z ceną 0,57zł,w tym sezonie mam G12W z ceną kWh 0,29zł,grzeje 100% w taniej taryfie,także policz sobie czy nie ma większej różnicy.
    A ja mam mały i w miarę dobrze zaizolowany dom,w większych domach różnica będzie jeszcze większa.
    Być może pompy Hewalex-a przy niskich temperaturach oferują słabą wydajność i stąd ich twierdzenie.

  12. #15412
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Dyskusja dziwna bo sprawa jest prosta, mam 12 na 12 i PC chodzi jak jej pasuje, z moich notowań wychodzi że w nocnej bierze więcej, ale nawet jeśli po połowie to i tak 1 kw = 47gr a nie 57gr

  13. #15413
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Czesc, ktos mi moze podac orientacyjny koszt Pompy Ciepla powietrze-woda? co+cwu
    Dom parterowy 140m2 powierzchni ogrzewanej.
    Chodzi mi o koszt całej instalacji - PC+rurki+zasobnik+montaz etc

  14. #15414
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Czesc, ktos mi moze podac orientacyjny koszt Pompy Ciepla powietrze-woda? co+cwu
    Dom parterowy 140m2 powierzchni ogrzewanej.
    Chodzi mi o koszt całej instalacji - PC+rurki+zasobnik+montaz etc
    Powiedzmy, że 20 do 30 kawałków w zależności od szczegółów, a przede wszystkim tego, jak dobrze dom jest ocieplony.

  15. #15415
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Czesc, ktos mi moze podac orientacyjny koszt Pompy Ciepla powietrze-woda? co+cwu
    Dom parterowy 140m2 powierzchni ogrzewanej.
    Chodzi mi o koszt całej instalacji - PC+rurki+zasobnik+montaz etc
    O niczym nie świadczy powierzchnia domu,przykład z życia,ja mam dom 118m2 a sąsiad 105m2,ja nie biorąc pod uwagę COP-u zużyłbym na ogrzewanie ok.4800kWh a sąsiad ok.10000kWh w mniejszym domu,ja potrzebowałbym pompę ok.7kW a on 10kW,różnica cenowa między pompami jest spora.
    Także najpierw dowiedz się jakie masz obciążenie cieplne domu,dopiero potem pytaj się o koszt instalacji.
    Jak rydzadam wyżej napisał od 20-30tys.zł.
    Montaż to koszt 2-3tys.zł,zasobnik podobnie,reszta to pompa.

  16. #15416

    Domyślnie

    a możecie polecić jakiegoś dobrego dystrybutora i montażystę z okolic Gdańska.
    a jeśli znałby sie jeszcze na fotowoltanice to już rewelacja.

  17. #15417
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Budujący Radom
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    226

    Domyślnie

    Koledzy mam pytanie czy zakup pompy ciepła z montazem na 8% vat obejmuje jakby całą kotłownię? Mam na myśli wszystkie rurki, pompki, zaworki itp?
    I ile moze kosztować sam montaż z tymi pozostałymi pierdołami a ile sama pompa?

  18. #15418
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    O niczym nie świadczy powierzchnia domu,przykład z życia,ja mam dom 118m2 a sąsiad 105m2,ja nie biorąc pod uwagę COP-u zużyłbym na ogrzewanie ok.4800kWh a sąsiad ok.10000kWh w mniejszym domu,ja potrzebowałbym pompę ok.7kW a on 10kW,różnica cenowa między pompami jest spora.
    Także najpierw dowiedz się jakie masz obciążenie cieplne domu,dopiero potem pytaj się o koszt instalacji.
    Jak rydzadam wyżej napisał od 20-30tys.zł.
    Montaż to koszt 2-3tys.zł,zasobnik podobnie,reszta to pompa.
    Dzieki za odpowiedz, na razie pytam wstepnie o szacunkowy koszt ile to mniej wiecej moze kosztowac.

    Dom energooszedny dobrze ocieplony

    Pompa mysle, ze w grnicach 8-9kW

  19. #15419
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Budujący Radom Zobacz post
    Koledzy mam pytanie czy zakup pompy ciepła z montazem na 8% vat obejmuje jakby całą kotłownię? Mam na myśli wszystkie rurki, pompki, zaworki itp?
    I ile moze kosztować sam montaż z tymi pozostałymi pierdołami a ile sama pompa?
    Z reguły tak to bywa,że na wycenach jest całościowy koszt montażu ze wszystkimi pierdołami i akcesoriami do uruchomienia całego systemu,taki montaż to ok.2-3tys.zł zależnie od negocjacji cenowych

  20. #15420
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    O niczym nie świadczy powierzchnia domu,przykład z życia,ja mam dom 118m2 a sąsiad 105m2,ja nie biorąc pod uwagę COP-u zużyłbym na ogrzewanie ok.4800kWh a sąsiad ok.10000kWh w mniejszym domu,ja potrzebowałbym pompę ok.7kW a on 10kW,różnica cenowa między pompami jest spora.
    Także najpierw dowiedz się jakie masz obciążenie cieplne domu,dopiero potem pytaj się o koszt instalacji.
    Jak rydzadam wyżej napisał od 20-30tys.zł.
    Montaż to koszt 2-3tys.zł,zasobnik podobnie,reszta to pompa.
    aha jeszcze jedno, ta cena rozumiem, że jest bez podłogówki? ile około trzeba liczyć podglogówke dla 140m2?
    Ostatnio edytowane przez Busters ; 26-03-2015 o 13:23

Strona 771 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony