dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 823 z 915
Pokaż wyniki od 16.441 do 16.460 z 18293
  1. #16441
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Tak właśnie napisałem a przynajmniej myślałem, że tak napisałem - garażu nie izolowałem termicznie od domu. Taniej w inwestycji a efekt idealny dla mnie.
    "idealnie" będzie jak się punkt rosy pojawi w ścianie garażu
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  2. #16442
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    tajfun też może nadejść, według obliczeń takie samo prawdopodobieństwo.

  3. #16443
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    U mnie garaż również nieodizolowany od domu. Dodatkowo jest tam spory grzejnik podłączony do pompy ciepła, czyli grzeje tak do 35st. W garażu zazwyczaj mam 18st, a w największe mrozy minimum 15st podczas gdy w reszcie domu 23st. Zdecydowałem się na garaż ogrzewany, gdyż oprócz podstawowej funkcji jest tam też warsztat oraz kilka "wrażliwych" instalacji - OC, stacja uzdatniania wody, czy nawet router instalacji światłowodowej. Robiłem kiedyś eksperymenty, czy zakręcenie grzejnika będzie miało wyraźny wpływ na zużycie kWh przez pompę i powiem szczerze, że nie zauważyłem takowego, choć z pewnością za darmo nie jest
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #16444
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Łukasz_Ka

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kujawsko-pomorskie
    Posty
    84

    Domyślnie

    Pomysł z niskotemperaturowym kaloryferem w garażu mi się podoba.
    W sumie dzięki Wam Panowie, możliwe, że pozostanie tylko układ podlogowek w całym domu. I teraz pozostała kwestia PC.

    Takie pytanko co do PC PW, jakie są kwestie serwisowania takich pomp? Przeglad co roku? Jakieś wymiany, uzupelnienia płynu? Koszty takich przeglądów?

  5. #16445
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    zamiast grzejnika zrób w garażu podłogówkę albo ścienne, zaoszczędzisz miejsce i kasę.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  6. #16446
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Serwisu jeszcze nie miałem. Wiem, że niektóre firmy wymuszają takie serwisy ale jeśli instalacja freonowa jest szczelna to nie potrzeba nic sprawdzać. Firma zamontowała mi ciepłomierz i podlicznik. Stwierdzili, że jeśli parametry ulegną pogorszeniu to żebym dzwonił. Jak na razie wszystko jest ok a jest to czwarty sezon grzewczy.

  7. #16447
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_Ka Zobacz post

    Takie pytanko co do PC PW, jakie są kwestie serwisowania takich pomp? Przeglad co roku? Jakieś wymiany, uzupelnienia płynu? Koszty takich przeglądów?
    U mnie trzeci sezon leci i żadnego przeglądu nie miałem, ale generalnie są wymagane. Nie wiem jak jest obecnie, ale w moim przypadku jest to w gestii instalatora, gdyż to on jest serwisantem pompy. Nie ma tam żadnych części, które należałoby okresowo wymieniać, ani żadnych płynów eksploatacyjnych, więc i zbytnio nie ma czego przeglądać - można tylko stwierdzić czy działa, czy nie Z czynności serwisowych należy przynajmniej raz w roku umyć jednostkę zewnętrzną i to tyle...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #16448
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_Ka Zobacz post
    Takie pytanko co do PC PW, jakie są kwestie serwisowania takich pomp? Przeglad co roku? Jakieś wymiany, uzupelnienia płynu? Koszty takich przeglądów?
    U mnie też trzeci sezon leci i do tej pory również bez przeglądu.

  9. #16449

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Skoro masz przetestowaną konfigurację: PC - zbiornik z wężownicą grzejącą CWU przepływowo (a wspominasz o tym nie po raz pierwszy), to może podasz konkretne przykładowe wartości:
    - pojemność zbiornika
    - powierzchnię wężownicy
    - wymaganą temperaturę w zbiorniku dla uzyskania zadowalającego efektu

    Użytkownicy PC zastanawiający się nad takim rozwiązaniem (co jakiś czas się tacy pojawiają) na pewno będą Ci wdzięczni.
    zbiornik 750 lub 800 litrów nie pamiętam
    Wężownica 50mb fi 25 nierdzewka karbowana hewalex
    temperatury
    góra 49
    dół 46
    kran 48-49
    po 140 l
    góra 47
    dół 35
    kran 46-47
    po 220 l
    góra 45
    dół 30
    kran 44-45
    po 385 l
    góra 40
    dół 20
    kran 39

    Wyjście z PC ok 2 st większe niż na górze zbiornika ale to przez ciepłomierz. Bez niego temp. były by takie same.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  10. #16450

    Domyślnie

    Nie wiem czy w dobrym miejscu pytam,ale mysle ze tu dostane odpowiedz .Chodzi o tanią PC PW http://allegro.pl/wyprzedaz-pompa-ci...889072724.html
    Czy warto sie takim czyms interesowac?

  11. #16451

    Domyślnie

    cenowo wygląda obiecująco... pewnie to jakiś przemalowany chińczyk
    ciekawe jakie ma parametry pracy przy minusowych temperaturach.
    Dom z użytkowym poddaszem, po podłodze 160m2 (parter-80m2 w tym 20m2 garaż, poddasze-80m2). Ściany: silka 25cm+20cm styro (0,032). Poddasze 30cm-wełna, 2 warstwy po 15cm (0,039+0,033), na gruncie 20cm-styro eps100, płyta fundamentowa. Okna 3-szybowe (U=0,8-0,9). Rekuperator Brink 300 Medium. Ogrzewanie: podłogówka napędzana PC Panasonic Aquarea 5kW monoblok. Dla relaksu kominek Maja 12 kW

  12. #16452
    Banned
    DomPrzyKalinowej

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Pomorskie i reszta kraju też :-)
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaaarO Zobacz post
    Nie wiem czy w dobrym miejscu pytam,ale mysle ze tu dostane odpowiedz .Chodzi o tanią PC PW http://allegro.pl/wyprzedaz-pompa-ci...889072724.html
    Czy warto sie takim czyms interesowac?
    Wyprzedaż bo nie potrafili sprzedać i teraz żęby im nie zalegało sprzedają po kosztach, tylko jak wszystko sprzedadzą kto potem dostarczy części?
    Umrze głupi czujnik za 10 zł i dupa.... nie ma od kogo kupić.
    Jak szukałem PC to patrzyłem na różne chińczyki i firmy bez jakiejś historii sobie odpuściłem bo potem nie ma wsparcia.
    Wybrałem Meetinga MD50D 18kw EVI, bo jak o każdym tańszym sprzęcie opinii mnóstwo, ale są części a firma już ładnych parę lat polskim rynku.

  13. #16453
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    nie do końca żartobliwie to napiszę- mogłeś spokojnie brać te chinole
    przecież jak ci coś w niej siadło to i tak byś nie zauważył - przecież jedziesz na copie w okolicach 1
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  14. #16454
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam, mam pewna sprawę i proszę o pomoc. Od dwóch lat mam pompę Panasonic Aquarea 9kW zwykła, nie TCap, jednofazowa. Jestem super zadowolony, do tej pory była zaprogramowana na prace w tanich godzinach (mam G12W), jednak dziś postanowiłem sprawdzić działanie sterownika, cienki bo to Auraton RTH ten zwykły. I tu pytanie, podłaczony, steruje pracą pompy, ale jak ustawić kiedy i jak długo ma się grzać CWU, wiem że aby wejść w te ustawienia wciskam set i check ale co potem mam tam zmienic i jak. Proszę o info, chce w najbliższym czasie zakupić porzadny termostat i do niego i tak trzeba bedzie to pewnie ustawic. Proszę o pomoc.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  15. #16455
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Jest jakaś różnica czy się odizoluje i będzie grzać kaloryferem/podłogą z większą mocą, czy nie da izolacji od domu i będzie się grzać z mniejszą mocą bo część wyjdzie z domu? Wg mnie na jedno wyjdzie, trzeba tylko uwzględnić przy liczeniu taką przegrodę, żeby się potem nie zdziwić. Znaczną różnicę zrobiłoby to, gdyby garaż nie miał być ogrzewany. Ja ogrzewać garażu nie będę, ale też niech sobie garaż trochę czerpie ciepła z tej przegrody garażowej żeby nie było tam zupełnie lodowato.


    Jeśli planujesz tam sporadyczne prace a nie cykliczne, to zamiast ładować kasę w instalację grzewczą i utrzymanie tego cały czas w "pracy" sugeruję kupić nagrzewnicę gazową i uruchamiać ją tylko kiedy to będzie konieczne. Chowa się to potem do szafy, i z głowy. Po paru chwilach od włączenia będziesz miał nie 10, ale 20 stopni i bardzo komfortowe warunki, znikomym kosztem. Stałe ogrzewanie pomieszczenia tylko po to by raz czy dwa w miesiącu tam coś zrobić, to IMHO ekonomiczne harakiri. Także pozostawiam do przemyślenia, odpowiedź czy warto dadzą jak zwykle obliczenia vel OZC.
    Przepraszam ale swoje wtrace: mam garaż w bryle, ogrzewanie zrobiłem podłogowe w garazu na rozstawie 25cm czyli tylko trochę, nie jest to jakiś wielki koszt instalacji bo wyszlo około 200zł razem z rurkami, folia, kklkipsami i dodatkowym miejscem na rozdzielaczu. Zamysł był własnie taki aby drobne prace mozna bylo tam przeprowadzic zima bez zbytniego ubierania się. Dziś co mogę powiedzieć: ogrzewanie jest tam praktycznie wyłaczone, w mrozy przy -15 na dworze bez wlaczonego ogrzewania w garazu mialem 13-14st i nigdy nie spadlo ponizej. Uruchomilem to grzanie tylko dwa razy gdy mocno zasniezone auto stalo w garazu i chciałem aby odtajało. Mimo wszystko ciesze sie ze to zrobilem bo koszty ponioslem niewielkie, a choc praktycznie z tego nie korzystam to lepiej było się zabezpieczyć. Dlatego mimo wszystko polecam.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  16. #16456

    Domyślnie

    Witam, mam pewna sprawę i proszę o pomoc. Od dwóch lat mam pompę Panasonic Aquarea 9kW zwykła, nie TCap, jednofazowa. Jestem super zadowolony, do tej pory była zaprogramowana na prace w tanich godzinach (mam G12W), jednak dziś postanowiłem sprawdzić działanie sterownika, cienki bo to Auraton RTH ten zwykły. I tu pytanie, podłaczony, steruje pracą pompy, ale jak ustawić kiedy i jak długo ma się grzać CWU, wiem że aby wejść w te ustawienia wciskam set i check ale co potem mam tam zmienic i jak. Proszę o info, chce w najbliższym czasie zakupić porzadny termostat i do niego i tak trzeba bedzie to pewnie ustawic. Proszę o pomoc.
    z tego co mi wiadomo termostrat nie steruje grzaniem CWU tylko timer wbudowany w pompe. na timerze jestes w stanie ustawic kiedy pompa na grzac wode w zbiorniku a w opcjach do jakiej temp. ja mam tak zrobione i smiga elegancko.

  17. #16457
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Witam, mam pewna sprawę i proszę o pomoc. Od dwóch lat mam pompę Panasonic Aquarea 9kW zwykła, nie TCap, jednofazowa. Jestem super zadowolony, do tej pory była zaprogramowana na prace w tanich godzinach (mam G12W), jednak dziś postanowiłem sprawdzić działanie sterownika, cienki bo to Auraton RTH ten zwykły. I tu pytanie, podłaczony, steruje pracą pompy, ale jak ustawić kiedy i jak długo ma się grzać CWU, wiem że aby wejść w te ustawienia wciskam set i check ale co potem mam tam zmienic i jak. Proszę o info, chce w najbliższym czasie zakupić porzadny termostat i do niego i tak trzeba bedzie to pewnie ustawic. Proszę o pomoc.
    Santosz, tak jak już odpisał flisiu, żaden "obcy" termostat nie będzie sterował grzaniem CWU. Opcje dal CWU możesz ustawić sobie na timerze (tzw okienka czasowe) i będzie to działać OK. Albo zainwestować w sterownik Panasa, ale on chyba z 1000zł kosztuje więc nie warto.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  18. #16458
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jejku, Panowie - ja to wiem, proszę tylko o konkretne opcje w ustawieniach pompy, to przecież jasne że zewnetrzny nie bedzie sterował a już tym bardziej ten auraton. Potrzebuje konkretne opcje czyli co i jak ustawić zeby grzało wodę, i jak się to dzieje - czy losowo czy nie, przeciez jak w pompie ustawie zewnetrzny termostat to mi zaden timer nie dziala. Prosze czytac ze zrozumieniem.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  19. #16459
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Ustaw sobie na sterowniku pompy, powiedzmy od 14.00 do 15.00 heat + tank. Jak pompa skończy grzać wodę wcześniej niż o 15.00 przejdzie do grzania podłogi. Potem - od 15.01 przejdzie do następnego etapu wynikającego z ustawionego programu.
    Zrobi to niezależnie od ustawień termostatu zewnętrznego, który określa czas i warunki grzania podłogi.
    Grzanie wody w ustawieniach głównych powinno mieć priorytet.
    Podobnie po 22-ej.
    Timer pompy musi być włączony, niezależnie od pracy termostatu zewnętrznego.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  20. #16460
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jakoś nijak się to ma do tego co w instrukcji, termostat zewnetrzny załacza mi pompę przy spadku temperatury i rozłacza po jej osiagnięciu, zatem timer pompy nie ma tu nic do rzeczy i nie grzeje mi wody. Powtarzam ze w trybie serwisowym set+check jest opcja ustawienia priorytetow grzania i tam trzeba ustawić jakiś czas - dla heat przedzial podany w instrukcji wynosi od 0,5h do 10h a dlka tank od 5min do 1h35min. Nazywa się to programowanie okien czasowych. Ja potrzebuję info co to za okna, kiedy sie zalaczaja, jak ustawić czas dla heat a jak dla tank.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

Strona 823 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony