dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 830 z 915
Pokaż wyniki od 16.581 do 16.600 z 18293
  1. #16581
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneta_ewa Zobacz post
    Aha nie wiem czy to istotne ale w domu jest wiele obiegow z osobnymi sterownikami temperatury. Np.na parterze jest 5 obiegow, i w piwnicy też 5. Plus jeden obieg w łazience na piętrze.
    Opisz jak wygląda cały układ. Czy jest bufor i jakiej wielkości, ile obiegówek, jakie sterowanie, jak to wszystko podłączone?
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  2. #16582

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneta_ewa Zobacz post
    Grzałka jest... I jest ustawiona na włączenie przy -15 na zewnątrz. Załóżmy że pompa jest za mała faktycznie. Dlaczego cała "niemoc" pompy skupia się na wiatrolapie a nie rozkłada się na cały dom?
    Jutro przychodzi hydraulik, który montowal to wszystko.... Zobaczymy co wymyśli :/
    Jeśli pętla ogrzew. podłogowego idzie z tego samego rozdzielacza co parter czy piwnica które są dogrzane a na tej pętli wiatrołapu jest przepływ taki sam jak na reszcie pętli w rozdzielaczu to bym nie szukał/spodziewał się problemu hydraulicznego co np: izolacji.

    Pisałaś że dom jest np: 10x10 a ten wiatrołap poza główna bryłą 3x3. Jest na pewno tak samo dobrze ocieplony jak reszta domu? Dach/strop? Jak posadzka z podłogówki w drzwiach odizolowana jest np od schodów czy posadzki schodów zewnętrznych? Może tam coś nie gra.

    P.s piszesz ze piętra nie grzejesz Bezpośrednio tylko łazienkę na pietrze. A jak masz to piętro styropianem, wełna od parteru i łazienki "odcięte". Bo pewnie pośrednio tam też grzejesz i może wraz z mrozem dodatkowo ubywać ci mocy PC. Jaka na "nie grzanym pietrze" masz temperaturę a jaka na parterze?
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  3. #16583

    Domyślnie

    stawiam, że nie ma izolacji od dołu stropu (na górze nie ma podłogówki, jest tylko w łazience na górze, jak dodrze zrozumiałem) - góra jest grzana dołem. A przecież na górze są duże straty -aneta_ewa pisała że była w użyciu kamera termowizyjna - jak na wiatrołapem akurat jest to miejsce, to całe ciepło ucieka do góry. Trzeba by sprawdzić jaka jest temperatura na poddaszu nad wiatrołapem i w innych pomieszczeniach, to będzie prawie wszystko jasne....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #16584

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneta_ewa Zobacz post
    Grzałka jest... I jest ustawiona na włączenie przy -15 na zewnątrz. Załóżmy że pompa jest za mała faktycznie. Dlaczego cała "niemoc" pompy skupia się na wiatrolapie a nie rozkłada się na cały dom?
    bo w wiatrołapie są największe straty (ucieka do góry, bo "czapka" nieszczelna")
    sama pisałaś wcześniej, że przy niższych temperaturach najpierw w wiatrołapie, a potem w reszcie domu powoli zaczęła spadać temperatura

    gdybyś skręciła w tym czasie piwnicę, PC miałaby szansę dochodzić do zadanych temperatur
    a właśnie - czy PC dochodzi do ustawionych 35-37C na wyjściu? pewnie nie.....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #16585

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    bo w wiatrołapie są największe straty (ucieka do góry, bo "czapka" nieszczelna")
    sama pisałaś wcześniej, że przy niższych temperaturach najpierw w wiatrołapie, a potem w reszcie domu powoli zaczęła spadać temperatura

    gdybyś skręciła w tym czasie piwnicę, PC miałaby szansę dochodzić do zadanych temperatur
    a właśnie - czy PC dochodzi do ustawionych 35-37C na wyjściu? pewnie nie.....

    Teraz pokazuje temp.wody na wyjściu 41st. Gdzie na zewnątrz jest -14.

  6. #16586
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    pewnie wiatrołap jest podłączony do sterownika innego pomieszczenia a straty ma większe
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  7. #16587

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    stawiam, że nie ma izolacji od dołu stropu (na górze nie ma podłogówki, jest tylko w łazience na górze, jak dodrze zrozumiałem) - góra jest grzana dołem. A przecież na górze są duże straty -aneta_ewa pisała że była w użyciu kamera termowizyjna - jak na wiatrołapem akurat jest to miejsce, to całe ciepło ucieka do góry. Trzeba by sprawdzić jaka jest temperatura na poddaszu nad wiatrołapem i w innych pomieszczeniach, to będzie prawie wszystko jasne....
    Między parterem i poddaszem jest położone 10cm wełny mineralnej. Strop jest drewniany i belki stropowe na parterze są widoczne. Co do wiatrolapu to nad nim jest tylko "zielony" dach. I pewnie tu będzie pies pogrzebany. Bo co prawda dali pod sufit wełnę mineralna, ale nie dali paroizolacji. Zapytałam wykonawcę dlaczego, a on na to że papa która jest położona na dachu pod ziemią pełni rolę paroizolacyjna :/ No ale z drugiej strony termowizja nie pokazała w wiatrolapie jakichś ogromnych mostków termicznych. To na poddaszu były największe straty.
    Termometr położony w pokoju na poddaszu już. Zobaczymy jaka temp.pokaże.

  8. #16588
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneta_ewa Zobacz post
    Między parterem i poddaszem jest położone 10cm wełny mineralnej. Strop jest drewniany i belki stropowe na parterze są widoczne. Co do wiatrolapu to nad nim jest tylko "zielony" dach. I pewnie tu będzie pies pogrzebany. Bo co prawda dali pod sufit wełnę mineralna, ale nie dali paroizolacji. Zapytałam wykonawcę dlaczego, a on na to że papa która jest położona na dachu pod ziemią pełni rolę paroizolacyjna :/ No ale z drugiej strony termowizja nie pokazała w wiatrolapie jakichś ogromnych mostków termicznych. To na poddaszu były największe straty.
    Termometr położony w pokoju na poddaszu już. Zobaczymy jaka temp.pokaże.
    "co" steruje obwodem wiatrołapu
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  9. #16589
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    Panowie,
    Co chwile we wątku podawana jest informacja, że do prawidłowego dobrania pompy potrzebne jest OZC.
    Może już takie pytanie oraz odpowiedź padły lecz przejrzałem jak na razie tylko ostatnie 150 stron.

    Kiedy najlepiej wykonać OZC?
    Im wcześniej będzie wykonane tym więcej niewiadomych (np. jakie dokładnie okna, drzwi, itp.), gdy wiemy więcej to może być już za późno na niektóre zmiany...

  10. #16590
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacekss Zobacz post
    oj "egon" popracuj nad swoim ja... bo puchnie... boluś...

    a na allego cóż.. sobie sprzedawca zrobił słaby marketing bo skoro ta PC ma przy -7C i przy -15C taką samą moc to warto to podkreślić
    Wypowiedział się ten co pompy na oczy nie widział (wyłaczając zdjęcia z forum muratora). Kilka razy pisano o tym jaką moc ma ta pompa przy -15, nawet w innym watku miałes odpowiedz ale uparcie twierdzisz że "sprzedawca powinien jasno napisac ze przy -7 i -15 ma te sama moc...". Opanuj się. Aha - Żenada to masz na drugie...
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  11. #16591
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał galileo87 Zobacz post
    Panowie,
    Co chwile we wątku podawana jest informacja, że do prawidłowego dobrania pompy potrzebne jest OZC.
    Może już takie pytanie oraz odpowiedź padły lecz przejrzałem jak na razie tylko ostatnie 150 stron.

    Kiedy najlepiej wykonać OZC?
    Im wcześniej będzie wykonane tym więcej niewiadomych (np. jakie dokładnie okna, drzwi, itp.), gdy wiemy więcej to może być już za późno na niektóre zmiany...
    Przed zakupem urządzenia bo na podstawie OZC dobierasz moc urządzenia grzewczego. Mozesz zrobic we wczesnym stadium budowy pod warunkiem:
    a. ze wiesz już dokładnie z jakich materiałów bedziesz miał ściany, jaka warstwa styro lub welny, jakie ocieplenie poddasza itd słowem wiesz z czego bedziesz budował
    b. jak podasz te dane do OZC to musisz się ich potem trzymać tzn zmieniajac np sposób izolacji scian musisz dobrac takie materiały żeby np nie spadło U sciany. Przykład z mojego podwórka. Miał być u mnie styro grafit 15cm, ale dałem biały 22cm i mam lepszy wspołczynnik niż miałbym z 15cm grafitu. A kosztowo prawie 3tys w kieszeni.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  12. #16592
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    Wstępnie parametry znam więc wolę zrobić je we wstępnym stadium, aby ewentualnie sprawdzić, co należy polepszyć aby zapotrzebowanie spadło.
    Czyli jak dobrze rozumiem, to najpierw iść do projektanta/architekta, by przygotował projekt jaki mu opiszę. Następnie zrobić OZC na podstawie przygotowanego przez niego projektu i jeżeli OZC pokaże, że gdzieś warto dokonać zmiany (np. dodać wełnę) to zmienić założenia projektowe i architekt wykona ostateczny projekt?

  13. #16593
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał galileo87 Zobacz post
    Kiedy najlepiej wykonać OZC?
    Im wcześniej będzie wykonane tym więcej niewiadomych (np. jakie dokładnie okna, drzwi, itp.), gdy wiemy więcej to może być już za późno na niektóre zmiany...
    Nie wiem jak inni, ja wykonałem OZC na podstawie wstępnego projektu (z pierwszymi lepszymi oknami). Teraz są wprowadzane zmiany do projektu i OZC zostanie policzone ostatecznie (no chyba że coś jeszcze się zmieni). Tak wg mnie to powinno wyglądać. I do tych końcowych wyliczeń powinno się dobrać podłogówkę (innego systemu nie biorę pod uwagę) i moc urządzenia (ew. wymiennika gruntowego).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #16594
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czym wcześniej zrobisz tym większe będziesz miał możliwości w ingerencję ostatecznego projektu i będziesz wiedział gdzie można coś poprawić aby było lepiej. OZC nie tylko się przydaje do wyboru źródła ciepła.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  15. #16595
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    Rozumiem, że im wcześniej tym lepiej ale kiedy jest to "najwcześniej"?
    Myślę, że wstępny projekt od architekta musi być. Ja zrobiłem sobie taki poglądowy projekt w programie Sweet Home 3D, lecz są tam wymiary w przybliżeniu więc raczej nie nadaje się to do OZC, które będzie tym bardziej dokładne im bardziej dokładne dostanie, czy się mylę?

  16. #16596
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Nie mylisz się.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #16597
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał galileo87 Zobacz post
    Panowie,
    Co chwile we wątku podawana jest informacja, że do prawidłowego dobrania pompy potrzebne jest OZC.
    Może już takie pytanie oraz odpowiedź padły lecz przejrzałem jak na razie tylko ostatnie 150 stron.

    Kiedy najlepiej wykonać OZC?
    Im wcześniej będzie wykonane tym więcej niewiadomych (np. jakie dokładnie okna, drzwi, itp.), gdy wiemy więcej to może być już za późno na niektóre zmiany...
    I tak i nie. Jak przemyślany projekt to pomieszczeń i rozkładu okien się nie zmienia w trakcie budowy. Okna założyłem wszystkie średnio po 0,8, dachowe chyba 1,3. Podobnie brama i drzwi. Przy obliczeniach PRZED to można właśnie dopasować do własnych potrzeb i portfela m.in. grubości izolacji i Uw okien. Tak żeby było optymalnie czyli dobrze w rozsądnej cenie. Można np porównać wyniki zużycia ciepła dla styro 20cm i 25cm i samemu wyciągać wnioski. Ja np.porównałem okna dachowe po 1000 zł z lepszymi po 1500 zł i okazało się że zwróciły by się po ok. 20 latach ale już okna w ścianach warto było wziąć droższe o jakieś 10 tys. albo dać min 25 EPS na ściany. Reasumując-lepiej przed.

  18. #16598
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    NASTĘPNA doba spadła u kumpla
    z 35 kwh na 31 kwh
    czyli pozytywnie jak na 3 dzień grzania



    tak przy okazji jedziemy jutro w suwalskie na narty z wielkopolski
    przy tym śniegu jechać przez warszawę czy pchać malowniczo przez torun olsztyn?
    Ostatnio edytowane przez malux20 ; 15-01-2016 o 21:29
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  19. #16599

    Domyślnie

    Wczoraj był hydraulik po południu. Przede wszystkim okazało się, że grzałka która ma dogrzewac przy -15 nie została podłączona przez elektryka. Druga sprawa to taka, że pomieszczenie w piwnicy pod wiatrolapem jest wyziebione. Sa tam drzwi do piwnicy z zewnątrz. Te drzwi są kiepsko zamontowane i ciągnie przez nie mocno. Sprawdzalismy tam temperaturę sufitu termometrem IR i pokazywał między 5-7 stopni w różnych miejscach. Podlogowka w wiatrolapie jest połączona z rozdzielaczem w piwnicy (tak jak wszystkie inne obiegi) i rurka przychodzi akurat przez strop w miejscu gdzie termometr IR pokazał tylko 5stopni (nieopodal drzwi do piwnicy). Prawdopodobnie przez te nieszczelne drzwi w piwnicy wpada tyle zimnego powietrza, które wychladza strop i tą rurkę od podłogówki, która następnie idzie do wiatrolapu powyzej. Także trzeba uszczelnic drzwi, podłączyć grzałkę i powinno być ok. Co myślicie?

  20. #16600
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneta_ewa Zobacz post
    Także trzeba uszczelnic drzwi, podłączyć grzałkę i powinno być ok. Co myślicie?
    Moim zdaniem nie będzie dobrze, bo ten dom raczej nie ma obciążenia na poziomie 5kW, nawet jak przestaniesz grzać piwnice - a tak właśnie dobrana jest pompa. Po podłączeniu grzałki sytuacja termiczna znacznie się poprawi, ale zaraz podniesiesz alarm, że rachunki wzrosły Ci dwukrotnie, albo więcej. Niestety tak będzie bo grzałka grzeje bez COP'u, a u Ciebie będzie grzała sporo.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Strona 830 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony