dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Temat: ocieplenie dachu styropianem?

Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

Domyślnie ocieplenie dachu styropianem?

Witam
    w moim projekcie w wersji energooszczędnej, jest zaproponowane ocieplenie dachu styropianem Termoorganika Super Poddasze Platinum Plus grubość 30 cm (20 + 10). Większość domów z tego co widzę ma ocieplany dach wełną. Dlaczego styropian jest tak rzadko używany, ma jakieś wady w przypadku poddasza?
    RÓB NIE KOMBINUJ

Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

Dziennik i komentarze kostki

Domyślnie

wełna mineralna jest materiałem bardziej przyjaznym użytkownikowi domu, bo jest paroprzepuszczalna i nie tworzy 'termosu', który tworzy się wykonując izolację ze styropianu. Poza tym, wełna mineralna lepiej izoluje przy wszelkiego rodzaju docinkach, gdyż jest elastyczna i dopasowuje się kształtem do miejsca, w którym ją umieścimy. Styropian trzeba docinać i nie da rady zrobić nim izolacji równie szczelnie co wełną (aby wiatr nie hulał po poddaszu).

3. Dom pasywny bez mostków termicznych Budowa domu pasywnego krok po kroku Trzy kontenery, jedna śmieciarka. Czy segregacja śmieci ma sens? WIDEO Wygrają ci, co oszczędzają
    12

Domyślnie

Acha, czyli standardowy zestaw cech styropianu i wełny, myślałam że może przy wersji energooszczędnej podali styropian z jakiegoś konkretnego powodu, tym bardziej że w "normalnej " wersji tego projektu jest wełna.
    RÓB NIE KOMBINUJ

DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Kod pocztowy
    32-590

Domyślnie

cronin
    poszukaj bo było i to dość obszernie, nawet fotki są
    Nawiasem mówiąc też się zastanawiam nad styropianem.
    np:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ie-dachu/page4
    Ostatnio edytowane przez michal_mlody ; 26-01-2011 o 19:33

12

Domyślnie

Mam dwuspadowy, prosty. Ale jeszcze jedno pytanie, może brzmiące głupio. Jak upchnę grube płyty styropianu, a dach będzie pracował (zwłaszcza na początku) to styropian nie będzie mi trzeszczał czy "piszczał" , wiem że to brzmi głupio, ale jak pocierasz dwa kawałki styropianu o siebie to piszczą. W przypadku podłogi to leży płasko i wiem że nie należy upychać na siłę a dach? Wełna jest miękka więc to nie wchodzi w rachubę, ale styropian?
    RÓB NIE KOMBINUJ

12

Domyślnie

No właśnie na razie nie trafiłam na styropian, tylko na granulat styropianowy, dlatego pytam, a szukać będę dalej
    RÓB NIE KOMBINUJ

Domyślnie

Przy dwuspadowym dachu dobrze jest ocieplić styropianem na-krokwiowo. Eliminuje mostki cieplne przy ścianach szczytowych. Coraz częściej widzę że tak się robi. Może o to chodzi?

12

Domyślnie

Tak, ma być po kolei : folia wstępnego krycia o paroprzepuszcz. >1000g/m2, 20 cm między krokwiami, 10 cm pod krokwiami, stelaż metalowy 3,5 cm, folia paroizolac.
    RÓB NIE KOMBINUJ

Kod pocztowy
    32-590

Domyślnie

Cytat Napisał ProMyst Zobacz post
    Przy dwuspadowym dachu dobrze jest ocieplić styropianem na-krokwiowo. Eliminuje mostki cieplne przy ścianach szczytowych. Coraz częściej widzę że tak się robi. Może o to chodzi?
    Ze ścianami szczytowymi można sobie poradzić w inny sposób

Kod pocztowy
    32-590

Domyślnie

Cytat Napisał cronin Zobacz post
    Tak, ma być po kolei : folia wstępnego krycia o paroprzepuszcz. >1000g/m2, 20 cm między krokwiami, 10 cm pod krokwiami, stelaż metalowy 3,5 cm, folia paroizolac.
    Ja bym proponował 15 miedzy krokwiami+15, no chyba że masz 22cm krokwie. Musisz zostawić jakąś szczelinę wentylacyjną.

Domyślnie

Jeśli koniecznie chcesz nakrokwiowo to rozważ jeszcze możliwość zastosowania płyt z pianki poliuretanowej. Niektórzy producenci mają materiał o izolacyjności 2 razy lepszej niż wełna mineralna czy styropian. Są to również o wiele twardsze i wytrzymalsze płyty niż styropianowe.

DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Dzielnica
    Górzysta

Domyślnie

Ja mam prosty dach dwuspadowy ocieplony styropianem. Aktualnie 15cm między krokwie. Nad styropianem 2-3cm szczeliny wentylacyjnej później OSB i Gont.
    Styropian docinałem naciągniętym drutem grzejnym Kanthal podpiętym do akumulatora - BAJKA. Tnie się jak w fabryce. Docelowo dam jeszcze styropian 2cm na wszystkich łączeniach i pod krokwie.

Po docięciu pianowałem wkoło zwykłą pianką poliuretanową na pistolet. Pianki są po 10-13zł , nie dajcie się naciągnąć na "specjalną pianę do styropianu" czyli Tytan EOS , który kosztuje 27zł puszka !! Ten zwykły np. Ceresit klei się do drewna i muru , i styropianu niesamowicie mocno !

Nic nie skrzypi , a powiem więcej ten styropian poklejony pianą (trzeba to robić dokładnie i nie żałować piany) trzyma się tak mocno , że mam wrażenie , że znacząco wzmacnia konstrukcję dachu - jego sztywność.

Jeśli robicie szczelinę wentylacyjną , to bardzo dokładnie zabezpieczcie ją metalową siatką przeciwko gryzoniom, ptakom, owadom. To jest strasznie ważne..... ja mam to niezrobione i aktualnie przeżywam traumę z powodu RYJÓWKI , której z całego serca życzę śmierci w męczarniach. Ta franca biega mi szczelinie wyjadając muchy śpiące tam. Robi tyle rabanu, że 3 noc nie śpię, tylko biegam po drabinach i ustawiam łapki. Dodam , że ryjówka ma 2cm długości, jest utra malutka i jest to już druga, która postanowiła zniszczyć mi życie. Tylko konkretna metalowa siatka o drobnych oczkach zamocowana bardzo konkretnie np : długimi zszywkami do drewna...ponieważ , te małe diabły mają iście diabelską siłę wciskania się w każdą szparę.

Pozdrawiam ... i styropian polecam ...nie pyli, ociepla się miło i przyjemnie, szczelina wentylacyjna jest jak malina, nie siada, nawet jak woda skapnie z roztopionego śniegu, to spływa na sam dół do okapu. No i chyba jest TAŃSZE niż wełna.
    Buduję samemu: 180m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,6; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; dach z odzyskiem ciepła spod połaci; kocioł CO w kuchni z płytą do gotowania i szybą; To wszystko za 140 000zł.
    Sprzedam stare siedlisko ponad 1ha http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211041

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    m4rekkk

Domyślnie

Nie zawsze tańsze znaczy lepsze ;] Ale zgadzam się, chociaż żeby kompleksowo ocieplić górę to ze swojej strony wziąłbym jeszcze rozwiązanie stropowe o dużym oporze ciepła (podobno w Polsce Konbet ma dobre w ofercie).

Domyślnie

nie jestem teoretykiem, ale praktykiem, mam dach ocieplony styropianem, są to specjalne kształtki TH-7, jest to ciepła technologia thermomur
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem. Mój arkusz
    https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd 2c&authkey=CPfu-_8B#gid=35

Kod pocztowy
    32-590

Domyślnie

Mam takie pytanie:
    Zastanawiam się nad wykończeniem poddasza ocieplonego styropianem - siatka, klej i tynk cienkowarstwowy (raczej gładki).
    Zastosował ktoś takie rozwiązanie? Proszę o jakieś uwagi, spostrzeżenia i fotki

Dzięki i pozdrawiam.

WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Cieplik53

Domyślnie

Cytat Napisał michal_mlody Zobacz post
    Ja bym proponował 15 miedzy krokwiami+15, no chyba że masz 22cm krokwie. Musisz zostawić jakąś szczelinę wentylacyjną.
    U nas krokwie maja właśnie wysokość 22 cm ale 10 cm szerokości. Czy zatem mogli byśmy poprzestać na materiale izolującym (też korci mnie styropian) tylko pomiędzy krokwiami?

Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2

Domyślnie

Raczej nie, bo wyjdą mostki.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Domyślnie

i jak się mieszka w domku, który ma strych użytkowy ocieplonyu styropianem. bo nie ukrywam że korci mnie o rozwiązanie.
    Jedynie mam obawy dot gnicia krokwi, jak to niektorzy straszą.
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar מרכבה
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie

Domyślnie

wełna mineralna jest materiałem bardziej przyjaznym użytkownikowi domu, bo jest paroprzepuszczalna i nie tworzy 'termosu',
    Chyba napisze podręncznik do wiejskiej fizyki budowli i tam zamieszczę te cuda. jakieś bliżej nieokreślone cuda...
    Paroizolacja musi być tak jak i przy wełnie bo trafi na "zimniejszą" krokiew i skraplanie prędzej czy później.
    to się w pale nie mieści 6 wat mocy przy minus trzydzieści
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...y-autonomiczny Mój dziennik budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...y-autonomiczny
    Komentarze do dziennika

Domyślnie

Witam,bardzo bym prosił o opinie ocieplenie poddasza styropianem.
    Może ktoś już mieszka kilka lat w tak ocieplonym domu(poddaszu) i odpowie na moje pytanie .
    Chciałbym u siebie też ocieplić poddasze użytkowe styropianem,ale mam pewne wątpliwości

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia