dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 121 z 157
Pokaż wyniki od 2.401 do 2.420 z 3134
  1. #2401
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Austriacy i Niemcy łupią drewno w metrówkach i tak sezonują. Potem dopiero tną na kawałki w miarę potrzeb. Widziałem kiedyś niewielki piec w Alpach, który miał palenisko na takie właśnie metrówki. Właściciel zajazdu mówił, że zdun miał wizję... Niestety nie mogłem go sprawdzić, bo było lato!

    http://blog.kominki-batura.pl/po-dro...ergii-czesc-i/
    http://blog.kominki-batura.pl/po-drodze-do-norymbergi-czesc-2/

  2. #2402

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Palenisko jako prostokąt trudniej uzyskuje temperaturę która na "luzie powstaje w kwadracie więc trzeba zastosować kilka sztuczek by to nadgonić. No i chodzi o te sztuczki
    ja mam niestety prostokąt : szerokość 40 cm / głębokość 50 cm ...

    możesz coś dodać - dlaczego ten prostokąt "trudniej uzyskuje temperaturę" ? gdzie jest pies pogrzebany ?

  3. #2403
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Ja mam 26x20
    A ruszt 26x14.
    I grzeje...

  4. #2404

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacen Zobacz post
    ja mam niestety prostokąt : szerokość 40 cm / głębokość 50 cm ...

    możesz coś dodać - dlaczego ten prostokąt "trudniej uzyskuje temperaturę" ? gdzie jest pies pogrzebany ?
    Zapewne chodzi o cyrkulacje powietrza. W długim, prostokątnym palenisku z tyłu pewnie powstaje deficyt tlenu i drewno się nie dopala.

  5. #2405
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Prostym doświadczeniem można się do edukować
    Z byle jakiej cegły i gliny ułożyć trzy profile o podobnej powierzchni podstawy: okrągły, kwadratowy i prostokątny. Na wysokość ok 60 cm. W dole zostawić jakieś dolot powietrza. No i spalamy taką samą dawkę paliwa. Szybko wyjdzie który profil najlepiej sobie radzi, ponieważ będzie najmniej okopcony. Jak zastosujemy drewno "mniej oktanowe", to pokaże bardzo dokładnie

  6. #2406

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Prostym doświadczeniem można się do edukować
    Z byle jakiej cegły i gliny ułożyć trzy profile o podobnej powierzchni podstawy: okrągły, kwadratowy i prostokątny. Na wysokość ok 60 cm. W dole zostawić jakieś dolot powietrza. No i spalamy taką samą dawkę paliwa. Szybko wyjdzie który profil najlepiej sobie radzi, ponieważ będzie najmniej okopcony. Jak zastosujemy drewno "mniej oktanowe", to pokaże bardzo dokładnie
    ja Ci wierzę i ani mi w głowie urządzać testy weryfikujące Twoją opinię ... po to mądrzejszy ode mnie zrobił taki test żebym sam się nie brał za rzeczy o których mam wiedzę 100x mniejszą ...

    nurtuje mnie PRZYCZYNA takiego stanu rzeczy ...

    Krakers pisze o cyrkulacji powietrza / deficycie tlenu w tyle paleniska ...

    czy to jest jedyna przyczyna?

  7. #2407

    Domyślnie

    Deficyt, o którym pisałem powstał by przy podawaniu powietrza od strony dzwiczek i przy założeniu, że drzwiczki są na węższym końcu paleniska.
    W tym eksperymencie Bogusławowi pewnie chodzi o efekt soczewkowania ciepła. Najlepiej, żeby każda ściana paleniska była ustawiona prostopadłe do miejsca, gdzie spala się opał. Kula jest ideałem. Bardzo niepraktycznym ideałem

  8. #2408
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Dokładnie o to chodzi
    Spalanie formuje się w profil okrągły wiec i ścianki paleniska jak będą miały profil zbliżony to zwiększa szanse na wsparcie spalania na wyższy poziom.
    W rzeczywistości chodzi o niedopuszczenie do wychładzania a w dalszym procesie podnoszenie temperatury. Osiąga się to w dalszej części przez zwężanie.
    Jak byśmy robili eksperyment na trzech profilach : okrągłym, kwadratowym i prostokątnym, to zwycięży okrągły .
    Jeśli teraz ten okrągły postawimy do zawodów z innym okrągłym , który np od połowy zacznie się ku górze trochę zwężać, to ten drugi zwycięży

  9. #2409
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    W prostokącie w kątach opał nie ma ochoty do spalania.

  10. #2410

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Dokładnie o to chodzi
    W rzeczywistości chodzi o niedopuszczenie do wychładzania a w dalszym procesie podnoszenie temperatury.
    no to może izolować cieplnie warstwy wewnętrzne paleniska - zewnętrzną warstwą np. z materiału ceramicznego lub glinowo-krzemianowego izolacyjnego ? [teoretyzuję] ...

    chyba widziałem dawno temu na MTP taki piec na stoisku P.Batury ...

    minusem tego rozwiązania to chyba brak grzania ze ścian - całe ciepło poleci do wymiennika ...

  11. #2411

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    W prostokącie w kątach opał nie ma ochoty do spalania.
    czyli potwierdza się kolejna moja obserwacja ...

    to może wypełnić kąty klinami o przekroju trójkątnym ? od dołu do góry ...

    kąt 90 stopni złagodnieje nam do 135 stopni ...

    wyciąć z cegieł szamotowych na płask , kształt trójkąta prostokątnego , skleić to klejem , wstawić do rogów paleniska ... [teoretyzuję] ...

  12. #2412
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    To może lepiej od razu łuki wstawić?

  13. #2413
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DUNTE
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Południe
    Posty
    167

    Domyślnie

    W swoich pracach staram się w jak największym stopniu unikać tzw. martwych kątów i je niwelować. Stanowczo działa to in+.
    Również w ten sposób wykonuję kanały odprowadzające spaliny. Może jest to bardziej pracochłonne niemniej jednak, korzystniej to wpływa na ruchy gazów również piec nie wymaga tak częstego czyszczenia jak w przypadku kanałów prostokątnych.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	222.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	50,3 KB
ID:	408325   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010252 (800x600).jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	57,2 KB
ID:	408320  

  14. #2414

    Domyślnie

    Dunte
    Fajne krągłości Czym to wygładzasz, zaprawą szamotową?

  15. #2415

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    To może lepiej od razu łuki wstawić?
    jakie łuki masz na myśli ? jakaś fotka?

  16. #2416

    Domyślnie

    Wstawienie skosów w rogi paleniska sześciokątnego to krok w stronę ideału. Do tego łukowy deflektor i już jest dużo lepiej.

    Jacen wspomniałeś i izolacji paleniska, a to bardzo interesujący mnie temat W praktyce ściany paleniska najczęściej wykorzystuje się do akumulacji, co pociąga za sobą wydłużenie rozgrzania całości. Eniu zrobił piecyk nr 2 w którym ściany są z izolatora, a wewnętrzna okładzina (element wymienny) z szamotu. Mamy więc szybki start i szybko czyste spaliny, ale palenisko staje się wyłącznie urządzeniem do czystego spalania. A gdyby zrobić odwrotnie - palenisko z akumulatora, a wewnętrzne okładziny z izolatora (wermikulit ?). Grubość izolatora była by tak dobrana, że "przebicie" ciepła (i ładowanie akumulacji w ściankach paleniska) następowało by po osiągnięciu temperatury czystego spalania (700, 800*C ?). Wszystko oczywiście do policzenia. Ciekawe, czy ktoś tak próbował?

  17. #2417
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Dunte
    Fajne krągłości Czym to wygładzasz, zaprawą szamotową?
    Ręką...

  18. #2418
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Wstawienie skosów w rogi paleniska sześciokątnego to krok w stronę ideału. Do tego łukowy deflektor i już jest dużo lepiej.

    Jacen wspomniałeś i izolacji paleniska, a to bardzo interesujący mnie temat W praktyce ściany paleniska najczęściej wykorzystuje się do akumulacji, co pociąga za sobą wydłużenie rozgrzania całości. Eniu zrobił piecyk nr 2 w którym ściany są z izolatora, a wewnętrzna okładzina (element wymienny) z szamotu. Mamy więc szybki start i szybko czyste spaliny, ale palenisko staje się wyłącznie urządzeniem do czystego spalania. A gdyby zrobić odwrotnie - palenisko z akumulatora, a wewnętrzne okładziny z izolatora (wermikulit ?). Grubość izolatora była by tak dobrana, że "przebicie" ciepła (i ładowanie akumulacji w ściankach paleniska) następowało by po osiągnięciu temperatury czystego spalania (700, 800*C ?). Wszystko oczywiście do policzenia. Ciekawe, czy ktoś tak próbował?
    Są paleniska akumulacyjne, z warstwą izolacji pomiędzy ścianami. Ale po co kombinować? Użyj steatytu do budowy całego pieca.

  19. #2419
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Wow, Eniu się znalazł
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #2420

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Są paleniska akumulacyjne, z warstwą izolacji pomiędzy ścianami. Ale po co kombinować? Użyj steatytu do budowy całego pieca.
    Wszelki duch... Żyjesz
    Powinieneś napisać: "sprzedaj nerkę i użyj stearytu"

Strona 121 z 157

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony