dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie kalkulacja kosztów - strop monolityczny a teriva

    Witam,

    zastanawiam się intensywnie jaki strop wybrać. W projekcie mam Terivę (szczegóły projektu są w moim dzienniku), ale skłaniam się ku stropowi monolitycznemu. Po pierwsze teriva jest słabsza wytrzymałościowo niż monolit, po drugie grubsza, po trzecie chyba droższa. Terivę za to łatwiej i szybciej wykonać, ale akurat to kryterium pomijam, bo ekipa zapewne będzie chciała tyle samo.

    Najważniejszym kryterium jest cena. Proszę o skorygowanie jeśli zrobiłem błąd w szacowaniu (strop o powierzchni 120m2).

    Teriva:
    belki i pustaki: 6000zł
    dwuteownik HEB180: 800zł
    zbrojenie: 1500zł (0.5 tony, 3000zł/tonę)
    beton B20: 1400zł (5.6m3, zużycie 0.0465m3/m2, 250zł/m3)
    szalunek: 1250zł (1.5m3 desek, 500zł/m3)
    stemple: 250zł (50szt., 5zł/szt.)
    Suma: 11200zł (bez stempli 10950zł)

    Monolit (grubość 15cm):
    zbrojenie: 3600zł (1.2 tony, 3000zł/tonę)
    beton B20: 4500zł (18m3, 250zł/m3)
    szalunek: 2000zł (4m3 desek, 500zł/m3)
    stemple: 750zł (150szt., 5zł/szt.)
    Suma: 10850zł (bez stempli 10100zł)

    Tak więc ceny są bardzo porównywalne, aczkolwiek jeśli porównać ceny bez stempli (można je potem odsprzedać), to już monolit wychodzi zdecydowanie taniej. Deski szalunkowe też chyba można byłoby jeszcze wykorzystać, odsprzedać, więc monolit staje się jeszcze bardziej korzystny cenowo od Terivy.

    Dodatkowy koszt jednak jaki musiałbym ponieść przy takiej zmianie, to koszt projektu stropu, który wyniósłby zapewne ok 800zł.

    Za porównywalną cenę mam dużo lepszy strop. Chyba, że gdzieś się bardzo mocno pomyliłem w szacowaniu kosztów, to proszę o poprawkę.

  2. #2

    Domyślnie

    moim zdaniem teriva dużo lepiej wygłusza. ale na pewno nie będzie tańsza od lanego.. a betonu na terive 120m2 to wejdzie Ci jakieś 13m3 z wieńcem. z kolei na monolit wejdzie niecałe 2 tony stali z wieńcem. Fakt stemple mozesz sprzedac, a deski przydają Ci sie na podłogę na stryszku..
    pozdrawiam

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jan_z_wolna
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    397
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    66

    Domyślnie

    Ale ktoś Ci ten monolit zaprojektuje? Czy majster na "pałę" zrobi? Nie wiem czy dla kilkuset złotych warto robić tyle zachodu. Taka zmiana w gotowym projekcie przy adaptacji to kupę roboty i spory koszt.
    DZIENNIK
    do zakończenia: gładzie, kafle, malowanie, tynk na elewacji i różne pierdoły


  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Koszt projektu stropu to jak wcześniej pisałem 800zł. Mimo to w sumie i tak monolit wyjdzie nieco taniej. Jeszcze trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w takim wypadku nie będzie podciągów, które są przy terivie, tak więc kolejne kilkaset złotych taniej.

    Na poddaszu chcę zrobić ścianki działowe murowane (w projekcie są lekkie z kartongipsu), tak więc i tak muszę to słabą terivę jakoś wzmocnić. Ale czy warto? Może łatwiej i pewniej wywalić terivę i zastąpić monolitem?

  5. #5

    Domyślnie

    Zawsze teriva wyjdzie Ci nieco drożej. Co do twojego kosztorysu, to trochę jest przerysowany, ale to akurat jest mniej ważne. Dlaczego ludzie decydują się na terivę? bo projektanci kochają terivę, jest mniej rysowania i mniej liczenia. Wiem z autopsji-na 10 budów, na których pracuję 8 miało zaplanowaną terivę. Z wykonaniem bywa różnie. Czasem właśnie tak, jak Ty ludzie decydują się na zmiany. Teriva jest cichsza, szybsza i tańsza robocizna(przynajmniej u mnie w regionie) ale za to delikatniejsza i grubsza. Monolit jest cieńszy, wytrzymalszy ale za to droższa robocizna i dłużej trzeba czekać z dalszymi pracami. Musisz pamiętać, że na monolicie nie wolno oszczędzać na betonie i wymaga pielęgnacji po wylaniu (podlewanie)

    P.S.
    Beton po 250 zł/m3??? Cena z kosmosu. U mnie za B20 w tej chwili płaci się od 150 zł. na zwykłym kruszywie do 220 zł na dolomicie

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MONO123

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-255
    Posty
    4

    Domyślnie

    U nas też 250 zł za m3 B20- niestety
    Nie jestem pewien, że ekpa będzie chciała tyle samo za monolt co za terive, róznica w ilości pracy jest b. duza.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzysztof czajka

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    163

    Domyślnie

    strop monolityczny powinien wyjść tańszy mimi zmiany w projekcie. I teriva podobno może popękać - tak mi znajomy majster mówił.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Teriva ma wytrzymałość 150kg/m2. Jeśli w górnej łazience wstawię dużą wannę narożnikową i napełnię ją do pełna wodą, to czy teriva to wytrzyma?

    Wysokość lustra wody, powiedzmy 45cm, daje to obciążenie jednostkowe ok. 450kg/m2 (plus ciężar wanny).

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar adamscool
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Orzesze
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    152

    Domyślnie

    Miałem to samo zdecydowałem się na monolit a miała byc terivia.

    wymiary 8,5m x 15,5m.
    Zbrojenie około 2 ton. 2,6 x 2 = 5,2 tyś
    Stemple 3,5 x ok 250 sztuk= 870zł
    Beton 21m3 ze schodami i wiencami 220zł = 4,6 tys zł
    Podkładki pod zbrojenie ok 500sztuk zostało ok 250 =35zł
    Szpilki i nakretki do skrecanwa wieńców, 50sztuk, plus podkładki nakrętki, ok 50zł
    Drzewo część miałem swojego dokupiłem 2,2 m3 x 490zł = 1080zł
    Robocizna 4 tys zł za kompletny strop, schody wience szalunki.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Adam, jaka grubość stropu? Jaka najdłuższa rozpiętość stropu (odległość pomiędzy jego podporami)?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar adamscool
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Orzesze
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    152

    Domyślnie

    grubość14 cm rozpietosc 5,7 m

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    To jeszcze jedno pytanie: ile zapłaciłeś architektowi za zmianę z terivy na monolit?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar adamscool
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Orzesze
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    152

    Domyślnie

    Powiedzmy, że obliczenia i zmiany pokryłem innym sposobem, on mi pomógł ja jemu.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    U mnie architekt zażyczył sobie dodatkowo 1800zł + VAT za zmianę stropu i podniesienie ścianki kolankowej. Czy to dużo czy mało?

  15. #15

    Domyślnie

    dużo, negocjuj, postaw na monolit a pod ściankami działowymi dozbrój prętami, ścianki postaw z bk

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Jaki to jest realnie koszt? Rozumiem, że 1800zł + VAT to raczej cena wygórowana. Czy cena 800-1000zł będzie bardziej uzasadniona?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzysztof czajka

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamscool Zobacz post
    Powiedzmy, że obliczenia i zmiany pokryłem innym sposobem, on mi pomógł ja jemu.

    haha, ach te wzajemne uprzejmości

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał brunet wieczorową Zobacz post
    Teriva ma wytrzymałość 150kg/m2. Jeśli w górnej łazience wstawię dużą wannę narożnikową i napełnię ją do pełna wodą, to czy teriva to wytrzyma?

    Wysokość lustra wody, powiedzmy 45cm, daje to obciążenie jednostkowe ok. 450kg/m2 (plus ciężar wanny).
    Ponawiam pytanie, czy teriva wytrzyma takie obciążenie? Dodatkowo ścianki działowe będą murowane, będzie ogrzewanie podłogowe czyli więcej wylewki.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał brunet wieczorową Zobacz post
    Jaki to jest realnie koszt? Rozumiem, że 1800zł + VAT to raczej cena wygórowana. Czy cena 800-1000zł będzie bardziej uzasadniona?
    Ja za taką zmianę nnie płaciłem nic. Kierwnik budowy, który jest również projektantem podniesienie ścianki kolankowej i zamianą terivy na monolit zrobił mi w cenie za obsługę budowy ( za cały nadzór 2000 zł)

  20. #20

    Domyślnie

    1800+vat - to dużo, ale bez przesady.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony