dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Dokładnie tak, tylko rura jest w środku.
    Co do obliczeń:
    Tu opiszę jak się tym bawiliśmy. Otóż ciepła woda była uzyskiwana z przepływowego do którego podłączony był licznik prądu wyskalowany w kW. Strumień wody i temperatura zostały tak dobrane, że po odkręceniu wody licznik wskazywał moc 10 kW. Po ustabilizowaniu się temperatur i mocy zasilanie przepływowego (zimna woda) została przełączona na wymiennik (ok 45 sek).pozdrawiam.
    I tu jest to przekłamanie, rzutujące na realny wynik – czas „zadziałania” w 100% rekuperatora.
    Nie podałeś przekroju, ani wymiarów (wielkości) tego rekuperatora – a jest to bardzo istotne, choćby ze względu na ilość „zalegającej” szarej wody i ilości (objętości) wody wstępnie podgrzewanej.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Nie podałeś przekroju, ani wymiarów (wielkości) tego rekuperatora – a jest to bardzo istotne, choćby ze względu na ilość „zalegającej” szarej wody i ilości (objętości) wody wstępnie podgrzewanej.
    Niekoniecznie. Mały gabarytowo i o bardzo małej pojemności wymiennik płytowy może przekazywać ciepło z lepsza sprawnością niż duży wymiennik typu JAD.
    W tych linkach, które podałem masz wymienniki, które nie napełniają się wodą, tylko woda spływa "przyklejona" do ścianek miedzianego wymiennika oddając przy tym ciepło. Tak przynajmniej wynika z opisu.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    No to jeszcze troszeczkę dorzucę swoich przemyśleń. Z tego co piszecie to gadżet działa praktycznie tylko z prysznicem, bo musi być spełniony warunek dopływu i odpływu. Inny problem to taki, że wielu prysznice montuje ze względu na mniejsze zużycie wody co negatywnie wpływa na czas zwrotu inwestycji. Zatem trzeba się ostro naprysznicować żeby zacząć odczuwać realne korzyści. Tyle ja - zagorzały zwolennik solarów
    Latwo to sprawdzisz. Zmierz czas korzystania z prysznica w Twoim domu. Zmierzony czas w minutach pomnoz przez 4 litry i juz bedziesz wiedzial ile to wody. Te moje zalozenie 100 litrow to wcale nie tak duzo.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    sSiwy12 napisał:
    Nie podałeś przekroju, ani wymiarów (wielkości) tego rekuperatora – a jest to bardzo istotne, choćby ze względu na ilość „zalegającej” szarej wody i ilości (objętości) wody wstępnie podgrzewanej.
    Już spieszę; rura osłonowa to typowa 100mm, wewnątrz wężownica o przekroju rury 15 lub 20 mm. Szara woda nie idzie całym przekrojem 100 tylko przelewa się po wężownicy. W rurach gładkich ciecz idąca płynie w sposób laminarny, tu jedna jak i druga idzie w sposób turbulentny o ile wiemy o czym mówimy. Całość ma 0,5m długości
    ja 14 napisał:
    Latwo to sprawdzisz. Zmierz czas korzystania z prysznica w Twoim domu. Zmierzony czas w minutach pomnoz przez 4 litry i juz bedziesz wiedzial ile to wody. Te moje zalozenie 100 litrow to wcale nie tak duzo.
    Jasne, że zasadność stosowania takich urządzeń ma ograniczone zastosowanie i nie do wszystkich jest dedykowane. A już na pewno nie tam gdzie zużycie jest bardzo małe. Podobnie jak w kolektorach słonecznych. Ale np. jeżeli w rodzinie jest panienka (panienki) w wieku 13-18 lat to one robią zużycie za 3 osoby siedząc godzinami pod prysznicem. Podobnie jest w ośrodkach turystycznych, gdzie pensjonariuszom ciepła woda należy się jak "psu buda" i zużycie jest ponad miarę.
    Heniok napisał:
    W tych linkach, które podałem masz wymienniki, które nie napełniają się wodą, tylko woda spływa "przyklejona" do ścianek miedzianego wymiennika oddając przy tym ciepło. Tak przynajmniej wynika z opisu.
    Podobny problem był opisywany przy temacie odbioru ciepła z rury dymnej kominka. Kto poszedł w takie wykonanie szybko przekonywał się, że to jednak mizeria. Po mimo, że rura rozgrzewa się do ok 300 stopni. Ale wystarczyło tą samą wężownicę umieścić w środku to już inna bajka. Sprawdziłem to również na sobie. Opisane jest to :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=130112 lub: http://forum.muratordom.pl/showthrea...highlight=koza. problem prawie ten sam tylko media inne.
    pozdrawiam.
    Witold

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    SUPER tylko przygotuj się na koszty bo to jest chronione od 5 lat patentem w USA i europie

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    SUPER tylko przygotuj się na koszty bo to jest chronione od 5 lat patentem w USA i europie
    Bardzo wątpię aby sposób odzysku ciepła jako metoda była opatentowana. Sposób w jaki to rozwiązano to tak. W Polsce też jest to rozwiązanie opatentowane. Jak ktoś się tematem patentowania interesuje to dobrze wie, że to co jest opatentowane zawiera się w takim stwierdzeniu: "Znamienne jest to..." I w tym zdaniu ujęte jest to co tyczy zastrzeżenia patentowego. A nie zasady odzysku ciepła jako takiego. Nie uwierzycie np. co zostało opatentowane w klasycznej maszynie do szycia. Obecnie patentuje się szczegóły rozwiązań technicznych a nie zasady działania. Ale sprawdzę bo może się mylę. Wiele rozwiązań kolektorów słonecznych jest też opatentowanych, a produkuje ich wielu i to w klasyczny sposób.
    pozdrawiam.
    Witold

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Kolektor1 - a sprawdzales wersje uproszczona? Mam na mysli dwie rury z nierdzewki, o roznej srednicy, jedna w drugiej.
    Ciensza plyna scieki, pomiedzy rurami woda a na zewnatrz izolacja. Wydajnosc chyba niewiele mniejsza za to cena znaczaco.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    kolektor, powodzenia, dobrze że ktoś wdraża pomysł omawiany wiecznie na forum. Dodaj tylko minimalny przepływ (aby uzyskać daną sprawność) przy kąpieli aby wewnatrz rurki miedzianej nagle nie pojawił się przepływ laminarny i nie pogorszył sprawności a może się tak zdarzyć już przy ok 0,04 l/s.
    fi 20 mm wydaje się dużo, im mniej tym korzystniej a długość wężownicy nie jest taka aby spowodowała potężne straty (w sieci i tak mamy 6 atm.)

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    ja14 napisał:
    Kolektor1 - a sprawdzales wersje uproszczona? Mam na mysli dwie rury z nierdzewki, o roznej srednicy, jedna w drugiej.
    Ciensza plyna scieki, pomiedzy rurami woda a na zewnatrz izolacja. Wydajnosc chyba niewiele mniejsza za to cena znaczaco.
    To pewnie byłoby dobre, ale przestrzeń między rurami oraz średnica rury wewnętrznej może doprowadzić do tego, że przepływ będzie zbyt mały i dojdzie do "niewydolności" układu. Choć przyznam rozwiązanie ciekawe.
    j-j napisał:
    Dodaj tylko minimalny przepływ (aby uzyskać daną sprawność) przy kąpieli aby wewnatrz rurki miedzianej nagle nie pojawił się przepływ laminarny i nie pogorszył sprawności a może się tak zdarzyć już przy ok 0,04 l/s.
    Jak pisałem wcześniej jest to oparte na rurce karbowanej nerdzewce a nie na gładkiej miedzi.

    Nie potrzebnie wcześniej pisałem o cenie i proszę nie sugerujcie się ceną na pewno nie będzie tak wysoka jak podałem.
    pozdrawiam.
    Witold

  10. #30

    Domyślnie

    Czy nie prostrzym rozwiązaniem wykorzystania ciepłej szarej wody było by przepuszczenie jej przez dodatkowy bufor ciepła.Każda woda -z łazienki,z kuchni,ze zmywarki itd.trafia do zbiornika ,tu oddaje ciepło wężownicy z zimną wodą pobieraną przez dowolny kran.Ciepło zalega sobie w zbiorniku i czeka aż dowolne ujęcie(przez wężownicę oczywiście)je pobierze.Jeśli wejście i wyjście będzie typową 110 kanalizacyjną nie powinno się zapychać.
    Pozdrawiam Włodek

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał włodzimierz kaczmarek Zobacz post
    Czy nie prostrzym rozwiązaniem wykorzystania ciepłej szarej wody było by przepuszczenie jej przez dodatkowy bufor ciepła.Każda woda -z łazienki,z kuchni,ze zmywarki itd.trafia do zbiornika ,tu oddaje ciepło wężownicy z zimną wodą pobieraną przez dowolny kran.Ciepło zalega sobie w zbiorniku i czeka aż dowolne ujęcie(przez wężownicę oczywiście)je pobierze.Jeśli wejście i wyjście będzie typową 110 kanalizacyjną nie powinno się zapychać.
    Pozdrawiam Włodek
    Witam.
    Tak to jest najlepsze, ale to się da zrealizować tylko w nowobudowanym domu, w istniejącym to problem. No i oczywiście koszty tak szeroko dyskutowane.
    pozdrawiam.
    Witold

  12. #32

    Lightbulb

    Jeśli ma się ciepłą wodę z kolektorów to instalacja i okresowe przeglądy oraz sprawność tego okładu wyjdzie drożej niż dołożenie 5 dodatkowych rurek solarnych na pokrycie tej odpuszczanej wody, poza tym jeśli się ma oczyszczalnię ścieków to nawet wskazane jest dostarczanie ciepłej wody do procesów oczyszczania /bakterie lubią ciepełko/
    http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/
    Ostatnio edytowane przez lewarek ; 01-06-2011 o 09:36

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Zabawy część następna:
    Jestem już po pierwszej próbie badań. Najpierw wykonałem próbę na wymienniku, który skonstruowałem na samym początku a wyniki przedstawiały się tak:
    przepływ na poziomie 3,5l/min
    zimna woda z przyłącza 7,88 stopnia ogrzana do zbiornika 20,59 stopnia
    zimna do kanalizacji 23,36 stopnia ciepła z prysznica 39,31 stopnia.
    A więc w tej wersji i tym przepływie zimną wodę ogrzałem całkiem za darmo o 12,65 stopnia. Przyznacie, że to nie jest za dużo.
    A więc wywaliłem wszystkie bebechy i wykonałem go na nowo. A wynik przedstawia się tak:
    przepływ: 6,5l/min
    zimna woda z przyłącza 7,68 stopnia ogrzana do zbiornika 34,10 stopnia
    zimna do kanalizacji 21,82 stopnia ciepła z prysznica 45,39 stopnia.
    Za frii było 26,42 stopnie przy tym przepływie.
    A więc już całkiem obiecująco. Ciepło odzyskane to 75%! takiego wyniku się nie spodziewałem. A widzę możliwość jeszcze o jakieś 5% poprawienia tego wyniku.
    Oczywiście to wszystko przy przepływie 6l/min. Jak na kąpiel pod prysznicem to jest nawet ciut za wiele, najbardziej optymalnie to 5l/min. Można by się zastanawiać jak będzie wyglądała sprawność przy 10l/min, na pewno nie co spadnie ale kąpiel przy takim zużyciu to już duża rozrzutność.
    A tak wygląda dokumentacja:

    pozdrawiam.
    Witold

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Można powiedzieć finalizacja:


    Wymiennik nareszcie zamontowałem u siebie i oczywiście aby ktoś nie zarzucił mi manipulacji opomiarowałem.
    A wyglądało to tak:

    Oczywiście trzeba było się dobrać do rurki kanalizacyjnej i ją trochę odgruzować, następnie:

    nieodzowny mój pomocnik dzielnie mi pomagał,

    widać w tle za stelażem wstawiony gotowy wymiennik. Natomiast mój wnusio bawi się poprzednią jego wersją.

    Czujniki pomontowane i efekt końcowy:

    Nareszcie biorę zasłużoną kąpiel i odczytuję wyniki:

    Co one oznaczają:
    T1- temperatura zimnej wody z przyłącza wodociągowego
    T4- temperatura wody po odzysku ciepła
    T3- ciepła zużyta woda z prysznica
    T2- temperatura "szarej wody do kanalizacji
    Przy zużyciu wody na poziomie ok. 5l/min
    Te wyniki to już nie próby ale w realu.
    A jak można manipulowaćdanymi w podobnym urządzeniu. Otóż wymiennik Zypho bo też taki jest, w danych technicznych tego wymiennika znalazłem pewną nieścisłość a wręcz "kant" Otóż proszę się przyjrzeć temperaturom:

    jeżeli temp. wody z prysznica wynosi 35 stopni a po odebraniu ciepła wynosi 26 stopni to różnica wynosi 9 stopni.
    Ogrzana woda z przyłącza wodociągowego też musi wynosić 9 stopni a jest według rysunku ( 27-15=12).
    A więc różnica wynosi 3 stopnie. Jest to zafałszowany wynik bo woda może ogrzać się tylko o 9 stopni.
    Pobawiłem się trochę moim wymiennikiem i za każdym razem wychodziło, że o ile stopni ochłodzimy o tyle ogrzejemy. Różnica błędu najwięcej wynosiła ok. 0,3 stopnia.
    W marcu ruszamy z produkcją.
    pozdrawiam.
    Witold

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Gratuluje
    Jakie ceny planujesz?
    Jak wygląda kwestia osadzania się nieczystości podczas eksploatacji?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony