dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 16
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 314
  1. #61

    Domyślnie Pellety

    Rośnie akcyza i ceny paliw coraz bardziej zastanawiam się nad montażem pieca na pellety. Jesteśmy w trakcie wyboru instalacji i szukamy alternatywy dla pieców olejowych. Czy ktoś korzysta z takiego systemu ?

  2. #62

    Domyślnie

    Tutaj masz jeden wątek o kotle na pellet:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-mile-widziane

    Tutaj masz drugi wątek o modelu Granpal:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-firmy-polimet

    Miłej lektury
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  3. #63

    Domyślnie

    Do zakupu kotła jeszcze droga daleka. Chciałem ogólnie porozmawiać o wadach/zaletach tego systemu. Na pewno ktoś z forumowiczów mógłby opowiedzieć z autopsji czy montaż takiego pieca był korzystny.

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GoodbyeHooray

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-379
    Posty
    19

    Domyślnie

    Z tego co wiem, to palenie pelletami to dobry system ogrzewania. Jeśli ktoś jest zwolennikiem ekologii, to warto wspomnieć o małej emisji CO2 przez pellety. Jeżeli natomiast komuś zależy na wygodzie i czystości, to z kolei istotne może być to, że pellety dają niedużo popiołu, który po za tym aż tak bardzo nie brudzi. Inne dobre strony to na pewno wydajność i opłacalność tego systemu.

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sebxyz

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Gdzieś z Warmii
    Posty
    92

    Domyślnie

    Witam.
    Ja już palę drugi sezon pelletem. Mam piec Kostrzewy Pellet Fuzzy Logic 25kW. Piec sprawuje się dobrze, ma zapalarkę automatyczną, sondę lambda i czujkę pogodową a także sterownik. Dużo czasu zajmuje wyregulowanie pieca, ale to już chyba niezależne od producenta (mi to zajęło cały sezon grzewczy). Uciążliwe jest czyszczenie kolanka z nagaru raz w tygodniu (jak się uda dobrze wyregulować piec to wtedy nie ma nagaru). Ważna także jest jakość peletu. Spalanie u mnie jest dobre i pozostaje mało popiołu, który można wysypać na ogród. Generalnie jestem zadowolony i na tak peletom.
    Pozdrawiam
    Sebxyz

  6. #66
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mostek

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    114

    Domyślnie

    brałbym piec na pellet, ale cena peleltu jest porazajaca - niedosc ze sprawnosc o jakeis 30% mniejsza od ekogroszku to jeszcze duzo drozej ... jak dla mnie kto chce tanio grzac to pellet jest bez sensu

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał mostek Zobacz post
    brałbym piec na pellet, ale cena peleltu jest porazajaca - niedosc ze sprawnosc o jakeis 30% mniejsza od ekogroszku to jeszcze duzo drozej ... jak dla mnie kto chce tanio grzac to pellet jest bez sensu
    Ogrzewanie pelletem nie jest wcale droższe od ekogroszku, jeżeli weźmie się pod uwagę:
    - ekogroszek często jest mokry - stąd jego energetyczość jest niższa niż ogólnie przyjęta,
    - pellet jest zawsze suchy - gdyby był mokry - zmienił by się w trocinę,
    - ekogroszek nie daje się automatycznie rozpalać, a więc jest tracony na niepotrzebne podtrzymanie paleniska, co również ma zły wpływ na stan urządzeń,
    - pellet daje się rozpalać automatycznie, a więc spalany jest tylko wtedy, gdy jest to potrzebne,
    - obecnie najlepsze palniki na pellety mają automatyczny wyrzut popiołu i szlaki, co pozwala na długotrwałe, bezproblemowe spalanie pelletu niskiej jakości, a więc o cenie za tone niższą niż ekogroszek.

    Pzdr.

  8. #68

    Domyślnie

    Sebxyz, u jakiego producenta kupujesz pellet i jaka jest cena?

  9. #69
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GoodbyeHooray

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-379
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Ogrzewanie pelletem nie jest wcale droższe od ekogroszku, jeżeli weźmie się pod uwagę:
    - ekogroszek często jest mokry - stąd jego energetyczość jest niższa niż ogólnie przyjęta,
    - pellet jest zawsze suchy - gdyby był mokry - zmienił by się w trocinę,
    - ekogroszek nie daje się automatycznie rozpalać, a więc jest tracony na niepotrzebne podtrzymanie paleniska, co również ma zły wpływ na stan urządzeń,
    - pellet daje się rozpalać automatycznie, a więc spalany jest tylko wtedy, gdy jest to potrzebne,
    - obecnie najlepsze palniki na pellety mają automatyczny wyrzut popiołu i szlaki, co pozwala na długotrwałe, bezproblemowe spalanie pelletu niskiej jakości, a więc o cenie za tone niższą niż ekogroszek.

    Pzdr.
    Właśnie. Myślę, że to zależy od podejścia, tzn. od tego czego wymagamy od danego paliwa. W przypadku pelletów (ale także i każdych innych) istotny jest też ich rodzaj. Wiadomo, że każde różne paliwo ma swoje wady i zalety, tak samo poszczególne ich odmiany. Trzeba wiedzieć czego się chcę i czego się spodziewać.

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sebxyz

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Gdzieś z Warmii
    Posty
    92

    Domyślnie

    Cytat Napisał prokopin Zobacz post
    Sebxyz, u jakiego producenta kupujesz pellet i jaka jest cena?
    Witam.
    W pierwszym sezonie palilem Barlinkiem, byl ok, dobrze się spalal, mala ilość popiolu, jakość byla naprawdę super, ale ostatnia dostawa w sezonie grzewczym 2010/2011 byla tragiczna. W sezonie 2011/2012 ze względu na cenę Barlinka kombinowalem z lokalnymi produncentami. Pelet w 100% sosnowy - porażka, odradzam, musi być domieszka drewna liściastego. Ostatnia dostawa byla z drewna bukowo-dębowego i byla zdecydowanie lepiej. Muszę poszukać producenta i dam Ci znać, a cena ostatniej dostawy byla 750 zl/tona.
    Pozdrawiam
    Sebxyz

  11. #71
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mostek

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    114

    Domyślnie

    moze i bym kupil piec typowo na pellet, ale sie buduje i poki co nie mam w planach budowy jakeis szopy czy czegos takiego - a wegiel moge gdziekolwiek zrzucic, przykryc jakas folia i nie bedzie tragedii z pelletem juz tego nie zrobie

  12. #72

    Domyślnie

    Też planuje montować piec na pellet.

    Mam proste pytanko: ile będę musiał w skali całego roku wydać na pellet, żeby ogrzać dom 130m (c.o. i c.w.u.)

    I jak to się ma porównując cenę do ekogroszku?

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Gdzieś tak pomiędzy 2 a 5 ton * 750zł - taka prosta odpowiedź

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał mostek Zobacz post
    moze i bym kupil piec typowo na pellet, ale sie buduje i poki co nie mam w planach budowy jakeis szopy czy czegos takiego - a wegiel moge gdziekolwiek zrzucic, przykryc jakas folia i nie bedzie tragedii z pelletem juz tego nie zrobie

    Dlaczego ? Możesz postawić paletę z workami gdziekolwiek, przykryć plandeką i będzie dobrze. Ważne, aby się nie lało bezpośrednio na worki.
    Możesz kupić też kocioł na drewno, brykiety, węgiel - z palnikiem na pellety dokupionym i zainstalowanym, dopiero jak będziesz się wprowadzał.

    Pzdr

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał mostek Zobacz post
    moze i bym kupil piec typowo na pellet, ale sie buduje i poki co nie mam w planach budowy jakeis szopy czy czegos takiego - a wegiel moge gdziekolwiek zrzucic, przykryc jakas folia i nie bedzie tragedii z pelletem juz tego nie zrobie
    w tej chwili mam dom który ogrzewam gazem , takim pomarańczowym kotłem trochę zjadają mnie opłaty za gaz.... więc od kilku tygodni szukam jakiejś alternatywy. Na początku myślałem nad eko groszkiem ale gdy wczytałem się w lekturę doszedłem do wniosku, że dla mnie pellet jest najlepszym rozwiązaniem, tylko tak jak ty nie mam gdzie tego składować,,,,,,,,,, pewien dystrybutor ze śląska podpowiedział mi abym zakupił jakiś zasobnik na pellet i poprzez podłączenie wężami połączył zasobnik z kotła z zasobnikiem na dworzu w którym trzymać będę pellet - koszt takiej inwestycji ok. 4000zł netto..... ale warto.....według mnie.... ja mam trochę inny problem myślę cały czas nad urządzeniem jakie wybrać..... mam 3 producentów....i na razie myślę. Pierwotnie zakładałem, że w lipcu już na pewno kupie . Jak wyjdzie zobaczymy.... czekam aż odezwą się do mnie klienci którzy mają już takie kotły zamontowane.
    Będe informował w tym wątku....

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebxyz Zobacz post
    Witam.
    W pierwszym sezonie palilem Barlinkiem, byl ok, dobrze się spalal, mala ilość popiolu, jakość byla naprawdę super, ale ostatnia dostawa w sezonie grzewczym 2010/2011 byla tragiczna. W sezonie 2011/2012 ze względu na cenę Barlinka kombinowalem z lokalnymi produncentami. Pelet w 100% sosnowy - porażka, odradzam, musi być domieszka drewna liściastego. Ostatnia dostawa byla z drewna bukowo-dębowego i byla zdecydowanie lepiej. Muszę poszukać producenta i dam Ci znać, a cena ostatniej dostawy byla 750 zl/tona.
    Pozdrawiam
    Sebxyz
    naprawdę będę wdzięczny za informację, gdybyś też mógł się rozeznać jak jest z pelletem Stelmetu? Czy ma dobrą opinię i jak stoi cenowo w porównaniu do innych producentów.

  17. #77
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GoodbyeHooray

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-379
    Posty
    19

    Domyślnie

    Ostatnio dużo czytałem w Internecie o pelletach, wyszukiwałem informacji i opinii i chyba jednak zdecyduje się właśnie na pellety marki Stelmet. Tak więc odpowiedzi na pytania w poście nad moim (powyższym), również mnie interesują. Mam jeszcze troszkę czasu na decyzję, a upewnić się zawsze lepiej.

  18. #78
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sebxyz

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Gdzieś z Warmii
    Posty
    92

    Domyślnie

    Witam.
    Peletu firmy Stelmetu w Olsztynie nie widziałem i nie paliłem. Opinie o tym pelecie są dobre i wychodzi, że jakościowo jest lepszy od Barlinka, ale ceną też dorównuje Barlinkowy. Ja jak pisałem w tym sezonie będę dalej eksperymentował z lokalnymi producentami, jak znajdę coś ekstra w okolicach Olsztyna dam znać.
    Pozdrawiam
    Sebxyz

  19. #79

    Domyślnie

    Ja pale Stelmetem w moim piecyku na pelet MCZ Toba. Mam szybkę więc jakość peletu objawia się spiekami na palniku jak i stopniem zarastaniem szybki. Przez sezon przetestowałem chyba wszystkie pelety z Trójmiasta od " no name" po Barlinek F1. Wyszło mi że zwykły Stelmet w tej chwili jest lepszy nawet od Barlinka F1. Zero spieków i szybka najwolniej zarasta. Nawet chyba jest kaloryczniejszy bo czuje to po nadmuchu z piecyka.

  20. #80
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mostek

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    114

    Domyślnie

    o wlasnie kolejny minus pelletu - nigdy nie wiesz co jest w worku - wyda sie prawie 1 tys. zl. a tam spieki i szybka czarna ... a pewnie ile nerwów przy tym ... u mnie napewno niejedno slowo na k poleciało

Strona 4 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony