dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 119 z 190
Pokaż wyniki od 2.361 do 2.380 z 3789
  1. #2361

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Nie jest prawdą, że każda przeciążona oczyszczalnia pracuje lepiej. To zależy ile oczyszczalnia ma "zapasu" w postaci możliwości natlenienia oraz skutecznego mieszenia większej ilości ścieku. To z kolei zależy od sprawności systemu napowietrzania oraz kształtu i pojemności zbiornika.

    Oczyszczalnie o pojemności 3m3 dedykowana dla przedziału 2-6 o wiele lepiej będzie działała dla 2 RLM niż dla 6RLM, natomiast już oczyszczalnia dwuzbiornikowa o łącznej pojemności 5m3 a dedykowana przez producenta również do 6 RLM poradzi sobie lepiej przy 6RLM niż przy 2 RLM ponieważ przy małym przepływie w tak dużej pojemności ściek po prostu będzie zagniwał.

    Nie powinno się generalizować, że przeciążona lepsza niż niedociążona. Skuteczność działania zależy od wielu parametrów.

    Panie czystesrodowsko jeżeli pisze pan o Acticbloc to według instrukcji 2500L+2500L przeznaczona jest dla 1-4 osób, 3500L+2500L dla 5-6 sób itd. A chyba u wszystkich sprzedających (nawet pan tu tak napisał) 2500+2500 jest dla 4-6. Czyli te dwie dodatkowe osoby to już przeciążenie czy jeszcze nie? Nie żebym się czepiał, ale szukam najlepszego rozwiązania, a raczej najlepszej oczyszczalni dla siebie.
    Proszę mi doradzić który model Actibloca ( może być coś z innej firmy) by pan wybrał dla 4 osób, a w przyszłości może dla 6 albo 7, 2500+2500 czy 3500+2500. A może lepiej wziąć 2500+2500 a po paru latach przebudować coś dołożyć ? Jakie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne i które pozwoli utrzymać najlepszy poziom oczyszczonych ścieków przez cały okres użytkowania ponieważ odprowadzenie będzie do rowu i przy ewentualnej kontroli żeby nie było przypału że ścieki są niedoczyszczone. Oczywiście odprowadzenie legalne na operat w-p.
    Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  2. #2362
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam, pytanie wprawdzie skierowane było do kolegi czysteśrodowisko, ale chciałem tylko wtrącić swoje dwa zdania na ten temat.
    Sytuacja o jakiej piszesz czyli w dokumentach czyli 2500 + 2500 podaje się jako 4-6, a w rzeczywistości przebadane jest dla 4 RLM itd. itp. dotyczy praktycznie większości producentów w rynku. Własnie chodzi o to przeciążenie, że oczyszczalnia lepiej pracuje, no z tym jest różnie i wyjaśnił już to trochę kolega czysteśrodowisko. Jestem w tym rynku już kilka lat i pamiętam oczyszczalnie z przed 3, 5 czy 8 lat i dla przykładu, wiele z nich najpierw ma w dokumentach i w katalogu wpisane dla mniejszej liczby RLM a później po wykonanych badaniach, czasem nawet bez dodatkowych badań ta ilość RLM zwiększa się z 4 do 6 RLM.
    Przykładem może być BIO-DUO, może być ACTIBLOC gdzie w tych przypadkach osadnik jest jeszcze stosunkowo duży i można coś pokombinować, tak samo było z BioDisc, pamiętam wersję BA, która była dla 6 RLM, nawet chyba mam gdzieś jakieś materiały na ten temat, a dziś jest już o przepływie 1,2 m3/d, biorąc pod uwagę tylko przepływ to będzie 8 RLM. Także wspomniany i tak broniony przez Alekko Bioekocent czy Multiekocent - mam do dziś katalog gdzie wersja na zbiornikach 3300 jest przeznaczona dla 5 RLM, a dziś???? Dziś jest już dla 8 RLM !!!!. Niestety taka praktyka trwa, wystarczy jednak spojrzeć w badania i zobaczyć dla jakiego ładunku zanieczyszczeń organicznych było urządzenie badane i mamy rzeczywistą ilość RLM. Taka praktyka dotyczy wielu producentów, nie tylko tych co tutaj wymieniłem. Nie wiem czy to jest problem, pewnie trochę tak, ważne aby rozważyć właśnie budowę i zasadę działania.



    Cytat Napisał Majkel21 Zobacz post
    Panie czystesrodowsko jeżeli pisze pan o Acticbloc to według instrukcji 2500L+2500L przeznaczona jest dla 1-4 osób, 3500L+2500L dla 5-6 sób itd. A chyba u wszystkich sprzedających (nawet pan tu tak napisał) 2500+2500 jest dla 4-6. Czyli te dwie dodatkowe osoby to już przeciążenie czy jeszcze nie? Nie żebym się czepiał, ale szukam najlepszego rozwiązania, a raczej najlepszej oczyszczalni dla siebie.
    Proszę mi doradzić który model Actibloca ( może być coś z innej firmy) by pan wybrał dla 4 osób, a w przyszłości może dla 6 albo 7, 2500+2500 czy 3500+2500. A może lepiej wziąć 2500+2500 a po paru latach przebudować coś dołożyć ? Jakie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne i które pozwoli utrzymać najlepszy poziom oczyszczonych ścieków przez cały okres użytkowania ponieważ odprowadzenie będzie do rowu i przy ewentualnej kontroli żeby nie było przypału że ścieki są niedoczyszczone. Oczywiście odprowadzenie legalne na operat w-p.
    Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  3. #2363
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Pisać o innych jest najłatwiej, ale ja patrząc na to co pisze producent actibloc, widzę, naciągany w górę przepływ oczyszczalni. Dlaczego tak to robią i po co ? Dla mnie, aby porównać actibloc z innymi oczyszczalniami, no nawet w tej samej technologi to też powinno się innym dodać większy przepływ na osobę i zobaczylibyśmy wówczas jakby to wyglądało, bo przecież reguły badań na CE są te same. Zgubili się więc pomiędzy 4 osobami, a przepływem, który jest na 6, dlatego jest to dziwne, bo kiedyś tak nie było. Jak myśleć o actibloc, gdy naciągają prawdę. To chyba tak jak w testach zderzeniowych aut, gdzieś są 3 gwiazdki, a gdzieś indziej jest 5 gwiazdek. Skoro było badane na 4 osoby, to oczyszczalnia jest na 4, jak ktoś ją będzie użytkował na 6 osób, to przy złych wynikach nic z tym nie zrobi, bo oni mówili, że tylko na 4. Może ktoś inny jeszcze się wypowie w tej sprawie, dlaczego tak jest.
    Ostatnio edytowane przez Alekko ; 09-01-2018 o 09:15

  4. #2364

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alekko Zobacz post
    Pisać o innych jest najłatwiej, ale ja patrząc na to co pisze producent actibloc, widzę, naciągany w górę przepływ oczyszczalni. Dlaczego tak to robią i po co ? Dla mnie, aby porównać actibloc z innymi oczyszczalniami, no nawet w tej samej technologi to też powinno się innym dodać większy przepływ na osobę i zobaczylibyśmy wówczas jakby to wyglądało, bo przecież reguły badań na CE są te same. Zgubili się więc pomiędzy 4 osobami, a przepływem, który jest na 6, dlatego jest to dziwne, bo kiedyś tak nie było. Jak myśleć o actibloc, gdy naciągają prawdę. To chyba tak jak w testach zderzeniowych aut, gdzieś są 3 gwiazdki, a gdzieś indziej jest 5 gwiazdek. Skoro było badane na 4 osoby, to oczyszczalnia jest na 4, jak ktoś ją będzie użytkował na 6 osób, to przy złych wynikach nic z tym nie zrobi, bo oni mówili, że tylko na 4. Może ktoś inny jeszcze się wypowie w tej sprawie, dlaczego tak jest.
    Panowie o co to całe zamieszanie, przecież każdy z producentów sam odpowiada za swoje wyroby i co opisuje w ich parametrach. Każdy klient może sam zdecydować co chce i tyle. Przepływ dla oczyszczalni biologicznej na 4 RLM jest 0,6 m3/d ( np. ACTIBLOC 4 i ZBS-4C ) , zaś dla 6 RLM to 0,9m3/d ( np. ACTIBLOC 5-6 i ZBS-6C ), itp. itd .
    Przepływ to wartość, która dopiero z ładunkiem daje całość obrazu o parametrach danego rozwiązania i jego zdolności do przyjęcia oraz oczyszczenia ścieków surowych. W związku z powyższym nie ma chyba potrzeby ciągłego pisania o jednym, czyli o przepływie.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 09-01-2018 o 19:20

  5. #2365
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Sotralentz jest jedną z firm, która tak robiła i robi dalej, pod tym względem to nie są święci.
    W 100% zgadzam się z Wojtkiem, który pisze, że przepływ i ładunek i dopiero wtedy możemy porównywać.
    Chciałem tylko koledze Alekko pokazać, że firma którą reprezentuje wcale nie jest święta.
    Załączam dwie grafiki, jedna jest zdjęciem z katalogu Centroplast, który był wydany kilka lat temu, a druga to prtscr ze strony internetowej czyli aktualnie. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bioekocent - dziś.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	66,8 KB
ID:	404684 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bioekocent - kiedyś.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	404685
    Dziwnym trafem to samo urządzenie było dla 5 osób, a dziś jest dla 8 osób. Urządzenia niczym się nie różnią.
    Nie chce mi się grzebać bardziej w dokumentacji, ale nawet jak dziś patrzę na DWU to widzę tam pewne niejasności.


    Cytat Napisał Alekko Zobacz post
    Pisać o innych jest najłatwiej, ale ja patrząc na to co pisze producent actibloc, widzę, naciągany w górę przepływ oczyszczalni. Dlaczego tak to robią i po co ? Dla mnie, aby porównać actibloc z innymi oczyszczalniami, no nawet w tej samej technologi to też powinno się innym dodać większy przepływ na osobę i zobaczylibyśmy wówczas jakby to wyglądało, bo przecież reguły badań na CE są te same. Zgubili się więc pomiędzy 4 osobami, a przepływem, który jest na 6, dlatego jest to dziwne, bo kiedyś tak nie było. Jak myśleć o actibloc, gdy naciągają prawdę. To chyba tak jak w testach zderzeniowych aut, gdzieś są 3 gwiazdki, a gdzieś indziej jest 5 gwiazdek. Skoro było badane na 4 osoby, to oczyszczalnia jest na 4, jak ktoś ją będzie użytkował na 6 osób, to przy złych wynikach nic z tym nie zrobi, bo oni mówili, że tylko na 4. Może ktoś inny jeszcze się wypowie w tej sprawie, dlaczego tak jest.

  6. #2366
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    W kwesti dużych włazów w ACTIBLOCU.... mam kilka wycen i dopłata do niech to od 2000 do 2700zł.... wiec chyba zostanę przy nadbudowach 400mm :-/
    ,Muszę tylko zmierzyć na jakiej głębokości będę musiał wkopać oczyszczalnie .
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  7. #2367

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majkel21 Zobacz post
    Panie czystesrodowsko jeżeli pisze pan o Acticbloc to według instrukcji 2500L+2500L przeznaczona jest dla 1-4 osób, 3500L+2500L dla 5-6 sób itd. A chyba u wszystkich sprzedających (nawet pan tu tak napisał) 2500+2500 jest dla 4-6. Czyli te dwie dodatkowe osoby to już przeciążenie czy jeszcze nie? Nie żebym się czepiał, ale szukam najlepszego rozwiązania, a raczej najlepszej oczyszczalni dla siebie.
    Pisząc o oczyszczalni z pojemnością 5m3 pisałem o BioDuo, bo to miałem pod ręką.

    Najmniejszy Actiblock ma pojemności czynną wody (taką powinniśmy uwzględniać, a nie jakieś „brutto” czy całkowitą, które uwzględniają powietrze nad ściekiem) coś ok. 4m3. W przypadku SBRa jest to pojemność, która poradzi sobie z 6 RLMami.

    Dlaczego w papierach Sotralentz ma taki bigos?

    Jest to spowodowane dużymi pieniędzmi, które producenci mogą zarobić na przetargach publicznych i kombinują jak tu zrobić coś czego nie ma konkurencja i mieć większe szanse na przetarg. W efekcie mamy poważną partyzantkę na rynku przydomówek, gdzie producenci starają się nie ujawniać dokumentów w obawie przed konkurencją. Zwróćcie uwagę jak mało firm ma na stronach internetowych takie dokumenty jak instrukcja eksploatacji? Deklarację właściwości użytkowych umieszcza bardzo niewielu producentów, a raporty z badań w jednostkach notyfikowanych są utajniane na przetargach.
    Na powyższym tracą klienci na rynku indywidualnym, którzy po prostu w tym wszystkim się gubią.

    Od dawna istnieją przepisy wykonawcze, które już dawno zrobiły by porządek z tą partyzantką, tylko nie ma komu się tym zająć (urzędnikom nic nie grozi za brak wymagania zgodności z tymi przepisami). Gdyby tak było - momentalnie zniknęły by deklaracje usuwania 80-90% fosforu przez przydomówki zwłaszcza bez dozowania pixu.

    Wracając do tematu doboru oczyszczalni - na przykładzie Actiblocka opiszę jak to zrobić.

    Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna posiadać coś, co się nazywa deklaracją właściwości użytkowych (w skrócie będę pisał DWU). Zgodnie z obowiązującą normą producent przy wskazywaniu skuteczności oczyszczania w DWU ma obowiązek wskazać dla jakiego obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń w postaci BZT5 zostały te wyniki osiągnięte. Dodatkowo w DWU musi być informacja o obciążeniu danej oczyszczalni nominalnym ładunkiem zanieczyszczeń w postaci BZT5 oraz przepływu dobowego (trochę to dziwnie brzmi dla kogoś spoza branży ale za chwilę opisze to na przykładzie).
    Zazwyczaj badana jest najmniejsza oczyszczalnia z racji tego, ze działa najmniej skutecznie.
    I tak dla Actiblocka (pomijając, że pewne informację są zamieszczone niewłaściwie) powyższe informacje wyglądają tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	76,8 KB
ID:	404691

    - zaznaczone w czerwonej elipsie - Sotralentz przebadał w jednostce notyfikowanej oczyszczalnię o przepływie dobowym 0,6 m3/d oraz obciążeniu ładunkiem zanieczyszczeń wynoszącym BZT5 - 0,3 kg/d. Porównując to do typoszeregu zaznaczonego w zielonej elipsie, wynika że był to Actiblock 4.
    - w zielonej elipsie poza Actiblockiem 4 wymienione są pozostałe oczyszczalnie z typoszeregu i wskazane jej parametry technologiczne (obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń i przepływem dobowym) dla których producent deklaruje skuteczność działania oczyszczalni.

    Znając te dwa parametry tj. ładunek zanieczyszczeń oraz przepływ dobowy jesteśmy w stanie dobrać oczyszczalnię.
    Jak to zrobić:
    - BZT5 – jest to parametr opisujący ładunek organiczny biodegradowalny. Na podstawie badań prowadzonych w krajach rozwiniętych m.in. USA, wielu krajach Europy, Rosji, Chinach, parametr ten kształtuje się w zakresie 45-80 mg/osobę dobowo. Fizjologicznie wszyscy jesteśmy podobni, kwestia resztek z kuchni. W Polsce, tak jak dla reszty Europy jednostkową wartość BZT5 na mieszkańca przyjmuje się na poziomie 60 mg/d (0,06 kg/d). Jest to stała wartość przypisana dla jednej osoby w budownictwie mieszkalnym.
    - przepływ dobowy – ponieważ jest to parametr wynikający z przyzwyczajeń bytowych, w jego przypadku najlepiej posłużyć się odczytami z wodomierza. Przyjmowanie dobowo 150 l/osobę jest niczym nie usprawiedliwionym błędem projektantów, który ciągnie się od wielu lat i ciężko go wyperswadować. Badania zużycia wody w ostatnich latach w Polsce wykazują przeciętne zużycie na poziomie 80-100 l/d

    No to to teraz porównajmy to do powyższej DWU najmniejszego Actiblocka.
    - wg BZT5 wynika, że oczyszczalnię producent deklaruję dla 5 osób (0,30/0,06 = 5)
    - wg przepływu … no właśnie ile? A skąd producent ma znać zużycie wody w danym gospodarstwie? Sotralentz wpisał 600 litrów na dobę. I tego powinniśmy się trzymać przy doborze, a nie wskazywanych w ulotkach ilościach RLM. Aczkolwiek Sotralentz te 600 litrów przyjął słusznie, bo jak podzielimy dobowe 600 litrów na 5 osób które nam wyszło z BZT5 otrzymamy całkiem prawdopodobne 120 litrów/osobę (z lekkim zapasem bezpieczeństwa do wartości średniego zużycia wody w Polsce).

    I na podstawie tych dwóch parametrów powinniśmy dobierać oczyszczalnie. Liczba RLM przekłada się na obciążenie BZT5 ale nie może to być jedyne kryterium doboru oczyszczalni.

    Na podstawie BZT5 technolodzy producenta dobierają układ napowietrzania (wielkość dmuchawy, wielkość i ilość dyfuzorów, czasy napowietrzania itd.). Na podstawie przepływu dobierają wielkość zbiorników, bo to wpływa m.in. na czas przebywania ścieków w poszczególnych komorach (przepływówki) lub wielkośći buforów (SBRy). Są jeszcze inne parametry m.in. maksymalne przepływy godzinowe ale te w przypadku oczyszczalni przydomowych są wróżeniem z fusów i technolodzy tutaj robią sporo założeń (najłatwiej mają technolodzy od SBRów).

    Powyższy opis dotyczy się oczywiście producentów z prawdziwego zdarzenia, którzy wykonali minimum badań lub testów swoich produktów, a nie zaprojektowali coś z sufitu lub skopiowali od konkurencji przy okazji „odchudzając” z kilku elementów. Tych drugich producentów łatwo poznać po tym, że w dokumentach technologia, parametry i inne informacje są opisane bardzo ogólnie włącznie z rysunkami.

    Wracając do najmniejszego Actiblocka i zapisów w instrukcji.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	404692

    Dlaczego jest zapis 1-4 RLM, a przepływ 0,6-0,9 m3/d – niestety kłaniają się przetargi. Gdyby był zapis 1-4 RLM i przepływ tylko 0,6 m3/d – ten typ oczyszczalni straciłby możliwość startowania w przetargach jako model przeznaczony dla przepływu do 0,9 m3/d (bardzo popularny w przetargach).
    Więc dlaczego Sotralentz nie napisał 1-6 RLM i przepływ 0,6-0,9m3/d – bo ta oczyszczalnia przy przepływie 0,9 m3/d podczas szczytów wieczornych i porannych na 100% będzie pracowała na poziomach awaryjnych (o tym pisał Artur parę postów temu i wielkości bufora).

    Wiec aby był wilk syty i owca cała wpisano jak wpisano, bo mało prawdopodobne aby 4 RLM zużyły 0,9m3/d a tak na przetargach można powiedzieć, że ten przepływ należy traktować jako maksymalny.

    Niestety klient indywidualny, czego przykładem jest Majkel21 się trochę w tym gubi i ja się naprawdę temu nie dziwię.
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 09-01-2018 o 21:07

  8. #2368

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majkel21 Zobacz post
    Proszę mi doradzić który model Actibloca ( może być coś z innej firmy) by pan wybrał dla 4 osób, a w przyszłości może dla 6 albo 7, 2500+2500 czy 3500+2500. A może lepiej wziąć 2500+2500 a po paru latach przebudować coś dołożyć ? Jakie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne i które pozwoli utrzymać najlepszy poziom oczyszczonych ścieków przez cały okres użytkowania ponieważ odprowadzenie będzie do rowu i przy ewentualnej kontroli żeby nie było przypału że ścieki są niedoczyszczone. Oczywiście odprowadzenie legalne na operat w-p.
    Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
    4 osoby a 7 to spory rozrzut - w przepływie to może być od 0,4m3/d do późniejszego w okolicy 0,9 m3/d. O ile oczyszczalnią będzie ciężko ale się da, to warto przewidzieć miejsce na system odprowadzania ścieków (u Ciebie akurat będzie odprowadzenie do rowu ale może ktoś ma podobny dylemat).

    Generalnie w nawiązaniu do poprzedniego mojego posta dobierz oczyszczalnię na podstawie deklarowanych przez producenta parametrów obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń BZT5 (dla 4 osób jest to 0,24 kg/d, dla 6 osób 0,36 kg/d dla 7 osób 0,42 kg/d - ta ostatnia wartość nietypowa i może być wymagana oczyszczalnia dla 8 RLM). Natomiast z przepływem - to tak jak opisałem wcześniej sprawdź najlepiej zużycie wody.

    Przy takiej zmianie przepływu najlepiej poradzą sobie złoża biologiczne (ociekowe lub tarczowe) Niestety ich cena nie jest najmniejsza. Jeżeli SBR to w okolicy 5m3 - mało kto będzie to miał na jednym zbiorniku ale coś się znajdzie, ewentualnie dwuzbiornikowym. Oczyszczalnie w systemie przepływowym na takim rozrzucie najszybciej polegną.

    Przepraszam ale konkretnych modeli oczyszczalni Tobie nie podam - staram się tego unikać.
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 09-01-2018 o 21:10

  9. #2369

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    W kwesti dużych włazów w ACTIBLOCU.... mam kilka wycen i dopłata do niech to od 2000 do 2700zł.... wiec chyba zostanę przy nadbudowach 400mm :-/
    ,Muszę tylko zmierzyć na jakiej głębokości będę musiał wkopać oczyszczalnie .
    Zastanawiałem się czy nowy, niemiecki właściciel "polskiego" Sotralentza będzie chciał zniechęcać klientów do francuskiego wyrobu (jakby nie patrzeć - na rynku zachodnim Graf i Sotralentz są ciągle konkurencją).

    Niestety przy takiej polityce prawdą może być, że za parę lat klienci którzy zakupili Actiblocka/BioDuo mogą zostać po gwarancji bez dostępu do części zamiennych albo przynajmniej nie będzie to takie proste, bo Graf się wypnie i nie będzie do kogo zadzwonić.

  10. #2370
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Myślę, że SBR na zborniku 5m3 jako monolit znajdziesz bez kłopotów

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    4 osoby a 7 to spory rozrzut - w przepływie to może być od 0,4m3/d do późniejszego w okolicy 0,9 m3/d. O ile oczyszczalnią będzie ciężko ale się da, to warto przewidzieć miejsce na system odprowadzania ścieków (u Ciebie akurat będzie odprowadzenie do rowu ale może ktoś ma podobny dylemat).

    Generalnie w nawiązaniu do poprzedniego mojego posta dobierz oczyszczalnię na podstawie deklarowanych przez producenta parametrów obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń BZT5 (dla 4 osób jest to 0,24 kg/d, dla 6 osób 0,36 kg/d dla 7 osób 0,42 kg/d - ta ostatnia wartość nietypowa i może być wymagana oczyszczalnia dla 8 RLM). Natomiast z przepływem - to tak jak opisałem wcześniej sprawdź najlepiej zużycie wody.



    Przy takiej zmianie przepływu najlepiej poradzą sobie złoża biologiczne (ociekowe lub tarczowe) Niestety ich cena nie jest najmniejsza. Jeżeli SBR to w okolicy 5m3 - mało kto będzie to miał na jednym zbiorniku ale coś się znajdzie, ewentualnie dwuzbiornikowym. Oczyszczalnie w systemie przepływowym na takim rozrzucie najszybciej polegną.

    Przepraszam ale konkretnych modeli oczyszczalni Tobie nie podam - staram się tego unikać.

  11. #2371
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,

    Czysteśrodowisko Jak najbardziej z Tobą się zgodzę co napisałeś. Weź tylko wytłumacz klientom w rynku to co napisałeś. Niektórzy producenci w ogóle nie podają obciążenia łądunkiem BZT i wtedy najłatwiej klientom wytłumaczyć na tych przepływach, tylko one średnio się mają do normalnej pracy. My to wiemy, ale nie wszyscy. Szczerze mówiąc to nawet nie zauważyłem, że ładunek przy najmniejszym AC jest na poziomie 0,3 kg, jeśli dobrze pamiętam (muszę sprawdzić wcześniejsze DWU) było 0,24 kg, ale nie jestem pewien.
    Niestety u nas jest straszna "rozpierducha" z tymi przydomówkami, nikt tego nie kontroluje co jest dużym problemem, a przetargi zrobiły swoje.

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Pisząc o oczyszczalni z pojemnością 5m3 pisałem o BioDuo, bo to miałem pod ręką.

    Najmniejszy Actiblock ma pojemności czynną wody (taką powinniśmy uwzględniać, a nie jakieś „brutto” czy całkowitą, które uwzględniają powietrze nad ściekiem) coś ok. 4m3. W przypadku SBRa jest to pojemność, która poradzi sobie z 6 RLMami.

    Dlaczego w papierach Sotralentz ma taki bigos?

    Jest to spowodowane dużymi pieniędzmi, które producenci mogą zarobić na przetargach publicznych i kombinują jak tu zrobić coś czego nie ma konkurencja i mieć większe szanse na przetarg. W efekcie mamy poważną partyzantkę na rynku przydomówek, gdzie producenci starają się nie ujawniać dokumentów w obawie przed konkurencją. Zwróćcie uwagę jak mało firm ma na stronach internetowych takie dokumenty jak instrukcja eksploatacji? Deklarację właściwości użytkowych umieszcza bardzo niewielu producentów, a raporty z badań w jednostkach notyfikowanych są utajniane na przetargach.
    Na powyższym tracą klienci na rynku indywidualnym, którzy po prostu w tym wszystkim się gubią.

    Od dawna istnieją przepisy wykonawcze, które już dawno zrobiły by porządek z tą partyzantką, tylko nie ma komu się tym zająć (urzędnikom nic nie grozi za brak wymagania zgodności z tymi przepisami). Gdyby tak było - momentalnie zniknęły by deklaracje usuwania 80-90% fosforu przez przydomówki zwłaszcza bez dozowania pixu.

    Wracając do tematu doboru oczyszczalni - na przykładzie Actiblocka opiszę jak to zrobić.

    Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna posiadać coś, co się nazywa deklaracją właściwości użytkowych (w skrócie będę pisał DWU). Zgodnie z obowiązującą normą producent przy wskazywaniu skuteczności oczyszczania w DWU ma obowiązek wskazać dla jakiego obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń w postaci BZT5 zostały te wyniki osiągnięte. Dodatkowo w DWU musi być informacja o obciążeniu danej oczyszczalni nominalnym ładunkiem zanieczyszczeń w postaci BZT5 oraz przepływu dobowego (trochę to dziwnie brzmi dla kogoś spoza branży ale za chwilę opisze to na przykładzie).
    Zazwyczaj badana jest najmniejsza oczyszczalnia z racji tego, ze działa najmniej skutecznie.
    I tak dla Actiblocka (pomijając, że pewne informację są zamieszczone niewłaściwie) powyższe informacje wyglądają tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	76,8 KB
ID:	404691

    - zaznaczone w czerwonej elipsie - Sotralentz przebadał w jednostce notyfikowanej oczyszczalnię o przepływie dobowym 0,6 m3/d oraz obciążeniu ładunkiem zanieczyszczeń wynoszącym BZT5 - 0,3 kg/d. Porównując to do typoszeregu zaznaczonego w zielonej elipsie, wynika że był to Actiblock 4.
    - w zielonej elipsie poza Actiblockiem 4 wymienione są pozostałe oczyszczalnie z typoszeregu i wskazane jej parametry technologiczne (obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń i przepływem dobowym) dla których producent deklaruje skuteczność działania oczyszczalni.

    Znając te dwa parametry tj. ładunek zanieczyszczeń oraz przepływ dobowy jesteśmy w stanie dobrać oczyszczalnię.
    Jak to zrobić:
    - BZT5 – jest to parametr opisujący ładunek organiczny biodegradowalny. Na podstawie badań prowadzonych w krajach rozwiniętych m.in. USA, wielu krajach Europy, Rosji, Chinach, parametr ten kształtuje się w zakresie 45-80 mg/osobę dobowo. Fizjologicznie wszyscy jesteśmy podobni, kwestia resztek z kuchni. W Polsce, tak jak dla reszty Europy jednostkową wartość BZT5 na mieszkańca przyjmuje się na poziomie 60 mg/d (0,06 kg/d). Jest to stała wartość przypisana dla jednej osoby w budownictwie mieszkalnym.
    - przepływ dobowy – ponieważ jest to parametr wynikający z przyzwyczajeń bytowych, w jego przypadku najlepiej posłużyć się odczytami z wodomierza. Przyjmowanie dobowo 150 l/osobę jest niczym nie usprawiedliwionym błędem projektantów, który ciągnie się od wielu lat i ciężko go wyperswadować. Badania zużycia wody w ostatnich latach w Polsce wykazują przeciętne zużycie na poziomie 80-100 l/d

    No to to teraz porównajmy to do powyższej DWU najmniejszego Actiblocka.
    - wg BZT5 wynika, że oczyszczalnię producent deklaruję dla 5 osób (0,30/0,06 = 5)
    - wg przepływu … no właśnie ile? A skąd producent ma znać zużycie wody w danym gospodarstwie? Sotralentz wpisał 600 litrów na dobę. I tego powinniśmy się trzymać przy doborze, a nie wskazywanych w ulotkach ilościach RLM. Aczkolwiek Sotralentz te 600 litrów przyjął słusznie, bo jak podzielimy dobowe 600 litrów na 5 osób które nam wyszło z BZT5 otrzymamy całkiem prawdopodobne 120 litrów/osobę (z lekkim zapasem bezpieczeństwa do wartości średniego zużycia wody w Polsce).

    I na podstawie tych dwóch parametrów powinniśmy dobierać oczyszczalnie. Liczba RLM przekłada się na obciążenie BZT5 ale nie może to być jedyne kryterium doboru oczyszczalni.

    Na podstawie BZT5 technolodzy producenta dobierają układ napowietrzania (wielkość dmuchawy, wielkość i ilość dyfuzorów, czasy napowietrzania itd.). Na podstawie przepływu dobierają wielkość zbiorników, bo to wpływa m.in. na czas przebywania ścieków w poszczególnych komorach (przepływówki) lub wielkośći buforów (SBRy). Są jeszcze inne parametry m.in. maksymalne przepływy godzinowe ale te w przypadku oczyszczalni przydomowych są wróżeniem z fusów i technolodzy tutaj robią sporo założeń (najłatwiej mają technolodzy od SBRów).

    Powyższy opis dotyczy się oczywiście producentów z prawdziwego zdarzenia, którzy wykonali minimum badań lub testów swoich produktów, a nie zaprojektowali coś z sufitu lub skopiowali od konkurencji przy okazji „odchudzając” z kilku elementów. Tych drugich producentów łatwo poznać po tym, że w dokumentach technologia, parametry i inne informacje są opisane bardzo ogólnie włącznie z rysunkami.

    Wracając do najmniejszego Actiblocka i zapisów w instrukcji.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	404692

    Dlaczego jest zapis 1-4 RLM, a przepływ 0,6-0,9 m3/d – niestety kłaniają się przetargi. Gdyby był zapis 1-4 RLM i przepływ tylko 0,6 m3/d – ten typ oczyszczalni straciłby możliwość startowania w przetargach jako model przeznaczony dla przepływu do 0,9 m3/d (bardzo popularny w przetargach).
    Więc dlaczego Sotralentz nie napisał 1-6 RLM i przepływ 0,6-0,9m3/d – bo ta oczyszczalnia przy przepływie 0,9 m3/d podczas szczytów wieczornych i porannych na 100% będzie pracowała na poziomach awaryjnych (o tym pisał Artur parę postów temu i wielkości bufora).

    Wiec aby był wilk syty i owca cała wpisano jak wpisano, bo mało prawdopodobne aby 4 RLM zużyły 0,9m3/d a tak na przetargach można powiedzieć, że ten przepływ należy traktować jako maksymalny.

    Niestety klient indywidualny, czego przykładem jest Majkel21 się trochę w tym gubi i ja się naprawdę temu nie dziwię.

  12. #2372
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Nie no nie wierzę, że Tyle Ci podano.
    OK, zróbmy tak - podeślij mi do siebie kontakt na mój adres e-mail [email protected] - postaram się jakoś pomóc.



    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    W kwesti dużych włazów w ACTIBLOCU.... mam kilka wycen i dopłata do niech to od 2000 do 2700zł.... wiec chyba zostanę przy nadbudowach 400mm :-/
    ,Muszę tylko zmierzyć na jakiej głębokości będę musiał wkopać oczyszczalnie .

  13. #2373

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    4 osoby a 7 to spory rozrzut - w przepływie to może być od 0,4m3/d do późniejszego w okolicy 0,9 m3/d. O ile oczyszczalnią będzie ciężko ale się da, to warto przewidzieć miejsce na system odprowadzania ścieków (u Ciebie akurat będzie odprowadzenie do rowu ale może ktoś ma podobny dylemat).

    Generalnie w nawiązaniu do poprzedniego mojego posta dobierz oczyszczalnię na podstawie deklarowanych przez producenta parametrów obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń BZT5 (dla 4 osób jest to 0,24 kg/d, dla 6 osób 0,36 kg/d dla 7 osób 0,42 kg/d - ta ostatnia wartość nietypowa i może być wymagana oczyszczalnia dla 8 RLM). Natomiast z przepływem - to tak jak opisałem wcześniej sprawdź najlepiej zużycie wody.

    Przy takiej zmianie przepływu najlepiej poradzą sobie złoża biologiczne (ociekowe lub tarczowe) Niestety ich cena nie jest najmniejsza. Jeżeli SBR to w okolicy 5m3 - mało kto będzie to miał na jednym zbiorniku ale coś się znajdzie, ewentualnie dwuzbiornikowym. Oczyszczalnie w systemie przepływowym na takim rozrzucie najszybciej polegną.

    Przepraszam ale konkretnych modeli oczyszczalni Tobie nie podam - staram się tego unikać.
    Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz i myślę że nie tylko mi się ona przyda.
    Faktycznie się już trochę pogubiłem i chyba muszę sobie zrobić kilka dni wolnych od wybierania oczyszczalni. Tym bardziej po przeczytaniu co napisał uciu że do dużych włazów taka dopłata a u mnie tylko takie rozwiązanie biorę pod uwagę z nadbudową to wyjdzie chyba ponad 10 000 zł.
    Kiedyś ktoś pisał że BIOROCK kosztował go około 14 000 zł ( może już trochę staniał ). Może warto dołożyć i się nie martwić o tą całą automatykę, elektronikę. Może warto w tym kierunku pójść ?

  14. #2374
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Panowie o co to całe zamieszanie, przecież każdy z producentów sam odpowiada za swoje wyroby i co opisuje w ich parametrach. Każdy klient może sam zdecydować co chce i tyle. Przepływ dla oczyszczalni biologicznej na 4 RLM jest 0,6 m3/d ( np. ACTIBLOC 4 i ZBS-4C ) , zaś dla 6 RLM to 0,9m3/d ( np. ACTIBLOC 5-6 i ZBS-6C ), itp. itd .
    Przepływ to wartość, która dopiero z ładunkiem daje całość obrazu o parametrach danego rozwiązania i jego zdolności do przyjęcia oraz oczyszczenia ścieków surowych. W związku z powyższym nie ma chyba potrzeby ciągłego pisania o jednym, czyli o przepływie.
    Właśnie jest potrzeba pisania o tym !!!!!!!!!!!!. Pewnie dlatego ZBS zacząłeś montować, bo już miałeś dosyć słabych zbiorników od Sotralentz. Możesz się wypierać, ale każdy co z bliska zobaczy o czym się pisze, będzie inaczej potem gadał.

  15. #2375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alekko Zobacz post
    Właśnie jest potrzeba pisania o tym !!!!!!!!!!!!. Pewnie dlatego ZBS zacząłeś montować, bo już miałeś dosyć słabych zbiorników od Sotralentz. Możesz się wypierać, ale każdy co z bliska zobaczy o czym się pisze, będzie inaczej potem gadał.
    Nie czepiaj się mnie co montuję, bo ja klientom daję do wyboru. Jednak jeśli jakieś warunki wskazują na zasadność stosowania tylko jednego - konkretnego typu, to ja jeszcze nie upadłem na głowę, aby tego nie dostrzec i brnąć dalej na ślepo.
    Ty zaś jak wybierałeś oczyszczalnię - odwróćmy sytuację ?. Mi to wygląda na to, że teraz się czepiasz innych, bo sam przed sobą nie możesz przyznać, że mogłeś kupić coś lepszego w tej cenie. To z pewnością ściska w dołku . Na rynku są firmy, które doskonalą swoje wyroby i wyciągają jakieś wnioski, chcąc walczyć o klienta. Niestety Centroplast do tego grona się nie zalicza.

  16. #2376
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Ja mam troszkę inne podejrzenia odnośnie Alekko, jak na zwykłego użytkownika i osobę, która kupiła i użytkuje tylko urządzenie to raczej mi nie wygląda, ale OK niech tak będzie jak kolega Alekko pisze. Kilkukrotnie już delikatnie "podpuszczałem" i uzyskałem to czego można by się spodziewać.

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Nie czepiaj się mnie co montuję, bo ja klientom daję do wyboru. Jednak jeśli jakieś warunki wskazują na zasadność stosowania tylko jednego - konkretnego typu, to ja jeszcze nie upadłem na głowę, aby tego nie dostrzec i brnąć dalej na ślepo.
    Ty zaś jak wybierałeś oczyszczalnię - odwróćmy sytuację ?. Mi to wygląda na to, że teraz się czepiasz innych, bo sam przed sobą nie możesz przyznać, że mogłeś kupić coś lepszego w tej cenie. To z pewnością ściska w dołku . Na rynku są firmy, które doskonalą swoje wyroby i wyciągają jakieś wnioski, chcąc walczyć o klienta. Niestety Centroplast do tego grona się nie zalicza.

  17. #2377

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Przepływ dla oczyszczalni biologicznej na 4 RLM jest 0,6 m3/d ( np. ACTIBLOC 4 i ZBS-4C ) , zaś dla 6 RLM to 0,9m3/d ( np. ACTIBLOC 5-6 i ZBS-6C ), itp. itd .
    Porównanie ZBS do Actibloc jest świetnym przykładem, dlaczego klienci mają mętlik w głowie.

    - ZBS-4C ma pojemność około 2m3. Producent na stronie podaje przepływ na poziomie 0,6m3/d ale z dopiskiem - MAKSYMALNY. Dystrybutorom to umknęło i większość podaje, iż jest to przepływ NOMINALNY (moim zdaniem winę za to ponosi producent). ZBS-4C to oczyszczalnia z osadnikiem wstępnym na poziomie 1m3 przy 4 RLM pracuje już na maksymalnych obrotach i w przypadku przyjazdu gości wchodzi w tryb awaryjnej pracy. Alekko pisał, że w oczyszczalni Centroplastu, gdzie osadnik jest podobnej pojemności, przy 4 osobach pompuje osadnik wstępny, co ok 4 m-ce - czyli w ZBS-4C jest identyczna sytuacja. ZBS-4C powinien być dedykowany dla 2-3 RLM, a ZBS-6C dla 4 RLM.
    - Actibloc 4 ma osadnik wstępny o pojemności jak cały ZBS-4C i przy 4RLM i przepływie do 0,6 m3/d ma warunki optymalne. Śmiało można gości przyjmować. Actibloc ma naprawdę uczciwe pojemności - tylko te bulaje zamiast włazów

    I to jest ta różnica, której typowy Kowalski nie rozumie, a producenci niekoniecznie podpowiedzą przy sprzedaży.

  18. #2378

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majkel21 Zobacz post
    Kiedyś ktoś pisał że BIOROCK kosztował go około 14 000 zł ( może już trochę staniał ). Może warto dołożyć i się nie martwić o tą całą automatykę, elektronikę. Może warto w tym kierunku pójść ?
    Faktycznie ciężko znaleźć w internecie cenę nowego Biorocka - nie wiem z czego to wynika. Plusem tej oczyszczalni, a w zasadzie wykorzystanej technologi pracy jest brak konieczności stosowania automatyki i dmuchawy, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne (prąd, serwis, części zamienne). Wyniki oczyszczania bardzo dobre nawet przy przeciążeniu lub długoterminowym niedociążeniu. Niestety sporym problemem jest głębokie wyjście z oczyszczalni, które w ogromnej większości sytuacji wymaga zastosowania przepompowni ścieku oczyszczonego. Nie jest to jakaś straszna uciążliwość no ale nie jest to zaleta.

  19. #2379

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Zlewowe młynki wpływają bardzo negatywnie na przydomówki i część producentów wręcz zabrania ich stosowania. Dlaczego? Posiadając taki młynek pojawia się nieodparta pokusa odprowadzania przez niego m.in. pozostałych resztek po przygotowywaniu jedzenia lub tego co pozostało po posiłku. Powoduje to ogromny wzrost stężenia substancji organicznych w ściekach oraz zawiesiny czyli oczyszczalnia zostaje przeciążona. Oczywistym efektem jest spadek skuteczności jej działania. Dodatkowo oczyszczalnie wyposażone w osadniki gnilne (czyli m.in. ZBS-6C) lub samodzielne osadniki gnilne otrzymują przez taki młynek więcej substancji, które fermentują czyli powstaje więcej gazów w tym tych złowonnych (innymi słowy – bardziej śmierdzi).
    A jeśli bym sypał częściej lub więcej bakterii??? nie przyśpieszyłoby to procesów gnilnych i tym samym nie usprawniło pracy oczyszczalni???

  20. #2380

    Domyślnie

    Cytat Napisał on123321 Zobacz post
    A jeśli bym sypał częściej lub więcej bakterii??? nie przyśpieszyłoby to procesów gnilnych i tym samym nie usprawniło pracy oczyszczalni???
    Nie wydaje mi się aby potocznie zwane "bakterie" były antidotum na młynki. Młynek spowoduje wzrost zanieczyszczeń organicznych określonych jako BZT5 spokojnie 2-krotnie. Wzrost zawiesiny ciężko określić, bo zależy co przez ten młynek będzie szło (ale będzie znaczny). Wojtek napisał Ci o zwiększeniu częstotliwości pompowania - to jest pewne. Czas pompowania może się skrócić o połowę - dla pewności trzeba by monitorować ilość osadów surowych.

    Jeżeli żona sobie tak mocno wkręciła ten młynek - to możesz kupić oczyszczalnię większą niż zaprojektowana - ale to jest dodatkowy koszt.

Strona 119 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony