dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 145
  1. #1

    Dom tancerki i fotografa (i dwóch małych szkodników) pod Krakowem

    Witam serdecznie

    pierwszy post, więc na razie się przedstawię.

    na imię mam Kuba, mieszkam z żoną i córką Weroniką (to ów szkodnik z tytułu) w Krakowie, bardzo blisko centrum we własnym i sporym mieszkaniu. I mam serdecznie dość miasta. Rozpoczynam właśnie budowę domu, który wymarzyłem i wymęczyłem i przenoszę się na podkrakowskie "zadupie" gdzie w styczniu kupiliśmy 9,5 arową działkę za bardzo małe pieniądze. Okolica pusta i dzika, nie zdradza bliskości miasta bo nawet sklepu nie ma w miejscowości.

    Dom chodził nam po głowie od kilku lat ale nigdy nie wystarczyło odwagi. Teraz kiedy się zdecydowaliśmy i wymęczyliśmy kredyt, ja właśnie straciłem pracę Wniosek o pozwolenie składaliśmy dzień po zakończeniu pracy. Rewelacyjny start.

    Będę się starał opisywać tu wszystkie perypetie, a także pomocne uwagi dotyczące budowy i pomysłu na własne miejsce.
    Na razie, jako że czekam na pozwolenie na budowę, opiszę w kilku kolejnych postach jaki dom chcemy mieć, jak go w naszym mniemaniu sensownie zaprojektowaliśmy i jak planujemy jego budowę. Jestem gadułą, więc będę się ograniczał i pisał posty o długości nadającej się do szybkiego czytania

    Tak więc pora kończyć ten pierwszy..

    Kurcze, ważna rzecz. Chciałbym powiedzieć po co piszę ten dziennik. Staram się brać sprawy w swoje ręce. W kwestiach planowania, zdobywania informacji itp, itd. Internet oferuje całą masę informacji, ale jest tak zabałaganiony, że dziękuję Bogu za te kilka dzienników które mi przyszło czytać tu na forum, w tym najważniejszy - Netbeta. Ponieważ takich uczciwych i konkretnych informacji jest bardzo mało, za to pełno jest "porad" fachowców którzy tylko swoje ogonki chwalą, tudzież po prostu reklamują swoje usługi i ulubione technologie, chcę pomóc wszystkim tym, którzy będą po mnie mieli ten sam problem z dotarciem do praktycznej wiedzy. Pokazując wszystko otwarcie co i jak. Planuję również sporo zrobić sam (no mam teraz czas ) i tu drugi powód założenia dziennika - liczę na Waszą pomoc przy zagadnieniach typu Do It Yoursef.

    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl
    Ostatnio edytowane przez Kubaman ; 27-08-2013 o 09:38

  2. #2

    Domyślnie

    Komentarze - jeśli się kiedyś pojawią - w linku poniżej:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...21#post4775621
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  3. #3

    Domyślnie

    Witam

    wrzucam kilka rysunków - na początek elewacje.
    Dom ma być maksymalnie stonowany, uproszczony, surowy mający skłonności w kierunku minimalizmu.
    Od początku chciałem budować dom energooszczędny, przechodząc po kolei przez wszystkie chyba możliwe wersje technologiczne i projektowe zanim się zdecydowałem.

    Miał więc pierwotnie powstać dom z klocków, drewniana konstrukcja prefabrykowana powstająca w 3 miesiące i stawiana na budowie w 3 dni (np. polski dom 2000). Wizja szybkiej budowy i wiara w niesłychane walory energetyczne takiego domu mogły zostać powstrzymane jedynie przez koszty, które są jak na użyte materiały chyba jednymi z najdroższych z jakimi miałem do czynienia. Po ochłonięciu i nabraniu wprawy znalazłem też sporo wątpliwości odnośnie samej technologii, trwałości takiego domu i przede wszystkim - jego wartości rynkowej za np. 20 lat.

    Dalsze poszukiwania to codzienna lektura maniaków płyty fundamentowej tu na forum. I powiem szczerze, że w zasadzie bym to zrobił, gdyby nie spadek działki, który choć niewielki, to jednak wystarczający by storpedować finansowo tę ideę.

    Postanowiłem więc budować tradycyjnie. Najpierw przez fachowe ekipy w systemie wykluczającym moje zaangażowanie w działania. Czyli tak zwany projekt pod klucz, o ile w SSO można mówić w ten sposób. Z moich wyliczeń wynika, że kosztowało by mnie to - na podstawie przedstawionych ofert i kalkulacji materiałów - o dobre 100 000 więcej niż metodą gospodarczą. Jak dla mnie masakra. Nie jestem dusigrosz, ale oddawanie 100 czy 125 koła za rzeczy, które mogę zrobić sam jest marnotrawstwem a do tego zabiera całą przyjemność brania w tym przedsięwzięciu udziału. Czyli jest gospodarczo

    Działka ma wystawę południowo zachodnią i wjazd z południa. Ponoć średnio fajnie, ale mi pasuje, a projekt został do tej sytuacji dostosowany. OK, tyle gadania na teraz, wrzucę kilka rysunków. W następnym odcinku rzuty i historia o projektowaniu

    1


    2


    3


    4
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  4. #4

    Domyślnie

    W kwestiach rozwiązań architektonicznych:
    - dom częściowo podpiwniczony, z wykorzystaniem naturalnego spadku działki
    - poddasze użytkowe wysokie (ścianka 1,75 m)
    - dach z blachy na rąbek stojący, kolor a la tytan cynk
    - część elewacji obłożona drewnem
    - jedyny komin to wylot rury kominka z salonu, wentylacja mechaniczna, rura kotła kondensacyjnego przez ścianę.

    i jeszcze dla lepszego obrazu wizualki:

    5


    6
    Ostatnio edytowane przez Kubaman ; 20-06-2011 o 12:03
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  5. #5

    Domyślnie

    Witam ponownie

    Rzuty:

    - częściowe podpiwniczenie, bo działka ma lekki spadek

    o i tu może pierwsza uwaga. Buduję na zadupiu, ale jest obok kilka nowych domów, dwa się właśnie budują. Jestem z wykształcenia inżynierem budownictwa choć nie praktykuję zawodu. Jednak, nawet gdybym nim nie był, to sprawa badania gruntu nie była by dla mnie tematem przemyśleń. To po prostu należy wykonać, należy i nie ma gadania. Panuje powszechna niewiedza w tym temacie, oraz bagatelizowanie tej sprawy, bo skoro obok dom się nie zawalił, to ja mogę budować. Otóż - dwie historyjki. Znam kogoś kto widział rozwalony dom otoczony innymi domami. Trafili jednym narożnikiem na soczewkę kurzawkę i dom im wjechał pod ziemię. Wydali prawie bańkę. Historia druga to moja własna. obok mam przesympatycznego sąsiada, a wyżej jeszcze jedną sąsiadkę i jeszcze jedną. Wszyscy mają POŚ z drenażem. Po pierwszym wbiciu wiertła, geolog powiedział - przenigdy nie rób pan drenażu, grunt jest spoisty i za 5 lat będzie pan miał pod trawnikiem szambo w wannie z gliny. Idę dalej, dostałem wyniki badań dałem do konstruktora. Wyliczył mi ławy 75cm, ponoć siadły na styk. Dookoła domy mają wyłącznie projekty gotowe, z ławami 50cm. Być może im to jakoś ujdzie na sucho, ale podoba mi się, że jeśli ktoś się zdziwi, to nie ja. Kosztują takie badania w Krakowie od 700-1100 PLN za trzy odwierty, ja robiłem za 800 bardzo dobrej firmie. Szybko, fachowo. Tyle kasy to się na deski wyda nawet nie wiadomo kiedy, a tu chodzi o bezpieczeństwo i powodzenie całej inwestycji!

    Dzięki badaniom mogłem na etapie projektowania w jeden dzień zdecydować się na bezpieczne podpiwniczenie, bo wiem, jaki mam grunt i że wody nie ma do minimum 7 metrów.

    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  6. #6

    Domyślnie

    Teraz parter: generalnie dom jest otwarty: na boki i w pionie też. Taki był zamysł, takie chcemy mieć nasze przestrzenie. Teraz mieszkamy w mieście w 75 metrowym mieszkaniu, które jest również mocno otwarte i to nam wyjątkowo pasuje. Schody w salonie będą nie lane, lecz dywanowe lub bolcowe. Coś ażurowego i lekkiego, barierka ze szkła. Dołożyliśmy też później okno "balkonowe" od strony zachodniej, jak na wizualce.

    8



    i poddasze. W dwóch miejscach dziury z parteru aż do dachu

    9
    Ostatnio edytowane przez Kubaman ; 21-06-2011 o 16:24
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  7. #7

    Domyślnie

    Witam

    dorzucam jeszcze przekroje:

    10


    11


    12
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  8. #8

    Domyślnie

    i kilka wizualek wnętrza

    13


    14


    15


    16


    17


    wizualki z darmowego programu, wiec są dosyć proste, ale dają pojęcia jak to ma wyglądać
    pozdrawiam
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  9. #9

    Domyślnie

    Witam serdecznie po przerwie
    powróciłem z wakacji nad słonecznym Bałtykiem, gdzie o deszczu nie słyszano i mam wieści.

    Mój projekt dostał bardzo dobrą ocenę pani w urzędzie, jutro dostarczam poprawki i w przyszłym tygodniu - ponoć - mam mieć pozwolenie na budowę ! Super, po prostu wspaniała wieść.

    Z innej beczki - dokonałem zakupu od sąsiada (przyszłego) blaszaka i uzgodniłem pożyczenie prądu budowlanego. Blaszak 3x5 kosztował mnie 1200 pln, chyba niezła cena. W przyszłym tygodniu będę to ustrojstwo przenosił (całe 100 metrów).


    Tuż przed wyjazdem na wakacje dokonaliśmy z małżonka śmiałej, zwłaszcza jak na bezrobotnego, decyzji i zakupiliśmy kominek wolno stojący, zwany też piecem. Zupełnie przez przypadek trafiliśmy na terenie Chemobudowy w Krakowie na sklep z kominkami, i zgrzytając z bólu zębami kupiliśmy kominek firmy Godin, model Brive. Cena masakryczna, ale była wyprzedaż i poszło za 50% ceny już z montażem i kominem, co nas nieco osłodziło. Kominek taki:

    Godin Brive




    Teraz pytanie - pokój w którym to ustrojstwo stanie jest dwupoziomowy, tak jak na wizualkach. Komin jest niezabudowany i odsłonięty i wchodzi prosto w połać dachu, gdzie na zewnątrz będzie "strażak". Czy ktoś wie jak się takie kominy wykonuje? Mam przyjaciela kominiarza, wiem, ze mogą być pewne problemy z kapiącą do kominka wodą itd, itp, ale przyjaciel nie wie jak się dokładnie takie kominy instaluje. Rury są żeliwne i stoją na piecu, ale jak wygląda sprawa przejścia przez połać i obróbek? Zapraszam do dyskusji w komentarzach
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  10. #10

    Domyślnie

    Dzisiaj zaniosłem projekt z naniesionymi poprawkami - tempo mamy ekspresowe, być może już w piątek będzie decyzja !!
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  11. #11

    Domyślnie

    Witam

    coś tu chyba nikt nie zagląda, ale nic to, przyjdzie czas prac, to będzie się działo.
    Ja dzisiaj miałem bardzo ważną rozmowę z wybranym wykonawcą, i jest to osoba kompetentna i wyjątkowo rzeczowa. Jako że to inżynier i architekt w jednym, a i ja choć nieaktywny to inżynier budownictwa, to sobie bardzo konkretnie 2 godzinki pogadaliśmy. Myślę, że jedną rzeczą wyjątkowo warto się podzielić. Dotyczy ona piwnicy.

    Otóż dowiedziałem się od wykonawcy, że jeśli moje częściowe podpiwniczenie ma być szczelne i mam mieć spokój z wodą wilgocią i GWARANCJĘ, to poza standardową izolacją dysperbitem muszę wykonać piwnicę jako szczelną. Od razu odpadły ściany z bloczków jako całkowicie nieszczelne (i tak ich nie chciałem bo są droższe od lanych i potrzeba się babrać i załatwiać wodę na budowę w beczce) i pozostał tylko beton lany, zgodnie z planem. Ale okazało się, że planowane deskowanie drewniane odpada, bo przy wysokich ścianach nie ma możliwości zawibrować dobrze betonu, do tego można rozwalić deskowanie. Bez wibrowania nie ma gwarancji na szczelność. Beton z dodatkiem wodoszczelnym, 5 pln droższy od zwykłego za kubik. Mój pomysł z papą na płytę piwnicy odpadł, a zamiast tego:

    płyta i ściany piwnicy i lane z betonu z uszczelniaczem do szalunków systemowych będą wibrowane, na połączeniu płyty ze ścianą piwnicy dadzą taśmę bentonitową Waterstop RX, która całkowicie uszczelni połączenie. I bingo. Taśma jest droga, ale odpadła mi równie droga papa, a do tego mam gwarancję szczelności. Polecam każdemu kto chce suchą piwnicę pochylić się nad tematem.

    pozdrawiam
    Kuba
    Ostatnio edytowane przez Kubaman ; 13-07-2011 o 18:02
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  12. #12

    Domyślnie

    Jest pozwolenie na budowę !!!!!!!

    JIIIIIII HAAAAAA
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  13. #13

    Domyślnie

    Powstała pierwsza struktura na działce
    Teraz będzie z górki..
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  14. #14

    Domyślnie

    Cześć

    przygotowania idą pełną parą. Wczoraj zdemontowałem kupiony od sąsiada blaszak, przeniosłem i postawiłem u siebie. I jestem martwy.
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  15. #15

    Domyślnie

    Prąd na działce został podłączony, a była to naprawdę ciężka praca. Geodeta wytyczył budynek, stal leży kupiona, chudziak i koparka zamówione na poniedziałek. Ruszam.
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  16. #16

    Domyślnie

    Budowa ruszyła i dzieje się sporo, choć gdyby nie pogoda działo by się dwa razy więcej.
    Pierwsze roboty ziemne ukończone - z małą przygodą, bo pod wpływem opadów zawaliła mi się jedna skarpa wykopu i musiałem poprawiać, oczywiście płacąc ekstra za koparkę. Na dzień dzisiejszy ściany piwnic stoją, jutro ławy, a w czwartek ściany fundamentowe i strop piwnicy - jak Bóg da.

    Wrzucam fotki z budowy:







    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  17. #17

    Domyślnie

    i jeszcze kilka, na końcu inwestorka na włościach, poziom -1











    Kombinuję jak zrobić podczas prac nad SSO od razu jedną ścianę w betonie architektonicznym w szalunkach wysokiej jakości oraz wylać od razu schody wspornikowe które pozostaną betonowe podczas użytkowania. Nie jest to proste, ale się uparłem.
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  18. #18

    Domyślnie

    wczoraj wylali mi ławy, dzisiaj porobię zdjęcia.

    Tymczasem dla zainteresowanych przedstawiam kilka ciekawostek technicznych, które zastosowałem u siebie.

    ściany piwnicy i płyta fundamentowa są z betonu wodoszczelnego wibrowanego, co ma zapewnić szczelność piwnicy. Aby tak było beton, który wylewany jest etapami powinien też mieć uszczelnienia przerw technologicznych. Można to robić taśmą bentonitową - drogą i przez niektórych krytykowaną za małą sprawność, blachą prostą czarną grubości 2mm (trudno dostępna, trzeba ciąć w pasy) lub taśmą PVC. Ja mam właśnie taśmę PVC, poniżej zdjęcia z jej montażu podczas wylewania płyty.



    Ostatnio edytowane przez Kubaman ; 23-08-2011 o 12:03
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  19. #19

    Domyślnie

    Inną ciekawostką jest użycie łączników pomiędzy ścianami piwnic a ścianami fundamentowymi części niepodpiwniczonej. Ich zastosowanie umożliwia monolityczne połączenie betonu bez konieczności wiercenia w ścianach wodoszczelnych (wypuszczenie prętów jest niemożliwe przy zastosowaniu blatów).



    By ściany były szczelne dystanse szalunkowe są z rurek betonowych, nie plastikowych, które po rozszalowaniu zamyka się korkami betonowymi na specjalnym kleju wodoszczelnym.

    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zuzanaf

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    2

    Domyślnie szalunki systemowe

    Witam,
    zaciekawiła mnie Twoja budowa, bo tez z mężem zamierzamy gospodarczo budować częściowe podpiwniczenie. Musimy mieć szczelną wanne, bo grunt mamy gliniasty nieprzepuszczalny, więc będziemy budować monolityczne ściany. Mam prośbę o namiary skąd można wypożyczyć szalunki systemowe. Mój e-mail to [email protected]. Życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony